ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

علت تمایل شدید به تنهایی در چیست ؟ | راهکار های مؤثر


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با علت تمایل شدید به تنهایی پیج اینستاگرام مؤسسه حامی را دنبال کنید.


علت تمایل شدید به تنهایی فاکتورهای گوناگونی را در بر می گیرد. برای همه انسان ها پیش می آید که در دوره ای از زندگی تنهایی را تجربه کرده باشند. اما درک انسان ها از تنهایی، نوع تجربه ی تنهایی و موقعیتی که عامل تنهایی است، با هم فرق می کند. تنهایی ممکن است برای یک نفر خوشایند و برای شخصی دیگر یک معضل روحی باشد.  

تماس با مشاور


علت تمایل شدید به تنهایی

افراد زیادی تنهایی را دوست دارند. عده ای با توجه به شرایط خاص، گرفتار تنهایی می شوند. تفاوت زیادی بین  قرار گرفتن در وضعیت تنهایی به اجبار  و تمایل به تنهایی وجود دارد. عده ای تنهایی را انتخاب می کنند، زیرا به دلایل مختلف از آن لذت می برند. ولی آیا علاقه به تنهایی خوب است؟ آیا گوشه گیری و انزوا طلبی عوارضی به همراه ندارد؟ برای دانستن پاسخ این سوالات بهتر است از تعریف تنهایی شروع کنیم.  

اینفوگرافیک علت تمایل شدید به تنهایی

اینفوگرافیک علت تمایل شدید به تنهایی

تنهایی چیست؟

تنهایی یک حس درونی است. یک احساس ذهنی که تجربه آن برای هر کسی با دیگری فرق دارد. تنهایی با تنها بودن، متفاوت است. تنهایی تجربه ی حالات ناخوشایند به دلایل مختلف است. از قبیل اتفاق ناگوار، بیماری، افسردگی، طلاق و....

علت تمایل شدید به تنهایی | تفاوت تنهایی و تنها بودن

تنهایی اگر ناخواسته باشد، نمی تواند یک انتخاب باشد و یک دلیل پیش زمینه ای برای آن وجود دارد. اما تنها بودن، می تواند با توجه به تیپ شخصیتی فرد، انتخابی باشد. در تنهایی، شخص تمایل به برقراری ارتباط با دنیای اطراف دارد ولی به دلیل موقعیت یا شرایط روحی یا جسمی، امکان آن وجود ندارد. اما تنهایی خودخواسته، یک گزینش میان ارتباط اجتماعی و فردی و ترجیح تنهایی به ارتباط اجتماعی است. در همین راستا میتوانید از سخنان مشاور و روانشناس نیز بهره بگیرید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.  

علت تمایل شدید به تنهایی | انواع تنهایی

علل متفاوتی باعث می شوند، یک انسان احساس تنهایی را در یک بازه زمانی کوتاه یا بلند مدت تجربه کند. بنابراین علل تنهایی می توانند تنهایی را در پارت های متفاوتی از هم جدا کنند. که در زیر به توضیح انواع تنهایی از نظر دلایلی که مسبب تنهایی هستند پرداخته می شود

1-تنهایی اجتماعی

این تنهایی زمانی اتفاق می افتد، که یک فرد بنا به دلایلی ارتباط خود را با جامعه اطراف از دست می دهد. مثلا مهاجرت به شهر یا کشور دیگر باعث می شود، شبکه اجتماعی فرد از دست برود. بنابراین او احساس تنهایی اجتماعی می کند.
مثال دیگر می تواند تاثیر یک بیماری روحی مانند افسردگی باشد. افراد افسرده تمایل خود را به تعاملات اجتماعی از دست می دهند و به مرور دامنه روابط اجتماعی آن ها محدود می شود. آن ها دیگر در مناسبات اجتماعی، جمع دوستان و فعالیت های اجتماعی شرکت نمی کنند و تمایل دارند که در لاک خود فرو بروند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه علائم افسردگی کلیک کنید.

