ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تست اختلال دو قطبی

آیا می دانید تست اختلال دو قطبی چگونه انجام می شود؟ اختلال دو قطبی یا bipolar disorder یکی از اختلالات خلقی است که به دلایلی همچون ژنتیک و محیط، افراد را درگیر خود می کند. این اختلال با ایجاد تغییرات و نوسانات خلقی شدید، رفتارهای فرد مبتلا را تحت تاثیر قرار می دهد. این اختلال با تجربه دوره های افسردگی و شیدایی مشخص می شود. در دوره افسردگی فرد خلق بسیار پایین و در دوره شیدایی خلق بسیار بالایی را تجربه می کند.
برای تشخیص این اختلال لازم است که فرد به یک پزشک متخصص مراجعه نماید تا با روش های دقیق علمی، وضعیت روانی اش مورد بررسی قرار گیرد. اما با این حال شما می توانید با انجام برخی تست های خودسنجی و مشاوره های روانشناسی وضعیت روانی و خلقی تان را مورد ارزیابی اولیه قرار دهید.برای کسب اطلاعات در این زمینه و مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

گیف تست اختلال دو قطبی


اختلال دو قطبی چیست؟

اختلال دو قطبی یا bipolar disorder یکی از اخــتلالات روانی است که مشخصه اصلی آن تغییرات شدید خلقی می باشد. در این اختلال خلق فرد نوسانات شدیدی بین دوره های افسردگی شدید و شیدایی (سرخوشی بیش از حد و غیر معمولی) را تجربه می کند. معمولا افراد مبتلا به اختــلال دو قطبی به دلیل خلق غیر معمول و غیر طبیعی، در انجام کارهای روزمره و روتین خود به مشکل بر می خورند و از کارهای عادی همچون شغل و انجام کار، مدرسه و تحصیل، حفظ روابط اجتماعی و … فاصله می گیرند. این اختلال هیچ درمان قطعی و صد در صدی ندارد. اما با استفاده از روش های درمانی متعدد می توان علائم آن را تا حد زیادی کنترل کرد.

میانگین سنی افراد مبتلا به اختلال دو قطبی 25 سال است. دوره های افسردگی اختلال دو قطبی معمولا دو هفته به طول می انجامند و دوره شیدایی نیز می تواند چند روز تا چند هفته ادامه داشته باشد. ممکن است برخی از افراد مبتلا، اخــتلالات خلقی را چندین بار در سال تجربه کنند اما برخی دیگر بسیار کم با این تغییرات مواجه شوند و معمولا در حالت نرمال می باشند.
دو قطبی

اینفوگرافیک تست اختلال دو قطبی
اینفوگرافیک تست اختلال دو قطبی

علائم اختلال دو قطبی

اختلال دو قطبی با سه مشخصه اصلی همراه است که افــسردگی، شیدایی و هیپومانیا می باشند. هر یک از این سه مشخصه علائم متفاوتی دارند که به شرح زیر هستند:

1.علائم دوره افسردگی

_غم و ناراحتی بسیار عمیق و جدی
_نا امیدی نسبت به زندگی
_کاهش شدید انرِژی
_بی علاقه شدن نسبت به کارهای مورد علاقه
_اختــلالات خواب از جمله کم خوابی یا پر خوابی
_داشتن عــلائم خودکشی. برای شناخت بیشتر عــلائم افسردگی کلیک کنید.

2. علائم دوره شیدایی

_احساس هیجان بسیار زیاد
_خوش حالی و سرخوشی شدید و غیر منطقی
_اختلال کنترل تکانه
_انرژی بسیار زیاد و تمام نشدنی
_پرحرفی (حرف ها چندان معنا و مفهومی ندارند و فرد نمی تواند میان حرف های خود ارتباط برقرار کند)
_رفتارهای از سر هیجان و پرخطر مثل ولخرجی های بسیار زیاد و بیهوده، برقراری روابــط جنسی پرخطر، اقدام به مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی، رانندگی با سرعت زیاد)

3. علائم هیپومانیا

هیپومانیا یک مرحله جدا نیست و می توان گفت همان علائم شیدایی را دارد. اما با این تفاوت که شدت و وخامت آن بسیار کم تر می باشد. افرادی که دوره های شیدایی را به صورت هیپومانیا تجربه می کنند، در انجام کارها و فعالیت های خود چندان ناتوان نمی شوند و می توانند زندگی عادی شان را تا حدودی ادامه دهند. البته این بدان معنی نیست که تغییرات خلقی ندارند. یعنی نوسانات خلقی را تجربه می کنند اما شدت آن از دوره های شیدایی اساسی کم تر است.

