ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تست اضطراب کتل


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با تست اضطراب کتل پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


تست اضطراب کتل چیست؟ اضطراب را می توان واکنش طبیعی انسان در برابر فشارهای روانی دانست. تمام مردم در زندگی روزمره خود استرس و اضطراب فراوانی را تجربه می کنند اما این اضطراب زمانی که غیر قابل کنترل باشد آسیب زاست و ممکن است به اختلال تبدیل شود. تست هایی مانند تست کتل به ما کمک می کنند تا میزان و درجه اضطراب خود را بسنجیم و تشخیص دهیم. افرادی که به اختلالات اضطرابی مبتلا هستند، دچار مشکل و شکست در جنبه های مختلف زندگی مانند کار و تحصیل می شوند. به همین دلیل تشخیص به موقع و اقدام برای درمان اهمیت زیادی دارد. پیشنهاد می کنیم برای تشخیص و درمان میزان و نوع اضطراب از مشاوره روانشناسی کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه مشاوره کنترل استرس کلیک کنید.

گیف تست اضطراب کتل


اضطراب چیست؟

اضطراب پاسخ طبیعی بدن به محرک های استرس زا و تنش زا است. این حالت در مواجه با ترس یا دلهره ای که به آینده مربوط می شود رخ می دهد. بسیاری از اول زمانی که می خواهند کاری جدید را برای اولین بار انجام دهند دچار دلهره می شوند. مثل اولین روز مدرسه، مصاحبه شغلی یا سخنرانی که نگرانی زیادی را با خود به همراه دارند. این حالت ها کاملا طبیعی هستند و میزانی از اضطراب لازم و مفید است. اما توجه داشته باشید در صورتی که اضطراب و استرس شدید بوده و بیشتر از 6 ماه دوام داشته باشد، تبدیل به اختلال شده و در زندگی روزمره مشکلات ایجاد می کند. به همین دلیل نیاز به مراجعه به روانپزشک و روانشناس و اقدامات درمانی دارد. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه علائم اضطراب کلیک کنید.

اضطراب

اینفوگرافیک تست اضطراب کتل

اینفوگرافیک تست اضطراب کتل

علائمی که در تست اضطراب کتل مورد بررسی قرار می گیرند

اضطراب با توجه به خصوصیات فردی و محرک های بیرونی، علائم گوناگون و متفاوتی دارد. نشانه های اضطراب ممکن است از احساس حالت های غیر طبیعی در شکم تا تپش قلب متغییر باشند. برخی افراد به صورت کلی و بی دلیل نگران اند و برخی دیگر بر اثر رویداد خاصی دچار تنش و علائم اضطراب می شوند. نشانه های اضطراب از فردی به فردی دیگر متفاوت است؛ به همین خاطر لازم است بدانید چه چیزهایی موجب ایجاد تنش و نگرانی در شما می شوند.

برای تشخیص میزان و شدت اضطرابتان لازم است در مورد انواع علائم اضطرابی که ممکن است تجربه کنید آگاهی خود را افزایش دهید. با استفاده از تست های سنجش اضطراب مانند تست اضطراب کتل می توانید میزان و شدت استرس خود را بیابید و از راهنمایی ها و توضیحات انتهایی این تست بهره مند شوید. برخی از مهم ترین علائم اضطراب که در تست اضطراب کتل نیز مورد بررسی قرار می گیرند شامل موارد زیر است:

_ افزایش ضربان قلب و تپش قلب شدید
_ نفس کشیدن سریع و پی در پی
_ احساس بی قراری
_ مشکل در تمرکز کردن
_ اختلال در خواب (بی خوابی)
_ عرق کردن دست ها و پاها و یخ زدن دست و پا
_ خشکی دهان
_ حالت تهوع
_ گرفتگی عضلات
_ سرگیجه

استرس

اختلال اضطرابی

این که از رفتن به مکانی جدید، شروع کار جدید یا امتحان کردن چیزی احساس نگرانی داشته باشید، طبیعی است؛ هر چند که این نوع نگرانی ها و اضطراب ها ناخوشایند به نظر می رسند اما انگیزه شما را برای انجام کارهای سخت تر و بهتر افزایش می دهند. این نوع اضطراب ها معمولی و گذرا هستند و تداخلی در زندگی روزمره شما ایجاد نمی کنند. اما آنچه که به عنوان اختلال اضطرابی از آن یاد می کنیم، طولانی مدت بوده و مانع از این می شود که به فرد به درستی فعالیت های روزانه خود را انجام دهد. در واقع باعث ایجاد اختلال در تمام جنبه های زندگی می شود.

