ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

اوقات فراغت نوجوانان | اهمیت و نحوه گذراندن اوقات فراغت در نوجوانان


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با اوقات فراغت نوجوانان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


اوقات فراغت برای نوجوانان از اهمیت بیشتری برخوردار است، چراکه زمان‌های آزاد برای آن‌ها فرصتی برای کشف محیط پیرامون و پیدا کردن هویت منحصر به فرد خویش محسوب می‌شود. در واقع نوجوانان در اوقات فراغت خود بیشتر روابط دوستانه با همسالان را شکل می‌دهند و اغلب خود را در فعالیت‌هایی درگیر می‌کنند که به کمک آن‌ها بتوانند به تعریف بهتری از خود دست یابند. به عبارت دیگر به این وسیله خود را به دیگران نشان دهند. والدین نیز می‌توانند با برنامه‌ریزی برای انجام فعالیت‌های مشترک با نوجوان خود به بهبود روابط خانواده و احساس تعلق خاطر بیشتر نوجوان به خانواده کمک کنند. در ادامه به بررسی بیشتر این موضوع خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید.

 تماس با مشاور

نحوه گذراندن اوقات فراغت در نوجوانان

هر فرد در دوران نوجوانی ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارد و در نتیجه می‌تواند روش‌های خاص خود را برای گذراندن اوقات فراغت داشته باشد. با این حال ویژگی‌هایی نظیر هیجان خواهی، تنوع طلبی و میل به استقلال در نوجوانان باعث می‌شود که انجام برخی فعالیت‌ها در بین اکثر آن‌ها مشاهده شود. در همین راستا می‌بینیم که اغلب افراد در این برهه زمانی تمایل دارند تا اوقات فراغت خود را با انجام کارهایی نظیر گذراندن زمان با دوستان، رفتن به میهمانی‌ها، صرف کردن وقت بیشتر در فضای مجازی، دیدن فیلم‌ها و سریال‌های جذاب، چت کردن در گروه‌ها و رفتن به مکان‌هایی نظیر پارک‌ها بگذرانند.

همچنین افراد در دوران نوجوانی بیش از هر زمانی به انجام فعالیت‌های فوق برنامه‌ای نظیر فعالیت‌های هنری و ورزشی علاقه‌مند می‌شوند. اگر خانواده‌ها بتوانند در این دوران علاقه‌مندی‌های فرزند خود را به خوبی بشناسند و برای آن‌ها ارزش قائل شوند کارهایی که امروز تنها برای تفریح و گذراندن زمان‌های خالی انجام می‌شوند، می‌توانند سکوی پرشی برای فرد شده و در آینده به موفقیت‌های بزرگ تبدیل شود.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه نوجوان کلیک کنید.

 

اوقات فراغت در نوجوانان زمانی برای تقویت ارتباط والد فرزندی

برنامه‌ریزی برای انجام فعالیت‌های مشترک با نوجوان در زمان اوقات فراغت یکی از بهترین راه‌ها برای تقویت و محکم کردن ارتباط والد فرزندی است. برای این کار می‌توانید کارهای ساده‌ای نظیر موارد زیر را انجام دهید.

- گاهی برای خود و فرزندتان بلیط کنسرت یا سینما تهیه کنید. بگذارید در کنار تجربیاتی که نوجوان در کنار دوستان خود کسب می‌کند رابطه با شما را نیز حفظ نماید.

- انجام کارهای بسیار ساده‌ای نظیر پختن غذایی که فرزندتان دوست دارد در کنار یکدیگر و با مشارکت هم نیز می‌تواند اوقات خوشی را فراهم کند.

- از فرزندتان در مورد بهتر کردن محیط خانه یا اتاق او سؤال بپرسید و به او کمک کنید تا فضا را آن‌گونه که می‌خواهد تغییر دهد.

به این نکته توجه کنید که داشتن اوقات فراغت سالم و مفرح مسئله‌ای نیست که به طور اتفاقی پیش بیاید بلکه نیازمند این است که شما بتوانید با نوجوان در این باره صحبت کنید و برای آن برنامه‌ریزی های مناسبی داشته باشید. این نظر گرفتن و برنامه‌ریزی‌ها به فرزندتان این پیام را می&

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*