ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

زبان بدن فرد خودشیفته ویژگی های شخصیتی او را بر ملا می کند!


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با زبان بدن فرد خودشیفته پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


برای شناخت افراد خودشیفته از زبان بدن فرد خودشیفته استفاده کنید. فرد با اعتماد به نفس را با یک فرد خودشیفته اشتباه نگیرید. معاشرت با یک فرد موفق و با اعتماد به نفس لذت بخش است و باعث می شود احساس خوبی در مورد خود داشته باشید. فرد خودشیفته می تواند جذاب و سرگرم کننده باشد اما در عین حال فرد مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته اغلب با نمایش زبان بدن بسیار اغراق آمیز نگرش های اسنوب، تحقیرآمیز یا حمایت کننده افراطی از خود نشان می دهند که می تواند باعث شود شما احساس حقارت کنید. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.  

تماس با مشاور


خودشیفتگی

بسیاری از افراد با مفهوم خودشیفتگی بالینی آشنا هستند. افراد مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته، بیشتر با گرفتن سلفی بیش از حد در رسانه های اجتماعی، همدلی معمولا ضعیف، نیاز دائمی به تحسین، دشواری در حفظ روابط و احساس متورم از اهمیت داشتن خود را نشان می دهند. از خودشیفته ها انتظار می رود باشکوه، جذاب و توجه جو باشند. این ها شکل «علنی» شناخته شده این اختلال است.
در مقابل‌ برخی دیگر از افراد نه به این وضوح بلکه با نشانه هایی پنهان در زمره خودشیفته هایی دسته بندی می شوند که به خودشیفته‌های «پوشیده» یا «آسیب‌پذیر» شناخته می شوند. آن ها خجالتی به نظر می‌رسند و خود را تحقیر می‌کنند.خودشیفته های پنهان در ابتدا می توانند سخاوتمند و دلسوز یا مضطرب و نیازمند باشند. صحبت کردن با آن ها اغلب باعث ایجاد احساس گیج کننده ای از احساس گناه و تعهد یا احساس خاموش بودن می شود.
موقعیت آن ها به عنوان فرد خودشیفته به دلیل این ماسکی که بر رفتار خود می زنند کمتر مشخص می شود. بسیاری از ناظران و اطرافیان هرگز ماهیت واقعی آن ها را حدس نمی زنند. با این حال اگر سطح را خراش دهید و به اعماق زیرین برسید همان حس استحقاق، حساسیت بیش از حد به انتقاد، احساس برتری و عدم توجه به نیازها و احساسات دیگران را مانند همتایان دیگر خود نشان خواهند داد. برای آشنایی با درمان اختلال شخصیت خودشیفته کلیک کنید.  

افراد خودشیفته

تحقیقات اخیر نشان می‌ دهد که برخی از افراد بسیار موفق، مدیران عامل و رهبران شرکت‌ها یا صنایع معمولا به نظر می رسد ویژگی‌های خودشیفتگی از خود نشان می دهند و در واقع همین ویژگی‌ها ممکن است موجبات موفقیت آن ها را فراهم کند. اگر برخی از ویژگی های یک خودشیفته را می بینید و فکر می کنید شما نیز دارای برخی از آن ویژگی ها هستید نگران نشوید. چرا که افراد با اعتماد به نفس ضمن آگاهی از توانایی های خویش، ضعف های خود را نیز می بیند و در مسیر بهتر شدن عمل می کند. اما تلاش می کنند و مراقب هستند که به سمت خودشیفتگی و خونسردی خودخواهانه نروند.

