ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بهترین پاسخ به انتقاد | چگونه در برابر انتقاد دیگران با احترام پاسخ دهیم؟

بهترین پاسخ به انتقاد چیست؟ انتقاد همیشه آزار دهنده است و تعداد بسیار کمی از مردم می دانند که چگونه به انتقاد به طور مناسب پاسخ دهند. کسانی که مدعی اند کلمات نمی توانند روی آن ها اثر بگذارند به دنبال کاهش و تقلیل اثرات انتقاد هستند. به جای تلاش برای به حداقل رساندن تأثیر منفی انتقاد، باید سعی کنید سود آن را به حداکثر برسانید. به عبارت دیگر، شما باید سعی کنید چیزی از انتقاد شنیده شده بیرون بکشید که دستاورد شما محسوب شود. این کاری است که شما باید در برابر انتقادها انجام دهید.  

تماس با مشاور


انواع نقد و انتقاد

چه کسی می تواند زندگی را بدون انتقاد پشت سر بگذارد؟ هيچ كس! با این حال، تعداد بسیار کمی از مردم می دانند که چگونه به انتقاد به طور مناسب پاسخ دهند یا چگونه به طور مؤثر با آن برخورد کنند. به طور معمول کمتر کسی است که ادعا کند از انتقاد هراسی ندارد یا انتقاد را دوست دارد.
غالب مردم انتقاد شنیدن را دوست ندارند. اما انتقاد یک بخشی از واقعیت زندگی است. به راحتی نمی توانید زندگی را بدون انتقاد کردن یا انتقاد شنیدن سپری کنید. اصولاً نقد کردن را می توان به سه دسته تقسیم کرد. انتقاد می تواند نامربوط، مخرب یا سازنده باشد. در ادامه به شرح کوتاهی از هر یک پرداخته شده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه انتقاد کردن کلیک کنید.
پیشنهاد می کنیم مقاله انتقاد پذیر نبودن را نیز مطالعه کنید.

1-انتقاد بی ربط

انتقادهای نامربوط بهتر است نادیده گرفته شود. برخی از افراد آنقدر نسبت به همه چیز و همه افراد انتقاد دارند و به راحتی نظرات انتقادی خود را مطرح می کنند که ممکن است بیشتر شبیه یک عادت و یکی از صفات شخصیتی باشد و ربطی به واقعیت وضعیت موجود نداشته باشد. نظرات بی ربط، ارزش پاسخگویی یا واکنش احساسی شما را ندارد. در واقع، نادیده گرفتن آن ها ممکن است منتقد را تشویق به ساکت شدن کند.
افراد کمی وجود دارند که بر واکنش های احساسی خود تسلط داشته باشند و طبیعی است که از چنین اظهاراتی آزرده خاطر شوند، اما پاسخ ندادن نکته مهم است. چرا باید یک انتقاد بی ربط را با دادن یک پاسخ، به موضوعی مهم و قابل بحث تبدیل کنید؟

2-بهترین پاسخ به انتقاد | انتقاد مخرب

معمولاً به شکل حمله، ترور شخصیت یا سرکوب کامل انجام می شود. به طور مثال "تو یک موجود خودخواه هستی!" یا "تو آدم نفرت انگیزی هستی!". "تو احمق و بی لیاقتی!"  اگر زمانی در معرض چنین انتقاداتی قرار گرفتید، سعی کنید متوجه شوید مشکلی وجود دارد که بیشتر در مورد منتقد و شخصی است که این اظهارات را بیان می کند - نه شما. یک فرد منطقی و ملاحظه کار به لجن پراکنی شدید، علیه دیگری متوسل نمی شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه انتقاد مخرب و سازنده کلیک کنید.
از این رو هر گاه شخصی به شکلی خصمانه، بیش از حد انتقاد کرد، در نظر بگیرید که مشکلی از نظر روانی در او وجود دارد که به دنبال تخلیه خلاهای روانی خود از طریق فرافکنی ایرادات یا تحقیر شما به دست می اورد. در واقع، این اظهارات غیرمنطقی و منحصر به فرد، به چیزهای بیشتری در مورد منتقد اشاره می کند تا شخص مورد انتقاد.
بهترین پاسخ به انتقاد

