ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تست اختلال اسکیزوفرنی


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با تست اختلال اسکیزوفرنی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


امروز از سایت هنر زندگی با مقاله تست اختلال اسکیزوفرنی همراه شما هستیم. اختلال اسکیزوفرنی یک اختلال روانی است که با علائمی مانند توهم، هذیان و اختلال تفکر در فرد همراه است. فرد علائم دیگری نیز نشان می دهد مانند کناره گیری اجتماعی، کاهش ابراز عواطف و بی تفاوتی هیجانی. برای تشخیص اسکیزوفرنی هیچ آزمون عینی مشخصی وجود ندارد و تنها از طریق معاینه بالینی توسط متخصص روانپزشکی و روانشناس قابل تشخیص می باشد. در ادامه به بررسی بیش تر اختلال اسکیزوفرنی و راه های تشخیص آن می پردازیم.

گیف تست اختلال اسکیزوفرنی


 

اختلال اسکیزوفرنی

اسکیزوفرنی اختلال روانی جدی است و به صورت بالقوه بر توانایی زندگی ثمربخش فرد تاثیر گسترده ای دارد. اسکزوفرنی یک رشته اختلالات را شامل می شود که در آن ها فرد دستخوش ادراک تحریف شده واقعیت و اختلال در تفکر، رفتار، عاطفه و انگیزش می شود. اسکیزوفرنی نوعی از جنون و روان پریشی جدی می باشد. برای کسب اطلاع بیش تر در زمینه اسکیزوفرنی کلیک کنید.

انواع هذیان ها

چند مورد از هذیان هایی که ممکن است در فرد مبتلا به اسکیزوفرنی مشاهده شود عبارتند از: 

هذیان بزرگ منشی grandeur: برداشت بسیار اغراق آمیز از اهمیت خویشتن. 

هذیان کنترل control: احساس اینکه فرد توسط دیگران یا حتی توسط دستگاه ها یا وسایل برقی کنترل می شود. 

هذیان ارجاعی reference: اعتقاد به اینکه رفتار دیگران یا اشیا یا رویدادهای خاصی شخصا به خویشتن اشاره دارند. 

هذیان گزند و آسیب persecution: اعتقاد به اینکه شخص یا اشخاص دیگر سعی دارند به فرد یا خانواده یا گروه اجتماعی او صدمه برسانند.

هذیان خیانت infidelity: عقیده ای کاذب که معمولا با حسادت بیمارگون ارتباط دارد و این عقیده را که همسر فرد بی وفاست شامل می شود.

 

اینفوگرافیک تست اختلال اسکیزوفرنی

اینفوگرافیک تست اختلال اسکیزوفرنی

علائم و نشانه ها

برای این که فرد مبتلا به اسکیزوفرنی تشخیص داده شود، باید ملاک هایی را برای مدت زمان قابل ملاحظه ای داشته باشد. این علائم عبارتند از: 

_هذیان

_توهم

_گفتار آشفته

_رفتار روانی

- حرکتی بسیار آشفته

_عاطفه محدود، بی ارادگی، بی تفاوتی اجتماعی

_این نشانه ها باید در عملکرد فرد اخلال ایجاد کرده باشد. سطح عملکرد در زمینه کاری ئو میان فردی افت کرده باشد. این نشانه ها توسط روانشناس یا روانپزشک چک می شود.

_طول مدت نشانه ها حداقل 6 ماه باید باشد.

توجه داشته باشد که اسکیزوفرنی را با دیگر اختلالات اشتباه نگیرید. اختلالاتی مانند افسردگی، دو قطبی، اسکیزوافکتیو یا با اختلالات طیف اوتیسم. اختلال اسکیزوفرنی همراه است با هذیان و توهمات برجسته. افراد مبتلا به اسکزوفرنی در زمینه های شناخت اجتماعی نقص هایی دارند. این افراد در درک هیجانات دیگران مشکل دارند. برای کسب اطلاع بیش تر در زمینه اختلال دوقطبی کلیک کنید.