علائم شخصیتی افراد خودشیفته

 • احساس اغراق آمیزی از خود بزرگ بینی وجود دارد. به عنوان مثال در بیان دستاوردها و استعدادها اغراق می کند. فردی که دارای حس واقعی از خود باشد احساس می کند موهبت ها یا توانایی هایی دارد که می خواهد از این موهبت ها در جهت مفید بودن برای دیگران استفاده کند. یک خودشیفته نیازهای دیگران را نادیده می گیرد تا بتواند برای خودش مفید باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دیگر اختلالات شخصیت کلیک کنید.
 • انتظار دارد بدون دستاوردهای متناسب به عنوان فرد برتر شناخته شود.
 • درگیر خیالات توهم آمیز در موفقیت های نامحدود، قدرت و درخشش، زیبایی یا عشق ایده آل است.
 • معتقد است که او «خاص» و منحصربه‌ فرد بوده و فقط می ‌تواند توسط سایر افراد (یا مؤسسات) خاص یا با موقعیت بالا ارتباط داشته باشد.
 • نیاز به تحسین بیش از حد دارد.
 • دارای احساس بسیار قوی از استحقاق مانند اینکه انتظارات غیرمنطقی از رفتار به ویژه مطلوب یا انطباق خودکار با انتظارات خود از دیگران دارد.
 • رفتارهای استثمارگرانه نسبت به دیگران (مانند اینکه از دیگران برای رسیدن به اهداف خود سوء استفاده می کند) فقدان همدلی دارد.
 • تمایلی به تشخیص یا شناسایی احساسات و نیازهای دیگران ندارد.
 • اغلب به دیگران حسادت می کند یا معتقد است که دیگران نسبت به او حسادت می کنند.
 زبان بدن فرد خودشیفته

زبان بدن فرد خودشیفته

به طور کلی این درست نیست مدام به دنبال تشخیص گذاری روی رفتار دوستان و همکاران خود به عنوان افراد روان‌پریش و خودشیفته باشید. اگر کسی در حین صحبت کردن از بالا به پایین به شما نگاه می کند یا به طور عجیبی دور از دسترس به نظر می رسد به احتمال زیاد فقط یک خصلت شخصیتی دارد و این لزوما به این معنا نیست که مشکل پاتولوژیک داشته باشد.
با این حال اگر متوجه یک الگوی ثابت و شدید و پیشرونده در رفتار غیرعادی اطرافیان شدید خودبخود توجه بیشتری را جلب خواهد کرد. در ادامه با توجه به ادبیات حاکم بر یافته های علمی و برخی از بینش‌های متخصصین رایج‌ ترین رفتارهای روزمره مرتبط با سایکوز یا روان‌پریشی و خودشیفتگی که در زبان بدن نمود پیدا می کند بررسی شده است.

1-زبان بدن فرد خودشیفته | توهین به دیگران

مطالعات منتشر شد نشان می‌دهد که تمایل خودشیفته ها برای استفاده از زبان بدن توهین آمیز که به زبان گفتاری نیز تعمییم پیدا می کتد به این دلیل است که خودشیفته‌ها زبان توهین‌آمیز را روشی برای جلب توجه می دانند. باز به همین دلیل حساسیت کمتری نسبت به رعایت وجوه توهین‌آمیز رفتار و زبان بدن خود دارند. به عنوان مثال هنگام سخن گفتن دیگری خود را مشغول انجام کاری می کنند یا از بازخورد دادن پرهیز می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه برخورد با شخصیت خودشیفته کلیک کنید.

2-زبان بدن فرد خودشیفته | بی صبری هنگام صحبت دیگران

خودشیفته‌ها زمانی که شخص دیگری صحبت می‌کند بی‌صبر می‌شوند. علائم بی صبری در زبان بدن می تواند تحرک زیاد روی صندلی، تکان دادن های پا و بازی با اشیا به شکلی کلافه کننده باشد.‌ یکی از رفتارهای گویای خودشیفته ها در مکالمه این است که هنگام صحبت کردن از روی شانه طرف مقابل نگاه می کنند. گویی به دنبال تعاملات دیگری هستند که شامل مخاطب اصلی نمی شود. این یافته بر اساس مقاله ای در سال ۱۹۹۰ در مورد "خودشیفتگی محاوره ای" است که در مجله Communication Monographs منتشر شده است. در این رابطه مطالعه مقاله خودشیفتگی پنهان نیز پیشنهاد می شود.