3-انتقاد سازنده

نکته مثبت در مورد انواع انتقاد، دریافت انتقاد سازنده است که می تواند مفید واقع شود. زیرا در مورد اصل مسائل صحبت می کند، شخصیت را هدف تخریب قرار نمی دهد و تجربه گوینده برای یادگیری را ارائه می دهد. به عنوان مثال، "من فکر می کنم شما باید بیشتر مراقب انجام وظایف خود باشید. در ارسال نامه مهم سهل انگاری کردید و هنگام جمع کردن رسیدها نیز دو اشتباه انجام داده اید. منتقدان سازنده واقعاً ماهر، اغلب از تکنیک "ساندویچ" استفاده می کنند که گوشت تلخ انتقاد را بین دو نظر مثبت قرار می دهد.
بنابراین، در مثال بالا، می‌توان گفت: من واقعاً از اینکه چقدر سریع کارها را انجام می‌دهید، قدردانی می‌کنم. اما به نظر من باید بیشتر حواس خود را جمع کنید. چرا که شما از ارسال آن نامه مهم صرف نظر کردید و هنگام جمع کردن رسیدها، دو اشتباه مرتکب شدید. با این حال، در کل از کار خوبی که انجام می‌دهید، متشکرم.  

بهترین پاسخ به انتقاد

اگر به انتقاد، درست پاسخ بدهید، چیزهای زیادی می توان از آن آموخت. بهتر است انتقاد را به عنوان بخشی از شناسایی نقاط ضعف و اشکالات رفتاری خود ببینید. یاد گرفتن توانایی گوش دادن به هر نقطه نظری، بدون از دست دادن کنترل و بروز عصبانیت نشان دهنده اعتماد به نفس در فرد می باشد.

1-بهترین پاسخ به انتقاد | پاسخ به انتقاد مخرب

احمقانه است که چنین انتقادهایی را به دل بگیرید یا به آن ها اعتبار دهید. اگر نظر منتقد برای شما مهم است ابتدا از او بخواهید که اصطلاحات خود را  روشن تعریف کند. به عنوان مثال، اگر کسی شما را "احمق و بی‌کفایت" خطاب کرد، بپرسید "دقیقاً چه چیزی باعث می‌شود بگویی من احمق و ناتوان هستم؟"  برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه جواب توهین کلیک کنید.
پاسخ ممکن است چیزی شبیه به این به نظر برسد "خب، شما فراموش کردید نامه مهمی را برای من پست کنید و همچنین هنگام جمع آوری کل رسیدهای روز، دو اشتباه انجام دادید." یک فرد قاطع در برابر چنین انتقاد مخربی پاسخ می دهد که بله اشتباهاتی مرتکب شده است، اما این باعث نمی شود که او یک انسان کاملاً احمق و بی کفایت باشد.

2-نمایش قدردانی و تواضع در برابر نقد سازنده

اگرچه ممکن است در آن لحظه بیان کلمات دشوار باشد، اما اگر نقد دلسوزانه و سازنده بود، باید صداقت گوینده را قدر بدانید. به یاد داشته باشید که انتقاد اغلب به اندازه دریافت آن ناراحت کننده است، بنابراین گفتگو احتمالاً برای طرف مقابل نیز ناخوشایند خواهد بود. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.
منیت می تواند شما را به واکنش بد، به خصوص در مورد انتقاد ضعیف و مخرب، سوق بدهد. به خاطر داشته باشید که به احتمال زیاد حقیقتی در نقد نهفته است، حتی اگر آزاردهنده باشد. شما سعی می کند با نادیده گرفتن انتقاد از شما محافظت کند، نه به دلیل نادرست بودن آن، بلکه به دلیل نحوه ارائه ضعیف. اگر فروتنانه پاسخ دهید، ممکن است فرصت یادگیری ارزشمندی به دست آورید.

