ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تست درونگرا برونگرا بودن

امروز از سایت هنر زندگی با مقاله تست درونگرا برونگرا بودن همراه شما هستیم. درون‌گرایی و برون‌گرایی به‌عنوان مهم‌ترین الگوهای شخصیتی حاکم بر رفتار و تفکر ما انسان‌ها باعث به وجود آمدن نظریات و آزمون‌های متفاوت برای اندازه‌گیری و سنجش این موضوع شده است. ما برای شناخت بهتر از خودمان در زمینه‌های مختلف شغلی، اجتماعی، خانوادگی و … نیاز داریم تا از این نظریات و آزمون‌ها کمک بگیریم. در ادامه سعی می‌کنیم تا با تاریخچه نظریات در مورد درون‌گرایی و برون‌گرایی آغاز کنیم و سپس بهترین پرسشنامه‌های موجود در این زمینه را خدمت شما عزیزان معرفی خواهیم کرد. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره فردی کلیک کنید.

گیف تست درونگرا برونگرا بودن

                                             
 

آغاز نگاه تجربی به درون‌گرایی و برون‌گرایی

اگر به دنبال منشأ بحث در مورد درون‌گرایی و برون‌گرایی باشیم، ناگزیریم تا یونان باستان و نظریه بقراط به عقب برگردیم. احتمالاً با نظریه عمومی او در مورد شخصیت افراد آشنایی دارید. ازنظر بقراط شیوه رفتار و تفکر ما توسط یکی از عناصر چهارگانه درون بدن تعیین می‌شود. در زیر این چهار سبک شخصیتی برگرفته از عناصر چهارگانه را به‌صورت خلاصه مرور می‌کنیم.

صفراوی مزاج‌ها: کسانی هستند که طبع آن‌ها گرم و خشک است و افرادی خوش‌بین، فعال، باهوش اما پیش‌بینی‌ناپذیر و عصبی هستند. در روان‌شناسی امروز به این افراد برون‌گرای بدون ثبات هیجانی گفته می‌شود. 

سودایی مزاج‌ها: افرادی هستند که طبع آن‌ها سرد و خشک است. این افراد گوشه‌گیر، منزوی، دوراندیش اما مضطرب هستند و در روان‌شناسی امروز به آن‌ها درون‌گرای بدون ثبات هیجانی گفته می‌شود. 

بلغمی مزاج‌ها: کسانی هستند که طبع آن‌ها سرد و تر است. معمولاً صبور و آرام هستند و خیلی کم عصبی می‌شوند، محتاط، میانه‌رو و منظم هستند و در روان‌شناسی امروز به آن‌ها درون‌گرای باثبات هیجانی گفته می‌شود. 

دموی مزاج‌ها: این اصطلاح معمولاً در زبان روزمره نیز کاربرد دارد که به آن‌ها خونگرم گفته می‌شود. طبع این گروه گرم و تر است. این گروه افرادی شجاع، معاشرتی، سرزنده و خوش‌مشرب هستند و دیر عصبی می‌شوند. در روان‌شناسی امروز به آن‌ها برون‌گرای باثبات هیجانی گفته می‌شود.

 

اینفوگرافیک تست درونگرا برونگرا بودن
اینفوگرافیک تست درونگرا برونگرا بودن
 

نظریه یونگ درباره درون‌گرایی برون‌گرایی

بی‌شک برای فهم دقیق درون‌گرایی و برون‌گرایی باید به سراغ نظریه یونگ برویم زیرا او اولین کسی است که این دو مفهوم را وارد بحث‌های شخصیت شناسی کرد و تعاریف دقیق و مفصلی برای آن‌ها فراهم کرده است. یونگ نظریه جامعی در این زمینه ترتیب داده است و افراد منطبق با نگرش‌های مختلف درونی گرایی و برون‌گرایی را مشخص کرده و مهم‌ترین تست شخصیت مبتنی بر این مفاهیم بر اساس نظرات و دیدگاه‌های او شکل‌ گرفته است.

