ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بهترین فیلم های روانشناسی | تصویری از مشکلات روانی از زبان فیلم ها!

دیدن بهترین فیلم های روانشناسی علاوه بر لذتی که ایجاد می کند می تواند اطلاعاتی را ضمن فیلم به مخاطب انتقال دهد. دیدن فیلم و سریال امروزه از جذاب ترین سرگرمی های افراد در همه ی سنین و همه ی اقشار به شمار می آید. خصوصا با شیوع کرونا و دوران قرنطینه شاهد طرح های سینمای خانوادگی از جمله فیلیمو و .... هستیم. در این مقاله شما را با تعدادی از فیلم هایی با موضوع روانشناسی آشنا خواهیم کرد. اگر به این سبک محتوا علاقمند هستید تا انتهای این مقاله همراه باشید.  

تماس با مشاور

1- بهترین فیلم روانشناسی | دختر گمشده

این فیلم یک فیلم روانشناختی است که محصول آمریکا در سال 2014 است. کارگردان آن دیوید فینچر و نویسنده ی آن جیلین فلین می باشد، این فیلم از روی رمان دختر گمشده اقتباس یافته است که نویسنده ی آن رمان هم جیلین فلین است. فیلم در مورد مسائل رایج روز یعنی مسائل اقتصادی، اختلافات فرهنگی، خیانت و تاثیر این عوامل بر زندگی مشترک صحبت می کند. از نکات مهمی که در این فیلم به تصویر کشیده شده است فرهنگ رسانه ای غلط آمریکا است که تمایل به رخ کشیدن رسوایی ها دارد. تماشای فیلم یکی از راه های لذت بردن از زندگی است.
زنی گم شده است و خیلی زود مردم فرض را بر این می گذارند که او مرده است. برای نیک که همسر این زن گمشده است پرونده ای تشکیل می دهند. نیک خیلی زود به کمک خواهرش وکیل زبده ای دست و پا می کند. در نهایت هدف فیلم و راز آن گم شدن ایمی نیست بلکه هویت نیک و ایمی و همه ی رخدادهای زندگی مشترکشان است که آنها را به اینجا رسانده.  

2-بهترین فیلم های روانشناسی | حیوانات شبزی

تام فورد کارگردان و نویسنده ی این فیلم، با این کار خود غوغا کرده است. این فیلم ژانر درام داشته با ته مایه های هیجانی. محصول سال 2016 است و زن ثروتمندی به نام سوزان آدامز را به تصویر می کشد که یک گالری هنری دارد. او درزندگی شخصی خود با همسرش هم مشکلات زیادی دارد. اگرچه ثروتمند است اما مشکلات و اختلالات روانی گریبانگیر اوست. سوزان در گذشته ازدواجی داشته و بیست سال قبل ازهم جدا شده اند. سوزان از جیلنهال که همسر سابقش می باشد یک رمان می گیرد به نام فیلم؛ یعنی حیوانات شبزی! سوزان به شدت احساس آشنایی نسبت به عنوان رمان پیدا می کند درنتیجه ترغیب به خواندن رمان می شود. این که این رمان چه تاثیر یا تغییری در زندگی سوزان می گذارد را با تماشای فیلم دنبال کنید. 

3-فیلم سرگیجه (Vertigo)

این فیلم هم محصول آمریکا است با سبک روانشناختی همانند دیگرفیلم های این مقاله. از بهترین فیلم های تاریخ سینمای آمریکا محسوب می شود و محصول سال 1958 می باشد. این فیلم هم اقتباسی از رمان فرانسوی از میان مردگان است که نوشاه ی نارسژاک است. این فیلم به جهت شهرت و کیفیت خود موفق به کسب جوایز نفیسی از جشنواره ی سن سباستین شده است. همچنین مطالعه بهترین کتاب های روانشناسی نیز پیشنهاد می شود.
ماجرا از این قراراست که یک پلیس در تعقیب و گریز روی پشت بام های سان فرانسیسکو کشته می شود از طرفی او باعث مرگ کاراگاه اسکاتی فرگوسن است. این پلیس به دلیل مرک کاراگاه دچار احساس گناه گشته و نتیجتا از کار خود خارج می شود. یکی ازدوستان اسکاتی او رااستخدام می کند که همسرش را که قصد خودکشی دارد تعقیب کتد اما در حقیقت ا و قصد کشتن همسرش را دارد. ...  
بهترین فیلم های روانشناسی