3-اغراق در حالات چهره

افراد خودشیفته تمایل دارند زبان بدن و حالات چهره اغراق آمیز نشان دهند. مطالعات صورت گرفته در مورد خودشیفتگی همچنین نشان داد که افراد خودشیفته تمایل دارند در حرکات دست و حالات صورت خود بسیار دراماتیک باشند. نمایش اغراق آمیز میمیک صورت و حرکات اجزا صورت همگی با هدف جلب توجه و عدم اهمیت به مخاطب انجام می شود.

4-زبان بدن فرد خودشیفته | صدای بلند

آن ها همچنین ممکن است با صدای بلند صحبت کنند. سایکوپات ها و خودشیفته ها تمایل دارند داستان های ساختگی تکراری را بارها و بارها با صدای بلند زبان بیاورند. یک مطالعه که در Psychology Today انتشار یافت نشان می داد خودشیفته‌ها و روان‌ پریشان هر دو تمایل دارند اطلاعات محرمانه و شخصی را که قبلاً به انحا مختلف با دیگران به اشتراک گذاشته‌اند دوباره و دوباره تکرار کنند. خودشیفته‌ها و سایکوپات‌ها اغلب از دروغ‌های قبلی استفاده می‌کنند.
از آنجایی که از نظر یک روان‌ پریش یا یک خودشیفته افراد قابل تعویض هستند یعنی موجوداتی تک بعدی که هیچ علاقه واقعی به آن ها ندارند، به خاطر سپردن آنچه می گویند و اینکه به چه کسی می گویند برای آن ها سخت است.  

زبان بدن فرد خودشیفته | انتقاد گری

اگر به نظر می رسد که آن ها از فرآیند انتقاد لذت می برند و آن را به صورت حمله بیان می کنند که باعث می شود احساس برتری کنند و یا اگر هرگونه تلاشی از طرف شما برای متوقف کردن ارتباط آن ها با شدت فزاینده رفتار آن ها روبرو می شود به احتمال قریب به یقین با یک خودشیفته سروکار دارید.
به زبان بدن خود در پاسخ به رفتار آن ها توجه کنید. آیا به شما اجازه برقراری ارتباط می دهند؟ آیا هنگام سخن گفتن شما به خوبی گوش می دهند و آرام می شوند و حمله خود را متوقف می کنند یا خیر.
هنگام پیش‌بینی انتقاد احتمالی از کار یا اعمال خود دچار تنش می‌شوید و یا زمانی که شروع به انتقاد از شما می‌کنند در جای خود بی حرکت می‌شوید و مکانیســم های دفاعی شما فعال می شود. اگر حالت یخ زدگی مزمن را در حضور شخصی تجربه کردید نشانه آن است که شما در حال تجربه سوء استفاده شدن هستید. سیستم عصبی مرکزی شما سیگنال های واضحی را ارسال می کند که بگوید به شما حمله شده است. اگر فرد متوجه حالت شما نشود و متوقف نشود  نمی تواند با درد شما و هر شخص دیگری همدردی کند.

