ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

علت خواب آلودگی در طول روز چیست؟

علت خواب آلودگی در طول روز چیست؟ بسیاری از افراد در طول روز دچار خواب آلودگی می‌شوند. مشخص است که عمده‌ترین دلیل خواب آلودگی در طول روز به کیفیت و  کمیت خواب شبانه بر می‌گردد. خواب یک فعالیت طبیعی و واجب برای سلامت بدن است و در صورت اختلال در خواب، مشکلات جدی برای انسان به وجود می‌آید. به طور کلی، اکثر انسان‌ها به 6 الی 8 ساعت خواب مفید در شب نیاز دارند تا ذهن و جسم شان استراحت کند. اما برخی از افراد به دلایل متعددی از خواب کافی بهره نمی‌برند و این مسئله باعث می‌شود که در طول روز مدام احساس خواب آلودگی داشته باشند. با این حال برای درمان خواب آلودگی و بی‌حوصلگی در طول روز لازم است تا علت آن را به طور دقیق در خود بررسی کنید. در مطلب پیشرو بسیاری از علل را ذکر کرده‌ایم. 

گیف علت خواب آلودگی در طول روز چیست؟
 

                                             
 

علت خواب آلودگی | خواب آلودگی در طول روز

اکثر بزرگسالان به حدود 6 تا 8 ساعت خواب در طول شب نیاز دارند. البته این میزان در افراد مختلف متفاوت است و بدن برخی افراد به ساعت کمتر و یا بیشتر نیاز دارد. امروزه با تغییر شرایط زندگی، بسیاری از افراد خواب شبانه کامل را از خود دریغ می‌کنند و در نتیجه بدن آن‌ها به میزان کافی استراحت نمی‌کند. در این شرایط بدن برای جبران خواب شبانه در حالت خواب آلودگی قرار می‌‌گیرد و شخص دائما در طول روز احساس کسالت می‌کند.

خواب ناکافی علاوه بر آسیب به بدن با خطرات دیگری نیز همراه است چرا که اکثر فعالیت‌های روزانه همچون کار کردن و رانندگی به هوشیاری کامل نیاز دارند. علاوه بر خواب ناکافی، مشکلات دیگری نیز هستند که باعث خواب آلودگی در طول روز می‌شوند.

برای اطلاع بیشتر درباره بی خوابی شبانه کلیک کنید.

 

اینفوگرافیک علت خواب آلودگی در طول روز

اینفوگرافیک علت خواب آلودگی در طول روز

علت خواب آلودگی | نشانه های خواب آلودگی

ممکن است که خواب آلودگی در طول روز به دلیل مشکلات پزشکی باشد. در صورت مشاهده علائم آن ها به پزشک مراجعه کنید. این علائم موارد زیر را دربرمی‌گیرد.

_خوابیدن و چرت زدن در مکان‌ها و زمان‌های غیر معمول در طول روز

_برای به خواب رفتن زمان زیادی لازم داشته باشید.

_در طول شب چندین بار از خواب بیدار شوید و برای خوابیدن دوباره مشکل داشته باشید.

_خروپف های بلند، نفس های بلند و غیر عادی، صداهای شوک آور در حین خواب که توسط افراد دیگر گزارش داده می‌شود. 

_احساس ناتوانی بدن در حین بیدار شدن می‌تواند علت خواب آلودگی باشد.

_حرکت های سریع و ناگهانی دست و پا در حین خواب که توسط افراد دیگر گزارش داده می‌شود.

_رفتارهای غیرعادی همچون راه رفتن در حین خواب

_احساس ضعف غیرعادی و ناگهانی در موقع خشم، استرس و ناراحتی

 

خواب آلودگی ناشی از مشکلات خواب

ممکن است که خواب آلودگی در طول روز به دلیل عدم خواب کافی در شب باشد اما برخی از افراد مدت زمان بسیار زیادی در رخت خواب هستند ولی باز هم در طول روز احساس ضعف و بی خوابی دارند. ممکن است که این افراد دچار مشکلات خواب باشند. مشکلات خواب باعث خواب‌ آلودگی در طول روز می‌شوند. عمده ترین مشکلات خواب شامل موارد زیر است.

علت خواب آلودگی | بی خوابی

ممکن است که بی خوابی نشانه‌ای از اختلالات خواب باشد. بی خوابی باعث می‌شود که فرد به سختی به خواب برود و پس از خوابیدن نیز به سرعت بیدار شود. این مشکل باعث عدم استراحت کافی بدن شده و مشکلات جدی برای فرد ایجاد می‌کند. لازم است که این افراد از نظر پزشکی به خوبی ارزیابی شوند. برای اطلاع از راه‌های ساده در درمان بی‌خوابی به مقاله درمان بی‌خوابی مراجعه کنید.

