ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تست اضطراب بک

امروز در مقاله هنر زندگی با موضوع تست اضطراب بک در خدمت شما هستیم. در نگاه اول باید بدانیم اضطراب که در بسیاری از مواقع زندگی مان و در مراحل مختلف زندگی، خود آن را تجربه می کنیم و بسیار پیش می آید که با بروز احساس اضطراب در خود، ویژگی های شخصیتی خود را که به آن ها پای بند هستیم برای کاهش احساس اضطراب کنار می گذاریم تا بتوانیم به احساس بهتری از نظر کیفی دست یابیم. برای مشخص کردن میزان اضطراب ها در مراحل مختلف زندگی می توانیم از تست های روانشناسانه ی مربوط به اضطراب که در این مقاله یکی از آن ها را به طور کامل توضیح می دهیم، استفاده کنیم. برای کسب اطلاعات بیش تر به مقاله درمان اضطراب مراجعه کنید.

تماس با مشاور


تست اضطراب بک | اضطراب چیست

تست اضطراب به تشخیص شدت و میزان آن کمک می کند. در بسیاری از مواقع در دوران زندگیمان با توجه به فشار های روانی و موقعیت های تهدید کننده که در طول زندگی با آن ها مواجه می شویم می توانیم بروز احساسات و تنش هایی را در ذهن و بدنمان احساس کنیم که به این احساسات در واقع از نظر روانشناسی اضطراب گفته می شود.

اضطراب تحت تاثیر عوامل مختلفی به وجود می آید و همانطور که گفته شد نشانه های متفاوتی را هم در بدن و ذهن به وجود می آورد که این نشانه ها گاها می توانند از نوع خفیف باشند که یک فرایند طبیعی خواهند بود و گاها می توانند با شدت باشند که به این فرایند نمی توانیم عنوان طبیعی بدهیم . همین امر باعث می شود که فرد برای درمان این بیماری اضطراب بیش از اندازه که در موقعیت های خطرناک و در برابر فشار های روانی که برایش به وجود می آید غالبا در حل آن ها ناتوان بماند.

بنابراین نیاز به مراجعه به یک روانشناس و مشاور را دارا می باشد تا بتواند با توجه به راهکار هایی که از طرف فرد متخصص در اختیار او قرار داده می شود بتواند بر این احساسات اضطراب گونه ی خود غلبه کند و بتواند در راه ارتقای سطح کیفیت زندگی خویش قدم مهم و تاثیر گذاری بردارد.

اینفوگرافیک تست اضطراب بک

اینفوگرافیک تست اضطراب بک


تست اضطراب بک | انواع اضطراب

اضطراب هم مانند سایر بیماری های روانشناختی انواع بسیاری دارد که در این مقاله سعی بر آن شده است که به تعدادی از آن ها که جزئی از مهم ترین آن ها به حساب می آیند صحبت شود.

1. اختلال اضطراب اجتماعی

در این نوع اختلال که با عنوان اضطراب اجتماعی شناخته می شود، فرد از رفتن به اجتماع و گروه های بزرگ اجتماعی ترس دارد و زمانی که در این موقعیت های اجتماعی قرار می گیرد دچار تنش و حالات اضطراب گونه می شود. اگر این اختلال در فرد شدید باشد حتی می توان از علائم آن به تنگی نفس، نا توانی در صحبت کردن متداوم و همچنین انقباض عضلات در هنگام مواجه با چنین موقعیت هایی اشاره کرد.

در این نوع اختلال افراد نمی توانند اصولا در گروه های با جمعیت زیاد سخن بگویند و نمی توانند با افراد جدید ارتباط بر قرار کنند ، از همین رو ترجیح می دهند که به جز زمان های مورد نیاز، از رفتن به داخل اجتماع های بزرگ صرف نظر کنند. اصولا برای درمان این نوع اختلال فرد با مراجعه به روانشناسان و مشاوران متخصص در حوزه های رفتاری و اجتماعی می توانند بر این ترس و اضطراب خود غلبه کنند.

