ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

پسر نوجوان چه تغییراتی را تجربه می کند و چگونه باید او را درک کرد؟

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با پسر نوجوان چه تغییراتی را تجربه می کند پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


پسر نوجوان در دوران بلوغ با تغییرات زیاد جسمانی و روانی مواجه می‌شود و به همین دلیل رفتارها و برخوردهای او نیز تغییر خواهد کرد. اکثر والدین با مشاهده خشونت، افسردگی و سایر رفتارهای جدید فرزندشان نگران می‌شوند و معمولا نمی‌دانند که چگونه باید با او برخورد کنند. اما با آگاهی از تغییرات جسمی و روانی نوجوان پسر خود می‌توانید به خوبی آن‌ها را درک کرده و به روشی صحیح برخورد کنید. کمک گرفتن از روانشناس به شما کمک می‌کند تا شیوه‌های برقراری ارتباط را یاد گرفته و رفتار مناسبی با نوجوان خود داشته باشید. ما در ادامه قصد داریم به بررسی تغییراتی که پسران نوجوان با آن روبه‌رو می‌شوند و همچنین چگونگی رفتار والدین بپردازیم. پس با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.
گیف

 

تغییرات جسمی در پسر نوجوان

سن شروع بلوغ در پسرها متفاوت است و به عواملی همچون نژاد، تغذیه، آب‌وهوا، وراثت و غیره بستگی دارد. اما به طور معمول نشانه‌ها در سنین 12 تا 17 سالگی شروع می‌شود. اولین نشانه بلوغ رشد بیضه‌ها و تیره‌تر شدن آن‌ها است. به تدریج موهای زائد نیز در اطراف آلت تناسلی رشد کرده و ضخیم می‌شوند. موهای زائد در صورت، زیر بغل و عضلات سینه نیز شروع به رشد خواهند کرد و تعریق بدن افزایش می‌یابد.

سینه‌ها به دلیل ترشح هورمون‌ها و به طور موقتی بزرگ و متورم می‌شوند. احتلام در خواب (ترشح غیرارادی مایع منی) نیز از دیگر نشانه‌های طبیعی بلوغ است. صدای پسران در دوره بلوغ بم و مردانه می‌شود. قد و وزن آن‌ها نیز به طور چشمگیری افزایش می‌یابد و هیکل مردانه‌ای پیدا خواهند کرد.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه بلوغ جسمی و جنسی در پسران کلیک کنید.

 

تغییرات روانی در پسر نوجوان

به طور معمول پسران در نوجوانی تحریک پذیر می‌شوند و با کوچک‌ترین رفتاری عصبانی خواهند شد. البته به همان سرعت نیز از رفتار خشن خود پشیمان می‌شوند. بسیاری از والدین می‌گویند که پسر نوجوان‌شان ناسازگار شده است و در مقابل آن‌ها سرکشی می‌کند. لازم به ذکر است که اینگونه رفتارها نشانه خصومت و دشمنی با والدین نیست. آن‌ها فقط قصد دارند که از این طریق نشان دهند که بزرگ شده‌اند و به استقلال رسیده‌اند. به ظاهر و چهره خود توجه بسیار زیادی دارند و از اینکه در میان دوستان و جنس مخالف محبوب باشند لذت می‌برند. در نوجوانی پسرها نسبت به آینده خود بسیار نگران هستند و این نگرانی نیز می‌تواند در بروز رفتارهای خشن موثر باشد.

 

رفتارهای هشداردهنده در پسر نوجوان

همانگونه که گفته شد پسرها در دوره نوجوانی تغییرات زیادی می‌کنند. معمولا تغییرات رفتاری برای والدین عجیب است و نمی‌دانند که چگونه با آن‌ها برخورد کنند. در صورتی که نوجوان رفتارهای زیر را انجام می‌دهد لازم است که به او بیشتر توجه کنید و حتی از متخصص کمک بگیرید. این رفتارها شامل موارد زیر است.

  • ناراحت شدن بیش از حد برای مسائل کوچک
  • مشکلات عاطفی و رفتاری
  • فرار کردن از مدرسه
  • آسیب رساندن به خود
  • رفتارهای خشونت آمیز
  • رفتارهای ضد اجتماعی مانند دزدی
  • مصرف مواد و الکل
  • افسردگی و اضطراب

برای آگاهی بیشتر در زمینه نوجوان کلیک کنید.