دو قطبی

تفاوت اختلال دو قطبی در زنان و مردان

میزان شیوع اختلال دو قطبی در زنان و مردان یکسان است و هر دو جنس به یک اندازه ممکن است به این اختلال دچار شوند. اما با این حال زنان و مردان علائم اختلال دو قطبی را تا حدودی به صورت متفاوتی نسبت به یکدیگر تجربه می کنند. تفاوت اختلال دو قطبی در زنان و مردان در این بخش از مقاله تست اختلال دو قطبی بررسی می گردد:

1. اختلال دو قطبی در زنان

_ معمولا زنان در سنین بیست تا سی سالگی تشخیص اختلال دو قطبی را دریافت کرده و به آن مبتلا می شوند.
_دوره های شیدایی کم تر بروز پیدا می کند.
_بیش تر با دوره های افسردگی درگیر هستند و آن را تجربه می کنند.
_نوسانات خلقی را در تعداد دفعات زیاد در یک سال تجربه می کنند.
_با احتمال بیشتری ممکن است که در عین داشتن اختلال دو قطبی به بیماری هایی همچون میگرن، اخــتلالات اضطرابی، اضافه وزن و تیروئید مبتلا شوند.
_خطر تمایل به مصرف الکل و اعتیاد به آن در زنان مبتلا به دو قطبی بیش تر از مردان است.

2. اختلال دو قطبی در مردان

_ اختلال دو قطبی در اوایل زندگی و زود تر از زنان در آن ها تشخیص داده می شود.
_دوره های شیدایی را بیش تر از دوره های افسردگی تجربه می کنند و حتی شدت دوره های شیدایی نیز نسبت به زنان شدید تر است.
_به احتمال بیشتری به سو مصرف مواد مخدر روی می آورند.
_احــتمال خودکشی و همچنین مرگ در اثر خودکشی در مردان بسیار بیش تر از زنان است.
_مردان مبتلا کم تر می توانند به تنهایی از عهده اقدامات پزشکی و درمانی بر بیایند و حتی به یک مراقب نیاز دارند.

دو قطبی

انواع اختلال دو قطبی

اختلال دو قطبی انواع مختلفی دارد که هر یک می توانند در علائم و شدت شان در دروه های نوسانات خلقی متفاوت باشند. در ادامه این قسمت از مقاله تست اختلال دو قطبی به بررسی انواع اختلال دو قطبی می پردازیم:

1.اختلال دو قطبی نوع یک

این نوع اختلال تغییرات خلقی بسیار شدیدی را با خود به همراه دارد. در اختلال دو قطبی نوع یک حتما دوره های شیدایی وجود دارد و باعث سطح بالایی از انرژی و هیجان می شود و رفتار های جنون آمیز را ایجاد می کند. بیماران مبتلا به دو قطبی نوع یک هر دو دوره نوسانات را تجربه می کنند و در بین این دو نیز یک دوره حالت خلقی و هیجانی معمول و با ثبات دارند. برای کسب اطلاعات در زمینه اختلال دو قطبی نوع یک کلیک کنید.

2. اختلال دو قطبی نوع دو

در اختلال دو قطبی نوع دو فرد مبتلا حداقل یک دوره افسردگی اساسی و شدید را برای مدت حداقل دو هفته تجربه می کند. اما دوره شیدایی با شدت کم تر یا همان هیپومانیا بروز پیدا می کند که تقریبا 4 روز یا بیش تر طول می کشد. همان طور که در تفاوت علائم اختلال در زنان و مردان گفته شد، این نوع دو قطبی بیش تر در زنان وجود دارد.برای کسب اطلاعات در زمینه اختلال دو قطبی نوع دو کلیک کنید.

3. اختلال سیکلوتایمی

در این نوع اختلال نیز فرد نیز دوره هایی از سرخوشی زیاد و افسردگی را تجربه می کند اما شدت علائم در حد اختلال دو قطبی نوع یک نیستند و در سطح بسیار کم تری تجربه می شوند. این افراد معمولا عملکرد نرمال و طبیعی دارند و در انجام کارها و روابط خود ناتوان نمی شوند اما ممکن است به دلیل نوسانات خلقی در نظر دیگران بد خلق به نظر برسند. همچنین با توجه به اینکه نوسانات خلقی چندین شدید نیستند، فرد مبتلا معمولا برای مراجعه به پزشک و درمان اقدامی انجام نمی دهد؛ در حالی که اخــتلال خلق ادواری باید مورد درمان قرار گیرد چرا که احتمال بروز اختلال دو قطبی را برای فرد افزایش می دهد.

