ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بهترین راههای تقویت فن بیان | اجزای اصلی فن بیان کدام اند؟

راههای تقویت فن بیان در بسیاری از زمینه های مختلف و شرایط کاری، می تواند شما را به یک فرد با توانایی چشمگیر تبدیل کند. داشتن فن بیان قوی بخشی از مهارت های ارتباطی محسوب می شود و به روشی برای ترغیب زبانی، اعم از کلامی و نوشتاری تجزیه می شود. فن بیان مجموعه ای از چندین مهارت است که شما را قادر می سازد به طور منطقی موقعیتی را ارزیابی کرده، به طور موثر و آموزنده، متقاعد کننده باشید و ارتباط درستی برقرار کنید. مهارت های فن بیان، در زندگی روزمره و همچنین حرفه ای مفید هستند. بهبود این مهارت می تواند عملکرد شما را به شدت افزایش دهد. بنابراین برای راههای تقویت فن بیان بهتر است طیفی از مهارت های مختلف ارتباطی را در خود گسترش دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مهارت های ارتباطی کلیک کنید.  

تماس با مشاور

تعریف ارتباط

ارتباط زمانی ایجاد می شود که اطلاعات را به شخص دیگری منتقل کنید. ارتباطات موفق زمانی اتفاق می افتد که گیرنده پیام در واقع آنچه را که می خواهید به او بگویید بفهمد و سپس بازخوردی بدهد مبنی بر اینکه پیام را به درستی درک کرده است. افراد دائماً با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. چه با کلمات و چه بدون آن. از آنجا که ارتباط فراتر از کلماتی است که بیان می شود، اغلب در تلاش برای برقراری ارتباط موثر با دیگران مشکلاتی را تجربه خواهید کرد. هر ارتباطی از دو ساختار اصلی کلامی و غیرکلامی بهره می برد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ارتباط موثر و موفق کلیک کنید.

اینفوگرافیک بهترین راههای تقویت فن بیان

اینفوگرافیک بهترین راههای تقویت فن بیان

1-ارتباط کلامی

ارتباط کلامی شامل گفتار و همچنین بخش مکتوب ‌کلام است. شما می توانید پیام خود را با استفاده از دلالت زبانی، معنی لغت یک کلمه، احساسات مربوط به آن کلمه، به طور موثر بیان کنید. انتخاب دقیق کلمه مناسب، شانس شنونده را برای فهم پیامی که می خواهید ارسال کنید افزایش می دهد. علت رایج سوء تفاهم در ارتباط کلامی این است که زبان، دائماً تغییر می کند. کلمات جدید ایجاد می شوند و معانی کلمات تثبیت شده با نسل ها و پیشرفت های فناوری نیز تغییر می کند. از طرفی گوینده به میزان کافی بر مهارت های گفتمان و بیان نیات خود تسلط ندارد. ارتباط یک فرایند دو طرفه است. در مورد انتقال اطلاعات از فردی به شخص دیگر بوده و این بدان معناست که هم ارسال و هم دریافت پیام اهمیت یکسانی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ‎⁨مهارت کلامی میان فردی کلیک کنید.

2-ارتباط غیر کلامی

ارتباطات غیر کلامی می تواند پیام گفتاری را تکمیل یا با آن تضاد داشته باشد. لحن و انعطاف صدای گوینده می تواند بر نکته تأکید کند، بین آنچه گفته می شود و منظور اصلی، ضدیت ایجاد کند و احساس پیام را تقویت یا تضعیف کند. زبان بدن، از جمله برقراری تماس چشمی و حالت بدنی، می تواند علاقه یا بی علاقگی به مبحث را نشان دهد. استقبال کند و اشتیاق را نمایش دهد یا هشدار بدهد. از طرفی سطح اعتماد به نفس شما را هم نمایش می دهد. ظاهر شما نیز به عنوان بخشی از این ارتباط غیرکلامی، پیامی را به شنوندگان منتقل می کند. اگر لباس یا لوازم جانبی شما دست و پاگیر باشد و حواس شما را پرت کند، ممکن است از تاثیر پیام شما بکاهد. به همین ترتیب، لباس مناسب و منظم به اعتبار شما به عنوان یک سخنران می افزاید.

