ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

هنر عشق ورزیدن | فوت و فن حفظ گرمای عشق در زندگی

هنر عشق ورزیدن اگر چه لذت بخش است اما نیاز به آموزش هم دارد. در عشق، شما کسی را به طور کامل، خوب و بد او را می پذیرید. این احساس شما را تشویق می کند تا به عنوان یک فرد رشد کنید. وقتی با شخصی ملاقات می کنید و ارتباط خوبی برقرار می کنید، احساس فوق العاده ای به شما دست می دهد. یک رابطه سازگار به طور منحصر به فرد گسترش می یابد. عشق و روابط عاشقانه چگونه است؟ یک راز زیبا و در عین حال پیچیده است. در روانشناسی، عشق به سه جزء طبقه بندی می شود و نظریه مثلثی نامیده می شود. آن ها صمیمیت، اشتیاق و تعهد هستند. وقتی این نیازها برآورده شود، روابط زوجین به خوبی برقرار می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر دراین باره از مشاوره زوجین کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

مبنای بیولوژیکی عشق

عشق یک نوع علم شیمی است. مغز شما می تواند مجموعه کاملی از مواد شیمیایی را آزاد کند که می تواند بر احساسات مختلف تأثیر بگذارد. عشق قدرت درمان دارد. بدن ما به دنبال عشق است و به تعامل با عزیزان پاسخ مثبت می دهد. می تواند بر سلامت و رفاه ما تأثیر بگذارد. از نظر زیست شناسی، سه انگیزه اصلی در عشق وجود دارد: میل جنسی، دلبستگی و ترجیح شریک. شناخته شده است که عشق شیمی ثابت شده را با هورمون ها در میان می گذارد و این یک فرایند بیولوژیکی است که بیشتر از جادو به علم نیاز دارد!  

ابعاد ضروری عشق واقعی

عشق می تواند قریب به اتفاق، الهام بخش و حمایتی باشد. شدید ترین و شفا بخش ترین شکل عشق، عشق واقعی است. این بدون قید و شرط است و باعث می شود بیشتر احساس دیده شدن و شنیده شدن داشته باشید. آیا عشق بی قید و شرط وجود دارد؟ بله. در این جا لیستی از علائم وجود دارد که به شما در تشخیص عشق واقعی کمک می کند.

1-احترام و اعتماد

احترام به یک دیگر مهم ترین جنبه برای حفظ عشق است. عشق در زمان ها و بحران های سخت محو نمی شود. این فضای کافی برای رشد شخصی را فراهم می کند و شما با یک دیگر به صورت برابر برخورد می کنید. رابطه بدون اعتماد ناکارآمد خواهد بود. وقتی به کسی اعتماد می کنید، با او راحت خواهید بود زیرا به او اعتماد کرده اید. اعتماد به ایجاد عشق کمک می کند.

2- هنر عشق ورزیدن | پذیرش

ارزش گذاری و تحمل تفاوت ها به همان اندازه مهم است. هنگامی که یاد می گیرید قبل از قضاوت در مورد آسیب پذیری های شریک زندگی خود، از ویژگی های یک دیگر قدردانی کرده و دلسوز باشید، رابطه زیبا خواهد شد. در عشق واقعی، به جای تلاش برای تغییر شریک زندگی خود، تفاوت ها را می پذیرید.

3-هنر عشق ورزیدن | ایثار

عشق همه به این معناست که شما به همان اندازه کخ به نیاز های شریک زندگی خود توجه می کنید، به نیاز های خود نیز توجه کنید. برای دریافت عشق واقعی، باید بتوانید خواسته های خودخواهانه خود را کنار بگذارید و یاد بگیرید که از حرکات فداکارانه او که برای شما انجام داده است قدردانی کنید. قدردانی از همسر یک از ابعاد عشق است.

4-هنر عشق ورزیدن | معاشرت

عشق به معنای داشتن کسی است که ما را در زندگی خود بپذیرد و با تمام تفاوت ها و مشکلات کنار بیاید. وقتی واقعاً یک دیگر را دوست دارید و از گذراندن وقت با هم لذت می برید، ارزش ها و دیدگاه های مشترکی را به اشتراک می گذارید. آن وقت این رابطه می تواند تحمل زمان را برای شما راحت تر کند. هم چنین شما با یک دیگر احساس امنیت می کنید.

