ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تست هوش گاردنر

تست هوش گاردنر چیست؟ با شنیدن کلمه ی هوش ممکن است بلافاصله مفاهیمی چون تست و ضریب هوشی به ذهن شما خطور کند. هوش اغلب به عنوان پتانسیل فکری ما تعریف می شود. چیزی که ما با آن متولد شده ایم، قابل اندازه گیری است و ظرفیتی که به سختی قابل تغییر است هوش نامیده می شود. با این حال در سال های اخیر، دیدگاه های دیگری درباره هوش ظاهر شده است. سه دسته گسترده از توانایی هایی که افراد در آن ها جای می گیرند یادگیری تصویری، یادگیری شنیداری و یادگیری حرکتی هستند. اما فراتر از این سه دسته، بسیاری از نظریه ها و رویکردهای دیگری نیز در مورد توانایی یادگیری انسان ایجاد شده است که انواع هوش گاردنر از این موارد می باشد. در ادامه به توضیح بیش تر تست هوش گاردنر می پردازیم.

گیف تست هوش گاردنر


مبدأ تست هوش چندگانه

از جمله تئوری های بسط یافته هوش، نظریه ی هوش های چندگانه است که توسط هوارد گاردنر اچ و الیزابت هابز، استاد تحقیق و شناخت در آموزش و پرورش در دانشگاه هاروارد توسعه یافت. کارهای اولیه گاردنر در روانشناسی و بعداً در شناخت انسان و پتانسیل انسانی، منجر به رشد نظریه شش هوش اولیه ی او شد. هوارد گاردنر، روانشناس رشد ۹ نوع هوش را توصیف کرد. از جمله هوش مکانی و هوش زبانی.

اثر اصلی او، قاب ذهن در سال ۱۹۸۳ منتشر شد و تحت تأثیر آثار آلفرد بینه و روانشناس آلمانی ویلیام استرن قرار گرفت که اصطلاح ضریب هوش را ابداع کرده بود. گاردنر در الگوی هوش خود، آن را به عنوان توانایی یادگیری برای حل مشکلات تعریف می کند و از هوش به عنوان توانایی بالقوه ی زیست روانشناختی برای پردازش اطلاعات نام می برد.

اینفوگرافیک تست هوش گاردنر

اینفوگرافیک تست هوش گاردنر

نظریه هوش چندگانه

این نظریه نشان می دهد که دیدگاه های روان سنجی سنتی نسبت به هوش بسیار محدود هستند. گاردنر اولین بار تئوری خود را در کتابی به نام قاب های ذهن بیان کرد. جایی که وی پیشنهاد داد همه افراد انواع مختلفی از هوش را دارا هستند. گاردنر پیشنهاد کرد که هشت هوش وجود دارد و اضافه کردن احتمالی نهمین عنوان هوشی معروف به هوش اگزیستانسیالیستی را پیشنهاد داده است.

او برای به دست آوردن طیف وسیعی از توانایی ها و استعدادهایی که مردم دارند این نظریه را مطرح می کند که افراد فقط یک طیف از ظرفیت فکری ندارند. بلکه دارای انواع مختلفی ازهوش هستند. در حالی که یک فرد ممکن است به صورتی ویژه در یک زمینه خاص مانند هوش موسیقی قوی باشد، درعین حال به احتمال زیاد دارای طیف وسیعی از دیگر توانایی ها نیز می باشد. به عنوان مثال ممکن است فردی همزمان در هوش کلامی، موسیقایی و طبیعت گرایی قوی باشد.

انتقادهای وارده به نظریه گاردنر

گاردنر اظهار داشت اگرچه هر فرد ممکن است تا حدی از انواع مختلف هوش برخوردار باشد، اما همیشه یک شکل غالب یا اصلی وجود دارد. گاردنر به هر یک از اشکال مختلف هوش اهمیت یکسانی داد و معتقد بود که آن ها قالبیت پرورش و تقویت را دارند. در غیر اینصورت نادیده گرفته شده و ضعیف می شوند. با این حال عمدتاً به دلیل فقدان شواهد تجربی مورد استفاده در تأیید تفکر وی، بخشی از نظریه ی گاردنر مورد انتقاد قرار گرفته است.

از جمله مورد انتقاد روانشناسان و مربیان است. این منتقدان استدلال می کنند که تعریف گاردنر از هوش بسیار گسترده است و هشت هوش متفاوت وی به سادگی نشان دهنده استعدادها، ویژگی های شخصیتی و توانایی ها است. در صورتیکه آن ها بر این باورند که خود هوش به طور کلی بیانگر این ویژگی هاست نه یک شکل متمایز و تفکیک شده از آن. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره فردی کلیک کنید.