3-ترکیب نشانه های کلامی و غیر کلامی

ترکیبی از نشانه های کلامی و غیر کلامی یک استراتژی خوب برای انتقال موثر پیام شما محسوب می شود. لبخند زدن، خندیدن و استفاده از لحن دوستانه هنگام گفتن "این خیلی خنده دار است". به شنونده اعلام می کند که شما فکر می کنید وضعیت واقعا خنده دار است. با این حال، اظهارنظر یکسان در حالی که از لحن غیر دوستانه ای استفاده می کنید که بدون لبخند است، به وضوح به شنونده اعلام می کند که شما در واقع موقعیت را طنز آمیز نمی دانید. اشاره با انگشت به سمتی که درباره اش حرف می زنید نیز نمونه ای از ترکیب کلامی و غیر کلامی برای برقراری ارتباط موفق است.

4-سوء ارتباط

موانع زبانی ناشی از ضعف فن بیان یا عدم فن بیان کافی، اغلب منجر به سوء ارتباط می شود. این فقط در مورد زبان های خارجی صادق نیست. بلکه در مورد کلمات آشنا با معانی متفاوت و گویش های متمایز نیز وجود دارد. به عنوان مثال، شما در مناطق مختلف کشور و یا مناطق متفاوت دنیا، اسامی مختلفی روی ابتدایی ترین ضروریات زندگی می گذارید. اگر از فردی انگلیسی بخواهید که شما را به سمت آسانسور راهنمایی کند و از واژه اشنای او استفاده نکنید. ممکن است او شما را درک نکند. اگرچه امکان ارتباط نادرست از طریق کلمه گفتاری وجود دارد. اما یک رفتار دوستانه همانند دوست صمیمی در هنگام ایجاد زمینه برای برقراری ارتباط، معمولا مورد استقبال قرار می گیرد.  

انواع مهارت ارتباط کلامی

انواعی از مهارت های ارتباط کلامی مختلف وجود دارد. آن ها از بدیهی ترین تا ظریف ترین مهارت ها گسترده شده اند. مهم ترین آن ها به شرح زیر است.
  • مهارت کافی در قدرت بیان ( فن بیان)
  • مهارت در گوش دادن
  • مهارت در بازتاب دادن و روشن کردن مطلب
این مهم است که به خاطر داشته باشید. ارتباط کلامی موثر را نمی توان به طور کامل از ارتباطات غیر کلامی جدا کرد. چرا که اجزای دیگر آن شامل زبان بدن، لحن صدا، حالات چهره عناصر فرازبانی می شود که همگی غیرکلامی هستند. شفافیت گفتار و مبهم نبودن، حفظ آرامش و تمرکزحین بیان مطالب، مودب بودن و رعایت برخی از قوانین اساسی گفتگو، همگی به فرایند ارتباط کلامی کمک می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه زبان و عناصر فرازبانی کلیک کنید.  
بهترین-راههای-تقویت-فن-بیان

فن بیان چیست؟

فن بیان بخشی از علم بلاغت است. بلاغت مطالعه زبان در همه اشکال، اندازه ها و آثار آن می باشد. که شامل روابط اجتماعی، ارتباطات عمومی، نوشتاری و بصری است. به طور خاص، فن بیان به قدرتی که کلمات در انتقال پیام، ایجاد انگیزه و تغییر رفتار پس از شنیدن آن کلمات در افراد دارند، اشاره می کند. بطور مثال، در محیط حرفه ای و شغلی، مهارت های بلاغی به کارمند اجازه می دهد تا یک بحث منطقی را با استفاده از قدرت فن بیان، به نحوی ارائه دهد. که بیشترین هماهنگی موثر و جلب نظر روسا را در پی داشته باشد. مهارت فن بیان، بر اساس تفکر و تأمل است که رشد می یابد. درست همانطور که در مورد ارتباطات نوشتاری و گفتاری است. هرچه بیشتر درباره موضوعات مختلف مطالعه و بحث کنید به همان میزان تسلط بر واژگان و نحوه ارائه مباحث در شما تقویت می شود.  