4-فیلم پناه بگیر ( Take shelter)

فیلم نامه نویس و کارگردان این فیلم جذاب جف نیکولز است. این فیلم محصول آمریکا و تولید سال 2011 است.کورتیس خواب خوبی ندارد به طوری که همواره کابوس های شبانه می بیند. محتوای کابوس های ابرهای سیاهی است که در آسمان جمع می شود. پرندگان دسته دسته به طرز دیوانه واری بال می زنند و آسمان در حال باریدن است اما بارشی عجیب و روغنی! کورتیس که از این خواب ها احساس وحشتناکی دارد و تصور می کند طوفان بدی در راه است و به نحوی آخر الزمان در پیش است به فکر بناکردن پناهگاهی در خانه اش می افتد که بتواند از همسر و دختر کر و لال خود محافظت کند.
کورتیس شخصیت مرکزی داستان است علائمی که در خواب می بیند در عالم بیداری هم کم کم محقق می شود اما مشکل این جاست که چون مادر کورتیس شیزوفرنی است همه حرف های او را بر مبنای بیماری او می گذارند درحالی که به حدی شواهد گویا است که به نظر می رسد حق با اوست بهتر است برای ادامه ی داستان و کشف این که آیا کورتیس مشکلات روانی دارد و کابوس دیدن هایش ریشه ی روانی دارد یا واقعا آخرالزمان در راه است یا خیر این فیلم را تماشا کنید.  

5-بهترین فیلم های روانشناسی | سکوت بره ها

این فیلم محتوای روانشناختی دارد که می تواند مخاطب را به سرعت جلب کند شخصیت اصلی داستان شخصیتی ضداجتماعی داشته و اساس فیلم نیز بر همین اختلال استوار است. این فیلم تولید سال 1991 است که جاناتان دمی هنرمندی به خرج داده وکارگردانی کرده است. در باب موفقیت این فیلم هرچه گفته شود کم است اما به همین بسنده می کنیم که سومین فیلمی است که در تاریخ هر پنج چایزه ی مهم اسکار یعنی بهترین فیلمبردار، بهترین بازیگر نقش اول زن ومرد، بهترین کارگردان و بهترین فیلم اقتباس یافته را به خود اختصاص داده است و به همین جهت این فیلم به شدت تاریخ ساز است. در این فیلم یک شخصیت آنتی سوشال مشاهده می کنید که اختلال شخصیت ضداجتماعی اش در قالب یک قاتل سریالی به نمایش گذاشته شده است.
کلاریس استارلینگ مامور کم سن و سال FBI مشغول پرونده ای است که ذهن مردم و توجه آن ها را به شدت خود جلب کرده است. او برای حل این پرونده یک قرار ملاقات با روانشناس قاتل ززندانی هانیبال لکتر را تنظیم می کند. در جریان ملاقات هایی که با این روانشناس دارد متوجه می شود که لکتر از زمان کودکی آسیب هایی داشته و تروماهایی که برای این پلیس جوان آشکار می شود.
هانیبال در حایگاه روانشناس، پدر و البته روانپریشی به شدت خرناک ظاهر می شود. برای همه ی کسانی که این فیلم را تماشا کرده اند بعد از پیشنهاد وسوسه انگیز هانیبال سعی کرده اند که خوراک روده با دانه های فاوا همراه با شراب چیانتی که محبوب هانبیال بود را امتحان کنند! این از رازهای یک داستان سرایی فوق العاده است که هانیبال را تا این حد تاثیرگذار و قانع کننده معرفی کرده بود. در این رابطه مطالعه کتاب درمان هیجان مدار تروما پیشنهاد می شود.  

