ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تست بیش فعالی در بزرگسالان

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با تست بیش فعالی در بزرگسالان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


امروز از سایت هنر زندگی با مقاله تست بیش فعالی در بزرگسالان کلیک کنید. معمولا واژه بیش فعالی یا نقص توجه برای کودکان به کار برده می‌شود اما اگر این اختلال در کودکی درمان نشود تا بزرگسالی نیز ادامه خواهد یافت و عواقب جبران ناپذیری برای فرد خواهد داشت. بیش فعالی می تواند از دوران شیرخوارگی آغاز شده باشد و غالبا با ویژگی الگوی مداومی از بی‌توجهی و یا بی‌قراری و تکانشگری شناخته می‌شود که در عملکرد شغلی، تحصیلی، کاری و عاطفی یا به طور کلی رشد فرد اختلال ایجاد می‌کند. بنابر این تشخیص زودهنگام آن و درمان آن ضرورتی غیر قابل انکار برای پیشگیری از آسیب‌های این بیماری شدید است. از آن جایی که بیش فعالی در کودکان و بزرگسالان دارای تفاوت‌هایی است در زیر به مهم‌ترین عوامل و نشانه‌های آن اشاره می‌شود تا آشنایی بیشتری با این بیماری همه گیر حاصل شود.

گیف تست بیش فعالی در بزرگسالان


علائم بیش فعالی در بزرگسالان

بسیاری از عوامل مطرح شده، ویژگی های رفتاری و خلقی ای هستند که برای فرد از کودکی ایجاد شده و با عدم درمان ادامه دار شده اند. لازم به ذکر است که تعدادی از ویژگی ها از دوران کودکی نیز قابل تشخیص اند و همپوشانی زیادی با علائم بزرگسالی دارند. برای کسب اطلاع بیش تر در زمینه بیش فعالی کلیک کنید.

1. تست بیش فعالی در بزرگسالان | حواسپرتی

1 _ فرد نمی تواند به جزئیات دقت کند و برای حفظ تمرکز روی جزئیات کار، اشیا یا وظایف روزانه دقت کافی ندارد.

2 _ در حفظ توجه به یک فعالیت خاص مشکل دارد و مدام در ذهن او فعالیت های مختلفی در چرخش اند.

3 _ دستورالعمل هارا دنبال نمی کند مثلا نمی تواند تکالیفش را به درستی انجام دهد و یا مدام فراموش می کند کارفرما از او چه خواسته ای داشته است.

4 _ اغلب در سازمان دادن به کار ها مشکل دارد. مثلا نمی تواند پروژه ها را به طور منظم و طبق برنامه پیش ببرد و یا خرید کاملی داشته باشد یا حتی تکالیف درسی را جامع و کامل انجام دهد.

5 _ اغلب لوازم را گم می کند مثلا مدادها، کتاب، عینک یا تلفن موبایل این افراد از حد طبیعی بسیار بیشتر گم می شوند و همین باعث برانگیخته شدن و مضطرب شدن بیشتر ان ها می شود.

6 _ اغلب در فعالیت های روزمره فراموشکار است مثلا فراموش می کند که جواب تلفنش را بدهد، ایمیل را چک کند، سر قرار حاضر شود و یا به موقع سر کار باشد و به طور کل فراموشی یکی از شایع ترین ویژگی روزمره این افراد است. برای اطلاع بیش تر از راه‌های افزایش تمرکز کلیک کنید.

2. بی قراری بدنی _ حرکتی

انجام دادن هرگونه فعالیت آهسته و بی تحرک برای این دسته افراد بسیار سخت و طاقت فرسا است و تمایل زیادی به انجام سرعتی هر عملی دارند. کند بودن در هیچ کجای زندگی آن ها نقشی ندارد و از نظر آن ها افراد کند حتی نوعی تهدید برای آن ها به شمار می آیند. در زیر به تعدادی از شایع ترین رفتار های تکانشی و بی قراری آنها اشاره می شود :

1_ اغلب دست و پاهایشان را تکان می دهند؛ فرقی نمی کند که کنار جایی ایستاده باشند یا روی چیزی نشسته باشند ، شما یک تحرک دائمی در دست ها یا پاهای آن ها و گاها لب هایشان مشاهده می کنید.