ایده تئوری هوش های چندگانه از کجا می آید؟

دیدگاه این است که افراد به روش های مختلف یاد می گیرند. هوش چندگانه نظریه ای را توصیف می کند که روش های مختلف دانش آموزان را برای یادگیری و کسب اطلاعات توصیف می کند. این هوش های چندگانه از استفاده از کلمات، اعداد، تصاویر و موسیقی گرفته تا اهمیت تعاملات اجتماعی، درون نگری، حرکت فیزیکی و هماهنگی با طبیعت را شامل می شود. بر این اساس درک اینکه یک دانش آموز از کدام نوع هوش برخوردار است، می تواند به معلمان کمک کند سبک های یادگیری را تنظیم کنند و مسیرهای شغلی خاصی را برای زبان آموزان پیشنهاد دهند.

تعریف گاردنر از هوش

از نظر گاردنر هوش پتانسیل زیست روانشناختی برای پردازش اطلاعاتی است كه می تواند در یك محیط فرهنگی فعال شود تا مشكلات را حل كند یا محصولی را تولید كند كه در فرهنگ دارای ارزش باشد.

گاردنر بیان می کند که ممکن است انواعی از هوش ها مانند هوش معنوی، هوش وجودی و هوش اخلاقی وجود داشته باشد اما اعتقاد ندارد که این ها معیارهای اصلی برای تعیین نهایی از توانمندی ها را دارند. او می نویسد که همه ما ممکن است از این هوش ها برخوردار باشیم اما مشخصات ما از این هوش ممکن است به تفکیک ژنتیک یا تجربه محیطی و تربیتی متفاوت باشد. گاردنر خاطرنشان می کند که روش های زبانی و ریاضی منطقی بیشترین ارزش را در مدرسه و جامعه دارند.

تست هوش

معرفی انواع نه گانه تست هوش گاردنر

انواع هوش های نه گانه گاردنر به شرح زیر می باشند:

1. هوش بصری – فضایی

این هوش با قضاوت فضایی و توانایی تجسم با چشم ذهن سروکار دارد. توانایی مکانی یکی از سه عامل زیرمجوعه در مدل سلسله مراتبی هوش است. این افراد غالباً دارای راهنما و همچنین نقشه، نمودار، فیلم و عکس هستند و برای مشاغلی مانند مهندسی و معماری مناسبند.

2. هوش زبانی – کلامی

افرادی که از هوش زبانی- کلامی بالایی برخوردارند، مهارت شان را با کلمات و زبان به نمایش می گذارند. آن ها معمولاً در خواندن، نوشتن، گفتن داستان و به خاطر سپردن كلمات تبحر دارند. توانایی کلامی یکی از پر بارترین توانایی ها است. این نوع هوش با ضریب هوشی کلامی در هوش وکسلر اندازه گیری می شود. این قبیل افراد مناسب مشاغلی مثل نویسندگی، روزنامه نگاری، وکالت یا معلمی هستند.

3. هوش ریاضی – منطقی

این حوزه با منطق، انتزاع، استدلال، اعداد و تفکر انتقادی مرتبط است. این امر همچنین به داشتن توانایی درک اصول زیربنایی نوعی سیستم علمی مربوط می شود. استدلال منطقی ارتباط نزدیکی با هوش سیال و هوش عمومی ( عامل جی ) دارد. ریاضی دانان، برنامه نویسان کامپیوتر و مهندسان می توانند دراین دسته قرار بگیرند.

4. تست هوش گاردنر | هوش جسمی – بدنی

عناصر اصلی این که هوش جنبشی- حرکتی نیز خوانده می شود، کنترل حرکات بدنی فرد و توانایی مدیریت و مهار اشیا است. گاردنر توضیح می دهد که این استعداد شامل احساس زمان، احساس روشنی از هدف یک عمل جسمی همراه با توانایی آموزش پاسخ ها است. افرادی که دارای هوش جنبشی – بدنی بالایی هستند باید به طور کلی در انجام فعالیت های بدنی مانند ورزش، رقص و ساختن چیزها تبحر داشته باشند. گاردنر معتقد است افراد قرار گرفته در این دسته عبارتند از: ورزشکاران، رقصندگان، بازیگران، افسران پلیس و سربازان.