5-جاذبه و اشتیاق بی دردسر

وقتی واقعاً عاشق کسی هستید، هرگز مجبور نیستید تملق کنید و اجباری عشق بورزید تا روابط خود را بهتر جلوه دهید. نیازی به متقاعد کردن یا اجبار چیزی در مورد پذیرفتن یک دیگر نیست. می دانید که زمانی که اشتیاق شدید برای بودن با دیگری وجود دارد، ارتباط عمیق و پایداری ایجاد کرده اید. عشق پایدار نیاز به زمان، تلاش و تعهد دارد اما هیچ چیز اجباری نیست.
هنر عشق ورزیدن

6-داشتن کار گروهی موثر

اگر در مورد کارهای گروهی با یکدیگر فقط بر نوع کار متمرکز نیستید، و در عوض بر الهام بخشیدن به یک دیگر تمرکز کرده اید، شما دو نفر یک تیم عالی می سازید. وقتی بتوانید تغییر خلق و خو و انرژی را تشخیص دهید و با محبت پاسخ دهید، احساسات مثبت رشد می کند. یک شریک دوست داشتنی از حمایت عاطفی زیادی برخوردار است و سعی می کند تمام نیاز های شما را برآورده کند.

7-سازگاری

آخر عشق چیست؟ هم چنین در مورد سازگاری، اشتراک ارزش ها، باورها و هدف از زندگی است. در یک رابطه عاشقانه، هنگامی که دو فرد کاملاً با هم هماهنگ هستند، یک رابطه طولانی مدت امکان پذیر است.
عشق انبوهی از احساسات مثبت را با خود به همراه دارد. می تواند شما را شاد، سپاس گزار، امیدوار، الهام بخش و حتی می تواند زندگی شما را برای رشد بهتر تغییر دهد. اما اغلب، افراد در موقعیتی قرار می گیرند که عاشق شخص اشتباهی شده اند. عجله در روابط همیشه یک اشتباه است.  

نکاتی برای هنر عشق ورزیدن

ازدواج ها بیشتر بر اثر بی توجهی می میرند تا اختلافات آشتی ناپذیریا قهر طولانی. روابط برای پیشرفت نیاز به مراقبت مداوم دارند. اگر روابط شما رشد نمی کند، پس در حال مرگ است؛ حد وسط وجود ندارد بسیاری از مردم از اتومبیل ها و کامیون های خود بهتر از روابط خود مراقبت می کنند. و اگر چه اکثر ما به این فکر نمی کنیم که بدون تغییر روغن خودرو 50 هزار مایل رانندگی کنیم، اما ماه ها بدون گفتن دوستت دارم، رفتن به یک استراحت عاشقانه، یا به سادگی چند ساعت وقت صرف تنها بودن بدون در نظر گرفتن یک دیگر. برای نگه داشتن عشق نکاتی لازم است که در زیر بیان می شود.

1-حل مشکلات در اولین فرصت

صبر کردن تا زمانی که احساس می کنید با مشکلات روبرو شده اید ایده خوبی نیست. به طور کلی حل مشکلات با گذشت زمان آسان تر نمی شود؛ بلکه سخت تر هم می شوند. در حالی که شکست و نا امیدی در همه ی روابط اجتناب ناپذیر است، لزوماً منجر به مشکل نمی شود. به رسمیت شناختن و رسیدگی به مشکلات  زوجین در اوایل رابطه های دو طرفه بسیار مهم است. به جای این که منتظر بد شدن اوضاع باشید، تصمیم گیری های به موقع شما می تواند دنیایی از تغییرات را ایجاد کند. بهتر است بدانید که درد و شکست ایجاد شده به معنی درد و مشکل مداوم نیست و راه حل دارد.

