ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بهترین روش های تست زنی | نکات و مهارت های تست زنی

یکی از رازهای موفقیت در کنکور و رقابت در عرصه علم و دانش، دانستن روش صحیح تست زنی است. مهارت تست زدن تاثیر بسیار مهمی در موفقیت و زندگی آینده دانش آموزان و دانشجویان دارد. تست زنی قبل از اینکه وابسته به دانش و سواد آزمون دهنده باشد، مهارتی است که تکنیک‌های عملی و فکری زیادی در آن دخیل هستند. نگاه به این تکنیک مهم از بعد روانشناسی، مسئله ایست که ما در این مطلب به آن می‌پردازیم و بر اساس آخرین متدها و تکنیک‌های رفتاری و شناختی، به شما می‌گوییم که چگونه می‌شود با دانشی برابر یا حتی کمی کمتر از دیگران، تست زن خوبی باشید و در کنکور موفق شوید.

تماس با مشاور

روش صحیح تست زنی | مدل های تست زنی

بسیاری از آزمون‌های مؤثر از نحوه آماده‌سازی شما برای آزمون ناشی می‌شود. شما می خواهید مطلبی را مطالعه کنید تا محتوای زیر و بم و غیره را در حد تسلط بشناسید و سپس بتوانید آنچه را که می دانید بردارید و آن را در سناریوها/مشکلات/سوالات ناآشنای امتحانی به کار ببرید. سپس می‌خواهید از این یادگیری که انجام داده‌اید استفاده کنید و از آن برای آماده شدن جهت نوع آزمونی که قرار است برگزار کنید استفاده کنید: محتوا را برای یک تست متفاوت از یک آزمون چند گزینه‌ای آماده و تمرین خواهید کرد. هنگامی که درگیر این آماده سازی چند سطحی شدید، داشتن استراتژی های تست زنی که مختص انواع سوالاتی است که از شما پرسیده می شود، می تواند مفید باشد. استراتژی‌هایی را که می‌توانید در تست‌های چند گزینه‌ای، تست‌های سوال مقاله و تست‌های حل مساله استفاده کنید اشکال گوناگونی دارد. از جمله:

تست های چند گزینه ای و انواع تست زدن

تست های چند گزینه ای ممکن است گاهی اوقات دشوار به نظر برسند. از آنجایی که آن ها برای اطمینان از دانستن اطلاعات طراحی شده‌اند، اغلب بیشتر از سوالات مربوط به تشخیص، واژگان و سطح دانش را شامل می‌شوند. آن ها اغلب از شما می خواهند که محاسبه کنید، مفاهیم را در موقعیت های جدید به کار ببرید و به طور انتقادی در مورد آنچه در دوره یاد گرفته اید فکر کنید. شما باید مطالب درسی را به صورت کامل بدانید و بتوانید مطالبی را که ممکن است در آزمون ناآشنا به نظر برسد امتحان کنید و آنچه را که آموخته اید در آن نقطه به کار ببرید تا پاسخ خود را استنباط کنید. بنابراین بله، روشی که آموخته‌اید را تمرین می‌کنید که چگونه برای آزمون آماده می‌شوید. اما تکنیک ها و استراتژی هایی نیز برای انجام تست های چند گزینه ای وجود دارد که می تواند در لحظه به شما کمک کند. تست زدن انواع و مدل هایی دارد که به سه دسته زیر تقسیم شده‌اند:

1. تست زنی تمرینی یا آموزشی

این نوع تست زدن به درک بهتر مطالب و یادگیری بیشتر کمک می‌کند. تست زنی آموزشی مهم‌ترین کاری است که افراد در طول سال کنکور باید آن را انجام دهند. در این مدل تست زنی، زمان هیچ اهمیتی ندارد و تنها یادگیری مهم است. در واقع این کار به شما کمک می‌کند که مفاهیم را بهتر درک کرده و هدف طراح سوال را متوجه شوید. بلافاصله پس از خواندن هر درس به سراغ تست‌های تالیفی آن فصل بروید و یا از سوالات کنکور سال‌های قبل استفاده کنید. پس از تست حتما جواب‌های خود را چک کرده و پاسخ را با کتاب‌های درسی مطابقت دهید. 