3-عدم پذیرش انتقاد به عنوان یک حقیقت و اصل

فقط به این دلیل که کسی شما را با نامی خاص مانند احمق با قصد تحقیر و انتقاد صدا می کند، واقعیت وجودی شما را تعریف نمی کند. به طور خودکار نظر طرف مقابل را به عنوان حقیقت مطلق نپذیرید و علیه خود پرونده سازی نکنید. برخی از مردم وقتی مورد انتقاد قرار می گیرند، اجازه می دهند که شک و تردیدها در مورد خود به شدت افزایش یافته و با هجوم نقدهای بیشتر خود را در معرض فشار روانی مضاعف قرار می دهند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه روحیه انتقاد پذیری کلیک کنید.
ندای درونی ضعیفی از گذشته منفی آن ها شروع به تکرار می کند که تو خود این را می دانستی که در این کار خوب نیستی و هرگز هم خوب نخواهی بود. چنین گفتگوهای درونی را متوقف کنید. کمکی به بهتر شدن اوضاع شما نمی کند. فقط شما را در بلاتکلیفی بیشتری سرگردان می کند. به عنوان راه حل جایگزین از گزینه بعدی استفاده کنید.

4-مقاومت در مقابل وسوسه مقابله با انتقاد

زمانی که مورد انتقاد قرار می گیرید، دفاع از خود یا ضدحمله بسیار طبیعی به نظر می رسد، اما کارساز نیست. نه چیزی یاد می گیرید و نه چیزی به دست می آورید. به طور نامتناسبی اگر با انتقاد مقابله کنید به سادگی شدت می گیرد. بنابراین به طور خودکار فرض نکنید که طرف مقابل بدذات یا بدخواه است و نیاز به اصلاح دارد.
همین امر را می توان در مورد موقعیت های زناشویی نیز به کار بست. ضد حملات به کنترل و بهبود وضعیت کمکی نمی کند. ضد حملات فقط فاصله بوجود آمده ناشی از انتفاد را در رابطه زوجین عمیق تر می کنند. بنابراین مراقب باشید که وقتی مورد انتقاد شدید کلامی قرار می گیرید، سریع مقابله به مثل نکنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه نحوه پاسخ دادن به انتقاد همسر کلیک کنید.

5-فرض گرفتن انتقاد به عنوان امری بالقوه مفید

شما با شنیدن نقدها می توانید چیزهای زیادی در مورد خود یاد بگیرید. متوجه می شوید که چگونه روی دیگران تأثیر می گذارید یا می توانید یاد بگیرید که چگونه کاری را متفاوت انجام دهید. بنابراین بهتر است اجازه دهید انتقادها کمی به جستجوی روحی شما و کاوش درستی یا نادرستی ویژگی های شما بپردازد. از شکل انتقاد، می توانید شناخت زیادی نیز در مورد کسی که انتقاد می کند به دست آورید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه خود انتقادگری کلیک کنید.
شما متوجه می شوید که او واقعا بینش دقیقی دارد یا صرفا در مسیر بازی های کودکانه، لجبازی ها و تخریب ها گام بر می دارد. در هر صورت، شما به طور بالقوه می توانید از انتقادهای مطرح شده چیزهای زیادی یاد بگیرید. افراد دانش خود را مدیون کسانی نیستند که با آن ها موافق بوده اند، بلکه مدیون کسانی هستند که با آن ها اختلاف نظر داشته اند.

6-بهترین پاسخ به انتقاد | جستجوی حقیقت در هر انتقاد

همیشه در آنچه مردم می گویند مقداری حقیقت وجود دارد. به هر حال، بیشتر مردم صرفا با دروغ قصد آزار دادن شما را ندارند. برخی از آن ها وقتی از شما انتقاد می کنند، آنچه را که در شما می بینند را صادقانه به زبان می آورند. آن ها آنچه را که ممکن است نیاز به اصلاح یا بهبود داشته باشد گزارش می دهند. حداقل، انتقاد یک شخص نشان دهنده این است که شخص شما را چگونه می بیند. پس در هر انتقادی به دنبال حقیقت باشید.