تست درونگرا و برونگرا بودن

آیا درون‌گرایی و برون‌گرایی دو الگوی شخصیتی کاملا مجزا هستند؟

ابتدا باید این موضوع را مشخص کرد که آیا افراد فقط می‌توانند درون یکی از طبقات درون‌گرایی یا برون‌گرایی قرار بگیرند یا نه؟ آیا این دو صفت کاملاً از یکدیگر جدا هستند و یا باید آن‌ها را به‌صورت یک پیوستار در نظر گرفت که اکثر انسان‌ها در میانه آن هستند و تعداد کمتری در دو طرف آن قرار دارند؟ 

همه ما در طول زندگی گاهی تنهایی را بیشتر ترجیح می‌دهیم و گاهی اوقات در کنار دیگران بودن را. حتی در طول روز نیز این نوسانات طبیعی است. بعضی از ساعات دوست داریم در کنار خانواده و دوستان مان باشیم و بعد از چند ساعت فعالیت تمایل داریم کمی برای خودمان وقت بزاریم و برای برنامه‌ های روزانه خودمان برنامه‌ریزی کنیم. 

مهم‌ترین نکته‌ای که یونگ در مورد این دو الگوی شخصیتی به ما آموخت این بود که نشان داد افراد معمولاً از هر دو الگو برخوردار هستند و بنا بر نیاز موقعیت از هر دو سود خواهند برد اما آنچه سبک شخصیتی افراد را مشخص می‌کند تمایل آن‌ها به استفاده بیشتر از یک الگو در طول زندگی است. برای کسب اطلاع بیش تر در زمینه کارل یونگ کلیک کنید.

تست روانشناسی

تعاریف درون‌گرایی و برون‌گرایی از دیدگاه یونگ

نظریات یونگ در مورد درون‌گرایی و برون‌گرایی کمی با برداشت رایج ما درباره این موضوع تفاوت دارد و بینش‌های تازه و دقیقی درباره این دو نگرش شخصیتی به ما نشان می‌دهد. در زیر تعریف این اصطلاحات به‌صورت مختصر مطرح‌شده است:

 

1. تست درونگرا برونگرا بودن | درونی گرایی

مشخصه اصلی افراد درون گرا با شیوه نگرش ذهنی یا درونی به مسائل و موضوعات مشخص می‌ شود. افراد درون‌ گرا تمایل دارند بیش تر به درون خود توجه کنند و موضوعات و رویداد های محیطی را با توجه به افکار درونی خود تفسیر می‌ کنند.

2. برون‌گرایی

دیدگاه‌های افراد برون گرا درباره دنیا به واقعیت‌ های عینی و غیر شخصی اشاره دارد. توجه آن‌ ها متمرکز بر دنیای بیرون و واقعیت‌ های زندگی روزمره است. آن‌ ها موضوعات و رویداد های محیطی را با توجه شیوه عمل‌ گرایانه و بیرونی تفسیر می‌ کنند.

پرسشنامه روانشناسی

کارکردهای درون‌گرایی و برون‌گرایی

این دو الگو هنگامی‌ که با چهار کارکرد خاص مطرح‌شده توسط یونگ ترکیب می‌شوند باعث به وجود آمدن تیپ‌های شخصیتی متنوعی درون افراد می‌گردند. به‌عبارت‌دیگر، بر طبق نظر یونگ ما درون‌گرای محض و یا برون‌گرای محض نداریم و همیشه این دو الگو با یک یا تعداد بیشتری از چهار کارکرد ترکیب می‌شوند و باعث شکل‌گیری یکی از هشت تیپ شخصیتی می‌گردند. چهار کارکرد به شرح زیر است:

حس کردن، تفکر، احساس و شهود؛ این چهار کارکرد به‌صورت خلاصه این‌گونه تعریف می‌شوند: حس کردن به معنای فهم این است که چیزی وجود دارد، تفکر باعث معنا بخشی به آن چیزی می‌شود که درک کرده‌ایم، احساس باعث ارزش‌گذاری برای موضوعات می‌شود و نهایتاً شهود امکان شناخت موضوعات را بی‌ آنکه دقیقاً منبع و چگونگی شناخت مشخص باشد فراهم می‌کند.