2-علت تمایل شدید به تنهایی | تنهایی عاطفی

این نوع از تنهایی معمولا به دلیل نبود یک پیوند عمیق عاطفی به وجود می آید. یا پی آمد یک تراژدی در زندگی خصوصی فرد، مانند تجربه طلاق، از دست دادن، فقدان می باشد. از نظر رابرت ایس ویس، تنهایی عاطفی و تئوری دلبستگی با یکدیگر مرتبط و وابسته هستند. به عقیده او انسان ها به برقراری روابط عمیق دلبستگی با نزدیکان خود، والدین، دوستان نزدیک، شریک جنسی و عاطفی، احتیاج دارند.  تنهایی عاطفی خود به دو نوع تنهایی خانوادگی و رمانتیک تقسیم می شود که این تفکیک  توسط دیتومماسو و اسپینر، در سال 1997 صورت گرفت و در ادامه به توضیح آنها پرداخته می شود.
 • تنهایی خانوادگی: تنهایی است که در آن فرد با افراد خانواده خود نمی تواند روابط مسالمت آمیزی برقرار کند و سازش بین فرد با اعضای خانواده برقرار نمی شود. این نوع تنهایی، بیش از سایر انواع تنهایی، میزان آسیب پذیری شخص را افزایش می دهد. خانواده بنیان و ریشه و اصل یک انسان است که اختلافات و عدم تفاهم و روابط ناسالم، بین اعضای آن می تواند، صدمات جبران ناپذیری به جا بگذارد.
 • تنهایی رمانتیک: که اغلب بین جوانان به دلایل نبود شرایط ازدواج، مجرد ماندن و عدم تمایل به انواع ازدواج و... اتفاق می افتد. نبود رابطه عاشقانه بین بزرگسالان جوان، باعث تمایل آنها به تنهایی است و کسانی که ازدواج می کنند با برقراری رابطه صمیمی، کمتر خود را به تنهایی عادت می دهند.
در موارد که رابطه عاشقانه خوب پیش نمی رود و طرفین نمی توانند ارتباط موثر و صمیمی برقرار کنند و از نظر عاطفی به هم نزدیک نمی شوند، میل به تنهایی افزایش می یابد.

3-تنهایی بر اساس ویژگی های شخصیتی

افراد درونگرا :افرادی که از نظر شخصیتی درونگرا هستند، اغلب تنهایی را نه بخاطر معضلات و مشکلات موقتی، بلکه بیشتر به عنوان سبک زندگی انتخاب می کنند. این اشخاص با اجتماع ارتباط برقرار می کنند اما از اجتماع تاثیر نمی پذیرند. خلوت خود را دوست دارند. از این که با دیگران وقت بگذرانند لذت می برند، اما برای ریکاوری شدن به تنهایی خود احتیاج دارند. آنها انرژی خود را بیشتر از تنهایی، دریافت می کنند و در جمع، کمتر احساس آرامش می کنند.در خلوت خود فرصت تمرکز و فکر کردن روی موضوعات مختلف را دارند که معمولا در جمع دوستان یا اجتماع مقدور نیست.
درونگرا تنهایی را به عنوان مامن خود می شناسد. مردم گریز نیست. اما برای تعادل در روح و روان، بیشتر با خود خلوت می کند. اغلب کارهای خود را به تنهایی انجام می دهد و در کار گروهی کمتر شرکت می کند. در میان جمع، زود خسته می شود و بیشترین آسایش خود را در همان تنهایی انتخابی می داند.

4-عزت نفس پایین، از علل تنهایی

 1. عزت نفس پایین: کسانی که عزت نفس پایین دارند، در برقراری رابطه دچار ضعف شخصیتی هستند. به راحتی نمی توانند با کسی دوست شوند. یا رابطه بگیرند و تمایل به تنهایی دارند.
 2. کمبود انرژی: ممکن است شما از نظر روحی و جسمی انرژی زیادی برای وقت گذراندن و ارتباط با دیگران نداشته باشید. حتی با خود فکر کنید بعضی افراد این همه انرژی را از کجا آورده اند. چون رابطه با دیگران و درگیر مسائل دیگران شدن، از شما انرژی زیادی می گیرد. تنهایی را ترجیح دهید.
 3. شخصیت اضطرابی: برخی از انسان ها از موقعیت های اجتماعی فرار می کنند. سعی می کنند کمتر در جمع حضور پیدا کنند. به این خاطر که در اجتماع دچار استرس و اضطراب می شوند و شاید دچار ترس از صحبت در جمع هستند. فشار زیادی احساس می کنند و تپش قلب می گیرند. کف دستشان عرق می کند و بودن در جمع به آن ها، حس خوبی نمی دهد. لذا تمایل دارند بیشتر تنها باشند.
 4. علاقه به سکوت و تنهایی: دسته ای از افراد هم هستند که به دلیل خلوت بودن اطرافشان، به محیط آرام عادت کرده اند و به محض این که خلوت خود را ترک می کنند و به جمع می پیوندند، زود خسته می شوند. آنها نمی توانند سرو صدا را به مدت طولانی تحمل کنند. به این خاطر کمتر مایل هستند در جمع باشند.
 علت تمایل شدید به تنهایی