2-مراقب خود باشید

بهترین هدیه ای که می توانید به شریک زندگی بدهید، رفاه خود شماست. هر چه سالم تر، شادتر و کامل تر باشید، چیز های بیشتری برای ارائه دارید. مراقبت از خود شامل بیش از آن چه که می خورید و چقدر ورزش می کنید است. هم چنین شامل مسئولیت دانستن این که چه چیزی روح شما را تغذیه می کند، و مراقبت از آن است تا که شما بتوانید آن تجربیات مهم را وارد زندگی خود کنید. حتی الگو های دیرینه ایثار و مهربانی زمانی که ما به تعهد به مراقبت از خود احترام بگذاریم، می توانند تقویت شود و راحت از بین نرود. برای آشنایی با روش های خود مراقبتی کلیک کنید.

3-یاد بگیرید که تفاوت ها را درک کنید

در روابط، تفاوت ها اجتناب ناپذیر است. تعارض اختیاری است و وقتی هر فردی به اختلاف ها و تضاد ها جذب می شوند، به این دلیل است که هر کدام چیزی برای ارائه دارند که دیگری فاقد آن است. ما دیگران را نه با وجود تفاوت هایمان، بلکه به خاطر آن ها جستجو می کنیم. با وجود این، زمانی که ما سعی می کنیم دیگران را مجبور کنیم با ما موافقت کنند، به جای درک ارزش هدیه ها و دیدگاه های منحصر به فرد ما، اختلافات نظری می تواند به مناقشه و دعوا تبدیل شود. گفتن این امر که همه ی افراد متفاوتند و بهتر است تفاوت ها را پذیرفت اغلب آسان تر از انجام آن است، اما یک پادزهر قوی برای درگیری است. زنده باد تفاوت!

4-برای عشق ورزیدن وقت بگذارید

یکی از اولین انتظارات از ازدواج مخرب می تواند کاهش تعداد دفعات فعالیت جنسی باشد. بنا به دلایلی، زوج هایی که روزگاری در عشق ورزی پر شور رشد می کردند، اغلب مایلند دوری ها و تلخی های صمیمیت فیزیکی و جنسی را تحمل کنند. رابطه ی جنسی عالی چیزی فراتر از تجربه ی لذت حسی است. این وسیله ای است که انسان بتواند از طریق آن از بدن یک دیگر لذت ببرد، خواسته های خود را بیان کند، عشق خود را نشان دهد و شادی و نشاط خود را به اشتراک بگذارد. اگر شعله ی جنسی بیش از حد نادیده گرفته شود، جرقه ممکن است خاموش شود. منتظر نباشید تا آتش صمیمیت عشق شما سرد شود؛ در مورد آن چه می خواهید و آنچه از دست داده ایدصحبت کنید و مواردی که از آن ها در رابطه جنسی لذت می برید را بازگو کنید.

5-رابطه ی خود را بدیهی و آسان و کامل نگیرید

چیزی به نام ازدواج بدون طلاق وجود ندارد. اگر فکر می کنید رابطه ی شما آن قدر کامل است که طلاق حتی امکان پذیر نیست، دوباره درباره ی آن فکر کنید. این باور می تواند منجر به نوعی خود ارضایی شود. اگر چه این ممکن است همیشه منجر به طلاق نشود، اما می تواند منجر به چیزی به همان اندازه خطرناک شود، یک رابطه مسطح یا راکد. ماندن با یک دیگر صرفا هدف یک ازدواج عالی نیست. ازدواج یک امر پر رونق است. رونق به این معنی است که هرگز یک دیگر را نادیده نگیرید و به طور مستمر ظرفیت خود را برای شادی، عشق و رشد با یک دیگر افزایش دهید. این یک فرایند مادام العمر است و هر چه بیشتر آن را انجام دهید، راحت تر می شود.

6-اجازه ندهید نا امیدی ها به کینه تبدیل شوند

در تلاش برای جلوگیری از درگیری، بسیاری از انسان ها سعی می کنند احساس خشم یا نا امیدی را از بین ببرند. وقتی شما بتوانید این احساسات را به طور واقعی و کامل رها کنید، انجام این کار هیچ مشکلی ندارد. وقتی نمی توانید این احساسات نا امیدی و  احساس خشم را کنترل و رها کنید، آن ها به احتمال زیاد به کینه تبدیل می شوند و به یک حضور سمی در روابط شما تبدیل خواهند شد. بیان حقیقت در مورد احساسات درونی، به شیوه ای محترمانه با شریک عاطفی خود و بدون سرزنش کردن طرف مقابل اغلب می تواند باعث نزدیکی و درک بیشتر شود. پراکنده کردن این احساسات بد و نا امید کننده اغلب تأثیر معکوس دارد.