2. فوبیا

این نوع ترس ها که در زبان فارسی اصطلاحا به آن ها ترس های خاص گفته می شود، می توانند اینگونه فرد را تحت تاثیر قرار دهند که فرد در هنگام رویارویی با موقعیت هایی که از دید بسیاری از افراد ترسی ندارند، دچار ترس و اضطراب شدید می شوند. از نشانه های جسمی فوبیا می توان به تعریق و تپش قلب اشاره کرد. فوبیا و ترس های خاص خود انواع مختلفی دارند برای مثال فوبیای هراس از ارتفاع، فوبیای مار، فوبیای ترس از شکست و … .

غالبا ترس های خاص برای افرادی که این ترس ها را ندارند ترس هایی بی ربط با موقعیتی که در آن گرفتار شده اند هستند. از همین رو تنها کسانی می توانند این ترس ها را درک کنند که خود نیز به آن ها مبتلا هستند. یکی از روش های درمانی برای این نوع ترس ها رویارویی با موقعیت تنش زا هست که در بسیاری از مواقع و با رعایت پیش زمینه های امن و مقابله با ترس فرد می تواند این ترس را در خود کاهش و یا ازبین ببرد.

3. اختلال وحشت زدگی

در این نوع اختلال فرد مبتلا در موقعیت هایی که هیچ گونه عوامل تنش زایی در آن وجود ندارد به یک آن دچار تنگی نفس، تپش قلب شدید و انقباض عضلات می شود .حالتی مشابه حمله ی قلبی برایش اتفاق می افتد. این افراد غالبا از محیط های خلوت و تاریک برای عبور استفاده نمی کنند زیرا در آن محیط ها احتمال وجود هراس و ایجاد احساس اضطراب شدید برایشان بسیار بالا می رود. از همین رو سعی می کنند تا جایی که می توانند برای رفتن از خانه از یک همراه استفاده کنند که در برابر وجود عوامل تنش زا بتواند از آن ها مراقبت کند و یا اینکه در هنگام مواجه شدن با اضطراب بتواند به آن ها کمک کند.

افرادی که به اختلال وحشت زدگی مبتلا هستند به صورت ناخودآگاه به این حالات دچار می شوند و برای درمان این اختلال نیازمند این هستند که به مشاوران و روانشناسان مراجعه و از آنان راه حل هایی دریافت کنند. برای کسب اطلاعات بیش تر به مقاله اختلالات اضطرابی مراجعه کنید.

اضطراب

تست اضطراب بک | علل اضطراب

با توجه به تحقیقات و بررسی هایی که امروزه در راستای عوامل استرس زا و هراس انگیز که موجب بروز اضطراب در افراد می شود انجام شده است، باید به این نکته اشاره کرد که نمی توان یک علت واحد برای وجود اضطراب عنوان کرد. چرا که این بیماری هم مانند سایر بیماری های روانشناختی از منظر گوناگونی به آن پرداخته شده است. همین امر موجب شده است که نتوان یک علت واحد برای بروز این رفتار ارائه داد. باید بدانیم که در واقع این بیماری و اختلال روانشناختی هم مانند سایر اختلالات از علت های گوناگونی به وجود آمده که در این مقاله به طور مختصر دو مورد از مهم ترین آن ها را خواهیم گفت.

1.وراثت

وراثت و ژنتیک را امروزه می توانیم از آن به عنوان یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در بسیاری از بیماری ها چه بیماری های جسمی و چه بیماری های روانشناختی به کار ببریم. در مورد اضطراب یکی از عوامل تاثیر گذار وراثت است که این عامل یکی از مهم ترین عوامل است. با توجه به اینکه در نسل های گذشته افراد، خانواده به اضطراب مبتلا بوده اند از همین رو در هنگام بررسی عوامل به وجود آورنده ی اضطراب توسط متخصصین، در مرحله ی اول به بررسی سابقه ی این بیماری در نسل های گذشته خانوادگی فرد می پردازند.