 

رفتار صحیح با پسر نوجوان

نوجوانی سن بسیار حساسی است و رفتار والدین با نوجوانان نقش بسیار مهمی در چگونگی شخصیت و هویت آن‌ها دارد. رفتار صحیح در برخورد با نوجوان پسر به شرح زیر می‌باشد.

برقراری ارتباط صحیح با نوجوان

اولین نکته در برخورد با نوجوانان این است که به هر صورتی که شده با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. ممکن است که پسرتان برای برقراری ارتباط چندان مشتاق به نظر نرسد و با جمله‌های کوتاه با شما صحبت کند. اما این را بدانید که پسرها علاقه‌ای به گفت‌وگوی طولانی ندارند. سعی کنید که همین رابطه کوتاه را نیز با آن‌ها حفظ کنید. توجه داشته باشید که گفت‌وگوی شما نباید نصحیت آمیز باشد. بهتر است که تنها به او گوش دهید و یا برای او از خاطرات دوران نوجوانی خود تعریف کنید.

برای آگاهی بیشتر در زمینه رفتار صحیح با نوجوان کلیک کنید.

حمایت کردن پسر نوجوان

پسرها در دوره نوجوانی فشار زیادی را تحمل می‌کنند. تغییرات روانی، فشار همسالان و معلمان، نگرانی از آینده و غیره باعث می‌شود که مضطرب شوند. در این شرایط حمایت والدین می‌تواند در کاهش اضطراب و مشکلات رفتاری آن‌ها بسیار موثر باشد. به او نشان دهید که پشتیبان او هستید و هر اتفاقی که بیافتد باز هم او را دوست خواهید داشت. حمایت شما باعث می‌شود که از نگرانی‌ها و مشکلات خود با شما صحبت کند.

عدم تجاوز به حریم خصوصی

همه نوجوان‌ها دوست دارند که استقلال داشته باشند و به حریم خصوصی خود اهمیت بسیار زیادی می‌دهند. به حریم او احترام بگذارید و از ورود بی‌اجازه به اتاقش خودداری کنید. اجازه دهید که تا حد امکان برای خود تصمیم بگیرد و کارهایش را برنامه ریزی کند. احترام به حریم خصوصی و استقلال نوجوانان تا حد زیادی مشکلات میان والدین و نوجوان‌ها را کاهش می‌دهد.

رفتار دوستانه

بسیاری از والدین فکر می‌کنند که اگر با پسرشان دوستانه برخورد کنند در تربیت او موفق نمی‌شوند. اما اگر شما بتوانید در عین اقتدار، رفتار دوستانه و مهربانانه‌ای با پسرتان داشته باشید ارتباط بسیار عالی با او برقرار کرده‌اید. در این شرایط اگر مشکل یا نگرانی داشته باشد بدون ترس با شما در میان می‌گذارد.

صبور بودن

مهم‌ترین اصل در برخورد با نوجوانان صبوری است. آن‌ها در این سن پرخاشگر می‌شوند و رفتارهای عجیبی از خود نشان می‌دهند. مسلم است که این رفتارها برای والدین راحت نیست و معمولا بسیاری از آن‌ها به سرعت عصبانی می‌شوند و با فرزندشان دعوا می‌کنند. اما برای کنترل نوجوانان و رفتار صحیح با آن‌ها لازم است که صبور باشید و خشم خود را کنترل کنید. این را به یاد داشته باشید که این رفتارها تنها بخشی از فرایند رشد نوجوان است و به تدریج برطرف خواهد شد.

کمک گرفتن از روانشناس

روانشناس یک فرد متخصص و آموزش دیده است تا در زمینه‌های مختلف به افراد آگاهی دهد و به آن‌ها کمک کند. زمانی که با نوجوان پسر خود مشکل دارید و نمی‌دانید که چگونه باید با او برخورد کنید از کمک روانشناس استفاده کنید. او به شما کمک می‌کند تا رابطه صمیمانه‌ای با فرزندتان برقرار کرده و به بهترین نحو با او برخورد کنید.

برای شناخت بیشتر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه نوجوان پسر می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*