5. هوش بین فردی

از نظر تئوری هوش چندگانه، افرادی که از هوش بین فردی بالایی برخوردار هستند با حساسیت نسبت به خلق و خوی، احساسات، مزاج ها، انگیزه های دیگران و توانایی همکاری برای کار به عنوان بخشی از یک گروه مشخص می شوند. طبق گفته گاردنر “هوش بین فردی و درون شخصی، اغلب با برونگرایی یا دوست داشتن افراد دیگر اشتباه می شود. آن ها ممکن است رهبر یا پیرو باشند. غالباً از بحث و گفتگو لذت می برند. گاردنر این نوع هوش را با هوش هیجانی گلمن برابر دانسته است. او معتقد است مشاغل متناسب با افراد دارای هوش بین فردی بالا شامل مدیریت و کارشناسی فروش، سیاستمداری، مدیریت، معلمی، تدریس، مشاوره و مددکاری اجتماعی است.

6. هوش درون فردی

این حوزه مربوط به ظرفیت های درون بینی و خود بازتاب است و اشاره به درک عمیق از خود دارد. توجه به اینکه نقاط قوت یا ضعف شخص چیست، چه چیزی فرد را منحصر به فرد می کند یا توانایی پیش بینی واکنش ها یا احساسات خود را تا چه حدی دارد. افرادی که از هوش موسیقایی بالایی برخوردارند، در تفکر در الگوها، ریتم ها و اصوات تبحر دارند. آن ها از موسیقی بسیار استقبال می کنند و اغلب در ترکیب و اجرای موسیقی مهارت دارند. مشاغل مناسب این دسته نوازندگی اهنگسازی معلم موسیقی و رانندگی می باشد. هوش معنوی یا وجودی نیز تبیین کننده حساسیت و توانایی برای مقابله با سوالات عمیق در مورد ماهیت وجود انسان است. از جمله پرداختن به سوالاتی از قبیل معنای زندگی چیست؟ چرا می میریم ؟ چگونه به اینجا رسیدیم؟

9. تست هوش گاردنر | هوش طبیعت گرا

هوش طبیعت گرایی جدیدترین مورد اضافه شده در نظریه گاردنر است و با مقاومت بیشتری نسبت به هفت هوش اصلی وی روبرو شده است. به گفته گاردنر، افرادی که دارای این نوع هوش هستند، با طبیعت سازگارترند و اغلب علاقه مند به پرورش، کاوش در محیط و یادگیری سایر گونه ها هستند. گفته می شود که این افراد حتی نسبت به تغییرات ظریف محیط خود بسیار آگاه می باشند.

به عنوان مثال می توان به طبقه بندی اشکال طبیعی مانند گونه های جانوری و گیاهی و انواع صخره ها و کوه ها اشاره کرد. این توانایی به وضوح در گذشته تکاملی ما به عنوان شکارچی، جمع آورنده و کشاورز دارای ارزش بود. همچنان در نقش هایی مانند گیاه شناس یا سرآشپز نقش اصلی را ایفا می کند.

تست روانشناسی

نگاهی بر اشکال چندگانه هوش

گرچه در نظریه گاردنر تمایز بین هوش با جزئیات زیادی بیان شده است اما خود او با ایده برچسب زدن به دانش آموزان با یک هوش خاص مخالف است. گاردنر معتقد است که نظریه ی وی باید به دانش آموزان توانمندی و تنوع درانتخاب بدهد نه اینکه آن ها را به یک روش یادگیری خاص محدود کند.

پرسشنامه

تأثیرهوش گاردنر درسیستم آموزشی فعلی

گاردنر در تئوری هوش های چندگانه ی خود اظهار داشت که سیستم آموزشی ما به شدت به حالت های زبانی تقاطع و ارزیابی و تا حدودی کمتر به حالت های کمیت منطقی نیز تعصب دارد. کار وی به شکل آموزش تعلیم و تربیت و تأثیرگذاری بر سیاست ها و قوانین مربوطه در سراسر جهان ادامه یافته است. با اشاره خاص به چگونگی ارزیابی معلمان از پیشرفت دانش آموزان برای ایجاد موثرترین روش های تدریس برای هر یادگیرنده، توانسته اثر نظریه خود را به نحو موفقیت آمیزی به جا بگذارد.

به طور مثال تحقیقات گاردنر در زمینه یادگیری و گسترش هوش جنبشی بدنی منجربه استفاده از فعالیت هایی شده که نیاز به حرکت و تحرک جسمی دارند. دانش آموزان سطح بالایی از هوش بدنی را گزارش می دهند تا با یادگیری از طریق حرکت در محیط کلاس از آموزش بهره مند شوند. برای اطلاع از مشاوره تحصیلی کلیک کنید.