2. تست‌‌های جمع‌بندی

در برخی از دوره‌های سال شما نیاز به جمع بندی مطالب خوانده شده دارید. از این دوره‌ها می‌توان به پایان تابستان، پس از امتحانات ترم اول، پس از تعطیلات نوروز، و خرداد ماه اشاره کرد. در این دوره‌های زمانی می‌توانید به خلاصه‌های خود و یا چکیده‌های هر فصل مراجعه کرده و سپس تست‌‌های مورد نیاز را جواب دهید. پس از تست‌زنی حتما درصدگیری کنید و نکات مهم را یادداشت نمایید. برنامه ریزی در این روش کمک بسیار زیادی به شما می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه برنامه ریزی برای کنکور کلیک کنید. 

3. تست زنی آزمونی

این مدل تست، همان آزمونی است که برای ارزیابی خودتان انجام می‌دهید. در این نوع باید به زمان توجه داشته باشید و سپس نتیجه و درصد خود را نیز محاسبه کنید. برای اینکار می‌توانید از تست‌های نکته‌دار، تست‌های نزده و اشتباهات رایجی که خودتان مشخص کرده‌اید، استفاده نمایید. بسیار مهم است که فضای آزمون را برای خود شبیه‌سازی کرده و تمام تکنیک‌های لازم را در آن رعایت کنید. پس از آزمون نکات مهم و اشتباهات خود را یادداشت کنید و در روزهای پایانی آن‌ها را مطالعه نمایید. با کسب مهارت در تست زنی می‌توانید موفقیت خود را در کنکور تضمین کنید. برای آگاهی بیشتر در زمینه موفقیت در کنکور کلیک کنید.

روش صحیح تست زنی | مواد لازم برای یک تست زنی خوب

برای اینکه بتوانید به خوبی تست بزنید، لازم است که برخی از مواد اولیه آن را تهیه کنید. این مواد در دسترس همه می‌باشد، پس با تهیه آن‌ها شانس موفقیت خود را بالا ببرید:

1. دانش کافی در موضوع مورد نظر

واضح است که داشتن اطلاعات کافی و منظم، برای هر نوع امتحانی لازم است. بنابراین سعی کنید تا حد توان‌تان، در موضوع مورد نظر مطالعه کنید. برای کسب دانش کافی روش صحیح درس خواندن نیز اهمیت دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه روش صحیح درس خواندن کلیک کنید.

2. مقابله با وسوسه

شما باید بتوانید در مقابل وسوسه زدن تست بیشتر مقاومت کنید. وقتی که چند تست را پشت سر هم نمی‌زنید، افکار منفی به ذهنتان می‌آید و حس شکست می‌کنید. همه آن‌ها را کنار بگذارید؛ شما قرار نیست معجزه کنید، قرار هم نیست خوش شانس باشید. بنابراین سعی کنید اگر پاسخ سوالی را نمی‌دانید، آن را نزنید.

3. آمادگی فراشناختی

فراشناخت، یعنی توانایی فکر کردن به تفکر؛ به این معنا که شما بتوانید نسبت به افکاری که در سرتان هست، وسوسه‌ها، استرس، اضطراب، مسائل حاشیه ای و اعتماد به نفس پایین فکر کنید، آن‌ها را کنترل کرده و به مدیریت‌شان بپردازید تا در حین امتحان لطمه‌ای به تست زدن شما وارد نشود. این مسئله به کمک یک روانشناس بالینی و مشاور تحصیلی قابل اجرا است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره تحصیلی کلیک کنید. 

4. اولین تصمیم، معمولا بهترین تصمیم است

در تست زنی باید به این نکته توجه داشته باشید که تا حد امکان، پاسخ خود را تغییر ندهید. اولین پاسخی که به سوال داده اید درست‌ترین است. مهم‌ترین دلیل آن هم این می‌باشد که تغییر پاسخ، هم اعتماد به نفس شما را کاهش می‌دهد و هم اضطراب و استرس به شما تسلط پیدا می‌کند. از مهم‌ترین روش صحیح تست زنی می‌توان به حفظ آرامش اشاره کرد. 