این کار باعث می شود روان شناسان اطلاعات مفید و تاثیر گذاری توسط وراثت و سابقه ی بیماری افراد و اعضای گذشته ی خانوادگی فرد بدست آورند. برای کسب اطلاعات بیش تر به مقاله اضطراب ارثی مراجعه کنید.

2.محیط

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در بروز رفتار های اضطراب گونه در افراد می تواند توسط محیط به وجود آمده باشد. غالبا افراد در دوران زندگی خود با موقعیت های وحشت و هراس انگیزی و حتی موقعیت های سوگواری و آسیب های روانی مواجه می شوند که در صورت وجود یک شخصیت شکننده در فرد، می تواند تاثیر خود را از محیط دریافت و به صورت بروز این نوع رفتار از خود گسیل دارد.

افرادی که دچار موقعیت های وحشت زدگی می شوند و سپس دچار اضطراب، می توانند با شناخت ویژگی های خود و ویژگی های محیط ها و موقعیت هایی که در آن ها دچار اضطراب می شوند، از این موقعیت ها دوری کنند. البته این راه حل نمی تواند یک راه حل منطقی باشد و برای همین برای مقابله با این موقعیت ها فرد باید با این موقعیت ها روبرو و با این عوامل مقابله کند. 

پرسشنامه اضطراب بک

تست اضطراب بک | علائم اضطراب

اضطراب در واقع یک بیماری و اختلال روانشناختی محسوب می شود اما نشانه های آن می تواند در بدن فرد بروز کند که از علائم مهم آن که در اکثر افرادی که به اضطراب مبتلا هستند وجود دارد می توان به عوامل زیر اشاره کرد: تپش قلب خشکی دهان انقباض عضلات احساس خفگی و تنگی نفس بی قراری تعرق بیش از اندازه برای کسب اطلاعات بیش تر به مقاله علائم استرس و اضطراب مراجعه کنید.

تست اضطراب بک | تشخیص اختلال اضطراب

با توجه به این که این اختلال یک اختلال روانی محسوب می شود که علائم آن در بدن فرد مبتلا و در موقعیت های طبیعی به وجود می آیند، از همین رو روش هایی برای تشخیص این اختلال توسط روانشناسان وجود دارد. از جمله این روش ها می توانیم به تست های اضطراب که غالبا توسط روانشناسان و مشاوران در جلسات مشاوره به بیمار عرضه می گردد اشاره کرد.

در این تست ها از بیمار خواسته می شود که به سوالاتی که در آن ها وجود دارد با دقت پاسخ دهد و بتواند جواب هایی با نزدیک ترین رابطه به شخصیت خود در هر سوال بدهد. هم چنین لازم است روانشناس را از وضعیت خود آگاه کند تا نتیجه ی تست ثمربخش باشد. از جمله این تست های شناسایی اضطراب که گفته شد می توان به تست اضطراب بک اشاره کرد که در ادامه به طور کامل در مورد این نوع تست سخن خواهیم گفت. برای کسب اطلاعات بیش تر به مقاله تست اختلال اضطراب فراگیر مراجعه کنید.

درمان اضطراب

تست اضطراب بک | درمان اضطراب

از آن جایی که درمان اضطراب به تخصص روانشناسان و مشاوران و در صورت نیاز برای دارو درمانی به تخصص روانپزشکان نیازمند است از همین رو روش های روان درمانی که در آن ها با گفت گو و ایجاد رابطه ی صمیمی که بین مشاور و روانشناس با فرد مبتلا به این اختلال به وجود آمده و ریشه یابی مسئله و سپس ارائه ی راهکار هایی به فرد برای مقابله با این اختلال اضطراب خود، می توان گفت که در بسیاری از مواقع روش های روانشناسانه مفید تر از دارو درمانی بوده و تداوم بهبود را بسیار بیشتر می کند.