7-برای دریافت کمک زیاد صبر نکنید.

زمانی مشاوره ی ازدواج انجام می شود که زوج های معمولا شش سال است که دچار مشکل شده اند. در آن زمان، به احتمال زیاد مشکلات قابل مدیریت به الگو های ریشه دار تجزیه شده اند. به هر حال، هر کاری که می توانید انجام دهید تا بتوانید به تنهایی با چالش ها کنار بیایید، اما مایل باشید تشخیص دهید که بهترین تلاش شما به تنهایی دردی از مشکلات رابطه دوا نمی کند. وقتی به موانع جاده ای برخورد می کنید که نمی توانید به تنهایی بر آن ها غلبه کنید، قبل از این که مسائل ریشه دار و غیر قابل حل شوند از مشاوره تلفنی فردی کمک بگیرید.

8-فعالیت های مستمر رابطه را به خاطر بسپارید

وقتی کار و فعالیت ها در زندگی زناشویی از تعادل خارج می شود، باید تصحیح شود. آن زمان هایی که فکر می کنیم لحظه ای برای استراحت و بازی با یک دیگر نداریم دقیقاً زمانی است که بیشترین نیاز را داریم. برای تقویت رابطه نیازی به تعطیلات گرمسیری طولانی نیست. گاهی اوقات یک وقفه کوتاه از زندگی با مسئولیت های مداوم می تواند کافی باشد تا به ما یادآوری کند که چرا ما در وهله اول می خواستیم با هم باشیم. حتی اگر فقط چند دقیقه استراحت بین زمانی که بچه ها به خواب می روند و شما تنها هستید، لذت بردن از همراهی با یک دیگر یکی از بهترین انواع فعالیت روزمره ای است که وجود دارد.

9-بخشش را بیاموزید

هیچ چیز پایه و اساس یک رابطه را سریع تر از حفظ کینه از بین نمی برد. این سمی است که به مرور زمان بسیار مخرب است. اگر چه احساس نا امیدی، صدمه یا تحریک در همه ی روابط نزدیک اجتناب ناپذیر است، اما در صورت تمایل به بخشش و رهایی از کینه می تواند این حس از بین برود. بخشش یک رویداد یک بارگی نیست؛ این یک فرایند است که به تدریج و به مرور در طول زمان رخ می دهد. این همیشه آسان نیست و گاهی اوقات حتی ممکن به نظر نمی رسد، اما با قصد بهبودی، حتی در سخت ترین شرایط می توان گام های درستی را برداشت. برای یادگیری بخشش زیاد منتظر نمانید، همین حالا راه های بخشش دیگران را تمرین کنید.  

هنر عشق ورزیدن چه تاثیری بر مغز دارد؟

وقتی به عشق فکر می کنید، ممکن است قلب شما اولین عضوی باشد که آن را در ذهن خود تصور می کنید. در حالی که اصطلاحاتی مانند: با قلب خود فکر می کنید، شما در قلب من هستید و دل شکسته، موضوعاتی هستند که در ذهن شکل می گیرند. تغییرات مغزی ناشی از عشق مطمئناً بر احساسات و رفتار شما در زمانی که این احساسات برایتان جدید هستند تأثیر می گذارد. اما برخی از تأثیرات مدت ها از اولین زمان عشق می گذرد و به تعهد شما در طول زمان بستگی دارد. در این جا به برخی از تأثیرات عمده اشاره شده است.