5. فهمیدن سوال، نصف جواب

کلیدی‌ترین نکته در تست زنی، این است که به خوبی سوال و مفهوم آن را درک نمایید. برای اینکار سعی کنید در تمرین‌های خود، فقط با خواندن صورت سوال و بدون در نظر گرفتن گزینه‌ها، جواب را حل یا کشف کرده و سپس نزدیک‌ترین گزینه را انتخاب کنید. به مرور زمان به یک تست زن سریع و حرفه‌ای تبدیل می‌شوید و در تحصیل خود موفق خواهید شد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه موفقیت تحصیلی کلیک کنید. 

6. روش صحیح تست زنی | تمرین، تمرین، تمرین

مهم‌ترین پیش نیاز یک تست زن خوب، این است که به اندازه هر کلمه ای که خوانده‌اید یک تست زده باشید. تست زدن باید همیشگی، مداوم و مدیریت شده باشد.

7. روش صحیح تست زنی | مدیریت زمان

زمان در کنکور یک امر بسیار مهم است به طوری که بسیاری از افراد با وجود دانش بسیار زیاد، زمان پاسخگویی به تمام سوالات را پیدا نکرده‌اند. به همین دلیل باید مراقب زمان باشید و از وقت گذاشتن بیش از حد بر روی تمام سوالات بپرهیزید. البته این به آن معنی نیست که کیفیت را فدای کمیت کنید. بلکه باید هردوی آن‌ها را در یک راستا پیش ببرید.

تکنیک‌های تست زنی

برای اینکه بتوانید در جریان تست زدن بهترین بازدهی را داشته باشید، لازم است برخی از تکنیک‌ها را آموزش دیده و تمرین کنید. برخی از آن‌ها به شرح زیر هستند:

1. تکنیک تصمیم گیری (ضربدر و منها)

این تکنیک بسیار ساده است. سوال‌هایی که بلدید را همان اول می‌زنید. سوال‌هایی که مطمئن هستید نمی‌توانید پاسخ دهید یا مبحث آن را نخوانده‌اید، با علامت منها و سوال‌هایی که شک برانگیز و زمان بر است و ترجیح می‌دهید زمان بیشتری روی آن فکر کنید را با علامت ضربدر مشخص کرده و پس از پایان وقت، به آن‌ها برگردید.

2. روش صحیح تست زنی | تکنیک مدیریت زمان

این تکنیک که به زمان‌های نقصانی معروف است، یعنی شما زمان مشخصی را برای هر درس انتخاب کنید. این زمان معمولا کمتر از زمان تعیین شده است. در این زمان سعی کنید تمام سوالات را بخوانید، سوال‌های آسان‌تر را بزنید و زمان‌های باقی مانده را که معمولا مناسب هم هست به سوال‌های ضربدر دار بپردازید. مثلا اگر درسی 20 دقیقه زمان دارد ولی این زمان برای آن زیاد است، 15 دقیقه بیشتر روی آن وقت نگذارید و از باقی زمان برای درس‌های زمانبرتر و سوال‌های ضربدر دار استفاده کنید.

توجه: تکنیک مدیریت زمان و ضربدر و منها باید همزمان استفاده شود.

3. تکنیک حذف گزینه

این تکنیک، مخصوصا برای درس‌های خواندنی و حفظ کردنی، می‌تواند به کمک شما بیاید. سعی کنید جواب‌هایی که مطمئنا غلط‌‌ اند را با یک خط، از دایره دید خود خارج کنید. البته ریسک این روش برای سوال‌های دارای ضربدر زیاد است و باید با تمرین، حذف گزینه کردن را یاد بگیرید.

روش صحیح تست زنی | نکات مهم

تست زدن، با اینکه یک مهارت مشترک بین تمام دانش آموزان و دانشجویان است، اما مثل تمام مسائل انسانی، اصل تفاوت‌های فردی در آن دخیل است. به این معنی که باید با بررسی‌های دقیق شخصیتی و ذهنی خودتان، روش منحصر به فرد و روشی که برای شما از همه مناسب‌تر باشد را به کار بگیرید. تکینک‌هایی که در بالا گفته شد عمومی‌ترین تکنیک‌هاست و تکنیک‌های اختصاصی از هر فرد به فرد دیگر متفاوت است. هرکس روش مخصوص به خود را برای رسیدن به موفقیت دارد. مشاوره تحصیلی به شما کمک می‌کند تا بتوانید هم روش درس خواندن خود را بهبود ببخشید و هم برای انتخاب شغل مناسب خودتان یک رشته خوب انتخاب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انتخاب شغل مناسب کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*