از علائم و نشانه های سیکلوتایمی یا خلق ادواری می توان به خستگی، بی حالی، کاهش عــملکرد جنسی طبیعی، نا امیدی، عدم تمرکز، بی اشتهایی و تغییرات وزن (در دوره افسردگی) و انرژی و اعتماد به نفس بالا، صحبت زیاد و نامنظم، اضطراب و بی قراری، خواب کم و عدم خستگی و رفتارهای تکانشی (در دوره مانیا) اشاره کرد.

اختلال دو قطبی در کودکان

تشخیص اختلال دو قطبی در کودکان بسیار سخت و چالش بر انگیز است. چرا که معمولا کودکان ویژگی های هیجانی بزرگسالان را ندارند و خلق و رفتارشان در دوره های سنی مختلف می تواند متفاوت باشد. از سوی دیگر کودکان معمولا علائم اختلال دو قطبی را مانند افراد بالغ نشان نمی دهند و به همین دلیل تشخیص آن برای متخصصان بسیار سخت است. همچنین اکثرا علائم اختلال دو قطبی کودکان با یکی از اختلالات شایع کودکی یعنی اختلال بیش فعالی کودکان همپوشانی دارد. اما با این حال متخصصان توانسته اند راهکارهایی برای تشخیص بیابند و علائمی را مشخص سازند. اما با این وجود تشخیص اختلال دو قطبی در کودکان به زمان بیشتری نسبت به بزرگسالان نیاز دارد و حتی شاید نیاز باشد که کودک مدتی تحت نظارت پزشک باشد تا بتواند تشخیص قطعی را بدهد.

کودکان مبتلا به دو قطبی نیز نوسانات خلقی را از خود نشان می دهند. آن ها می توانند دوره هایی از افسردگی و ناراحتی و دوره هایی از خوشحالی بسیار زیاد را تجربه کنند. تغییرات خلقی ناشی از اختلال دو قطبی به طور کاملا واضحی از سایر کودکان شدید تر است.برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه اختلال دو قطبی در کودکان کلیک کنید.

اختلال دو قطبی در نوجوانان

در این بخش از مقاله تست اختلال دو قطبی به بررسی اختلال در نوجوانان می پردازیم. اختلال دو قطبی معمولا در اواخر نوجوانی و اوایل جوانی بروز پیدا می کند. به طور معمول نوجوانان به دلیل تغییرات هورمونی، نوسانات خلقی شدیدی را در این دوره تجربه می کنند. اما گاهی مواقع امکان دارد که نوسانات خلقی تنها به دلیل ســن بلوغ نوجوان نباشد. از علائم اختلال دو قطبی در نوجوانان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. علائم دوره شیدایی
_خوشحالی بسیار زیاد و غیر طبیعی
_رفتارهای پرخطر
_سو مصرف مواد مخدر
_خواب بسیار کمی دارند اما هیچ نشانه ای از خستگی از خود نشان نمی دهند.
_عــدم تمرکز و پرش فکر و حواس پرتی

2. علائم دوره افسردگی
_تغییرات در نظم خواب (بی خوابی یا پر خوابی)
_تغییرات اشتها (اشتهای زیاد یا بسیار کم)
_گوشــه گیری و انزوا طلبی
_داشتن افکار مرتبط با خودکشی

در صورتی که نوجوان تان نوسانات خلقی شدید و غیر معمولی دارد، بهتر است که با یک فرد متخصص مشورت نمایید تا شرایط فرزندتان را بررسی کرده و به طور قطع تشخیص دهد.

دو قطبی
دلایل اختلال دو قطبی

اختلال دو قطبی دلایل احتمالی متعددی دارد که مهم ترین آن ها به شرح زیر هستند:

ژنتیک : افرادی که در خانواده خود سابقه اختلال دو قطبی را دارند، با احتمال خیلی بیشتری به آن مبتلا می شوند. یعنی اگر شما در خانواده و نزدیکان خود افرادی مبتلا به اختلال دو قطبی دارید، باید کمی در این زمینه هوشیار باشید. چرا که ممکن است شما هم این اختلال را به طور ژنتیکی در خود داشته باشید. برای آگاهی از عوامل تشدید کننده اختلال دو قطبی کلیک کنید.

ساختار مغز: ساختار مغز می تواند خطر ابتلا به این اختلال را بالا ببرد. برخی از ناهنجاری های مغزی عملکرد مغز را با مشکل مواجه کرده و در نتیجه امکان بروز اختلالات مختلف افزایش می یابد.