محافظت از خود در برابر فرد خودشیفته

تعامل با فرد مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته می تواند بر سلامت روان شما تأثیر منفی بگذارد. شما می توانید از چندین استراتژی برای محافظت از خود استفاده کنید.
 • گذراندن وقت با جایگزین کردن افرادی که به شما احساس خوبی نسبت به خود می دهند.
 • درگیر شدن با سرگرمی ها و فعالیت هایی که از آن ها لذت می برید.
 • تعیین حد و مرز با اشخاص و پیگیری جدی عواقبی که در ابتدا عنوان کرده اید که در صورت عبور از مرز اتفاق می افتد. مانند اینکه اگر شروع به گفتن چیزهای توهین آمیز در مورد من یا اطرافیانم کنید تلفن را قطع می کند. عقب ‌نشینی فقط طرف مقابل را تشویق می‌کند که به آزار دادن ادامه دهد.
 • محدود کردن ارتباط با فرد به روزها یا مدت زمان خاص.
 • محدود کردن انواع اطلاعاتی که با آن ها به اشتراک می گذارید. پذیرفتن شما نمی‌تواند اساساً این اشخاص را تغییر دهد. شما فقط می توانید واکنش های خود را کنترل کنید.
 • درک و تصدیق اینکه رفتار آن ها ناشی از ناامنی آن هاست و بازتابی از شخصیت و رفتار شما نیست.
 • جستجوی درمان سلامت روان همچنین می تواند به افرادی که با افراد خودشیفته سر و کار دارند کمک کند تا عزت نفس خود را بازسازی کنند و راهبردهای مقابله ای سالم را اتخاذ کنند.
 زبان بدن فرد خودشیفته

فرد خودشیفته و خانواده

به طور کلی توجه به روحیات، قوانین و الزامات فرد خودشیفته سهم عمده ای از زمان و تمرکز خانواده را به خود اختصاص می دهد. در حالی که خودشیفته نمی تواند به طور معناداری این حمایت را جبران کند.‌ آن ها از نظر عاطفی در دسترس نیستند. اگرچه آن ها مرکز دنیای عاطفی خانواده هستند و آنچه را که نیاز دارند به دست می‌آورند اغلب باعث می شوتد بستگان، شرکا و فرزندان احساس کنند که از نظر عاطفی کاملاً نادیده گرفته شده، مورد استفاده و بی توجهی قرار گرفته اند. برای آشنایی با عــشق افراد خودشیفته کلیک کنید.
شریکی که یک خودشیفته پنهان یا آشکار به سمت او گرایش پیدا می کند احتمالاً یکی از افرادی است که به طور طبیعی با نقش مراقب مطابقت دارد یا بسیار همدل است. می‌خواهد به دیگران کمک کند و از نظر احساسی کاملاً باز و در دسترس است. این ها از آن دسته افرادی هستند که یک خودشیفته واقعاً می تواند آن ها را جذب کند و برای منافع خود از آن ها استفاده کند. حتی اگر فرد در ابتدا این گونه نباشد، بودن با فردی که دارای اختلال شخصیت خودشیفته است می تواند ارزش و اعتماد به نفس را به حدی کاهش دهد که فرد احساس کند مشکل از خود اوست.
فشار قابل توجهی از طرف فرد خودشیفته بر شریک زندگی وارد می‌شود تا به روش‌های خاصی برای برآوردن نیازهای خود رفتار کند. علاوه بر آن رگباری از انتقاد درباره بسیاری از کارهایی که ظاهراً شریک به اشتباه انجام داده است همیشه وجود خواهد داشت. شکایت های همیشگی دال بر اینکه به اندازه کافی محبت نمی کنید، صمیمی و دلسوز نیستید و یا اینکه بیش از حد خودخواه هستید تا زمانی که به خود شک کنید. در این رابطه بهتر است که مقاله  ازدواج با شخصیت های خودشیفته را مطالعه نمایید.  

سخن آخر

همه افراد کم و بیش با سطوح نرمال تر ویژگی‌های خودشیفتگی را در موقعیت های مختلف نشان می دهند اما این لزوماً به این معنا نیست که آن ها دچار اختلال شخصیت باشند. هیچ اشکالی ندارد که گهگاه ولع کمی توجه، عشق و موفقیت داشته باشید. به بیان دقیق «خودشیفتگی پنهان» به خودی خود یک تشخیص جداگانه بر اساس منبع روانشناختی، راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی دی اس ام فایو نیست. در عوض در دسته اختلال شخصیت خودشیفته قرار می گیرد که با چند علامت مشخص می شود. در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی از مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی راهنمایی بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*