ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

علت تمایل به خواب زیاد چیست؟ | علائم و راهکارهای درمانی

علت تمایل به خواب زیاد چیست؟ میزان خواب کافی و طبیعی برای هر فرد، بین 7تا 9 ساعت، در شبانه روز است. که این عدد برای کودکان، بیشتر و برای افراد پیر، کمتر است. اگر با این مقدار خواب، همچنان احساس خواب آلودگی دارید، ممکن است بدنتان به علت کار و مشغله زیاد، خسته شده و یا در شب، خواب ممتد و کافی نداشته باشید، که باعث می شود در طول روز بیشتر بخوابید. اما اگر هیچکدام از این دلایل برای شما صادق نیست و شما بیش از 9 ساعت می خوابید، ممکن است نشانه ای از یک بیماری یا مشکل در بدن شما باشد. در ادامه بیشتر در این زمینه صحبت کرده ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع اختلالات خواب کلیک کنید.  

تماس با مشاور


پروسه خواب

پیشنهاد می کنم برای این که درک بهتری از پروسه خواب داشته باشید، با ما همراه باشید تا در ابتدا با خواب و سپس چرخه خواب، به عنوان نیاز ضروری بدن، آشنا شوید. خواب در مقابل بیداری قرار می گیرد و عبارت است از، پایین آمدن سطح هوشیاری و ادراکات حسی فرد و غیرفعال شدن عضلات بدن. فرایندی که برای بازیابی توانایی جسمی و روانی، جهت افزایش سطح هوشیاری، صورت می گیرد. در زمان خواب مغز و بدن همچنان فعال هستند. اما کارکردشان، باز توانی جسمی و روحی است و از بین بردن سمومی که در زمان بیداری در مغز به وجود می آید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه خواب راحت کلیک کنید.  

اینفوگرافیک علت تمایل به خواب زیاد چیست؟

اینفوگرافیک علت تمایل به خواب زیاد چیست؟

علت تمایل به خواب زیاد | مراحل خواب طبیعی

برای این که یک فرد به خواب عمیق برود، پنج مرحله را پشت سر می گذارد. زمانی که ما بیدار هستیم، مغز امواج بتا صادر می کند که دامنه ی ضعیف و فرکانس بالا دارد. بیشترین فرکانس، مربوط به زمان بیداری است. زمانی که چشم ها را می بندیم، امواج آلفا صادر می شود (با فرکانسی پایین تر از مرحله بیداری).. سپس وارد مرحله اول خواب می شویم.

1- NREM | آغاز خواب

اولین مرحله، عبور از امواج آلفا به تتا است، که حالت خواب آلودگی به سراغ فرد می آید. خواب ما به رویا شباهت دارد و احتمالا مرتبط به خلاقیت مغز است. این مرحله ی خواب، سبک ترین مرحله است و شخص از اتفاقات اطرافش آگاه است. ممکن است شخص از خواب بپرد و فکر کند، اصلا به خواب نرفته است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه علت خواب آلودگی در طول روز کلیک کنید.

2-NREM | ناهشیاری نسبی

بعد از 30 الی 40 دقیقه، بعد از به خواب رفتن، وارد مرحله دوم می شویم، که مغز امواجی منظمی به نام دوک تولید می کند. دمای بدن پایین می آید و ضربان قلب، کند می شود. فرد در مرحله ناهشیاری است. اما همچنان، خواب او NREM است و به راحتی بیدار می شود.

3-REM | عبور از خواب سبک

این وهله حدود پانزده دقیقه بعد شروع می شود. مغز امواج عمیق و کند تتا و دلتا صادر می کند. وهله عبور از خواب سبک به عمیق است، که انقباض عضلات از بین می رود و سطح هوشیاری به کمترین حد می رسد.

4-REM |خواب عمیق

عمیق ترین مرحله خواب که بیدار شدن از آن، سخت است و فقط صداهای بلند ممکن است، شخص را بیدار کند و هنگام بیداری، مشاعر او درست کار نمی کند. در این مرحله نیز مغز، امواج عمیق و کند دلتا صادر می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خواب رم کلیک کنید .