اسکیزوفرنی

علائم اسکیزوفرنی در کودکان

کودکان نیز ممکن است علائم اسکزوفرنی را داشته باشند. اسکیزوفرنی در کودکان بسیار نادر است و خیلی اتفاق نمی افتد و ممکن است با دیگر اختلالات اشتباه گرفته شود. علائم اسکزوفرنی در کودکان و نوجوانان مانند علائم بزرگسالان است این علائم عبارتند از:

_مشکل در تفکیک رویا از واقعیت

_دیدن یا شنیدن صداهایی که واقعی نیستند

_افکار و عقاید عجیب و غریب

_رفتارهای عجیب و غریب

_گفتار آشفته 

_مشکلات شدید در دوست یابی و انزوا طلبی

_اختلال در عملکرد و تحصیل

علائم اسکیزوفرنی

عوامل خطر در اسکیزوفرنی

اختلال اسکیزوفرنی اختلال خاصی است که عود پذیری بالایی دارد و درمان این اختلال می تواند بسیار سخت باشد. اختلال اسکزوفرنی ریشه ژنتیکی بالایی دارد و می تواند ارثی باشد و از نسل های قبلی به فرد انتقال باید. از عوامل خطر دیگر می توان ناملایمات در کودکی، از دست دادن والد یا جدایی، بد رفتاری و هدف قلدری قرار گرفتن را نام برد. 

وقایع استرس زای زندگی می تواند برانگیزاننده این اختلال باشند یعنی فرد بعد از اینکه یک واقعه استرس زا مانند جدا شدن و دوری از خانه یا حوادث غیرمترقبه مثل آتش سوزی، تجاوز و غیره را تحمل می کند، نشانه های اختلال اسکیزوفرنی در او دیده می شود زیرا این اختلال از لحاظ زیستی همراه فرد بوده و این عوامل مانند جرقه عمل می کنند و فرد را برمی انگیزانند.

 

شیوع اختلال اسکیزوفرنی

در تحقیقات نسبتا جدیدی که انجام گرفته شده است، شیوع اختلال اسکیزوفرنی را در طول عمر 7 در 1000 نفر گزارش داده اند. افراد مبتلا به اسکیزوفرنی در مقایسه با افراد دیگر در گروه سنی آن ها، دو تا سه برابر بیشتر احتمال دارد که بمیرند. شیوع اسکیزوفرنی در در مردان کمی بیش تر از زنان گزارش شده است.

علل ابتلا به اسکیزوفرنی

تاثیر اسکیزوفرنی بر زندگی افراد

این اختلال حداقل 6 ماه طول می کشد و اختلال عمیقی است و حتی امکان دارد بیش تر نیز طول بکشد و همراه فرد باقی بماند و گاهی در بعضی افراد فقط علائم کنترل می شود. فرد اسکیزوفرنی دچار ناتوانی های اجتماعی می شود و استقلال خود را از دست می دهد. در تفکر و احساس و عاطفه اختلال ایجاد می شود. هذیان ها و توهمات عملکرد روزمره فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. فرد ممکن است دچا اختلالات شناختی شود و اضطراب و افسردگی را تجربه کند. 

در محیط ها و اجتماع احساس راحتی نکند و روابط بین فردی از بین برود. در زمینه تحصیلی و شغلی دچار افت خواهند شد. در بیش تر موارد افراد دارای اختلال اسکیزوفرنی توسط اطرافیانشان ارجاع داده می شوند و خود فرد نسبت به اختلالش آگاه نیست.

 

سایر اختلالات مرتبط با اسکیزوفرنی

از دیگر اختلالاتی که در طیف اسکیزوفرنی قرا می گیرند عبارتند از: اختلال روان پریشی کوتاه مدت، اختلال اسکیزوفرنیفرم، اختلال اسکیزوافکتیو، اختلال هذیانی. 

اختلال روان پریشی کوتاه مدت: در این اختلال نیز ملاک های هذیان، توهم، گفتار آشفته و رفتار آشفته وجود دارد اما مدت اختلال حداقل 1 روز است و کمتر از 1 ماه فرد به حالت اولیه برمی گردد. 

اختلال اسکیزوفرنیوم: ملاک های اختلال اسکیزوفرنی را دارد. دوره ی این اختلال حداقل 1 ماه است اما کمتر از 6 ماه ادامه دارد. 

اختلال اسکیزوافکتیو: در این اختلال افراد مبتلا به اختلال افسردگی یا دوقطبی هذیان و توهم نیز دارند. فرد در این اختلال افسردگی اساسی دارد و هذیان وتوهم هم همراه او هست. 

اختلال هذیانی: در این اختلال فرد هذیان دارد اما ملاک های اختلال اسکیزوفرنی در مورد او صدق نمی کند.

تست اختلال اسکیزوفرنی

سنجش و تست اختلال اسکیزوفرنی

اختلال اسکیزوفرنی ریشه های زیستی و ژنتیکی قوی دارد. عوامل زیستی و تجربه های فرد اسکیزوفرنی بر یکدیگر موثر هستند. برای تشخیص اختلال اسکیزوفرنی می توان از تست ها و آزمایشاتی مانند موارد زیر استفاده کرد: 

تصویر برداری از مغز: اختلال اسکیزوفرنی بیماری است که تباهی بافت مغز را ایجاد می کند. در تصویر برداری از مغز مشاهده شد که مغز افراد مبتلا به اسکیزوفرنی بطن های بزرگ شده دارد و در نواحی پیش پیشانی و گیجگاهی مغز تحلیل رفتگی بسیار برجسته قابل مشاهده است.