اختلالات اضطرابی شما را از کارهایی که از آن ها لذت می برید منع می کنند. در موارد شدید اضطراب باعث می شود نتوانید به راحتی سوار آسانسور شوید، از خونه بیرون بیایید و یا از خیابان عبور کنید. در صورتی که اختلالات اضطرابی مورد درمان قرار نگیرند، علائم آن ها روز به روز شدیدتر می شوند. این اختلالات می توانند هر کسی را در هر جنسیت و سنی تحت تأثیر قرار دهند. طبق تحقیقات انجام شده زنان بیشتر از مردان به اختلالات اضطرابی دچار می شوند. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه اختلالات اضطرابی کلیک کنید.

اختلال کتل

انواع اختلالات اضطرابی

در این بخش از مقاله تست اضطراب کتل به بررسی انواع اختلالات اضطرابی پرداخته ایم. اضطراب انواع گوناگونی دارد و هر کدام بر اساس علائم خاصی که دارند دسته بندی می شوند. انواع اختلالات اضطرابی بر اساس آخرین ملاک های تشخیصی روانپزشکی شامل موارد زیر است که به اختصار در مورد ان ها توضیح داده ایم.

اختلال پنیک : حملات مکرر هراس که با علائم استرس، تپش قلب، عرق کردن، ناتوانی در نفس کشیدن و… همراه است و در مواقع غیر منتظره رخ می دهد. فرد مدام از اینکه باز هم دچار حمله هراس شود، وحشت زده است.
فوبیا یا اختلال هراس : ترس بیش از حد، غیر منطقی و بیمار گونه از یک موقعیت، یک شئ و یا فعالیت خاص. مانند ترس از آب، ترس از حیوانات و…
اختلال اضطراب اجتماعی : ترس از حضور در جمع و هراس از اینکه مورد قضاوت دیگران قرار بگیرد.
اختلال اضطراب جدایی‌ : این ترس بیشتر در کودکان بروز پیدا می کند و نگرانی بابت دوری از خانه یا دور شدن از عزیزان است.
اختلال اضطراب بیماری : فرد مبتلا اضطراب شدیدی از بیمار شدن دارد.

اضطراب و استرس چه تفاوتی با هم دارند؟

استرس و اضطراب اغلب یکسان تعریف می شوند اما به لحاظ کاربردی با یکدیگر تفاوت دارند. علت های بروز استرس و اضطراب با یکدیگر متفاوت است. استرس بیشتر بر فشارهای بیرونی تمرکز دارد به این صورت که وقتی افراد دچار استرس می شوند خود منبع استرس و نگرانی شان را می دانند و پس از پایان موقعیت استرس زا، علائم نیز از بین می روند. اما در مورد اضطراب به این صورت نیست؛ علت اضطراب به سختی تشخیص داده می شود و در بسیاری موارد بدون دلیل رخ می دهد. فردی که می گوید دلم آشوب است و دلیل ان را نمی داند، اضطراب دارد.

استرس ممکن است زمینه ساز اضطراب باشد؛ به همین دلیل استفاده از روش های مدیریت استرس، در بلند مدت به کاهش نگرانی ها کمک می کند. استرس و اضطراب بخش جدا نشدنی از زندگی انسان هستند اما در صورتی که مدت های طولانی ادامه یابند، سلامت جسم و روان را به خطر می اندازند. جهت تشخیص اینکه استرس دارید یا اضطراب و همچنین برای یادگیری روش های مقابله با ان ها می توانید از تست ها مانند تست اضطراب کتل استفاده کنید. برای کسب اطلاع در زمینه درمان استرس شدید کلیک کنید.

اضطراب

تشخیص اضطراب

در صورتی که نشانه های اضطراب را به صورت مداوم در خود مشاهده کردید لازم است پیش از هر چیز تحت معاینات دقیق پزشکی قرار بگیرید. گاه اضطراب از یک بیماری جسمانی نشأت می گیرد و با درمان آن بیماری اضطراب نیز از بین می رود. پزشک با توجه به اظهارات بیمار از شدت، طول مدت نشانه ها، زمان شروع آن ها، عواملی که باعث بروز علائم اضطراب می شوند و در نهایت رفتارها و حالت های او، دست به تشخیص می زند. در صورتی که اضطراب بیمار منشأ جسمانی نداشته باشد، او را به روانپزشک و یا روانشناس ارجاع می دهد. روانشناس با استفاده از مصاحبه بالینی به همراه تست های مرتبط مانند تست اضطراب کتل تشخیص قطعی در مورد نوع و شدت اضطراب را به شما می دهد و یک برنامه درمانی در اختیارتان قرار می دهد.