5-تکرار چرخه خواب

حدود نیم ساعت بعد از خواب عمیق، چرخه خواب، دوباره تکرار می شود. یعنی خواب، مسیر بازگشت به اولین مرحله را طی می کند و دوباره پروسه خواب تکرار می شود، تا شخص به خواب REM برسد، که حرکت چشم ها زیر پلک، سریع است و معیار این دوره به حساب می آید. اولین چرخه ی خواب، کوتاه است. اما به مرور، چرخه ها نسبت به قبلی طولانی تر می شوند و خواب عمیق، می تواند یک ساعت طول بکشد. در خواب REM میزان سروتونین مغز کاهش پیدا می کند.  
خواب زیاد

علت تمایل به خواب زیاد | اختلالات خواب

با توجه به آگاهی که از چرخه خواب به دست آوردید. می دانید که اگر در فرایند خواب، به هر دلیلی مشکلی پیش بیاید. می تواند خواب شبانه روز، را تحت تاثیر قرار دهد. میزان خواب یک بزرگسال، بین 7 تا 9ساعت است. اگر فردی از این چرخه طبیعی خارج شود، کمتر یا بیشتر بخوابد، یا دچار بی خوابی و بدخوابی باشد. احتمالا به اختلالات خواب مبتلا شده است. یا نشانه ای از یک بیماری در بدن شخص می باشد. بنابراین آشنایی با اختلالات خواب و بررسی بیماری های مرتبط با میزان خواب، شما را به پاسخ سوالتان می رساند. از جمله اختلالات خواب می توان به بی خوابی، بدخوابی، وقفه تنسی(آپنه تنفسی)و پر خوابی اشاره کرد.
برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تأثیر مشکلات خواب بر سلامت روان کلیک کنید.  

علل ابتلا به خواب زیاد یا هایپر سومنیا

کسی که نمی تواند به میزان کافی بخوابد، یا چرخه خواب منظمی ندارد. یا به دلایلی دچار مسئله پر خوابی است و از نوعی اختلال خواب رنج می برد، که باعث می شود در طول روز، انرژی لازم را نداشته باشد، سطح هوشیاری و تمرکز خوبی نداشته و با تغییرات خلق و خو مواجه باشد، به بیماری پرخوابی یا همان هایپرسومنیا مبتلا می شود. عوامل زیادی در ابتلا به بیماری خواب زیاد موثر است که در ادامه به آن ها می پردازیم

علت تمایل به خواب زیاد | علل ابتلا

 • نداشتن خواب کافی در شب: که به دلیل مشغله کاری، شب کاری، محدودیت در خوابیدن، اتفاق می افتد.
 • سابقه خانوادگی پر خوابی: اگر در خانواده ای، پدر یا مادر یا اطرافیان بصورت ژنتیکی، یکی از بیماری های مرتبط با پر خوابی را داشته باشند، احتمال این که بصورت ارثی، آن را به دیگران منتقل کنند، زیاد است.
 • اضافه وزن: وزن زیاد برابر است با مصرف انرژی زیاد برای متابولیسم بدن، که این یعنی بدن با کمبود انرژی و خواب زیاد مواجه می شود. از طرفی اضافه وزن باعث مشکلات تنفسی در خواب می شود (وقفه تنفسی) و با بسته شدن مسیر ریه، در هنگام خواب، باعث بیدار شدن های متوالی و خواب زیاد در روز می شود.
 • قطع تنفس در طول خواب یا آپنه خواب: به این علت که بیمار مشکلات تنفسی دارد و در طول خواب، با وقفه تنفسی مواجه می شود، بارها از خواب بیدار می شود، که باعث می شود در طول روز، بخاطر حس خستگی و خواب آلودگی، بیشتر بخوابد.
 • مصرف داروهایی نظیر آرام بخش ها: استفاده از بعضی داروهای آرام بخش، باعث ایجاد حالت خواب آلودگی شده، خواب فرد را زیاد می کند.
 • ابتلا به بعضی بیماری ها مانند پارکینسون: این بیماری یک اختلال عصبی است، که بر مغز تاثیر می گذارد و باعث بی خوابی های شبانه می شود. و بی خوابی در شب، موجب خواب زیاد در روز است.
 • افسردگی: بی خوابی و بدخوابی در افسردگی شایع هستند و مانع از این می شوند که شخص، شب ها خوابی کامل و با کیفیت داشته باشد. بنابراین دیرتر از خواب بیدار می شود.