2_ در موقعیت هایی که خیلی از افراد نشسته هستند ، صندلی خود را ترک می کنند. مثلا برای این افراد منتظر ماندن یا در جلسات به میزان طولانی نشستن یا در کلاس درس ماندن بیشتر از چند دقیقه مداوم بسیار اذیت کننده و گاه غیر ممکن است و تمایل دارند تا سر حد امکان فعالیت های بدنی و تحرکی داشته باشند. برای اطلاع از کنترل بیش فعالی در بزرگسالان کلیک کنید.

تست بیش فعالی در بزرگسالان

3. تست بیش فعالی در بزرگسالان | پرگویی

برای این افراد ساکت ماندن رفتاری غیر قابل تحمل است ، غالبا زیاد صحبت می کنند و حتی اگر کسی در کنار آن ها نباشد مدام در ذهن خود در حال گفت و گو اند. هر نوع خاموشی در گفتار برایشان آزار است و افراد آرام هم در کنار این نوع افراد از میزان تحرک و تکلم زیاد آن ها اذیت می شوند.

1_ اغلب نمی توانند به فعالیت های اوقات فراغت و آرامش بخش بپردازند؛ برعکس بسیاری از افراد که به دنبال فرصتی در آخر هفته برای آرامش ذهنی هستند، این افراد معمولا اضافه کاری را قبول می کنند یا درخواست دارند تا کارهایی را برای انجام دادنشان در روز های غیر کاری به آن ها محول شود. حتی اگر واقعا برایشان اضطراب آور و خسته کننده باشد این افراد سکون و سکوت را نمی توانند تحمل کنند.

2_ اغلب قبل از این که دیگران صحبت هایشان را کامل کنند وسط حرف ان ها پریده و موضوع را به صحبت های خودشان منحرف می کنند و نمی تواند منتظر باشند تا نوبت آن ها شود تا صحبت شان را بگویند.

3_ در صف ماندن برای آن ها به قدری دشوار است که تا حد ممکن سعی می کنند در این شرایط قرار نگیرند. به عنوان مثال در لحظه سبز شدن چراغ راهنمایی سریعا میل به حرکت دارند یا در ترافیک ها بسیار برآشفته می شوند و از افرادی که سد معبر می کنند بسیارشاکی هستند.

4_ در معاشرت ها از آن ها به عنوان افراد مزاحم یاد می شود. ( وسط بازی ها ، گفتگو ها یا فعالیت ها می پرند ، ممکن است که از لوازم دیگران بدون استفاده و بدون اینکه منتظر بمانند تا به آن ها اجازه داده شود استفاده می کنند و ممکن است در محل کار بسیار مزاحم کار دیگر همکاران شوند.)

بیش فعالی در بزرگسالان

میزان شیوع اختلال بیش فعالی در دنیا به چه میزان است؟

در این بخش از مقاله تست بیش فعالی در بزرگسالان به بررسی میزان شیوع این اختلال می پردازیم. طبق گزارش های رسمی وزارت بهداشت جهانی حدودا 5 الی 8 درصد کودکان در سنین مدرسه و 60 الی 85 درصد افرادی که در کودکی این تشخیص را دریافت می کنند، در نوجوانی نیز نشانه هایشان ادامه دار می شود و 60 درصد از آن ها مبتلا به اختلال بیش فعالی در دوران بزرگسالی می شوند. میزان این اختلال در خواهر و برادر های کودکان مبتلا به این اختلال 2 تا 8 برابر شایع تر از جمعیت عمومی است و گزارش ها حاکی از آن است که منشا ژنتیکی دارد و میزان ارثی بودن این اختلال حدودا 75 درصد است.