7-روشن کردن مساله اصلی و واقعی

به عنوان مثال، دعوای زناشویی بر سر اینکه کدام مبل خریداری شود در اصل دعوا بر سر مبلمان نیست. بلکه مربوط به این است که چه کسی تصمیم آخر را می گیرد یا ترجیحات چه کسی مهم تر است. روشن کردن یک موضوع نیاز به حفاری عمیق و واقعی مساله خواهد داشت.
ممکن است لازم باشد بایستید و از خود بپرسید چرا در برابر نظرات طرف مقابل دچار عصبانیت می شوم یا حالت تدافعی دارم؟ یا ممکن است لازم باشد از منتقد خود بپرسید که چه موضوعی باعث انتقاد او می شود و چه احساسی در قبال آن دارد. چه چیزی باعث انتقاد او می شود و رفتار شما چگونه بر او تأثیر می گذارد. مطمئن باشید که شفاف سازی، شما را به نقطه اشتراک می رساند.

8-تمرین جداسازی در صورت لزوم

جداسازی و یا ترک شخص و موقعیت به این معنا است که قبل از پاسخ گویی به انتقاد، یک دوره استراحت به خود بدهید. چند ساعت یا چند روز فاصله گذاری به شما زمان لازم را می دهد تا در مورد مسائل عینی‌تر بیاندیشید و حقیقت را در موقعیت های مناسب خود بررسی کنید. اگر به انتقاد با گفتن چیزهایی که بعداً بابت آن ها پشیمان می شوید پاسخ دهید، شرایط را از آنچه که است بغرنج تر می کنید.
حتی اگر بعد از گفتن آن حرف ها اظهار تاسف کنید، طرف مقابل همیشه از خود می‌پرسد که آیا واقعاً منظور شما همان چیزی بود که در ابتدا گفتید یا نه. جدا شدن به این معنی نیست که شما سرد یا بی احساس هستید. شما فقط تشخیص می دهید که در آن موقعیت خاص، طرفین مقابل، دو فرد مجزا هستند که حق داشتن احساسات و نیازهای متفاوت را دارند. هرچه بیشتر این موضوع را به خاطر بسپارید، آرام ماندن و احترام به طرف مقابل آسان تر خواهد بود.

9-بهترین پاسخ به انتقاد | توجه و لطف به خود

همه اشتباه می کنند و هیچ کس همه چیز را به طور کامل و به درستی انجام نمی دهد. مهم نیست که چقدر در کار خود خوب هستید و چقدر تجربه دارید، همیشه چیزهای بیشتری برای یادگیری وجود دارد. اگر انتقاد را راهی برای کمک به شناسایی آن حوزه ها و حرکت رو به جلو می بینید، بهترین نتیجه ممکن را از انتقاد خواهید گرفت.
بهترین پاسخ به انتقاد

10-پردازش درست نقد

سعی کنید از بهانه گیری و حالت تدافعی خودداری کنید. در عوض، آنچه را که قصد انجام آن را به شکلی متفاوت دارید بهبود ببخشید و صراحتا بیان کنید. سپس، این تغییرات را دنبال کرده و متعهدانه اعمال کنید. از بین تمام کارهایی که می توانید در واکنش به انتقاد انجام دهید، این گزینه نشان دهنده توانایی شما در پردازش مناسب بازخورد و نحوه برخورد با انتقاد است. به دیگران نشان می دهد که شما به اندازه کافی بالغ و دارای خودآگاهی هستید که می توانید انتقادات را مدیریت کنید.  

سخن آخر درمورد بهترین پاسخ به انتقاد

انتقاد سازنده اغلب تنها راهی است که در مورد نقاط ضعف خود می آموزید. بدون آن نمی توانید پیشرفت کنید. وقتی در حالت تدافعی هستید به جای پذیرش و مهربانی، در خطر از دست دادن این بینش مهم خواهید بود. به یاد داشته باشید، ارائه بازخورد مناسب و نقد محترمانه آسان نیست و مطمئناً دریافت آن هم هرگز آسان نخواهد بود اما در آن لحظه و در دراز مدت به فرد کمک خواهد کرد.
انتقاد هرگز سرگرم کننده نیست. اگر قرار است انتقاد سازنده باشد، می توانید از آن برای تبدیل شدن به یک فرد دقیق تر، استفاده کنید و اگر قرار است فقط به شما آسیب برساند، می توانید مانند یک عادت بد، آن را کنار بگذارید. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید، می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*