ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بهترین حیوان برای درمان افسردگی کدام است؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با بهترین حیوان برای درمان افسردگی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


بهترین حیوان برای درمان افسردگی کدام است؟ نگه داری حیوانات خانگی می تواند در درمان برخی اختلالات روانی مانند افسردگی و اضطراب موثر واقع شود. در صورتی که فردی دچار افسردگی یا برخی مشکلات عاطفی باشد نگه داشتن یک حیوان خانگی و دوستی با حیوانات می تواند تاثیرات مثبتی در روحیه ی فرد بیمار گذاشته و به تدریج باعث بهبود خلق و خوی او و سریع تر طی شدن مراحل درمان شود. نگه داشتن حیوانات خانگی مخصوصا برای افرادی که با اختلال های اضطراب و افسردگی مواجه هستند می تواند راهکاری بسیار موثر برای بهبود شرایط باشد. برای دریافت مشاوره افسردگی کلیک کنید.  

تماس با مشاور


تاثیر دوستی با حیوانات بر روان انسان

این پدیده ای خارق العاده است که حیوانات گاهی می توانند درمانگر انسان ها باشند. بسیاری از حیوانات خانگی مخصوصا سگ ها و گربه ها در خلقت خود به نوعی تکامل یافته اند که می توانند تا حد بسیار زیادی با رفتار و عواطف انسان ها خو گرفته و هماهنگ شوند. دوستی با حیوانات مخصوصا برای افرادی که ذهن و روان چندان سالم و آرامی ندارند به عنوان مثال درگیر اختلالات اضطرابی و افسردگی هستند می تواند بسیار مفید باشد و حتی باعث بهبود وضعیت بیمار شود.
بازی کردن با حیوان خانگی می تواند میزان ترشح هورمون سروتونین و دوپامین را که هورمون های لذت و شادی هستند بالا ببرد و همین موضوع منجر به کاهش اضطراب و افزایش آرامش روان فرد می شود. هم چنین نگه داشتن حیوانات خانگی، مراقبت از آن ها و گذراندن وقت با آن ها می تواند بیماری فشار خون را نیز کنترل کند. افرادی که روزانه مدتی از زمان خود را به بازی کردن با حیوان مورد علاقه ی خود می گذرانند سطح تری گلیسیرید و کلسترول کمتری دارند و این موضوع نشان می دهد نگه داشتن حیوانات خانگی به کنترل فشار خون و پیشگیری از بیماری های قلبی نیز کمک به سزایی می کند.

بهترین حیوان برای درمان افسردگی | کمک به روند درمان افسردگی

نگهداری حیوانات خانگی برای کمک به روند درمان افسردگی و اضطراب در بزرگسالان، بیماران و سالمندانی که به تنهایی زندگی می کنند بسیار موثر است. هم چنین بر روند رشد کودکان تک فرزند نیز تاثیر مثبتی می گذارد. کودکانی که با حیوانات خانگی رشد می کنند افرادی مهربان، مسئولیت پذیر و دلسوز هستند و از طرفی کودکانی که از لحاظ احساسی با حیوان خود ارتباط خوبی دارند نسبت به دیگر کودکان راحت تر می توانند با سایر افراد و غریبه ها ارتباط برقرار کنند.
به علاوه حضور حیوانات خانگی مانند سگ و گربه، سنجاب یا خرگوش در کنار کودکانی که ساعاتی از روز را در منزل به تنهایی سپری می کنند یا سالمندان و افرادی که تنها زندگی می کنند بسیار موثر است. حضور یک موجود بامزه و دوست داشتنی در خانه ی شما زمانی که تنها هستید باعث می شود یک حس امنیت و آرامش به شما منتقل شود و این احساس را داشته باشید که همدم و دوستی در خانه و کنار خود دارید. همین موضوع به ظاهر ساده می تواند از بروز مشکلات روانی و عاطفی مانند پرخاشگری کودکان و افسردگی بزرگسالان تا حد چشمگیری پیشگیری نماید.  