 

تست درونگرا برونگرا بودن | ترکیب تفکر و درون‌گرایی برون‌گرایی

تفکر به‌ عنوان فعالیتی عقلانی است که باعث درک و فهم موضوعات می‌شود. در تفکر ما به‌ وسیله‌ی مقدمات شروع می‌کنیم و بر اساس مقدمات به نتیجه‌گیری می‌رسیم. هنگامی‌که این مفهوم با دو الگوی شخصیت ترکیب شود باعث ایجاد شخصیت‌های مختلف می‌شود.

 

1. برون‌گرای متفکر

این دسته از افراد تمایل دارند به‌وسیله افکار عینی هدایت شوند؛ یعنی از واقعیت‌های بیرونی برای نتیجه‌گیری و معنا دهی به اطلاعات استفاده می‌کنند. درصورتی‌که نیاز باشد می‌توانند از افکار انتزاعی و ذهنی نیز کمک بگیرند. بیشتر افراد موجود در این دسته ریاضی‌دانان و مهندسان هستند.

2. درون‌گرای متفکر

افراد این گروه رویدادهای محیطی را بیشتر تحت تأثیر افکار ذهنی و معنایی که خود شخص برایشان می‌سازد تفسیر می‌کنند. افراد موجود در این دسته مخترعان و فیلسوفان هستند، یعنی افرادی که با توجه به ملاک‌های درونی و متفکرانه عمل می‌کنند.

 

ترکیب احساس و درون‌گرایی برون‌گرایی

احساس در نظریه یونگ به معنای ارزیابی فرد از رویدادهای محیطی است. بعدازاینکه ارزیابی صورت می‌گیرد فرد یا رویداد را خوشایند می‌داند و یا ناخوشایند. تقسیم‌بندی رویدادها به خوشایند و ناخوشایند مبنای ارزش‌گذاری ما از رویدادهاست. ترکیب احساس با دو الگوی شخصیت، مبنای دیگر شکل‌گیری شخصیت است.

 

1. تست درون‌گرا برون‌گرا بودن | برون‌گرای احساسی

این افراد در طول فرآیند ارزیابی و ارزش‌گذاری از اطلاعات عینی استفاده می‌کنند. مبنای آن‌ها برای ارزش‌گذاری، معیارهای بیرونی پذیرفته‌ شده توسط اکثریت افراد جامعه است. این افراد به سیاست و بازرگانی تمایل دارند.

2. درون‌گرای احساسی

این گروه در فرآیند ارزش‌گذاری برای موضوعات، از شناخت‌های ذهنی و فردی استفاده می‌کنند و تمایل آن‌ها به نقد هنری و ارزیابی هنری بیشتر است.

 

ترکیب حس کردن با درون‌گرایی برون‌گرایی

حس کردن به معنای ادراک آگاهانه و کامل رویدادهای محیطی است. این افراد تمایل دارند هر کاری که انجام می‌دهند را تا حد امکان درک کنند. ترکیب این کارکرد با دو الگوی شخصیتی نیز طبقات متفاوتی از افراد را تشکیل می‌دهد.

 

1. برون‌گرای حسی

این افراد تمایل دارند رویدادهای محیطی را با توجه به واقعیت عینی و قابل‌ مشاهده درک کنند. برون‌گرایان حسی در کارهای مثل نقاشی ساختمان و نمونه‌ خوانی خیلی خوب عمل می‌کنند.