علت تمایل شدید به تنهایی | عوارض تنهایی

تنهایی در گذر زمان، می تواند آسیب های روحی و جسمی زیادی برای انسان به همراه داشته باشد. از تاثیرات منفی تنهایی می توان به موارد زیر اشاره کرد.
 • تغییر خلق و خو: وقتی انسان مدتی تنها می ماند، میزان شادی و انرژی او کاهش پیدا می کند. بازدارنده های هورمون سرتونین و دوپامین، باعث تغیر عملکرد سلول های مغزی می شوند و در نتیجه خلق و خوی فرد افت کرده و شخص تنها، عصبی و بدخلق می شود.
 • کاهش تمرکز و حافظه: در پی افزایش میزان گوشه گیری فرد و کاهش هورمون هایی در بدن، مانند دوپامین و اپی نفرین، میزان یادگیری پایین آمده و شخص کمتر می تواند روی موضوعی متمرکز باشد.
 • پیشروی بیماری آلزایمر: بین تنهایی و آلزایمر یک رابطه مستقیم وجود دارد. هر چه شخص مخصوصا در سنین بالا، تنهاتر می شود، بیماری آلزایمر روز به روز بیشتر پیشرفت می کند.
 • ابتلا به افسردگی: انسان موجودی اجتماعی است که در دراز مدت نمی تواند از اجتماع فاصله بگیرد. کسی که خود را در تنهایی حبس می کند، کم کم در اثر تنهایی و عوارض روحی و جسمی آن، به افسردگی مبتلا می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه درمان افسردگی کلیک کنید.
 • زیاد شدن استرس: آدم هایی که تنها زندگی می کنند و از حضور در جمع امتناع می کنند، بعد از مدتی دچار استرس و ترس می شوند و دیگر کمتر می توانند از تنهایی فاصله بگیرند.
 • فاصله از واقعیات زندگی: کسی که به تنهایی پناه می برد، دیگر کمتر به تبادل اطلاعات با دیگران می پردازد و نمی تواند از دیگران کمک فکری بگیرد. یا از نقطه نظرات دیگران باخبر شود. و نمی تواند معلومات و نظرات خود را به اشتراک بگذارد و نظر دیگران را جویا شود. کمتر هم در جریان اتفاقات روزانه قرار می گیرد.

علت تمایل شدید به تنهایی | برخی دیگر عوارض تنهایی

 • ضعیف شدن مهارت های کلامی و ذهنی: فرد تنها کمتر از افراد دیگر تعاملات اجتماعی دارد. بنابراین کمتر صحبت می کند و ذهنش هم کمتر درگیر مسائل مختلف می شود. بنابراین در درازمدت، مهارت و تسلط کلامی و ذهنی خود را از دست می دهد.
 • از دست دادن انگیزه: شخص تنها، وقتی در لاک تنهایی خود فرو می رود از مزایای زیادی محروم می شود. جمع اطرافیان به شخص، انگیزه فعالیت می دهند و به او برای ادامه فعالیت های روزانه و پیگیری اهدافش، کمک می کنند. ارتباط با دیگران برای بهبود روحیه بسیار مفید است. بدون وجود دیگران، نیازی برای ادامه دادن و فعالیت کردن در خود حس نمی کند.
 • اعتیاد به مواد الکلی و گرایش به سیگار: افرادی که تنهایی زیادی تجربه می کنند، به ویژه کسانی که به دلایل ناراحتی روحی، مستعد روی آوردن به آرام بخش های مصنوعی هستند، به دنبال مصرف مواد الکلی و کشیدن سیگار، در دام اعتیاد به این مواد می افتند.
 • افزایش احتمال مرگ و میر: خطر ماندن در تنهایی، می تواند خیلی بیشتر از آن باشد که بخواهید ساده از کنار آن گذر کنید. تنهایی ذره ذره تمام انگیزه و تمایل به زندگی را در خود هضم می کند و ممکن است فرد را با ابتلا به بیماری های خطرناک به کام مرگ بکشد.
 

علت تمایل شدید به تنهایی | کارهای موثر در دوران تنهایی

در زمانی که یک فرد تنها زندگی می کند، مخصوصا اگر تنهایی، خودخواسته نیست و یک عامل درونی یا خارجی مانعی است که شخص را در انزوا نگه داشته، می توان اقداماتی انجام داد که شخص بتواند روحیه خود را تقویت کند و از زندگی لذت ببرد.
 • کتاب خواندن: کتاب خواندن از کارهای لذت بخشی است که می تواند لحظات پرباری برای شخص تنها بسازد. خواندن کتاب هایی، با موضوعات متفاوت، انسان را راهی سفری مجازی می کند و سطح معلومات او را افزایش می دهد.
 • رفتن به طبیعت: اگر زمانی که تنها هستید بتوانید به طبیعت گردی کنید، در بهبود حالتان خیلی موثر است. باعث شادابی روحتان می شود و در صورتی که عامل پناه بردن به تنهایی، افسردگی یا مسائل ناراحتت کننده باشد، بودن در طبیعت بسیار مفید است و می تواند انرژی زیادی به شما بدهد.