تاثیر حیوانات در درمان افسردگی

نگهداری حیوانات خانگی و مراقبت از آن ها چگونه باعث کاهش افسردگی و بهبود وضعیت زندگی شما می شود؟ حضور یک حیوان خانگی دوست داشتنی در خانه ی شما یک سری تغییرات در برنامه ی روزانه را به زندگی شما اضافه می کند که ادامه دادن به این روال باعث تغییر سبک زندگی شما و بهبود تدریجی اوضاع می شود. به برخی از تاثیراتی که حضور یک حیوان خانگی در زندگی شما ایجاد می کند در متن زیر اشاره شده است

1-ترشح هورمون اکسی توسین و سروتونین

دوست داشتن حیوان خانگیتان و محبت و مهربانی کردن با او درست مانند رابطه ی عاطفی که با یک انسان دارید باعث ترشح هورمون اکسی توسین و سروتونین که همان هورمون های عشق و شادی هستند می شود. هورمون اکسی توسین باعث تنظیم ترشح سایر هورمون ها و افزایش توان سلول های سیستم دفاعی بدن به هنگام مقابله با بیماری ها می شود. هم چنین افزایش ترشح هورمون سروتونین نیز علائم اضطراب و افسردگی را در افرادی که دچار این مشکلات هستند می تواند به طور چشمگیری کاهش دهد.

2-افزایش فعالیت فیزیکی

معمولا افرادی که دچار افسردگی هستند علاقه ای به رفتن به بیرون از خانه ندارند و حتی از رفتن به پارک و فضای باز و یک پیاده روی ساده نیز پرهیز می کنند. اما اگر یک حیوان خانگی داشته باشند برای مراقبت از او هم که شده مجبور می شوند روزانه حداقل به مدت نیم ساعت از خانه بیرون بروند. همین موضوع باعث می شود به صورت تدریجی افسردگی در ان ها کاهش یابد. حیوانات خانگی نیاز به راه رفتن در پارک و استشمام هوای تازه دارند، ذوق و انرژی آن ها برای بیرون رفتن از خانه و گردش شما را به وجد می اورد و پس از مدتی خودتان نیز به گردش روزانه عادت می کنید.
همین موضوع سبب افزایش فعالیت های فیزیکی شما می شود. مخصوصا سگ و گربه با دویدن در پارک و انرژی و نشاط مضاعفی که به هنگام بیرون رفتن از خانه در ان ها ایجاد می شود، شما را نیز تشویق به حرکات ورزشی می کنند. افزایش فعالیت های فیزیکی و قدم زدن روزانه در پارک نیز از جمله راهکارهایی است که برای کاهش افسردگی توسط پزشکان توصیه می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه علائم افسردگی کلیک کنید.
بهترین حیوان برای درمان افسردگی کدام است؟

3-بهترین حیوان برای درمان افسردگی | دوستی و ارامش روان

دوستی با حیوانات می تواند به کاهش ضربان قلب و کاهش استرس کمک کند و باعث افزایش ارامش و سلامت روان افراد شود. در حالی که احساس تنهایی علائم افسردگی را تحریک می کند. مراقبت از یک حیوان زنده می تواند به شما کمک کند که احساس مفید بودن کنید و راحت تر بتوانید تمرکز ذهنتان را از مشکلات خود بردارید. اغلب انسان ها با حیوانات خانگی خود مانند یک دوست و همدم صحبت می کنند و برخی حتی از آن ها برای صحبت کردن برای حل مشکلات خود کمک می گیرند.

4-کمک به ملاقات با افراد جدید

زمانی که با حیوان خانگی مثلا سگتان در پارک قدم می زنید یا برای چکاپ ماهیانه او را نزد دامپزشک برده اید، در بسیاری از اوقات  با افراد جدیدی آشنا می شوید که دوست دارند با شما در مورد حیوان خانگیتان صحبت کنند و در مورد او بیشتر بدانند. مردم حتی اگر خودشان حیوان خانگی نداشته باشند معمولا حیوانات را دوست دارند و می خواهند با حیوان خانگی شما عکس بگیرند یا او را نوازش کنند. نگه داشتن حیوان خانگی می تواند باعث افزایش روابط اجتماعی و پیدا کردن دوست های جدید در زندگی شما شود.