2. تست درونگرا برونگرا بودن | درون‌گرای حسی

درک و حس این گروه از رویدادهای محیطی متکی به تأثیری است که بر خودشان دارد. در واقع آن‌ ها رویداد های محیطی را درک می‌کنند و سپس تأثیر آن را بر درون خود نیز تماشا می‌ کنند. موسیقی‌ دان‌های کلاسیک و نقاشان در این طبقه جای می‌گیرند.

 

ترکیب شهود و درون‌گرایی برون‌گرایی

همه ما درکی از شهود داریم ولی تعریف آن خیلی سخت است. شهود یعنی درکی که از واقعیت‌های روزمره و آگاهانه ما فراتر است. شهود یعنی معنا بخشی به اطلاعات بدون آگاهی از اینکه چه چیزی باعث ایجاد آن معنا در ذهن ما شده است. تفاوت آن با حس کردن در این است که علاوه بر دریافت و درک رویدادها، عناصری را به آن‌ها اضافه یا از آن‌ها کم می‌کند و به‌صورت خلاقانه با موضوعات روبه‌رو می‌شود.

 

1. برون‌گرای شهودی

این گروه توسط محرک‌های محیطی هدایت می‌شوند اما آن‌گونه که در حس کردن مشاهده شد با آن‌ها یکی نمی‌شوند و به‌صورت کلی اطلاعات را پردازش می‌کنند. آن‌ها برای فهم و معنا بخشی به اطلاعات حسی از حدس و گمان استفاده می‌کنند. برخی از مخترعان و مصلحان دینی در این طبقه جای می‌گیرند.

2. درون‌گرای شهودی

توسط واقعیت‌های ذهنی هدایت می‌شوند و به اطلاعات بیرونی توجه کمی نشان می‌دهند. این افراد معمولاً دیدگاه‌های غریب و نامعمولی را خلق می‌کنند و به دلیل پیش‌بینی‌ناپذیری توجه دیگران را به خود جلب می‌کنند. افراد این گروه عرفا، پیامبران، آدم‌های متعصب و متفکرین سورئالیست هستند.

 

تست درونگرا برونگرا بودن | افراط در درون‌گرایی و برون‌گرایی

همان‌گونه که گفته شد معمولاً در هر فردی مقداری از درون‌گرایی و برون‌گرایی باهم وجود دارد؛ اما اگر یکی از این دو نگرش به‌صورت افراطی کنترل شخصیت را به دست بگیرد، تعادل شخصیت فرد را به هم بریزد. افرادی که در برون‌گرایی افراط می‌کنند معمولاً تبدیل به افراد مقلدی می‌شوند که هیچ نظر و ایده‌ای از خود ندارند و بازیچه دست دیگران و حوادث می‌شوند. افرادی که در درون‌گرایی افراط می‌کنند، ارتباط خود را با واقعیت و دیگران از دست می‌دهند و ممکن است حتی دچار توهم و هذیان گردند. از دیدگاه یونگ ایجاد تعادل بین این دو نگرش شخصیتی یکی از توانایی‌های مهمی است که افراد با شناخت بیشتر خود به آن دست پیدا می‌کنند. برای اطلاع از اختلالات هذیانی کلیک کنید.

 

تست درون‌گرا برون‌گرا بودن؛ آزمون شخصیت مایرز-بریگز (MBTI)

این آزمون توسط مایرز و بریگز در آمریکا طراحی شد. آن‌ها متوجه شدند که دیدگاه‌های یونگ با مشاهدات خودشان یکسان است. آن‌ها سعی کردند با طراحی این پرسشنامه به افراد کمک کنند تا شناخت بهتری از ویژگی‌های خودشان به دست بیاورند. مایرز و بریگز دو کارکرد دیگر به گفته‌های یونگ اضافه کردند؛ کارکرد ادراکی و قضاوتی. کارکرد ادراکی افرادی را توصیف می‌کند که در مواجهه با رویدادها انعطاف و پذیرش بیشتری دارند و تفکر آن‌ها روشن‌فکرانه‌تر است و کارکرد قضاوتی افرادی را توصیف می‌کند که ساختار زندگی آن‌ها استوار و محکم است و سعی می‌کنند تصمیمات روشن و واضحی بگیرند.