برخی دیگر از علل ابتلا به خواب زیاد

 • دیابت: کم کاری تیروئید یکی از عواملی است که باعث پر خوابی می شود. در این بیماری، غده تیروئید به اندازه نیاز بدن هورمون تولید نمی کند و از عوارض آن، خستگی و خواب آلودگی است که باعث پر خوابی می شود.
 • خواب پریشی: به انجام کارهای غیرطبیعی مانند راه رفتن در خواب، حرف زدن، کوبیدن سر گفته می شود، که باعث می شود شخص بیمار، بارها از خواب بیدار شود و در نتیجه دچار بی خوابی شبانه و چرخه خواب طولانی شود.
 • بیماری عفونی: بعضی بیماری های عفونی باعث ضعف سیستم ایمنی و خستگی و بی حالی و  به دنبال آنپف به هم خوردن خواب می شود.
 • کم خونی: گلبول های قرمز، نقش اکسیژن رسانی به اندام ها را به عهده دارند. اگر گلبول های قرمز دچار مشکل شوند، فرد دچار کم خونی می شود. و در نتیجه به سختی به خواب می رود و به زحمت از خواب بیدار می شود.
 • سندروم خستگی مزمن: از بیماری هایی است که در آن فرد بیمار، خستگی خیلی زیادی را تجربه می کند و ضعف و ناتوانی جسمی بالایی بر او غالب می شود. خستگی و رخوت ناشی از سندروم، با استراحت از بین نمی رود. از عوارض این بیماری عدم تمرکز و اختلال خواب و سرگیجه و بی حالی است که همانطور که متوجه شدید، اختلال خواب، بی خوابی شبانه و پر خوابی در ساعات روز را در پی خواهد داشت.
 

علت تمایل به خواب زیاد | علائم پر خوابی چیست؟

خواب زیاد با تغییر بر روی عملکرد قسمت های مختلف باعث بروز علائمی می شود که با دقت در آن ها، می توانیم متوجه بیماری خواب زیاد شویم. با ذکر چند نمونه از نشانه های پر خوابی، بهتر می توانید این بیماری آشنا شوید.
 • خستگی و خواب آلودگی در طول روز: خستگی و خواب آلودگی در بیماری پر خوابی، با چرت زدن هم برطرف نمی شود.
 • کاهش سطح انرژی: به طور طبیعی کسی که مبتلا به پر خوابی بوده و از خستگی رنج ببرد، دچار افت انرژی می شود. اگر انرژی لازم برای کارهای روزانه را ندارید در کنار گزینه قبل، می تواند علائم هایپر سومنیا باشد.
 • عدم مهارت تمرکز کافی: افرادی که شب ها به خوبی نمی خوابند و در طول روز، پر خوابی دارند و به کرات چرت می زنند، نظم تفکر و تمرکز خود را از دست می دهند و نمی توانند بعضی مسائل را به یاد آورند و روی مسائل متمرکز شوند.
 • کاهش اشتها: از دیگر علائم پر خوابی، کم شدن اشتها است. اگر نسبت به قبل، تمایلی به خوردن غذا ندارید و اشتهای شما کم شده به عنوان یک نشانه به آن توجه کنید.
 • کاهش سرعت تکلم و تفکر: این نشانه نیز، از دیگر نشانه های اختلال پر خوابی است. که فرد در صحبت کردن و فکر کردن به موضوعات مختلف خیلی کند عمل می کند.
 • عدم تمرکز کافی: افرادی که شب ها به خوبی نمی خوابند و در طول روز، پر خوابی دارند و به کرات چرت می زنند، نظم تفکر و تمرکز خود را از دست می دهند و نمی توانند بعضی مسائل را به یاد آورند و روی مسائل متمرکز شوند.
 

علت تمایل به خواب زیاد | تشخیص پر خوابی

بیماری که علائم بیماری هایپر سومنیا را دارد، باید به پزشک مراجعه کند. پزشک از بیمار شرح حال می گیرد. علائم بیماری را چک می کند و در صورت نیاز ممکن است از بیمار بخواهد چرخه خواب و بیداری و مدت های خواب روزانه خود را ثبت کند. تا کمکی برای تشخیص بیماری باشد. در کنار این موارد ممکن است لازم باشد، بیمار بستری شود و تمام علائم حیاتی بیمار، ضربان قلب، میزان اکسیژن خون، حرکت چشم ها و .... چک شود برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه علت خواب زیاد کلیک کنید.
همچنین پیشنهاد می کنیم مقاله تست خواب را نیز مطالعه کنید.