1-هنر عشق ورزیدن |رضایت

آن هیجان گیج کننده و سرخوش که هنگام گذراندن وقت با شخصی که دوستش دارید (یا دیدن او در اتاق یا شنیدن نام او) احساس می کنید؟ شما می توانید این اثر کاملا طبیعی عاشق شدن را در انتقال دهنده عصبی دوپامین دنبال کنید. سیستم پاداش مغز شما برای تقویت رفتار های لذت بخش از این ماده شیمیایی مهم استفاده می کند، از جمله:
  • غذا خوردن
  • گوش دادن به موسیقی
  • داشتن رابطه جنسی
  • دیدن افرادی که دوستشان دارید
فقط اندیشیدن به موضوع عشق شما کافی است تا باعث ترشح و افزایش دوپامین شود و شما را هیجان زده و مشتاق انجام هر کاری که برای دیدن آن لازم است انجام دهید. سپس، هنگامی که آن ها را واقعاً می بینید، مغز شما دوپامین بیشتری به شما پاداش می دهد، که این لذت را به عنوان یک لذت شدید تجربه می کنید. محققان معتقدند این چرخه نقش مهمی در رفتار جفت گیری ایفا می کند. از نظر بیولوژیکی، این اولین گام مهم در روند انتخاب همسر ایده آل برای تولید مثل است.
هنر عشق ورزیدن

2-دلبستگی و امنیت

در مورد عشق، دوپامین تنها ماده شیمیایی موجود در میدان نیست. سطح اکسی توسین نیز با افزایش منبع اعتماد، احساس دلبستگی، ایمنی و اعتماد را افزایش می دهد. به همین دلیل است که احتمالاً در کنار شریک زندگی خود احساس راحتی و آرامش می کنید، به ویژه هنگامی که عشق شما از حد اولیه ی خود گذشته است. این احساسات ممکن است بعد از لمس کردن، بوسیدن یارابطه ی جنسی قوی تر به نظر برسند. در این مورد اکسی توسین در کار است. هورمون اکسی توسین به دلایلی به هورمون عشق ملقب شده است. این انتشار اکسی توسین می تواند پیوند شما را تقویت کند، تا حدی که ممکن است علاقه شما را در سایر شرکای احتمالی کاهش دهد. به طور خلاصه، عشق ورزیدن سبب می شود که به شریک زندگیتات نزدیک تر شوید.

3-تمایل به فداکاری

با شکوفایی عشق، ممکن است تمایل بیشتری برای انجام فداکاری ها پیدا کنید. اعتقاد بر این است که این امر به این دلیل اتفاق می افتد که شرکای عاطفی تمایل بیشتری به هم افزایی دارند، تا حدی به دلیل عصب واگ، که از مغز شما شروع می شود و در همه چیز از حالت چهره شما تا ریتم قلب شما نقش دارد.
این هم سویی می تواند به شما کمک کند زمانی که آن ها احساس ناراحتی می کنند، متوجه شوید. از آن جا که طبیعی است که بخواهید کسی را که دوستش دارید در درد و رنج نبینید، ممکن است به همین دلیل فداکاری از خود نشان دهید.

4-هنر عشق ورزیدن | افکار ثابت

آیا شخصی که دوستش دارید در ذهن شما نقش محوری دارد؟ شاید آن قدر به آن ها فکر می کنید که آنها حتی در رویاهای شما ظاهر شده اند. این تا حدی به چرخه دوپامین مربوط می شود که به این افکار مثبت پاداش می دهد، اما تحقیقات 2005 نشان می دهد که شما هم چنین می توانید از بخش دیگری از مغز خود در عشق ورزیدن استفاده کنید: قشر سینگولی قدامی.
متخصصان این ناحیه مغزی را با رفتارو نشانه های وسواسی مرتبط می دانند، که می تواند توضیح دهد چرا ممکن است به نظر برسد که شدت و دفعات افکار شما به سمت وسواس می روند.
با این وجود، وقتی برای اولین بار عاشق کسی می شوید، طبیعی است که او اصلی ترین چیزی باشد که در ذهن شما نقش می بندد. این می تواند میل شما را به گذراندن وقت با اوتقویت کند و به طور بالقوه شانس شما را برای ایجاد رابطه موفق افزایش دهد. درصورتی که نیازمند اطلاعات بیشتری در مورد عشق ورزیدن هستید و  یا نگرانی هایی در این زمینه دارید می‌توانید آن را با مشاوره روانشناسی در مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در میان بگذارید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*