این تست به شما کمک می‌کند که درون‌گرا یا برون‌گرا بودن خود را متوجه شوید و همچنین کارکردهای غالب شخصیتتان را بهتر بشناسید. همچنین به شما کمک می‌کند تا افراد مشابه خود را بهتر تشخیص دهید و بتوانید با افراد دیگر ارتباط بهتری برقرار کنید. موضوع دیگر شناخت توانایی فردی و اجتماعی شماست. شاید در پیدا کردن شغل مناسب برای خود مشکل داشته باشید. این تست در یافتن زمینه‌هایی که در آن‌ها بیشتر تسلط و توانایی دارید به شما کمک خواهد کرد. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه مشاوره شغلی کلیک کنید.

 

نظریه آیزنک درباره درون‌گرایی و برون‌گرایی

آیزنک یکی دیگر از افرادی است که در درک ما از این دو الگوی شخصیتی تأثیر فروانی گذاشته است. دیدگاه او با نگرش غالب ما هماهنگ‌تر از یونگ است. او نیز همچون یونگ این دو الگو را به‌صورت یک طیف در نظر گرفت که اکثر افراد در میانه آن قرار دارند. برون‌گرایان ازنظر آیزنک معاشرتی، شوخ‌طبع، سرزنده، حاضرجواب، خوش‌بین و تحریک‌پذیر هستند و در مقابل درون‌گرایان آرام، نافعال، غیر معاشرتی، محتاط، خوددار، فکور، بدبین، صلح‌جو، هوشیار و مقید هستند.

 

تست درونگرا برونگرا بودن | دلیل درون‌گرایی و برون‌گرایی از نگاه آیزنک

آیزنک از نگاه زیست‌شناختی مغز افراد درون‌گرا و برون‌گرا را با یکدیگر مقایسه کرد و به این نتیجه رسید که افراد برون‌گرا سطح تحریک مغزی پایین‌تری دارند و به همین دلیل برای رسیدن به سطح تحریک مغزی مطلوب و رسیدن به بهترین شرایط کارایی هوشی نیاز به هیجان و فعالیت دارند. افراد برون‌گرا به فعالیت‌های هیجانی و اجتماعی و پرخطر بیشتر تمایل دارند زیرا در این شرایط احساس لذت بیشتری می‌کنند.

برعکس این قضیه در افراد درون‌گرا وجود دارد یعنی این افراد سطح تحریک مغزی بالاتری را تجربه می‌کنند و به همین دلیل با کمترین تحریک موجود در محیط مغز آن‌ها به نهایت کارکرد و بازدهی خود می‌رسد و در آن‌ها احساس لذت ایجاد می‌کند؛ به همین دلیل این افراد از مهمانی‌ها و شغل‌هایی که به روابط اجتماعی بالا نیاز دارند و یا مدام در حال فعالیت و تحریک هستند اجتناب می‌کنند.

تست درون‌گرا برون‌گرا بودن | پرسشنامه شخصیت آیزنک

او بر اساس نظریات و یافته‌های خود چندین پرسشنامه طراحی کرد که در کنار ویژگی‌های دیگر، درون‌گرایی و برون‌گرایی را نیز موردسنجش قرار می‌دهد. پرسشنامه شخصیت مادزلی(MPI)، پرسشنامه شخصیت آیزنک(EPI) و آزمون شخصیت آیزنک(EPQ) از مهم‌ترین آن‌ها هستند و موارد استفاده فراوانی دارند. برای اطلاع بیش تر در زمینه تست شخصیت شناسی کلیک کنید.