علت تمایل به خواب زیاد | عوارض پر خوابی

به هم خوردن ریتم خواب شبانه و زیاد شدن خواب باعث ابتلا به بیماری های جسمی و روحی زیادی می شود که در  سطور پیش رو خواهید دید.
 1. چاقی: خواب زیاد، باعث افزایش میزان کورتیزول می شود و یکی از وظایف کورتیزول، ذخیره چربی در بدن است که باعث چاقی می شود. از طرفی خواب زیاد روی اشتهای شما و علاقه به غذاهای چاق کننده تاثیر منفی می گذارد.
 2. افسردگی: زمانی که زیاد می خوابید دچار افسردگی می شوید. زیرا سروتونین در بدن که مسئولیت تنظیم خلق را به عهده دارد، به دلیل خواب زیاد و به دنبال آن، افزایش کورتیزول، کاهش پیدا می کند. ادامه پر خوابی در نهایت منجر به افسردگی می شود.
 3. دیابت: پر خوابی و بی خوابی هر دو ارتباط مستقیمی با دیابت دارند. میزان خواب زیاد می تواند منجر به افزایش قند خون و دیابت بشود.
 4. بیماری قلبی: قلب در شب استراحت می کند و در روز، مسئول پمپاژ خون به اندام های مختلف است. که اگر به خواب زیاد، دچار شوید میزان پمپاژ خون، کم می شود و ممکن است عوارضی مانند گرفتگی عروق، کم شدن جریان خون و... را تجربه کنید.
 5. کمردرد: در اثر خواب زیاد عضلات بدن سفت می شود و شخص دچار کمردرد می شود.
 6. افزایش خطر مرگ: بی خوابی در شب، باعث خواب روز و نشستن زیاد و عدم تحرک است که ترکیب این سه فاکتور، خطر مرگ را چندین برابر افزایش می دهد.
 خواب زیاد

علت تمایل به خواب زیاد | درمان پر خوابی

بعد از انجام اقدامات لازم، ممکن است با توجه به نشانه ها، شخص به بیماری پر خوابی مبتلا باشد. که در این صورت لازم است با دستورالعمل ها و داروهای لازم، بیماری وی برطرف شود. از راه کارهای مفید در این زمینه می توان به موارد زیر اشاره کرد.
 • توجه به بیماری زمینه ای: در درمان خواب زیاد، باید به علت زمینه ای این بیماری توجه شود. ممکن است علت پر خوابی، بیماری دیابت، یا بیماری بی خوابی، آپنه خواب و مواردی از این نمونه باشد. در این مواقع، همانطور که واضح است با برطرف کردن بیماری اصلی، علائم خواب زیاد از بین می رود.
 • تغییر سبک و سیاق زندگی: از دیگر راه های درمان، تغییر دادن سبک زندگی است. اگر پر خوابی، علت خاصی نداشته باشد. باید با تغییر عادات خواب در طول شبانه روز، خواب زیاد را از بین برد. مثلا می توان با انجام دادن فعالیت های ورزشی در طول روز و دوری از اتاق خواب و فضایی که محرک خوابیدن است. مشکل پر خوابی را برطرف کرد. همچنین می توانید از تمرینات یوگا برای ایجاد هماهنگی ذهن و بدن بهره بگیرید.
 • خوردن قهوه: دیگر این که زمان فعالیت روزانه قهوه بخورید تا سطح هشیاری بالا برود. و از خواب زیادی جلوگیری کنید.
 • استفاده از چای سبز: چای سبز، نیز بخاطر میزان آنتی اکسیدان موجود در آن. می تواند خواب آلودگی و سردرد را از بین ببرد.
 • رژیم غذایی: سعی کنید در طول روز و اوقاتی که خواب آلود هستید. از غذاهای سنگین استفاده نکنید و مواد غذایی را بخورید که انرژی شما را بالا می برند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تغذیه سالم کلیک کنید.

برخی دیگر از راهکارهای درمانی برای پرخوابی

 • قرار گرفتن در معرض آفتاب: سعی کنید روزانه از نور خورشید بهره بگیرید. دریافت سروتونین از این طریق، به بهبود چرخه خواب شما و تنظیم آن کمک می کند.
 • حذف نور در زمان خواب: وقتی به رخت خواب می روید، استفاده از گوش و تبلت را به حداقل برسانید و سعی کنید از این نورهای مصنوعی فاصله بگیرید تا بهتر به خواب بروید و خواب کافی داشته باشید. ملاتونین در تاریکی ترشح می شود و به بهبود عملکرد خواب کمک می کند.
 • استفاده از دارو درمانی: برای درمان پر خوابی می توان از داروهای هشیار کننده مانند متیل فنیدیت و مدافینیل برای مبارزه با خواب و بهبود سطح هشیاری استفاده کرد.
 • نوردرمانی: اگر هایپر سومنیا به علت اختلال در ریتم خواب بدن، اتفاق بیفتد بوسیله رویارویی با نور و تاریکی در زمان های مناسب برطرف می شود.
 

سخن آخر در زمینه علت تمایل به خواب زیاد

با مطالعه درباره عوارض خواب زیاد، و دانستن خطرات جبران ناپذیر آن. نسبت به تنظیم ساعات خواب خود و انجام فعالیت های ورزشی و اتخاذ سبک زندگی سالم اقدام نمایید. اگر شما هم در این زمینه مسئله ای دارید می‌توانید موضوع را با روانشناسان ما در مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در میان بگذارید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*