5-بهترین حیوان برای درمان افسردگی | کاهش اضطراب و حس تنهایی

افرادی که تنها زندگی می کنند مانند سالمندان یا کودکانی که در غیاب پدر و مادر خود مجبورند ساعاتی از روز را به تنهایی سپری کنند بیشتر از سایر افراد جامعه در معرض ابتلا به افسردگی قرار دارند. داشتن یک حیوان خانگی و مراقبت از او، هم صحبت شدن با یک پرنده ی سخن گو و آموزش دیده یا بازی کردن با سنجاب یا یک خرگوش خانگی می تواند حس تنهایی را از بین ببرد و تاثیرات بسیار مثبتی برای پیشگیری از افسردگی در کودکان و سالمندان ایفا کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه علت افسردگی کلیک کنید.

6-ریتم منظم زندگی روزمره

افرادی که دچار افسردگی هستند معمولا ریتم مشخصی برای روال زندگی روزانه ی خود ندارند، زمان خوابیدن و غذا خوردن در زندگی این گونه افراد مشخص نیست و روال ثابتی برای انجام کارهای روزمره ی خود ندارند. همین موضوع سبب تشدید اوضاع و بیشتر شدن علائم افسردگی می شود. داشتن یک حیوان خانگی باعث می شود حداقل برای مراقبت و رسیدگی به او هم که شده سر ساعت مشخص از خواب برخیزید و به او غذا بدهید.
بسیاری از حیوانات خانگی، به خصوص سگ ها، نیاز به تغذیه منظم و  زمان بندی شده دارند. در حدی که اگر یک بار وعده ی غذایی او را فراموش کنید با ایجاد سر و صدای مکرر و به هم ریختن وسایل خانه اعتراض خود را نشان می دهند. بنابراین هرچقدر هم که بی حوصله و افسرده باشید یا نخواهید از رختخواب خود جدا شوید حیوان خانگی بامزه تان شما را مجبور به مراقبت از خود خواهد کرد. همین کارهای او باعث می شود شما نیز روال ثابتی برای خواب و غذا داشته باشید و به ارامی افسردگی و کسلی شما برطرف شود. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

7-بهترین حیوان برای درمان افسردگی | تماس فیزیکی

حیوانات خانگی مخصوصا گربه و سگ نیاز زیادی به ابراز علاقه ی شما از طریق بغل کردن و ناز کردن شما دارند و این نیاز خود را شدیدا با اعمال بامزه ی خود به شما نشان می دهند. آنها تمایل دارند در تماس فیزیکی و نزدیک با صاحبان خود باقی بمانند و اگر دلتنگ شما شوند محبت خود را با تماس فیزیکی نشان می دهند. نوازش کردن حیوانات علاوه بر این که انان را آرام می کند به فرد افسرده نیز حس آرامش و عشق منتقل می کند.
حتی یک تماس فیزیکی ساده به کاهش حالت های افسردگی و کاهش اضطراب کمک می کند. هم چنین این موضوع میزان ترشح هورمون اکسی توسین را بالا برده و به مرور منجر به کاهش علائم افسردگی می شود.

8-احساس امنیت

زمانی که در خانه تنها هستید داشتن یک حیوان خانگی مخصوصا سگ می تواند باعث ایجاد حس امنیت و ارامش در شما شود. سگ ها نسبت به امنیت صاحبان خود بسیار حساس هستند و همیشه مراقب اند که خطری او را تهدید نکند. برای همین هر چقدر هم بازیگوش باشند باز هم گوش به زنگ خطر خواهند بود و در شرایط لازم از صاحب خود حتما دفاع می کنند. آنان به صاحبان خود احساس امنیت می دهند. در مقابل خطراتی که برای شما پیش می آید با حرکات خود و درآوردن صداهای عجیب، عکس العمل نشان داده و از شما حفاظت می کنند.
بهترین حیوان برای درمان افسردگی کدام است؟