از همین آمار ها می شود به میزان اهمیت و گستردگی این اختلال به خوبی پی برد و همچنین توجه داشت که چه میزان درمان زود هنگام می تواند از آسیب های جبران ناپذیر این اختلال در بزرگسالی جلو گیری کند. برای درمان و تشخیص هرچه سریع تر می توانید با متخصصان روانشناس مرکز حامی هنر زندگی ارتباط برقرار کنید. برای کسب اطلاع بیش تر در زمینه درمان بیش فعالی کلیک کنید.

بیش فعالی بزرگسالان

آیا مواد غذایی خاصی در شکل دهی به اختلال بیش فعالی و نقص توجه نقش دارند؟

در این بخش از مقاله تست بیش فعالی در بزرگسالان به بررسی مواد غذایی تاثیرگذار بر بیش فعالی این اختلال می پردازیم. مواجهه با مواد سمی در دوران جنینی و خصوصا در تغذیه مادر باردار، افزودنی های مواد غذایی، رنگ های مصنوعی موجود در مواد غذایی، مواد نگهدارنده خوراکی و همینطور قند ها در ایجاد این بیماری دخیل دانسته شده اند و اسید های چرب مفیدی مانند امگا 3 در درمانی بودن در این نوع اختلال شناخته شده اند. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه تغذیه سالم کلیک کنید.

بیش فعالی

تست بیش فعالی در بزرگسالان | مسائل بارداری دخیل در ایجاد این اختلال کدام اند؟

طبق یافته های علم پزشکی این اختلال می تواند در دوران جنینی حتی ریشه داشته باشد و نوع تغذیه و بهداشت مادر باردار و عوامل ژنی در ایجاد یا عدم وجود این اختلال نقش دارند. میزان بالایی از این کودکان در مادرانی مشاهده شده که زایمان زودرس دارند و یا در خلال بارداری دارای عفونت هستند. عفونت های التهابی و ضربه به سر در دوران جنینی و یا شیرخوارگی نیز با ایجاد این اختلال ارتباط دارند و همین طور افزایش این دسته از کودکان را در زایمان های زمستانه شاهد هستیم که خود ارتباط نزدیکی با عفونت های زمستانی دارد و هشداری برای مادران باردار است. برای کسب اطلاع بیش تر در زمینه دوران بارداری کلیک کنید.

علائم بیش فعالی

انواع تست های تشخیص بیش فعالی در بزرگسالان

تست های مختلفی برای شناسایی بیش فعالی درنظر گرفته شده که از مهم ترین آن ها به ترتیب به 2 عدد از آن ها اشاره می شود. لازم به ذکر است که این تست ها به تنهایی قابلیت تشخیصی ندارند و باید در کنار مجموعه ای از عوامل تخصصی تشخیصی، تشخیص توسط متخصص آموزش دیده انجام شود و شما صرفا برای آشنایی با روند اجرایی آزمون ها می توانید از آن ها آگاهی پیدا کنید اما بهترین نتیجه در صورت حضور و اجرا توسط متخصص حاصل خواهد شد.

1. آزمون تخصصی بررسی توجه و تمرکز و تشخیص بیش فعالی یا IVA-2

این تست معروف ترین و پرکاربرد ترین تست در حوزه بزرگسالی برای تشخیص این اختلال است. یک تست مربوط به حیطه عصب شناسی مغزی است و مهم ترین هدف اجرای آن آگاهی از توجه دیداری و توجه شنیداری و بررسی عملکرد کنترلی فردی است که پیش زمینه این اختلال را نشان می دهد.

این آزمون برای افراد 6 تا 96 ساله قابل اجرا است و معمولا توصیه می شود که در زمان هشیاری کامل فرد این تست انجام شود چرا که در این تست 500 محرک در حدود 30 دقیقه نمایش داده می شود و فرد باید در این بازه از دقت خوبی برخوردار باشد و خواب آلودگی و دیگر عوامل مزاحمتی به حداقل برسند. این تست توسط کامپیوتر به آزمودنی ارائه می شود و در طول اجرای این تست یک بالینگر متخصص لازم است که حضور داشته باشد تا فرد بتواند هر نوع ابهامی را در طی اجرای تست رفع کند . این تست در چهار مرحله انجام می شود.