چشم اندازبلندمدت اثرگذاری نظریه تست گاردنر بر سیستم آموزشی

امروزه 9 هوش متفاوت وجود دارد و احتمالاً دیگران ممکن است در نهایت این لیست را گسترش دهند. تئوری هوش چندگانه گاردنر می تواند برای تدوین برنامه درسی، دستورالعمل برنامه ریزی، انتخاب فعالیت های دوره و استراتژی های ارزیابی مربوطه استفاده شود. گاردنر خاطر نشان کرده که همه افراد دارای نقاط قوت و ضعف در هوش های مختلف هستند. به همین دلیل مربیان باید با توجه به موضوع و کلاس فردی دانشجویان تصمیم بگیرند که چگونه بهترین مطالب دوره را ارائه دهند. در واقع دستورالعمل های طراحی شده برای کمک به دانش آموزان در یادگیری مطالب به روش های مختلف می تواند اعتماد به نفس آن ها را در ایجاد توانایی هایی که در آن ها قوی نیستند تحریک کند.

تست هوش گاردنر | تاثیرات نظریه گاردنر بر شیوه تدریس مربیان

معلمان می دانند که بعضی اوقات تسلط شان بر یک موضوع علمی ناچیز است. هنگامی که دانش آموزی از آن ها می خواهد دانش خود را به طریقی دیگر منتقل کنند، به نحوی در تله خواسته ی دانش آموز گیر می افتند و پاسخ مناسبی ندارند. بنابراین انتقال اطلاعات به روش های مختلف و متناسب با هوش دانشجو یا دانش آموز، نه تنها به دانشجویان و دانش آموزان در یادگیری مطالب کمک می کند، بلکه امکان بالا بردن سطح تسلط مربیان در مطالب اموزشی را هم افزایش داده و تقویت می کند. برای اطلاع از روش های صحیح درس خواندن کلیک کنید.

پیشنهاد گاردنر برای غنی تر کردن سطح آموزش

گاردنر پیشنهاد می کند که مربیان هنگام طراحی دستورالعمل نباید از یک نظریه خاص آموزشی از پیش تعیین شده پیروی کنند. بلکه در عوض از اهداف و ارزش های متنوع و متناسب با نیازهای آموزشی، موضوعی و یادگیری دانش آموزان باید استفاده کنند. پرداختن به هوش های متعدد می تواند به مدرسان کمک کند تا دستورالعمل ها و روش های ارزیابی خود را چند برابر کنند و یادگیری دانش آموزان را غنی تر سازند. از طرفی طرح گاردنر این است که صرف نظر از اینکه مربیان در چه موضوعی تدریس می کنند، باید مطالب یادگیری را به روش های مختلف ارائه دهند.

پیشنهاد برای مربیان

با توجه به شکل و شیوه اجرای تست هوش گاردنر و نظریه ی طرح شده، گاردنر پیشنهاد می دهد هر آنچه که عمیقاً با آن آشنایی دارید را می توانید به چندین روش متفاوت توصیف و انتقال دهید. یکی از نکاتی که گاردنر به مربیان ارائه می دهد این است که تدریس خود را متنوع تر کنند. به عبارت دیگر آموزش به روش های مختلف برای کمک به دانش آموزان برای یادگیری، انتقال درست معنای مطلب برای درک بهتر و نشان دادن درک درست خود از موضوع. برای اطلاع از موفقیت تحصیلی کلیک کنید.

آزمون هوش گاردنر

تست هوش گاردنر | سخن پایانی

در پایان باید گفت که یادگیری دانش آموزان هنگامی افزایش می یابد که آموزش شامل طیف وسیعی از روش ها، فعالیت ها و ارزیابی های معنی دار و مناسب باشد. هوش های چندگانه سبک های یادگیری نیستند. در حالی که نظریه گاردنر با سبک های یادگیری عجین شده است، خود گاردنر یکی بودن آن ها را انکار می کند. مشکلی که گاردنر با ایده سبک های یادگیری بیان کرده این است که این مفهوم به درستی تعریف نشده و شواهد قانع کننده ای وجود ندارد که نشان دهد تجزیه و تحلیل سبک یادگیری نتایج موثرتری ایجاد می کند.

هوش اغلب با عملکرد در یک امتحان یا نمرات در مدرسه تعریف می شود اما در حقیقت فراتر از این حد است. اگرچه داشتن دانش و مهارت های مفید به هوش فرد کمک می کند اما نظریه هوش های متعدد هوارد گاردنر نشان می دهد که هوشمند بودن در ریاضیات و انگلیسی یا یادگیری زبان دوم بستگی به چیزهای دیگری نیز بستگی دارد. برای کسب اطلاع بیش تر از سبک یادگیری خود و پیشرفت در زندگی می توانید از متخصصان حامی کمک بگیرید. برای کسب اطلاع بیش تر از مشاوره تلفنی حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*