9-بهترین حیوان برای درمان افسردگی | تمرین عشق بی قید و شرط

حیوانات و مخصوصا سگ ها بسیار با محبت، وفادار و مهربان هستند. نیاز به ابراز علاقه ی شما از طریق بغل کردن و ناز کردن شما دارند و این نیاز خود را شدیدا با اعمال بامزه ی خود به شما نشان می دهند. نوازش کردن حیوانات علاوه بر این که انان را آرام می کند به فرد افسرده نیز حس آرامش و عشق منتقل می کند. حتی یک تماس فیزیکی ساده به کاهش حالت های افسردگی و کاهش اضطراب کمک می کند. از ان جایی که حیوانات در برابر شما کاملا بی دفاع هستند و نیاز به حمایت و مراقبت شما دارند شما در ارتباط با حیوان خانگی خود راحت تر می توانید عشق ورزی بدون قید و شرط را یاد بگیرید.
در رفتارها و احساسات خود کاملا ازاد هستید زیرا حیوان خانگی شما هرگز از دست شما دلخور و یا ناراحت نمی شود بنابراین نگران واکنش های او نیستید و این اطمینان را دارید که او همیشه در کنار شما باقی خواهد ماند ولی اگر در مقابل دیگر انسان ها این رفتارها را بروز دهید ممکن است عشق خود را از شما دریغ کنند.  

بهترین حیوانات خانگی برای درمان افسردگی

بهترین حیوانات خانگی برای نگه داری در خانه عموما سگ ها، گربه ها، انواع پرنده ها، ماهی ها و سنجاب و خرگوش هستند. از میان این حیوانات نگه داری خرگوش و سنجاب سخت تر از بقیه است چون موجودات ریز جثه و کوچکی اند که از لحاظ تغذیه و دمای نگهداری حساس هستند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ترس از گربه کلیک کنید.
نگه داری ماهی ها و پرنده ها به شرطی که بتوانید غذایشان را همیشه سر ساعت و به موقع بدهید اسان تر است. سگ ها و گربه ها خو گیری بسیار بیشتری با انسان دارند و در صورتی که واکسن های مخصوص را در دوران نوزادی تزریق کنید و به صورت مداوم سلامت حیوان توسط دامپزشک بررسی و تایید شود می توانند بهترین حیوان خانگی برای شما باشند.

کدام حیوانات خو گیری بیشتری با انسان دارند

سگ ها و گربه ها ارتباط عاطفی بسیار عمیقی با صاحبان خود برقرار می‌کنند مخصوصا اگر از دوران کودکی یا نوزادی آن ها را نگه داری کرده و در خانه ی خودتان بزرگ کرده باشید وابستگی عاطفی زیادی در تمام عمر نسبت به شما خواهند داشت. سگ ها بسیار تربیت‌ پذیر و وفادار به صاحبان خود هستند. ارتباط عاطفی برخی از آنان با صاحب خود به قدری زیاد است که اگر شما را ناراحت و غمگین ببینند تا زمانی که حال شما خوب نشود غمگین و افسرده و گوشه گیر می شوند و برعکس اگر به انان محبت کنید خواهید دید که بسیار بازیگوش و پر جنب و جوش شده و تقریبا هرگز از بازی کردن با شما خسته نمی شوند.

گربه ها حساسیت بیشتری به ناز و نوازش دارند و همیشه دوست دارند آنان را نوازش کنید. برای همین می توانند انتخاب مناسبی باشند برای افرادی که به تنهایی زندگی می کنند. در عین حال ممکن است تربیت پذیری کمتری داشته باشند چون مانند سگ ها به صاحب خود چندان وفادار نیستند. به طور کلی حیوانات و مخصوصا سگ ها و گربه ها بسیار بیشتر از آنچه که تصور می کنید توان درک احساسات و عواطف انسان ها را دارند. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید، می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*