6-بهترین فیلم های روانشناسی | جزیره شاتر

این فیلم بسیار رازآلود ومهیج اثری هنرمندانه ف لایاتا کالوگریدیس براساس رمانی به همین نم نوشته ی دنیس لهان است با کارگردانی مارتین اسکورسیزی می باشد.تولید سال 2010 از ایالت متحده ی آمریکا. اگرچه برخی از فیلم ها فقط رویکردی سرگرم کننده دارند اما به نوعی تنها نقش آن ها منحرف کردن حواس مخاطب از مشکلات روزمره ی زندگی شان است اما این فیلم به سراغ سطوح کمتر دیده شده ای از هنر سینمایی می روند که نه تنها افکار را منحرف می کنند بلکه فهم، بینش و دیدگاه جدیدی به مخاطب خود هدیه می کنند.
شاتر آیند جزیزه ای است که در آن اتفاقاتی رخ می دهد. یک مارشال ایالتی به نام تدی دنیلز و همکار جدیدش چاک ایول برای تحقیق در مورد فرار یک مجرم روانی خطرناک به نام راشل سولاندو از بیمارستان روانی ای که در این جزیره قرار دارد به این جزیره سفر می کنند. این بیمارستان محل نگه داری مجرمان بسیار خطرناک روانی بود و حالا یک زندانی شرور از بند آن رها شد بود. جرم راشل این بود که فرزندان خود را در آب خفه کرده بود و این دو مامور در طول فیلم به دنبال یافتن سرنخی برای کشف محل اختفای راشل هستند. اما این که راشل به کجا رفته چه هدفی دارد در این جزیره چه اتفاقاتی در جریان است چیزی است که شما باید با تماشای فیلم به آن دست یابید.  

7-فیلم تیمارستان استون هرست ( Stonehearst Asylum)

این فیلم تولید سال 2014 در آمریکا است که از قوی ترینی فیلم های روان شناسی است. داستان برگرفته از داستان سامانه ی دکتر تار و پروفسور فدر نوشته ی ادگار آلن پو است. دکتر ادوارد نیوگیت که در کلاس درس دانشگاه آکسفورد مشغول سخنرانی برای دانشجویانش است اولین صحنه ی این فیلم را به خود اختصاص داده است. این روانشناس در زمینه اختلالات روانشناختی مشغول به کار است. در کلاس درس او یک دانشجوی زیبا و جوان به نام الایزا است که او را با ویلچر به کلاس درس می آورند تا دکتر نیوگیت درباره ی وضعیت او به دانشجویانش توضیح دهد.
از ان جایی که فیلم با محتوای روانشناسی و اختلال هیستری است دکتر نیوگیت این زن زیبا را با مبتلا بودن به اختلال هیستری به دانشجویان معرفی می کند. اما در کمال تعجب همگان این زن که دیوانه معرفی شده بود از روی ویلچر بلند می شود و از همگان می خواهد که به او کمک کنند و اودیوانه نیست! برای این که به دانشجویان اثبات شود که او بیمار است دکتر به او دست می زند و او را لمس می کند تا واکنش خاص هیستری را در زن برانگیزاند که او دچار شوک روانی شود.
درنهایت برای دانشجویانش آنچه برای الایزا رخ داده است را توضیح می دهد. الایزا را روی ویلچر می نشاند و از کلاس درس خارج می کند که مریض بعدی که یک مرد می باشد را به کلاس بیاورد. اما آیا دکتر حقیقت را می گوید آیا آن زن واقعا دیوانه بود یا خیر را با تماشای فیلم می توانید کشف کنید.  

8-فیلم بی خوابی(Insomniya)

فیلم بی خوابی از آثار بسیار قوی کریستور نولان است که در سال 2002 در آمریکا اکران شد و امروزه جز فیلم هایی لقب گرفته که متاسفانه علی رغم کیفیت آن شهرت کمتری نسبت به دیگر آثار شناخته شده دارد.
در این فیلم موضوع مربوط به کارآگاهی حرفه ای است که برای رمزگشایی پرونده ی قتلی عجیب و مشکوک که در آن دختری جوان به قتل رسیده وارد آلاسکا می شود. آب و هوای عجیب آلاسکا خودش به شدت عجیب بودن این فیلم می افزاید این که شش ماه شب و شش ماه روز است. در اولین دید اجمالی بر «بی خوابی شبانه »، به تکراری بودن و داستان همیشگی قتل و جنایت و یافتن قاتل روایت نظر خود را می‌رانیم ولی باید بدانید داستان فقط به یک قتل محدود نمی‌شود و اشتباهات جبران ناپذیری در پرونده قتل به وجود می‌آید که برای کشف آن بهتر است به تماشای فیلم بنشینید.