تست اضطراب چیست؟

پیش از آن که به سراغ تست اضطراب کتل برویم، لازم است با مفهموم و کاربرد تست اضطراب آشنا شویم. تست اضطراب ابزاری است که با استفاده از آن می توان میزان و نوع اضطراب را سنجید. تست های زیادی برای ارزیابی و سنجش استرس و اضطراب توسط محققان و روانشناسان معروف طراحی شده است که از جمله آن ها می توان تست اضطراب کتل، تست اضطراب بک و تست اضطراب همیلتون را نام برد. تمام این تست ها و آزمون ها به روانشناسان کمک می کنند تا بتوانند راحت تر سطح و میزان اضطراب مراجعه کنندگان خود را مورد ارزیابی قرار دهند و راه کارهای درمانی متناسب با آن ها را در اختیارشان قرار دهند.

تست اختلال کتل

معرفی تست اضطراب کتل

مقیاس اضطراب کتل پژوهش های گسترده ای را شامل می شود و از مؤثرترین ابزاری به حساب می آید که به صورت پرسشنامه ای کوتاه طراحی شده. این پرسشنامه مکمل خوبی برای تشخیص بالینی است و نتیجه ای عینی با هدف های پژوهشی در اختیار روانشناس قرار می دهد. این پرسشنامه نیازی به مراقبت و نظارت ندارد و می توان آن را زمانی که مراجعه کننده در اتاق انتظار است، در اختیارش قرار داد.

این پرسشنامه را هر دو جنس و همه سنین بالای 14 سال می توانند انجام دهند. تست اضطراب کتل توسط ریموند برنارد طراحی شده که 40 سؤال دارد و هر کس باید از بین سه گزینه پیش رو یکی را که وضعیتش را توصیف می کند انتخاب کند. بیست سؤال از این تست اضطراب پنهان و بیست سؤال بعدی اضطراب آشکار را می سنجد. همچنین تست کتل یک نمره کلی دارد و وضعیت فرد را در پنج حالت ناپایداری هیجانی، بی اعتمادی توام با اضطراب، اطمینان به خود، مهار اراده و پایداری خلق و خو، تنش عصبی می سنجد.

اجرای تست اضطراب کتل

درمانگر برگه تست را مقابل فرد مراجعه کننده قرار می دهد و از او می خواهد تا به 40 سؤال پاسخ بدهد. این سؤالات بیانگر مشکلاتی هستند که افراد گاه و بی گاه در زندگی با آن ها مواجه می شوند. بهتر است به آزمودنی نگویند که این یک تست اضطراب است بلکه فرد مراجعه کننده باید برگه پرسشنامه را به عنوان یک آزمون خود تحلیلگری ببینند. لازم است با صداقت به سؤالات پاسخ دهید و درمانگر شما را از محرمانه بودن نتایج مطمئن سازد. پاسخ ها بر روی برگه پرسشنامه علامت زده می شوند و مهلت پاسخ به آن ها حدودا 5 دقیقه است. اولین جوابی را که پس از مشاهده هر سوال به نظرتان می آید درست ترین جواب است.

سه گزینه برای هر سؤال وجود دارد که لازم است دور یکی از آن ها را خط بکشید. گزینه وسط شامل “گاهی، بین این دو” می شود. این دو گزینه برای مواقعی است که شما بین دو گزینه دیگر شک دارید و به هیچ وجه نمی توانید دست به انتخاب بزنید. اما پیشنهاد می کنیم تا حد امکان از این گزینه استفاده نکنید تا پاسخ های شما قطعی باشند. هیچ سؤالی را بدون پاسخ نگذارید. همچنین اولین پاسخی که در لحظه به نظرتان می آید را علامت بزنید نه بر حسب آنچه که در گذشته و یا معمولا فکر می کنید. ممکن است قبلا هم به سؤالات مشابهی پاسخ داده باشید، آن ها را فراموش کنید و توجه داشته باشید که پاسخ های شما دقیقا باید بیان گر احساس کنونی شما در لحظه باشند.

