ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

دروغگویی نوجوان | علل و راهکارهای مقابله با دروغگویی در نوجوانان

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با خرید دروغگویی نوجوان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


دروغگویی نوجوان یکی از مهم‌ترین مسائلی است که منجر به تنش و تعارض با والدین می‌شود و بی‌اعتمادی هرچه بیشتر را رقم می‌زند. نوجوانی به خودی خود معمولاً دوره‌ پر چالشی برای والدین و فرزندان است چرا که کودکان دیروز در حال تلاش برای رفتار کردن همانند یک بزرگسال هستند و در این راه با خطاهای متعددی روبه‌رو می‌شوند. در این میان دروغگویی نوجوان می‌تواند دشواری اوضاع را دو چندان کرده و پدر و مادرها را دچار احساس سردرگمی و ناتوانی می‌کند. اگر فرزند شما نیز در این سنین عادت به دروغگویی پیدا کرده و می‌خواهید درباره علل این رفتار و نحوه مقابله با آن اطلاعات بیشتری کسب کنید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.
گیف

                                            

علل دروغگویی نوجوان

بسیاری از والدین دائماً با این سؤال درگیر هستند که علت دروغگویی نوجوان چیست و چرا او تمایل دارد که هر چیزی را از پدر و مادر خود پنهان کند. ما در ادامه تلاش کرده‌ایم که به مهم‌ترین دلایل در این زمینه اشاره کنیم.

حفظ حریم شخصی

بسیاری از والدین در سنین نوجوانی همچنان با فرزند خود همانند یک کودک رفتار می‌کنند و تمایل دارند تا تمام رفتارهای او را زیر نظر داشته باشند. در حالی که افراد در سنین نوجوانی تمایل دارند که چه از نظر فیزیکی و چه از لحاظ روانی از پدر و مادر خود مستقل شوند. به همین خاطر ممکن است آن‌ها حتی در حالی که هیچ کار خطا یا اشتباهی انجام نداده‌اند به شما دروغ بگویند. در واقع ممکن است آن‌ها با خود فکر کنند که هیچ لزومی ندارد در مورد فعالیت‌هایشان به شما گزارش دهند! به همین خاطر لازم است که در این مواقع آرامش خود را حفظ کنید و فکر نکنید که حتماً اتفاق دردسرسازی رخ داده است.

برای آگاهی بیشتر در زمینه نوجوان کلیک کنید.

احساس بزرگ شدن از علل دروغگویی نوجوان

نوجوانان تا حد بسیار زیادی دوست دارند که تأکید کنند دیگر بزرگ شده‌اند و نیازی به مراقبت‌های والدین ندارند. توصیه‌های بیش از حد و نظارت افراطی می‌تواند این پیام را به فرزندتان بدهد که می‌خواهید او را تحت کنترل خود قرار دهید و یا به نوعی قدرت خود را به نمایش بگذارید. پنهان کردن امور و دروغگویی می‌تواند سلاحی باشد که فرزندتان به واسطه آن می‌خواهد ورود خود به بزرگسالی را نشان دهد و نگذارد که دیگر او را کنترل کنید.

پیشگیری از به دردسر افتادن

این شاید دلیلی است که اکثر پدر و مادرها نیز به همان فکر می‌کنند. در حقیقت در برخی موارد نوجوان به دلیل اینکه کار اشتباهی انجام داده و از توبیخ شدن توسط والدین خود می‌ترسد شروع به دروغ گفتن می‌کند. البته نکته مثبتی که در این زمینه وجود دارد این است که در این شرایط فرزندتان خود می‌داند که کار خطایی انجام داده و به همین خاطر است که سعی در پنهان کردن آن دارد. در حالی که بسیاری از نوجوانان در برابر کارهای غلط خود بینشی ندارند و فکر می‌کنند که درست‌ترین کار را انجام می‌دهند. در این شرایط ایجاد تغییر رفتاری مسلما سخت‌تر خواهد بود.

خودداری از انجام امور غیر دلخواه

ممکن است فرزندتان در مورد اموری نظیر تکالیف مدرسه به شما دروغ بگوید و اهمال کاری‌های خود را پنهان نگه دارد. دروغگویی زیاد در این زمینه می‌تواند به شما نشان دهد که فرزندتان نیاز به مشاوره تحصیلی دارد و ممکن است مشکلاتی در زمینه برنامه‌ریزی داشته باشد یا به علت فشارهای روانی تمایلی به درس خواندن نداشته باشد. کمک گرفتن از یک روانشناس در این شرایط می‌تواند به شما کمک کند تا بتوانید بهترین واکنش را در برابر فرزندتان داشته باشید و به او کمک کنید تا بتواند عملکرد درسی خود را حفظ نماید.

برای شناخت بیشتر در زمینه روانشناسی نوجوان کلیک کنید.

 

مقابله با دروغگویی نوجوان

دعوا و درگیری هنگام آگاهی از دروغگویی فرزندتان نمی‌تواند در جهت بهبود اوضاع تأثیری داشته باشد. برای آنکه بتوانید نوجوان خود را دعوت به صداقت کنید لازم است که پیش از هر چیز روی ارتباط خود و فرزندتان کار کنید و اعتماد متقابلی را پرورش دهید. پرهیز از سرزنش و نصیحت کردن، احترام به استقلال فرد و تقویت رفتارهای صادقانه از جمله روش‌هایی هستند که به فرزندتان اجازه می‌دهد راحت‌تر با شما صحبت کند و اطلاعات صادقانه‌تری را با شما به اشتراک بگذارد.

به عبارت دیگر شما باید از وقوع دروغ پیشگیری کنید در غیر این صورت تنش و درگیری برای اثبات اینکه به فرزندتان نشان دهید از دروغ‌های او آگاه هستید چیزی را تغییر نخواهد داد. حفظ حریم شخصی نوجوان، تغییر رفتار با او همانند یک بزرگسال و علاقه نشان دادن به تمایلات و علاقه‌مندی‌های نوجوان از جمله دیگر راه‌هایی است که به شما کمک می‌کند تا از بروز دروغگویی در نوجوان پیشگیری کنید.

برای آگاهی بیشتر در زمینه رفتار صحیح با نوجوان کلیک کنید.

 

سؤالات متداول

- نوجوانان بیشتر چه مسائلی از را از خانواده پنهان می‌کنند؟

نوجوانان اغلب در مورد مسائلی نظیر میزان پولی که با دوستان خود خرج می‌کنند، نوع گروه دوستان خود، مصرف سیگار و نوشیدنی‌های الکلی، انجام تکالیف مدرسه و داشتن یک رابطه عاشقانه به والدین خود دروغ می‌گویند.

- چه زمانی گفته می‌شود که نوجوان به دروغ گویی بیمارگون مبتلا شده است؟

زمانی که دروغگویی به نوعی رفتار بسیار افراطی در فرد تبدیل شود و او در مورد هر چیزی احساس کند که مجبور است دروغ بگوید، احتمالاً دچار دروغگویی بیمارگون است که می‌تواند ناشی از شرایط روانی خاصی باشد و نیازمند بررسی بیشتر و مشورت گرفتن با یک روانشناس است.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه دروغگویی نوجوان می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*