 
بهترین فیلم های روانشناسی

9-لیست بهترین فیلم های روانشناسی

در ادامه به اختصار به عناوین فیلم های روانشناسی اشاره می شود در صورت علاقه و کنجکاوی می توانید آن ها را دانلود کرده و تماشا کنید:

 • جوکر2019 موضوع روانشناختی: شخصیت ضداجتماعی و اسکیزوفرنی
 • گتسبی بزرگ موضوع روانشناختی: اختلال شخصیت خودشیفته
 • درخشش موضوع روانشناختی: اسکیزوفرنی
 • مرد بارانی موضوع روانشناختی: اوتیسم
 • ذهن زیبا موضوع روانشناختی: اسکیزوفرنی پارانویید
 • هوانورد موضوع روانشناختی: اختلال وسواس جبری
 • سیبل موضوع روانشناختی: اختلال چند شخصیتی
 • اتوبوسی به نام هوس موضوع روانشناختی: روان‌شناسی هوس
 • کشنده جاذب موضوع روانشناختیی: اختلال شخصیت مرزی
 • بی‌باک موضوع روانشناختی: اختلال استرس پس از سانحه
 • کینگ فیشر موضوع روانشناختی: دمانس یا زوال عقل
 • هنگامی که چشم حسود بترکه موضوع روانشناختی: خشونت، قاچاق، الکلیسم، فقر
 • بوکس هلنا موضوع روانشناختی: اختلال روانی، وسواس، حسادت
 • چشمان خفته گستر فیلم سرد، سوالات بی‌پاسخ ، وسواس و حسادت
 • بهتر از این نمیشه موضوع روانشناختی: اختلال شخصیت وسواس جبری
 • صبحانه باشگاه موضوع روانشناختی: مسائل نوجوان و نمونه‌ای از پویایی
 • آبی موضوع روانشناختی: غم و اندوه و روح انسان
 • رابط خطرناک موضوع روانشناختی: دستکاری و ذهن بازی‌ها در فرانسه قرن 18
 • پرواز بر فراز آشیانه فاخته یا دیوانه‌ای از قفس پرید موضوع روانشناختی: موسسه روانی، پویایی گروه
 • دختر پ موضوع روانشناختی: بیمارستان روانی، اختلال مرزی، افسردگی
 • داستان زن جوان (GIA)
 • شاهزاده جزر و مد موضوع روانشناختی: نقش درمانگر
 • چه رویاها فرا می‌رسد موضوع روانشناختی: افسردگی و خودکشی
 • بنی و جون موضوع روانشناختی: اسکیزوفرنی
 • عجب خوردن انگوری موضوع روانشناختی: تجسم بزرگ نوجوان عقب مانده‌ی ذهنی و مادر چاق روانی
 • دفتر خاطرات بسکتبال موضوع روانشناختی: اعتیاد به مواد و خشونت
 • کودکی نارنجی موضوع روانشناختی: شرطی‌سازی کلاسیک و درمان‌گریزی

ادامه لیست بهترین فیلم های روانشناسی

 • بخث با غریبه هرگز موضوع روانشناختی: موضوع روان‌شناختی تعجب
 • بالا بردن قابیل موضوع روانشناختی: روان‌شناسی کودک و آزمایش کودکان
 • ترس اولیه موضوع روانشناختی: ترسناک – اختلال شخصیت و دستکاری آن
 • زنده موضوع روانشناختی: استرس سانحه و پیامد آن
 • بهتر از این نمیشه موضوع روانشناختی: وسواس فکری-عملی
 • مسلح موضوع روانشناختی: نظامی خود‌بیمار انگار
 • محاکمه موضوع روانشناختی: پارانویید
 • پارانوییا موضوع روانشناختی: پارانویید
 • روز هشتم موضوع روانشناختی: سندرم داون
 • متولد چهارم جولای موضوع روانشناختی: (اختلال استرس پس از سانحه)
 • اینک فاجعه موضوع روانشناختی: (اختلال استرس پس از سانحه)
 • شاه ماهی‌گیر موضوع روانشناختی: (اختلال استرس پس از سانحه)
 • راه های افتخار موضوع روانشناختی: (اختلال استرس پس از سانحه)
 • منهتن موضوع روانشناختی: (اختلال استرس پس از سانحه)
 • شکارچی گوزن موضوع روانشناختی: (اختلال استرس پس از سانحه)
 • غلاف تمام فلزی موضوع روانشناختی: (اختلال استرس پس از سانحه)
 • جوخه موضوع روانشناختی: (اختلال استرس پس از سانحه)

دیدن این فیلم ها اگرچه تا حدی شما را با مباحث روانشناسی آشنا می کند اما همچنان ضرورت مشاوره روانشناسی در موارد خاص پابرجاست.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*