اسکن مغز: استفاده از اسکن های CT، fmri، PET برای ارزیابی مغز افراد مبتلا به اختلال اسکیزوفرنی توسط روانپزشک تجویز می شود.

مصاحبه تشخیصی: فردی که دارای ملاک های اختلال اسکزوفرنی است به هذیان های خود باور دارد و توهمات را عینی و حقیقت ارزیابی می کند. در نتیجه برای تشخیص، استفاده از پرسشنامه برای فرد اسکیزوفرنی قابل کاربرد نیست زیرا ممکن است هذیان های گزند و آسیب و افکار پارانوئید در او فعال شود. مصاحبه توسط روانشناس بالینی از مواردی است که می توان برای ارزیابی استفاده کرد.

 

درمان ها

انواع روش های درمانی برای اختلال اسکیزوفرنی به شرح زیر می باشند:

 

1. درمان زیستی

در درمان زیستی، داروهای ضد روانپریشی تجویز می شود که آرامش بخش است و فراوانی و شدت نشانه های روان پریشی را کاهش می دهد. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه دارو های ضد روان پریشی کلیک کنید.

2. تست اختلال اسکیزوفرنی | درمان روان شناختی

در درمان های روان شناختی استفاده از رویکرد رفتاری شناختی نتایج مطلوبی داشته است. در این درمان ناراحتی و اشتغال ذهنی افراد کاهش می ابند. مهارت مقابله کردن به درمانجویان آموزش داده می شود تا بتوانند زندگی مستقلی داشته باشند. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه روان درمانی کلیک کنید.

3. درمان با شوک الکتریکی ECT

استفاده از ECT یا همان شوک الکتریکی در درمان اختلالات روانی مانند اسکیزوفرنی که مغز را تحت تاثیر قرار می دهد می تواند درمان مناسبی باشد. این روش به بازیابی کارایی مغز کمک می کند و باعث تغییراتی در سطوح نوروترنسمیترها در مغز می شود. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه الکترو شوک درمانی کلیک کنید.

 

چه زمانی باید به رواپزشک و روانشناس مراجعه کرد؟

فرد دارای اختلال اسکزوفرنی آگاهی ندارد و علائم و نشانه ها را طبیعی می پندارد. اطرافیان فرد هستند که متوجه رفتارهای عجیب و غریب فرد می شوند و متوجه می شوند که فرد تغییرات محسوسی دارد. افکار و رفتار طبیعی نیستند و فرد دچار توهم و هذیان است و عملکرد متناسب با موقعیت از خود نشان نمی دهد. در این مواقع است که باید هر چه سریع تر فرد ارجاع داده شود زیرا فرد دارای اختلال اسکزوفرنی در معرض خودکشی است و شاید نیاز باشد که بستری شود. 

فرد دارای اختلال اسکیزوفرنی را نمی توان مجبور کرد که به روانپزشک یا روانشناس بالینی مراجعه کند بلکه بهتر است حمایت شود و مورد تشویق قرار بگیرد و اینکه افراد دیگر در مورد نگرانی خودشان با او صحبت کنند یا اینکه از یک روانشناس کمک بگیرد تا با کمک روانشناس فرد را متقاعد کنند که برای درمان اقدام کند.

 

تست اختلال اسکیزوفرنی | سوء مصرف مواد مخدر و اسکیزوفرنی

در گذشته این طور تصور می شد که فرد دارای اختلال اسکیزوفرنی به سمت مصرف مواد مخدر سوق پیدا می کند و این اختلال باعث سوء مصرف می شود چون فرد دارای نشانه هایی است که عملکرد او را تحت تاثیر قرار می دهد و در محیط خانوادگی و شغلی و روابط فردی مشکلاتی دارد. امروزه تحقیقات نشان می دهند فردی که ماری جوآنا یا همان حشیش استفاده می کند در نتیجه مصرف پی در پی و سوء مصرف این ماده دچار اختلال اسکیزوفرنی می شود. در نتیجه فرد مصرف کننده بیشتر در معرض خطر اسکیزوفرنی قرار دارد. برای اطلاع بیش تر در زمینه مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

 

بهبود قطعی در این اختلال وجود دارد؟

اختلال اسکیزوفرنی ریشه ی زیستی و ژنتیکی دارد. این اختلال یک اختلال مزمن است و در طی گذشت زمان علائم می تواند خفیف تر شود. اگر بیمار مصرف دارو و روان درمانی را قطع نکند می تواند زندگی عادی تجربه کند. البته خطر عود همیشه وجود دارد و کنترل عوامل خطر بسیار امر مهمی است. محیط و خانواده و بازخوردهایی که به فرد اسکیزوفرنی داده می شود خیلی تاثیر گذار است. حمایت اجتماعی بسیار مهم تلقی می شود. فرد نباید در معرض وقایع استرس اور قرار بگیرد. برای اطلاع بیش تر در زمینه درمان اسکیزوفرنی کلیک کنید.