اجزای اصلی فن بیان

فن بیان بر سه بخش اصلی جذب مخاطب به نام مثلث بلاغت، تمرکز کرده است. که شامل مواردی می باشد که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم. ترکیب این سه عنصر مهم چیزی است که اقناع ارائه شما و اثربخشی گفته های شما را تعیین می کند. تقویت استراتژی های فن بیان، می تواند عملکرد کاری شما را بهبود بخشد و در صورتی که به دنبال یک موقعیت جدید باشید، شما را به گزینه تاثیرگذارتری برای استخدام مدیران تبدیل کند. سه بخش فن بیان شامل: برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهارت تمرکز کلیک کنید.
  • ایجاد اعتماد و اعتبار دادن به مخاطبان برای اطمینان بخشی به آنچه که در صدای شما وجود دارد.
  • درگیر کردن احساسات مخاطب با آنچه که به آن اهمیت می دهند.
  • نشان دادن استدلال ها و نتیجه گیری های منطقی
 

عناصر ارتباط کلامی موثر برای داشتن فن بیان قوی

حتما حین تلاش برای برقراری ارتباط، احساس کرده اید که جنبه های مختلف برقراری ارتباط با دیگران چقدر اهمیت دارد. ارتباط بسیار فراتر از کلماتی است که از دهان شما بیرون می آید. این شامل یک شبکه پیچیده از نشانه هایی است که با هم ترکیب شده اند تا به دیگران بگویند که واقعاً منظور شما از گفتن آنچه که درموردش حرف می زنید چیست. با اگاهی از این عناصر کلامی برای موثرتر کردن ارتباط و تقویت آن ها، در واقع مهارت کلی ارتباطی شما تقویت می شود. به نوبه خود به افزایش فن بیان شما که ترکیبی از همه این عناصر است، کمک می کند.

1-انتخاب کلمه مناسب

برخی از مردم به طور طبیعی فصیح تر از دیگران هستند و به نظر می رسد همیشه در هر شرایطی، کلمات مناسبی برای گفتن دارند. اگر فن بیان خوب و کافی ندارید، می توانید با تمرین کردن، این مهارت را تقویت کنید. اگر نیاز دارید که یک پیام مهم را به صورت کلامی منتقل کنید زمانی را برای انجام آن مشخص کنید. سپس با نوشتن آن، ابتدا آنچه را که می خواهید بگویید با صدای بلند بخوانید و تمرین کنید. مطمئن شوید که پیام خود را به طور موثر رسانده اید و از شخصی که با او در ارتباط هستید بخواهید آنچه را که به او گفته اید، دوباره توضیح بدهد. همچنین می توانید با تبدیل شدن به یک مطالعه کننده کوشا، دایره کلمات خود را تا حد زیادی بهبود بخشید.

2-داشتن فن بیان قوی با زبان بدن مناسب

زبان بدن یک ابزار قدرتمند برای انتقال پیام است. که شامل همه نشانه های غیر کلامی مورد استفاده در هنگام ارتباط، مانند تماس چشمی، حالت بدن، حرکات و حالات چهره است. زبان بدن می تواند بسیار قوی تر از کلمات گفتاری باشد. دو مطالعه تحقیقی که بیشتر در مورد تأثیر زبان بدن بر ارتباط کلامی انجام شده است. توسط آلبرت محرابیان هدایت شد و به این نتیجه رسید که زبان بدن ۵۵ درصد از بخش اصلی ارتباطات را شکل می دهد. اطمینان حاصل کنید که پیام شما از طریق اعضای بدن نیز به درستی منتقل می شود و مطمئن شوید که هنگام صحبت کردن، زبان بدن و زبان دهان شما کاملا هماهنگ با هم عمل کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه زبان بدن مردان و زنان کلیک کنید.

3-تقویت لحن گفتار

لحن صدای شما به انتقال نگرش و احساسات شما در طول ارتباط کمک می کند. تن صدا، شامل انحرافات صوتی و انتخاب کلمات است. در صورت استفاده نادرست می تواند مخاطب شما را گیج کرده یا در نهایت یک پیام ناخواسته ارسال کند. به عنوان مثال، یک عذرخواهی کامل همراه با توضیح دلیل عذرخواهی، با یک متاسفم سریع که احساس ندامت واقعی را منتقل نمی کند، بسیار متفاوت است. فن بیان خوب، باعث می شود عذرخواهی شما موثرتر، احساسات شنونده همدلانه تر و در نتیجه ارتباط بین شما بهتر شود.