برخی دیگر از راهکار های موثر در دوران تنهایی

 • پیاده روی: قدم زدن در هوای آزاد هم از کارهای بسیار خوبی است که در این زمان می توان انجام داد که از افت روحیه در خانه و غرق شدن در سیل افکار منفی، جلوگیری می کند.
 • یادگیری یک حرفه یا هنر جدید: وقتی تلاش می کنید که یک حرفه یا هنر جدید بیاموزید، زمان زیادی صرف این کار می شود و یک دغدغه مناسب برای پر کردن وقت و دوری از افکار آزار دهنده است. در نهایت کاری جدید یاد گرفتید، که می تواند برای شما مفید باشد.
 • رفتن به باشگاه: اگرچه باشگاه یک مکان عمومی است و برای کسی که از جمع فاصله دارد، ممکن است خوشایند نباشد. اما بودن در یک جمع ناشناس، می تواند کمک کند بدون استرس و کم کم برای خود دوستانی پیدا کنید. ضمن این که ورزش کردن باعث افزایش هورمون های شادی آور و بالا بردن توان بدنی شما می شود.
 • رفتن به سینما، نمایشگاه، اماکن دیدنی: قدری از وقت خود را می توانید صرف رفتن به سینما کنید. یا از یک نمایشگاه دیدن کنید و با دیدن چیزهای تازه برای برگشتن به جامعه به خودتان انگیزه بدهید.
 علت تمایل شدید به تنهایی

راهکارهای جلوگیری از تنهایی

 • پذیرش خود: یکی از راه های کنترل تمایل به تنهایی در افرادی که عزت نفس و اعتماد به نفس پایینی دارند، این است که بر نکات مثبت شخصیتی خود، توجه کنند و خود را هر طور که هستند بپذیرند.
 • مدارا با دیگران: برای کسانی که از جمع فرار می کنند و علت فرار آنها احتمالا بالا رفتن سطح تنش، در روابط اجتماعی است، یک راهکار این است که بپذیرند انسان ها موجودات کاملی نیستند و نباید به خاطر اختلافات یا تفاوت های اخلاقی فاصله اجتماعی را آنقدر زیاد کرد که از آسیب های آن گریزی نباشد. می توان رابطه برقرار کرد اما حدود و مرزهایی گذاشت که کمتر با مشکل برخورد کرد.
 • درک تاثیرات منفی تنهایی: به نشانه ها و علائم تنهایی دقت کنید و در مورد آن اطلاعات جمع کنید. دانستن مخاطرات یک مسیر، به شما کمک می کند خود را گرفتار عوارض تنهایی نکنید.
 • گسترش شبکه ارتباطات اجتماعی: سعی کنید با اشخاص جدید دوست شوید و وارد رابطه جدیدی بشوید. برای کسانی که فراق، طلاق یا شکست عاطفی را تجربه کرده اند، تنهایی می تواند به مراتب آسیب بیشتری به دنبال داشته باشد، پس اگر جزء این دسته هستید، از اجتماع فاصله نگیرید. سعی کنید با ارتباطات جدید فکر خود را درگیر کنید و از غم و تنهایی فاصله بگیرید.
 • استفاده مفید از تنهایی: اگر قصد دارید برای مدتی از دیگران فاصله بگیرید، برای خود برنامه مفیدی داشته باشید تا از افکار منفی در امان باشید. نگذارید تنهایی، شما را تحت تاثیر قرار دهد. لیستی از کارهایی که می توان در تنهایی انجام داد، که هم، مفید باشد، هم شما را در مشکلاتتان غرق نکند، داشته باشید. در کنار آن می توانید از  شبکه های اجتماعی برای این که کمتر حس تنهایی بکنید، استفاده کنید.
 

سخن آخر درباره علت تمایل شدید به تنهایی

تنهایی از بدترین آفت های سلامتی است. فکر نکنید اگر مدتی تنها بمانید اوضاع بهتر خواهد شد. به ویژه در مورد کسانی که زمینه های بیماری روحی دارند، تنهایی تشدید کننده بیماری است. تنهایی به مرور و خیلی آرام، به روح و روان انسان رخنه می کند و سلامتی شما را به خطر می اندازد. اگر شما هم در این زمینه مسئله ای دارید می‌توانید موضوع را با روانشناسان ما در مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در میان بگذارید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*