از آن جا که در بسیاری از مواقع تشخیص داده می شود که فرد با استفاده از روش های روانشناسانه و روان درمانی نمی تواند بهبود را کسب کند از همین رو مراجعه به روانپزشک و دارو درمانی می تواند مفید باشد و اضطراب فرد را کاهش یا حتی آن را برای همیشه ازبین ببرد و فرد بتواند به زندگی معمولی و طبیعی خود بر گردد و دیگر در موقعیت های مختلف دچار اضطراب نگردد. برای کسب اطلاعات بیش تر به مقاله سنجش استرس مراجعه کنید.

تست اضطراب بک

تست اضطراب بک یکی از معتبر ترین ابزار برای شناسایی اضطرب افراد می باشد که در سال ۱۹۸۸ توسط دکتر بک اختراع شد و امروزه هم برای تشخیص اختلال اضطراب در افراد از این تست استفاده می شود. اصولا این پرسشنامه یک پرسشنامه ی خود گزارشی است که در آن میزان اضطراب نوجوانان و بزرگسالان سنجیده می شود. این پرشسنامه یک پرسشنامه ی ۲۱ سوالی است که هر سوال چهار گزینه دارد و مراجعه کننده باید با دقت و با توجه به شخصیت و تیپ شخصیتی خود و همینطور با توجه به قرار گرفتن در موقعیت های تنش زا که اضطراب افراد را زیاد می کند و در آن ها حالتی از تنش و بروز فشار های روانی را در افراد مشخص میکند، به سوالات جواب داده و از هیچ سوالی به صورت سهوی عبور نکنند.

ضرورت استفاده از پرسشنامه بک

این پرسشنامه امروزه در بسیاری از جلسات مشاوره که احتمال بروز اضطراب در افراد دیده می شود توسط روانشناسان و مشاوران به مراجعه کننده عرضه می گردد و بسیار از اعتبار فراوانی در بین سایر تست های تشخیص اضطراب بر خوردار است و از همین رو با توجه به این که یک تست کامل برای تشخیص اضطراب و اختلال اضطراب محسوب می شود، از همین رو بسیار از آن استفاده می گردد‌. این پرسشنامه که از اعتبار بسیار بالایی بر خوردار است حتما برای انجامش باید زیر نظر افرادی انجام پذیرد که در این موضوع اختلال اضطراب از تخصص بهره مند باشند.

از همین رو توصیه می شود افراد برای ارزیابی خود و انجام تست اضطراب بک به روانشناسان و مشاوران مراجعه کنند و میزان اضطراب خود را تشخیص داده و با توجه به آن شدت اضطراب خود را دریافت کنند تا از روانشناسان و مشاوران راهکار هایی برای کاهش اضطراب خود بگیرند. برای کسب اطلاعات بیش تر به مقاله تست اضطراب رایگان مراجعه کنید.

سخن آخر

در انتها باید به این نکته اشاره کرد که اضطراب در صورت تشدید یک اختلال روانی محسوب می شود. خوشبختانه امروزه با توجه به انجام پرسشنامه ها و ارائه ی راه حل ها توسط مشاورین و روانشناسان می توان این نوید را داد که این اختلال قابل درمان است و می توان آن را کنترل نمود. اختلال اضطراب در موقعیت های بسیاری می تواند خودش را نشان دهد و زندگی فرد را گاها دچار اختلال کند. از همین رو برای سنجیدن میزان آن و همچنین درمان آن بهترین کار مراجعه ی فرد به افراد متخصص در حیطه ی اضطراب و اختلالات روانی است.

درمانگران به مراجعه کننده کمک می کنند تا به جز تشخیص و سنجش میزان بیماری اش بتواند راه های کنترل و کاهش این اختلال را یاد بگیرد. مراجعه کننده باید بتواند در موقعیت های تحت تنش از آن ها استفاده کند تا در روند بهبود کیفیت زندگی خویش بتواند قدمی استوار بردارد. بنابراین نه تنها زندگی خودش را بهبود می بخشد بلکه می تواند به بهبود زندگی اطرافیان خود که تحت تاثیر اختلال اضطراب فرد قرار گرفته اند، کمک کند.

برای دریافت مشاوره در زمینه تست های روانشناسی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*