4-شنونده خوب بودن

ممکن است متناقض به نظر برسد اما بخش مهمی از یک ارتباط دهنده موثر این است که همزمان یک شنونده عالی باشید. به یاد داشته باشید ارتباط یک خیابان دو طرفه است که هم شامل انتقال پیام های شما و هم شامل درک پیام های دیگران می شود. با تمرکز دقیق بر کلماتی که برخی از آن ها در ارتباط، موثر واقع می شوند، شنونده خوبی می شوید. تماس چشمی برقرار کنید و سر خود را به نشانه تاکید یا درک کردن، تکان دهید. با این شیوه نشان می دهید که متوجه شده اید. در صورت وجود مواردی که درباره آن ها ابهام وجود دارد سوال کنید. صحبت را قطع نکنید و اجازه ندهید حواس پرتی های محیطی، توجه شما را از گوینده منحرف کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تقویت مهارت گوش دادن کلیک کنید.  
فن بیان

راههای مستقیم برای تقویت فن بیان

بیان شفاهی و کلامی، به شما این امکان را می دهد تا آنچه را که در ذهن دارید، بیان کنید. از طریق بیان کلامی با کیفیت، می توانید به اهداف ارتباطی خود دست یابید. نتیجه نهایی خوب در مهارت گفتاری، با سنجش کیفیت بیان کلامی با انتخاب کلمه، ساختار جمله، سازمان و دستور زبان تعیین می شود. چند روش وجود دارد که به شما کمک می کند مهارت فن بیان خود را ارتقا دهید.

1-کنترل اضطراب

استرس داشتن و مضطرب بودن از جمله موانع اصلی برای عدم قدرت در بیان است. بر هیچ کس پوشیده نیست که اضطراب تا چه حدی می تواند در کاهش عملکرد افراد موثر باشد. چه اضطراب در جمع صحبت کردن داشته باشید و چه از قضاوت محیط و شنوندگان هراس داشته باشید. اولین گام برای تقویت فن بیان، تسلط بر خودتان است. اینکه بتوانید استرس را کاهش دهید و راه های کنترل اضطراب را فرا بگیرید.

2-مطالعه گسترده از راههای تقویت فن بیان

خواندن، گستره واژگان شما را بهبود می بخشد و به شما کمک می کند تا با ساختار دستوری زبان اشنا شوید. برای بهبود لهجه و تلفظ درست کلمات با صدای بلند مطالعه کنید. به یاد داشته باشید که به یک لهجه خاص پایبند شوید که کل گفته هایتان بین تلفظ های مختلف زبانی، درهم برهم و آشفته برداشت نشود. اگر با عبارات و کلمات جدیدی روبرو شدید، سعی کنید که معانی آن ها را جستجو کرده و شروع به حفظ کردن کنید. سپس از آن ها در گفتار خود استفاده کنید. این شیوه نه تنها زبان شما را غنی می کند، بلکه تأثیر خوبی بر شنوندگان می گذارد و شما خوب صحبت کردن را می آموزید.

3-دقت به طرز صحبت دیگران

برای تقویت لهجه و تلفظ خود به زبان مادری، خوب گوش دهید. تماشای فیلم و گوش دادن به موسیقی را در نظر بگیرید و سعی کنید آن را بطور مستمر دنبال کنید. سعی کنید کلمات را مانند زبان اصلی تلفظ کنید. می توانید جملات را بنویسید و سعی کنید آن ها را درست همانطور که می شنوید، بیان کنید. متناوبا می توانید از یک نرم افزار اصلاح صدا و لهجه آنلاین استفاده کنید تا به شما در یادگیری سریع کمک کند. تماشای اخبار نیز مفید است. زیرا گفته های مجریان، باید واضح، مختصر و رسا باشد.