آزمون پنج عاملی شخصیت مک کری و کاستا

آزمون پنج عاملی شخصیت یا نئو (NEO)، معروف‌ترین و پرکاربردترین تست شخصیت شناسی مورداستفاده در تمام دنیا است. یکی از عواملی که این پرسشنامه اندازه‌گیری می‌کند، میزان درون‌گرایی و برون‌گرایی افراد است. این آزمون نیز درون‌گرایی و برون‌گرایی را به‌عنوان یک طیف در نظر می‌گیرد که اکثر افراد در میانه آن قرار دارند. کسانی که در برون‌گرایی نمرات بالاتری می‌گیرند افرادی مهربان، خوش‌رو، پرحرف، معاشرتی و خوش‌گذران هستند افرادی که در برون‌گرایی نمرات پایین‌تری کسب می‌کنند افرادی خوددار، ساکت، گوشه‌گیر، منفعل و فاقد توانایی ابراز هیجان نیرومند هستند. برای اطلاع بیش تر از تست نئو کلیک کنید.

 

نظریات تکاملی در مورد درون‌گرایی و برون‌گرایی

این نظریات با کارهای دیوید باس در زمینه روان‌شناسی تکاملی شروع‌شده است. این دیدگاه بیشتر تمایل بر یافتن علل گرایش افراد در استفاده از ابزارهای روان‌شناختی مختلف در طول تاریخ دارد. آن‌ها به دنبال یافتن فواید و مضرات ویژگی‌های مختلف انسانی هستند که شانس ما را برای زنده ماندن افزایش داده است.

ازنظر آن‌ها انسان‌ها ویژگی‌هایی را به ارث می‌برند که شانسشان را برای زنده ماندن در طول تاریخ افزایش داده است. به‌عنوان‌مثال این دیدگاه اعتقاد دارد دلیل اینکه اضطراب در طول تاریخ همراه با انسان‌ها باقی‌مانده به این موضوع برمی‌گردد که اضطراب شانس ما را برای زنده ماندن افزایش داده است. افراد نیاز داشتند تا از خود در برابر حیوانات وحشی و رویدادهای طبیعی مثل سیل و طوفان محافظت کنند و افرادی که اضطراب بیشتری در این زمینه‌ها داشته‌اند احتمال زنده ماندن خود را افزایش داده‌اند.

در همین زمینه، آن‌ها معتقدند که برون‌گرایی منافع زیادی را برای نسل بشر به همراه داشته است از قبیل موفقیت در یافتن همسر، اتحاد اجتماعی و جست‌وجوی محیط برای به دست آوردن نیازهای خود. همچنین برون‌گرایی زیان‌هایی را نیز با خود به همراه داشته که باعث به وجود آمدن بعد درون‌گرایی در انسان‌ها شده است. مثلاً افراد برون‌گرا احتمال بیشتری داشت که در معرض خطر قرار بگیرند و یا خانواده‌های آن‌ها ثبات کمتری داشته باشد.

 

تست درونگرا برونگرا بودن | سخن آخر

همان‌گونه که گفته شد درون‌گرایی و برون‌گرایی دو سر یک طیف هستند. معمولاً ما به همراه درون‌گرایی و برون‌گرایی کارکردهای دیگری مثل متفکر و احساسی را نیز به همراه خود داریم و تشخیص اینکه شخصیت ما دقیقاً در کجای این طیف قرار دارد به تخصص و تجربه و مهارت بالایی نیاز دارد. اگر بعد از مرور این مطالب تصمیم گرفته‌اید که از شخصیت خود و بعد درون‌گرایی و برون‌گرایی یا دیگر کارکردهای خود اطلاعات دقیق‌تری کسب کنید می‌توانید از متخصصین این حوزه که به انواع آزمون و شیوه تفسیر و نمره‌گذاری آن‌ها اطلاعات کامل دارند کمک بگیرید. متخصصان حامی هنر زندگی می توانند در این زمینه شما را یاری کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تلفنی کلیک کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه تست درونگرا و برونگرا بودن می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*