عوامل محیطی : و در نهایت عوامل محیطی مهم ترین عامل بروز اختلال دو قطبی هستند. در صورتی که شما زمینه ارثی و ژنتیکی اختلال را داشته باشید و سپس در محیط آسیب رسان قرار بگیرید، اختلال به احتمال بسیار زیاد بروز خواهد کرد. از عوامل محیطی اختلال دو قطبی می توان به استرس و اضطراب شدید و مداوم، تجارب استرس زا و بیماری های جسمی اشاره کرد.

تست اختلال دو قطبی

با استفاده از آزمون زیر و جواب دادن کاملا دقیق می توانید ارزیابی اولیه ای نسبت به وضعیت روانی و خلقی خود داشته باشید. توجه کنید که جواب های شما باید کاملا واقعی بوده و حالت خلقی شما را به طور دقیق مشخص کند. سوال های تست اختلال دو قطبی به شرح زیر هستند:


1_در بعضی زمان ها بسیار زیاد و سریع صحبت می کنم.
1.به هیچ عنوان      2. کمی      3. تا حدودی      4.نسبتا      5.زیاد      6.بسیار زیاد


2_ در برخی زمان ها سابقه داشته که من بسیار بیشتر از حد معمول کار کنم و فعال باشم.
1.به هیچ عنوان      2. کمی      3. تا حدودی      4.نسبتا      5.زیاد      6.بسیار زیاد


3_برخی مواقع احساس می کنم که بسیار تحریک پذیر و سریع شده ام.
1.به هیچ عنوان      2. کمی      3. تا حدودی      4.نسبتا      5.زیاد      6.بسیار زیاد


4_ زمان هایی بوده که در یک زمان هم افسرده بودم و هم بسیار شاد و سرخوش
1.به هیچ عنوان      2. کمی      3. تا حدودی      4.نسبتا      5.زیاد      6.بسیار زیاد


5_ برخی مواقع تمایل بسیار زیاد و غیر طبیعی به برقراری رابطه جنسی داشته ام.
1.به هیچ عنوان      2. کمی      3. تا حدودی      4.نسبتا      5.زیاد      6.بسیار زیاد


6_برخی مواقع احساس اعتماد به نفس بسیار زیاد و برخی مواقع احساس اعتماد به نفس بسیار کمی دارم.
1.به هیچ عنوان      2. کمی      3. تا حدودی      4.نسبتا      5.زیاد      6.بسیار زیاد


7_میزان فعالیت یا کیفیت کارهایم در دوره های مختلف تغییر چشمگیری دارد.
1.به هیچ عنوان      2. کمی      3. تا حدودی      4.نسبتا      5.زیاد      6.بسیار زیاد


8_در برخی زمان ها بدون هیچ علت خاصی خشم و عصبانیت بسیار زیادی را احساس کرده ام.
1.به هیچ عنوان      2. کمی      3. تا حدودی      4.نسبتا      5.زیاد      6.بسیار زیاد


9_در برخی دوره ها بسیار ذهن خلاق و در برخی دوره ها بسیار ذهن خسته ای داشته ام.
1.به هیچ عنوان      2. کمی      3. تا حدودی      4.نسبتا      5.زیاد      6.بسیار زیاد


10_در برخی زمان ها بسیار دوست دارم که با افراد دیگر در ارتباط باشم و در برخی زمان ها از همه افراد فراری بوده ام.
1.به هیچ عنوان      2. کمی      3. تا حدودی      4.نسبتا      5.زیاد      6.بسیار زیاد


11_در برخی مواقع بسیار خوشبین و در برخی مواقع بسیار بدبین و بی اعتماد بوده ام.
1.به هیچ عنوان      2. کمی      3. تا حدودی      4.نسبتا      5.زیاد      6.بسیار زیاد


12_ در مواقعی بسیار غمگین و گریان بوده ام و در مواقعی دیگر بسیار خوشحال و خندان
1.به هیچ عنوان      2. کمی      3. تا حدودی      4.نسبتا      5.زیاد      6.بسیار زیاد

چگونگی امتیاز دهی

هر یک از پاسخ های شما به سوالات، امتیاز مشخصی دارد. امتیاز های خود را در برگه ای بنویسید تا بتوانید نتیجه را مشخص نمایید. نحوه امتیاز دهی به شرح زیر می باشد:

به هیچ عنوان = 0 امتیاز
کمی = 1 امتیاز
تا حدودی = 2 امتیاز
نسبتا = 3 امتیاز
زیاد = 4 امتیاز
بسیار زیاد = 5 امتیاز

حال امتیاز های گرفته شما را جمع کنید و مجموع آن را یادداشت نمایید. به طور کلی هر قدر که میزان امتیاز شما از این آزمون بیش تر باشد، احتمال ابتلا به اختلال دو قطبی بیشتر خواهد بود.