 

تست اختلال اسکیزوفرنی | باورهای غلط در مورد اسکیزوفرنی

_یکی از باورهای غلط این است ” افراد مبتلا به اسکیزوفرنی خطرناک هستند” فرد دارای اختلال اسکیزوفرنی کمترین آسیب را به دیگران می زند. این افراد کم کم گوشه گیر می شوند و انزوای اجتماعی را تجربه می کنند. گاهی حتی علائمی مانند افسردگی نشان می دهند و توهمات و هذیان و گفتار و رفتار آشفته آسیبی برای اطرافیان ایجاد نمی کند. فقط برای افراد قابل درک نیست و این عدم اگاهی افراد موجب ترس آنها می شود.

_باور غلط بعدی این است که اسکیزوفرنی بسیار نادر است و در طیف خاصی از جامعه رخ می دهد. تحقیقات نشان داده که اسکیزوفرنی در طبقه اجتماعی ضعیف بیشتر دیده می شود اما ممکن است دلیلش این باشد که افراد دارای اختلال روانی از جمله اختلال اسکیزوفرنی به دلیل عملکرد نامناسب در کار، شغل خود را از دست می دهند و در نتیجه باعث می شود در طبقه اجتماعی ضعیف تر بیش تر دیده شوند. اسکیزوفرنی مربوط به نژاد و جامعه خاصی نیست بلکه ممکن است در هر فردی با زمینه ژنتیکی و محیطی نامناسب و وقایع استرس آور رخ دهد. 

_در صورتیکه ریشه این اختلال ژنتیک باشد قابل درمان نیست؛ باید گفته شود که تشخیص زودهنگام و درمان با داروهای ضد روان پریشی باعث بهبود قابل ملاحظه ای می شود. روان درمانی در کنار دارو درمانی و حمایت خانواده و اجتماع می تواند فرد را بسیار بهبود دهد.

 

پیشگیری از اسکیزوفرنی

اگر فرد در خانواده ای باشد که زمینه اختلالات روانی در آن دیده می شود، نیاز است که پیشگیری را جدی بگیرد. اما در خیلی از خانواده ها در مورد سابقه بیماری چیزی گفته نمی شود و یا اصلا نمی دانند. در نتیجه پیشگیری بهترین راه برای جبران آسیب های زیاد است.

عدم مصرف مواد مخدر و الکل: مواد مخدر و الکل مغز را تحت تاثیر قرار می دهد. آسیب مغزی باعث افزایش خطر ابتلا به اسکیزوفرنی می شود. 

در فرزندپروی و ایجاد محیط ایمن تلاش کنید: سبک والدینی و نوع برخورد با کودک و نوجوان تاثیر گذار است و ممکن است عامل برانگیزاننده محسوب شود. محیط سرشار از انتقاد و سرزنش و دوگانگی در تشویق و تنبیه بسیار آسیب زننده است. 

مراقب سلامت روان کودک و نوجوان و اضطراب و تنش ها باشید: اضطراب و استرس در حد تعادل موجب افزایش انگیزه می شود اما اگر سطح اضطراب و استرس و نگرانی زیاد باشد ممکن است تبدیل به اختلالات روانی شود.

 

تست اختلال اسکیزوفرنی | سخن آخر

فرد مبتلا به اختلال اسکیزوفرنی دچار هذیان و توهم می شود و این افراد در سطح عمیق تر ارتباط خود با واقعیت را با دست می دهند. علت و ریشه اصلی این اختلال هنوز ناشناخته است اما عواملی مانند ژنتیک، محیط، خانواده، تجربیات و وقایع زندگی و سوء مصرف مواد می توانند نقش داشته باشند. برای درمان این اختلال از دارودرمانی و روان درمانی هر دو باید بهره گرفت و در بلند مدت نتایج خوبی کسب کرد. متخصصان حامی هنر زندگی می توانند در این زمینه شما را یاری کنند. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه اختلال اسکیزوفرنی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*