پرسشنامه تست اضطراب کتل

1 _ علاقه من به مردم یا سرگرمی ها خیلی زود عوض می شود .
درست
بین این دو
نادرست

2 _ حتی اگر اشخاص نظر خوبی به من نداشته باشند ، آرامش كامل خود را از دست نمی دهم .
درست
بین این دو
نادرست

3 _ قبل از اظهار نظر تأمل می كنم تا مطمئن شوم آنچه می گویم درست است.
درست
بین این دو
نادرست

4 _ تمایل دارم حسادت كنم.
گاهی
به ندرت
هرگز

5 _ اگر قرار باشد زندگیم را دوباره از سر بگیرم :
الف : آن را به گونه ای متفاوت سازمان می دادم
ب : دلم می خواست همین زندگی را داشته باشم 
الف.
ب.
بین این دو

6 _ در همه مسایل با والدینم مشورت می كنم.
بله
بین این دو
خیر

7 _ اگر پاسخ نه بشنوم ناراحت می شوم ، حتی اگر بدانم آنچه می خواهم غیر ممكن است.
درست
بین این دو
نادرست

8 _ در صداقت افرادی كه با من رفتاری دوستانه تر از حد انتظار دارند ، تردید می كنم.
درست
بین این دو
نادرست

9 _ والدینم ( یا كسانی كه مرا بزرگ كرده اند ) هر وقت دستور می دادند و می خواستند كه من از آن ها اطاعت كنم :
الف : همیشه منطقی بودند
ب : اغلب غیر منطقی بودند
الف.
ب.
بین این دو

10 _ به نظر می رسد كه نیاز من به دوستان ، بیشتر از نیاز آن ها به من است
به ندرت
گاهی
اغلب

11 _ مطمئن هستم كه می توانم در مقابل یك مشكل ناگهانی مقاومت كنم.
به ندرت
گاهی
اغلب

12 _ وقتی بچه بودم از تاریكی می ترسیدم .
اغلب
گاهی
هرگز

13 _ گاهی دیگران می گویند كه من هیجان خود را به آسانی در اعمال و گفتار نشان می دهم.
بله
خیر
بین این دو

تست اضطراب کتل

14 _ اگر مردم از محبت و مهربانی من سوء استفاده كنند :
الف : ناراحت می شوم و كینه به دل می گیرم
ب : به زودی فراموش می كنم و می بخشم
الف.
ب.
بین این دو

15 _ انتقاد های مردم ، بیشتر از آن چه به من كمك كنند ، ناراحتم می كنند.
اغلب
گاهی
هرگز

16 _ برایم اتفاق می افتد كه خیلی زود علیه مردم عصبانی می شوم.
درست
بین این دو
نادرست

17 _ درست مثل زمانی كه چیزی را بخواهم و ندانم كه چه می خواهم ، احساس نگرانی می كنم.
به ندرت
گاهی
اغلب

18 _ گاهی از خود می پرسم كه آیا مردم واقعاً به آنچه می گویم علاقه مندند ؟
درست
بین این دو
نادرست

19 _ هرگز دچار احساس های نامعلوم مثل درد های مبهم ، اختلالات هاضمه ، شنیدن صدای قلب و غیره نشده ام.
درست
بین این دو
نادرست

20 _ در موقع بحث با برخی مردم ، آن قدر ناراحت می شوم كه به زحمت حرف می زنم.
گاهی
به ندرت
هرگز

21 _ وقتی كاری انجام می دهم ، بیشتر از دیگران انرژی صرف می كنم ، چون با اضطراب كار می كنم.
درست
بین این دو
نادرست

22 _ شیوه ای به كار می برم كه حواس پرتی نداشته باشم و جزئیات را فراموش نكنم.
درست
بین این دو
نادرست

تست اضطراب کتل

23 _ موانع و دشواری ها هرچه باشد ، همیشه پشتكار نشان می دهم و اولین هدف های خود را دنبال می كنم.
بله
بین این دو
خیر

24 _ در موقعیت های دشوار برانگیخته می شوم و راه خود را گم می كنم.
بله
بین این دو
خیر

تست اضطراب کتل

25 _ گاهی خواب های آشفته می بینم.
بله
بین این دو
خیر

26 _ وقتی خود را در مقابل یك مشكل می بینم ، همیشه احساس می كنم كه به قدر كافی انرژی دارم.
بله
بین این دو
خیر