چگونگی امتیاز دهی

امتیاز 0 تا 15 = افــسردگی اساسی یا تک قطبی

امتیاز 16 تا 24 = افسردگی اساسی یا اختلال دو قطبی

امتیاز 25 یا بیش تر = اختلال دو قطبی

توجه : این تست تنها برای ارزیابی اولیه می باشد و هیچ اعتباری ندارد و برای تشخیص قطعی اختلال دو قطبی لازم است که به یک فرد متخصص در این زمینه مراجعه نمایید تا با ارزیابی بالینی و سایر روش های تشخیصی، اختلال را تشخیص داده و در صورت لزوم فرایند درمانی را نیز شروع کند. برای کسب اطلاعات در خصوص درمــان قطعی اختلال دو قطبی کلیک کنید.

درمان اختلال دو قطبی

برای درمان و کنترل اختلال دو قطبی روش هایی وجود دارد که متخصصان با توجه به شرایط شما از آن ها استفاده می کنند. روش های درمان اختلال دو قطبی به شرح زیر می باشد:

1.دارو درمانی
برای درمان اختلال دو قطبی ممکن است از داروهایی همچون لیتیوم (تثبیت کننده خلق)، اولانزاپین (ضد روان پریشی)، فلوکستین (ضد افسردگی) و بنزودیازپین ها همچون آلپرازولام (ضد اضطراب) استفاده شود. توجه داشته باشید که تجویز و دستور قطع مصرف این داروها تنها به عهده پزشک متخصص است و به هیچ عنوان نباید به طور خودسرانه اقدام به مصرف یا قطع آن ها نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص درمــان اختلال دو قطبی با دارو کلیک کنید.

2. تست اختلال دو قطبی | روان درمانی
به طور معمول اکثر متخصصان در کنار دارو درمانی از درمان های روان شناختی نیز استفاده می کنند. چرا که این نوع درمان بیش ترین اثر بخشی را دارد. طی درمان های شناختی، هدف درمان گر این است که بیمار بتواند احساسات، افکار و رفتار آزاردهنده و ناصحیح خود را شناسایی کرده و در نهایت با کمک درمان گر آن ها را تغییر دهد. روان درمــانی علاوه بر خود فرد برای خانواده بیمار نیز بسیار موثر است و به آن ها کمک می کند تا برخورد بهتری با فرد مبتلا داشته باشند و در عین حال خود نیز دچار ناراحتی های روانی نشوند.
روان درمانی و دارو درمانی معمولا در کنار یکدیگر استفاده می شوند اما در نهایت تشخیص چگونگی درمان به عهده متخصص است و با توجه به شرایط فرد به کار گرفته می شود. پیشنهاد می کنیم مقاله درمــان اختلال دوقطبی با هیپنوتیزم را مطالعه فرمایید.

3. الکترو شوک درمانی
این روش درمانی نیز تنها در صورتی به کار گرفته می شود که دارو درمانی و روان درمانی موثر واقع نشده باشند. در این روش الکترود های بسیار ریزی را بر روی پوست سر بیمار کار می گذارند و با شوک های خفیف، مغز را تحریک می کنند تا علائم اختلال دو قطبی کاهش پیدا کند. برای آشنایی بیشتر با روش الکتــروشوک درمانی کلیک کنید.

سخن آخر
و در نهایت این که اختلال دو قطبی می تواند تاثیرات منفی بسیار زیادی بر سلامت روان فرد و حتی خانواده او بگذارد. کنترل اختلال دو قطبی بدون کمک یک فرد متخصص امکانپذیر نخواهد بود و در نتیجه پیامدهای جبران ناپذیری بر جای خواهد گذاشت. خانواده یک فرد مبتلا به اختلال دو قطبی فشار روانی زیادی را متحمل می شوند و در این حین باید برخورد صحیح و مناسبی نیز با بیمار خود داشته باشند. در این شرایط ضروری است که علاوه بر خود فرد مبتلا، خانواده او نیز از خدمات روانشناسی استفاده نمایند. متخصصان و روانشناسان مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا با ارائه خدمات حضوری و تلفنی در این زمینه یاری تان کنند. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره تلفنی کلیک کنید.


 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*