مرحله یک : مرحله آزمایشی است که اصولا جنبه تشخیصی ندارد.

مرحله دوم : مرحله تمرینی است که هر نوع اشتباه آزمودنی توسط کامپیوتر اخطار داده شده و گزارش داده می شود.

مرحله سوم : مرحله اجرای اصلی آزمون است که هیچ واکنشی از کامپیوتر صادر نمی شود و فقط تمام پاسخ های آزمودنی ثبت می شوند.

مرحله چهارم : مرحله ای است که آزمون سرعتش کاهش پیدا می کند و به انتها می رسد.
تست روانشناسی

2. تست آنلاین سنجش بیش فعالی کودکان

این تست که یک تست آنلاین خودسنجی بیش فعالی در کودکان است، جنبه آشنایی بیش تر داشته و نسبت به تست قبلی جنبه تشخیصی کمتری دارد. این تست در دو قسمت انجام می شود و شامل سوالاتی است که در نهایت تفسیر کوچکی برای مجموع امتیاز های به دست آمده در آن وجود دارد. گزاره های آن به صورتی طراحی شده اند که پاسخ های شما باید در حالت های (اغلب / تقریبا همیشه / مشکل اندکی دارد / مشکل جدی دارد ) باشد. در زیر نمونه ای از این گزاره ها ذکر می شوند :

تست آنلاین سنجش بیش فعالی کودکان
_کارها و اموری که به تلاش زیاد ذهنی نیاز دارند، دوست ندارد و از انجام آن ها سر باز می زند؟

_وسایل مورد نیاز برای انجام کارها یا تکالیفش را گم می‌کند؟ (مثل مداد، کتاب، اسباب بازی و …)

_صدا یا محرک‌های اطرافش به آسانی حواسش را پرت می‌کنند؟

_در فعالیت‌های روزانه‌اش چه مقدار فراموشکار است؟

_با دست‌هایش ور می‌رود یا پاهایش را تکان می‌دهد و وقتی نشسته، سر جایش وول می‌خورد و به خود می‌لولد؟

_مواقعی که از او می خواهید سر جایش بنشیند، صندلی را ترک می‌ کند؟

_مواقعی که لازم است سر جایش بنشیند، بیش از حد به دور و اطراف می‌ دود و از صندلی‌ ها بالا و پایین می‌ رود؟

_انجام بازی‌ های بی‌سر و صدا برایش کاری دشوار است؟

_تمام روز در حال حرکت است، انگار در بدنش موتور کار گذاشته‌ شده؟

_بیش از اندازه حرف می‌زند؟ تست آنلاین سنجش بیش فعالی کودکان

_وقتی از او سوالی پرسیده می شود، قبل از اینکه سوال به اتمام برسد با عجله جواب می‌دهد؟

_رعایت کردن نوبت برایش سخت است؟

_وسط حرف دیگران یا انجام کار آن ها می‌ پرد؟

_با بزرگسالان بحث و جدل می‌ کند؟

_راحت از کوره در می‌ رود؟

_حیوانات را آزار می‌ دهد؟

_شب بدون اجازه از منزل بیرون می‌ ماند؟

_به دلیل بروز مشکلات، خودش را سرزنش و احساس تقصیر می‌ كند؟

_ارتباط او با هم سن و سال هایش چطور است؟

_مشارکت او در فعالیت‌ های جمعی (نظیر بازی‌های تیمی) چگونه است؟

در نهایت آن چه حائز اهمیت است این است که بدانید این یک اختلال فراگیر و پیش رونده است که شناسایی زودهنگام و درمان سریع آن می تواند از آسیب های عمیقی در زندگی آینده فرد پیشگیری کند. متخصصان حامی در خدمت شما هستند تا در این زمینه یاری تان کنند. برای کسب اطلاع بیش تر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه ----- می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*