وقفه تنفسی

این اختلال باعث خروپف، نفس نفس زدن و قطع تنفس در حین خواب می‌شود و به این دلیل فرد ناگهان از خواب بیدار می‌شود. وقفه‌های تنفسی باعث کاهش اکسیژن در حین خواب می‌شود و مغز فرمان بیدار شدن می‌دهد. البته ممکن است که فرد متوجه کاهش اکسیژن خود نشود و فقط متوجه بیداری شدن های مکرر باشد. اختلال وقفه تنفس باعث افزایش خطر فشار خون، سکته قلبی و سکته مغزی می‌‌گردد. توصیه می‌شود که در صورت مشاهده این علائم به پزشک مراجعه کنید. برای اطلاع از نشانه‌های بیماری سکته قلبی کلیک کنید.

علت خواب آلودگی | سندروم پای بی قرار

این سندورم باعث می‌شود که فرد در حین خواب و به صورت ناگهانی و غیر ارادی پاهای خود را تکان دهد. ممکن است که در این حالت فرد سوزش، درد و خارش در پا داشته باشد. این اتفاق باعث می‌شود که فرد نتواند به خوبی استراحت کند و در نتیجه دچار خواب آلودگی در طول روز می‌شود. برای آشنایی بیشتر با این اختلال می‌توانید مقاله‌ سندرم پاهای بی قرار را مطالعه کنید.

علت خواب آلودگی | خواب پریشی

در این اختلال فرد دچار رفتارهای غیر طبیعی همچون راه رفتن در حین خواب، کابوس‌های شبانه و کوبیدن سر به دیوار می‌شود. این اختلال باعث می‌شود که فرد از خواب بیدار شده و شروع به کارهایی همچون خودزنی و فریاد زدن کند. حتی ممکن است که فرد در اثر پاسخ به کابوس‌های خود، رفتارهای غیرعادی انجام دهد. این اختلال بیشتر در افراد مسن دیده می‌شود و خطر بروز بیماری پارکینسون را به همراه دارد.

برای آشنایی بیشتر با بیماری پارکینسون کلیک کنید.

حمله خواب

اختلال حمله خواب باعث می‌شود که فرد در زمان‌ها و موقعیت‌های غیرعادی، ناگهان به خواب برود. این حمله خواب به قدری سریع است که انگار بیهوش می‌شود. برخی از افراد گزارش داده‌اند که پس از حمله خواب به سرعت شروع به رویا دیدن می‌کنند. برخی از افراد نیز در طی خواب فلج می‌شوند و پس از بیدار شدن توانایی حرکت دادن بدن خود را ندارند. برای اطلاع از انواع دیگر اختلالات خواب کلیک کنید.

خوردن غذا

غذا خوردن و عادت‌هایی غذایی نیز می‌تواند علت خواب آلودگی در طول روز باشد. بدن برای دریافت انرژی موجود در مواد غذایی، هورمون‌هایی ترشح می‌کند و این هورمون‌ها باعث احساس خواب آلودگی می‌شوند. اما برخی از غذاها باعث افزایش انرژی و پایداری شرایط بدنی می‌شوند. رژیم‌هایی غذایی سالمی که شامل سبزیجات و چربی های سالم هستند به پایداری سطح انرژی کمک می‌کنند.

همچنین با کاهش شکر، کاهش حجم وعده غذایی و افزایش تعداد وعده‌ها می‌توان از خواب آلودگی بعد از غذا پیشگیری کرد. ورزش و فعالیت فیزیکی پس از صرف غذا، خواب آلودگی را کاهش داده و باعث افزایش هوشیاری در طول روز می‌شود. در برخی موارد نادر نیز امکان دارد که خواب آلودگی پس از غذا به دلایل مشکلات جسمی همچون دیابت، کم خونی، تیروئید و غیره باشد.

 

علت خواب آلودگی | درمان خواب آلودگی در طول روز

همان طور که گفته شد خواب آلودگی در طول روز تحت تاثیر عوامل مختلفی است و دلایل متعددی دارد. در صورتی که فکر می‌کنید مشکلاتی همچون مشکلات فوق را دارید، به پزشک مراجعه کنید. اختلالات خواب قابل درمان هستند و پس از درمان شاهد افزایش کیفیت چشم گیری در زندگی خود می‌شوید. خواب و مشکلات مربوط به آن را جدی بگیرید و به دنبال درمان آن‌ها باشید. بسیاری از اختلالات خواب از استرس و تنش‌های روانی زندگی روزمره نشأت می‌گیرند.

پس اگر به دنبال راهی برای درمان ریشه‌ای و رفع مشکل اصلی خواب آلودگی خود هستید از خدمات رواندرمانی متخصصان استفاده نمایید. مشاوران ما نیز در مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی به صورت تلفنی و حضوری آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می‌باشند تا بتوانید با درمان اختلالات خواب، مشکلات را کاهش دهید و آسوده بخوابید.

برای اطلاع بیشتر درباره روند دریافت مشاوره تلفنی کلیک کنید.

 

سوالات متداول

علت خواب آلودگی بعد از غذا خوردن چیست؟

بدن برای دریافت انرژی موجود در مواد غذایی، هورمون‌هایی ترشح می‌کند و این هورمون‌ها باعث احساس خواب آلودگی می‌شوند. با این حال با تغییر رژیم غذایی با سادگی می‌توانید این موضوع را حل کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه خواب آلودگی در طول روز می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق شماره 02122018502 و یا از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*