4-تمرین صحبت کردن از راههای تقویت فن بیان

هدف اصلی شما این است که روان و فصیح صحبت کنید. یک مخاطب پیدا کنید و بدون نگرانی در مورد ساختار جمله و خطاهای دستوری خود با آن فرد ارتباط برقرار کنید. تا به زبان و بیان خود مسلط شوید. زبان مادری به شما کمک می کند تا خطاهای خود را تشخیص داده و آن ها را تصحیح کنید. حرکات دهان گوینده را مشاهده کرده و تقلید کنید. مکالمه به طور منظم، اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد. به بهبود ریتم و لحن گفتار شما کمک می کند. از هر فرصتی برای صحبت به زبانی که تمرین می کنید استفاده کنید تا ماهیچه های دهان خود را با لهجه جدید آشنا کنید.

5-افزایش اعتماد به نفس

نداشتن اعتماد به نفس می تواند مانع اصلی ارتباط موثر و کم اثر کردن گفته ها باشد. خجالتی بودن، مشکل در ابراز وجود، یا کم ارزش کردن نظرات و بیانات شخصی، می تواند مانع از بالا رفتن توانایی شما در بیان نیازها و نظرات شود. همچنین عدم آگاهی از حقوق و فرصت های شخصی شما برای بیان مواضع شخصی، در شرایط خاص، مانع از بیان علنی نیازهای شما خواهد شد. کمبود اعتماد به نفس به هر دلیلی که باشد قابل تشخیص و درمان است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه افزایش اعتماد به نفس کلیک کنید.

6-اصلاح زبان بدن از راههای تقویت فن بیان

به نحوه ایستادن، راه رفتن، نشستن خود حین صحبت دقت کنید. به طرز ادای کلمات خود و نحوه برقراری تماس چشمی تان با مخاطبان و شنوندگان، توجه کرده و آن ها را به لحاظ ضعف و قوت، بررسی کنید. شمرده صحبت کنید. ریتم و لحن بیانتان را تحت کنترل دراورید. صدایتان را نه زیاد بالا ببرید و نه زیاد پایین نگه دارید. رفتار قاطعانه در فضاهای رسمی را یاد بگیرید. تک تک این کارها مجموعه ای از مهارت ها را برای شما به ارمغان می اورد که در نهایت یک سخنران با فن بیان خوب تلقی می شوید.

7-شرکت در کلاس های آموزش فن بیان

اگر به دنبال تبدیل شدن به یک گوینده فصیح هستید و نیاز به تمرین بیشتر با سایر زبان آموزان دارید، پیوستن به یک کلاس آموزشی کمک زیادی می کند. با مهارت گوش دادن غیرفعال گوینده خوبی نخواهید شد. شرکت در کلاس شما را در معرض دید سایر زبان آموزان قرار می دهد و شما را قادر می سازد تا آنچه را که از قبل می دانید آزمایش کرده و بر اساس آن صحبت کنید. به سایر مهارت آموزان پاسخ دهید و زبان بدن آن ها را به عنوان الگو، در نظر داشته باشید کنید. از طریق تعامل، مهارت های مورد نیاز برای برقراری ارتباط طبیعی را به دست خواهید آورد.  

سخن آخر در زمینه راههای تقویت فن بیان

انسان ها اولین راه و روشی که برای شکل گیری ارتباط با دیگران می شناسند زبان و گفتار است. در دورانی ک به مدد رسانه های اجتماعی افراد جامعه تعاملات مستقیم و کلامی کمتری با یکدیگر دارند. شاید بخشی از توانایی صحبت کردن و درخواست های زبانی کاهش پیدا کرده و ضعیف شده باشد. با این حال هنوز هم برقراری ارتباط با اولین ابزار ارتباطی یعنی صحبت کردن میسر و دلپذیرتر است. برای پیشرفت زبانی و تقویت فن بیان، مخاطبان خود را بشناسید و کلمات خود را با دقت انتخاب کنید. زبان بدن و ظاهر خود را متناسب با مخاطب تنظیم کنید. به دنبال بازخوردی باشید که نشان دهد مخاطبان پیام شما را درک کرده اند. اگر شما هم در این زمینه مسئله ای دارید می‌توانید موضوع را با روانشناسان ما در مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در میان بگذارید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*