27 – گاهی احساس می كنم كه به اجبار و بدون دلیل و قانع كننده ای باید چیزهایی بشمارم.
درست
بین این دو
نادرست

28 – اكثر مردم ذهن عجیب و غریبی دارند ، هر چند كه دوست ندارند آن را قبول كنند .
درست
بین این دو
نادرست

29 – وقتی در میان جمع مرتكب یك رفتار ناشیانه می شوم ، می توانم آن را به زودی فراموش كنم.
بله
بین این دو
خیر

30 – احساس می كنم كه بد اخلاق هستم و نمی خواهم كسی را ببینم :
الف : به مناسبت هایی
ب : اغلب
الف.
ب.
بین این دو

تست اضطراب کتل

31 – وقتی كارها خوب پیش نمی رود ، گریه ام می گیرد.
هرگز
به ندرت
گاهی

32 – حتی در میان جمع ، گاهی احساس تنهایی و بی ارزشی می كنم .
بله
بین این دو
خیر

33 – نصف شب بیدار می شوم و به علت اشتغالات ذهنی ، به دشواری می توانم دوباره بخوابم.
اغلب
گاهی
هرگز

34 – دشواری ها هر چه باشد ، معمولاً ظاهر امر را حفظ می كنم.
بله
بین این دو
خیر

35 – گاهی بدون علت احساس گناه یا احساس پشیمانی می كنم .
بله
بین این دو
خیر

36 – اعصاب من به قدری خراب است كه برخی صداها ، مثل صدای غرچ و غروچ كردن در ، برایم غیر قابل تحمل می شود و ناراحتم می كند.
اغلب
گاهی
هرگز

37 – اگر به علتی ناراحت شوم ، معمولاً خیلی زود آرامش خود را باز می یابم .
درست
بین این دو
نادرست

38 – وقتی به یاد یك كار دشوار می افتم كه باید انجام دهم ، معمولاً لرزه بر اندامم می افتد یا عرق می كنم.
بله
بین این دو
خیر

39 – وقتی می خواهم بخوابم ، معمولاً خیلی زود به خواب می روم ، در عرض چند دقیقه.
بله
بین این دو
خیر

40 – وقتی به چیزهایی فكر می كنم كه قبلاً و به مدت خیلی كم به آنها علاقمند بودم ، گاهی حالت اضطراب یا برانگیختگی بیش از حد به من دست می دهد .
بله
بین این دو
خیر

استرس

درمان اضطراب

روش های درمانی زیادی برای اضطراب وجود دارد که از هر یک از آن ها به صورت تکی و یا ترکیب با روش های دیگر استفاده می شود.

دارو درمانی: داروها جهت کنترل علائم اضطراب و تسکین دادن بیمار استفاده می شود. به این منظور داروهایی همچون داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد تشنج خاص، دوز پایینی از داروهای ضد روان پریشی توسط روانپزشک تجویز می شوند. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه داروهای ضد اضطراب کلیک کنید.

روان درمانی: در این روش روانشناس و یا روانکاو پس از پی بردن به ریشه اضطراب، راه های کسب آرامش را به مراجعه کننده آموزش می دهد.

درمان رفتاری شناختی: در این روش افکار و باورهای درونی که موجب بروز اضطراب می شوند، شناسایی شده و به فرد آموزش داده می شود تا آن ها را اصلاح کند یا تغییر دهد. روش های روان درمانی و رفتار درمانی شناختی در جلسات مشاوره و توسط روانشناس یا روانکاو انجام می شوند. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه درمان اضطراب کلیک کنید.

سخن آخر

تست ها به تنهایی ابزار کاملی برای سنجش و تشخیص اضطراب نیستند به همین خاطر لازم است برای تشخیص قطعی و درست حتما به مراکز مشاوره مراجعه کنید. اختلالات اضطرابی قابل پیشگیری نیستند اما راه کارهای درمانی و کنترلی زیادی برای آن ها وجود دارد. از طرفی در صورتی که اضطراب به موقع تشخیص داده نشود و مورد درمان قرار نگیرد، مشکلات بسیاری را برای فرد ایجاد می کند و درمان آن در آینده بسیار سخت می شود. توصیه می کنیم قبل از اینکه خیلی دیر بشود از مشاوره کنترل استرس بهره مند شوید. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه مشاوره تلفنی و مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*