ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

علت احساس تنهایی | با علائم و روش های مقابله با این حس آشنا شوید


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با احساس تنهایی پیج اینستاگرام مؤسسه حامی را دنبال کنید.


احساس تنهایی در واقع احساس ترس از قطع شدن رابطه و یا بیگانگی با افراد دیگر است. هرکس مواقعی را تجربه می کند که به دلایل موقعیتی یا به دلایل شخصی، تنهایی را انتخاب کرده است. تنها بودن در صورتی که تحت کنترل فرد باشد می تواند مثبت و لذت بخش باشد. بنابراین احساس تنهایی، ناشی از ترس تنها بودن می باشد. اگر مدام احساس تنهایی دارید ممکن است بیش از حد به دیگران وابسته باشید که منجر به تشخیص اختلال ترس از تنهایی یا مونوفوبیا می شود.
با درمان های رایج شناختی رفتاری، می توان بیماری را کنترل و درمان کرد. افراد با بهره مندی از مشاوره روانشناسی می توانند با تشخیص به موقع این اختلال و درمان آن، رنج روانی خود را کاهش داده و زندگی شادی را تجربه نمایند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

تماس با مشاور


احساس تنهایی یعنی چه؟

تنهایی یک حالت عاطفی خودخواسته است. شکلی از منزوی بودن از دیگران که اغلب به معنای انتخاب آگاهانه برای گوشه گیری و انزواطلبی برداشت می شود. تنهایی خودخواسته را نباید با ترس از تنهایی یکی دانست. تنهایی چیزی فراتر از احساس تمایل به شرکت یا تمایل به انجام کاری با شخص دیگر است. به طوری که داشتن هر گونه ارتباط معنادار انسانی دشوار یا حتی غیرممکن باشد. اما در شکل بیمارگونه آن یعنی ترس از تنهایی، فرد تنها اغلب از درون احساس پــوچی یا توخالی بودن می کنند.
تنها بودن و تنها ماندن و حتی ترس از تنهایی، بسیاری از افراد را ناامن، مضطرب و افسرده می کند. منظور از "تنها بودن" برای افراد مختلف معنای متفاوتی دارد. ارزیابی آنچه ترس شما را تشکیل می دهد و میزان این ترس که رفتار شما را کنترل می کند بسیار مهم است. به عنوان مثال، مهم است که توجه داشته باشید که آیا ترس شما دارای عناصر اجتماعی است. آیا ترس مربوط به نگرانی های مربوط به خشونت شخصی خانوادگی است. آیا تمرکز بر شخص یا نوع خاصی از افراد است و نه نیاز به داشتن یک انسان در نزدیکی. هرکدام از اینها مشخصات خود را برای تشخیص خواهد داشت. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله علــت تمایل شدید به تنهایی را مطالعه فرمایید.

اینفوگرافیک علت احساس تنهایی

اینفوگرافیک علت احساس تنهایی

پیشینه ی مطالعاتی

شواهد بالینی و تحقیقی این واقعیت را تأیید می کند که اغلب اوقات یکی از دلایل اصلی این که مردان و زنان رابطه ایجاد می کنند و سپس اغلب در یک رابطه که احتمالا مطلوب نیست باقی می مانند، مربوط به ترس از تنهایی است. همانطور که هر مشاور خوبی می داند، یک رابطه مبتنی بر ترس، یک رابطه بسیار ناخوشایند و ناتمام خواهد بود. تا زمانی که شخصی نتواند لذت در کنار خود بودن و دوســت داشتن خود را بیاموزد، ممکن است دائماً خود را در تنهایی ببیند. به این ترتیب برای رفع این تنهایی وارد روابطی شود که بر اساس ترس است. در واقع ازدواج به خاطــر فرار از تنهایی نیز یکی از مواردی است که افراد مبتلا به ترس از تنهایی به آن تن می دهند. اغلب اوقات افرادی که با خود راحت نیستند، ناخودآگاه خود را از تجربه صمیمیت عمیق با دیگران منع می کنند چرا که خویش را به عنوان بهترین فردی که می توانند باشند، نمی شناسند.

تشخیص افتراقی احساس تنهایی با انواع ترس از تنهایی

احساس تنهایی، چیزی جدا از ترس است. مونوفوبیا یا ترس از تنهایی، با ترس های دیگری اشتراکات فراوانی دارد. گاهی ممکن است احساس تنهایی با ترس از تنهایی به اشتباه گرفته شود.
برای تشخیص ترس از تنهایی با احساس تنهایی، پزشک شرح حال جسمی را می گیرد و مطمئن می شود که بیماری دیگری علت علائم شما نیست. آنها به دنبال علامت هایی هستند که نشان دهد ترس شما از تنهایی آنقدر شدید است که زندگی روزمره شما را مختل کند. مانند سایر فوبیاها، احساس عصبی بودن یا ناراحتی برای تشخیص کافی نیست. اگر به بیماری ترس از تنهایی مبتلا هستید، تنها بودن یا در برخی موارد تصور اینکه تنها هستید باعث ایجاد ترس یا اضطراب شدید و فوری می شود که منجر به الگوی اجتناب خواهد شد. برای تشخیص علائم فوبیا باید حداقل به مدت شش ماه وجود داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه فــوبیــا کلیک کنید.

تنهایی

علائم ترس از تنهایی

احتمالا اکثر ما فردی را در سیستم حمایتی خود داریم که در صورت غیبتمان، هراسان و آشفته خواهد شد. اما ناراحتی که افراد مبتلا به هراس از تنهایی تجربه می کنند بسیار جدی تر و مخرب تر است. علائم مونوفوبیا می تواند متفاوت باشد و شامل موارد زیر است.
 • سرگیجه، غش یا حالت تهوع در تنهایی.
 • تجربه اضطراب شدید که با وضعیت آنها متناسب نیست.
 • وقتی به تنهایی فکر می کنند احساس ترس بی اندازه می کنند.
 • احساس تنهایی در جمع یا نادیده گرفته شدن حتی در یک گروه یا جمعیت دارند.
 • برای جلوگیری از منزوی شدن تلاش زیادی انجام می دهند.
 • افزایش ضربان قلب، گرفتگی قفسه سینه و مشکل تنفس در تنهایی دارند.
 • موارد وحشت زدگی.
 • مشکلات مربوط به جنبه های دیگر زندگی از جمله عدم توانایی آنها در حفظ روابط سالم و احساس تنهایی در رابطه عاطفی.
 • این باور که اگر تنها بمانند یک اتفاق فاجعه بار رخ خواهد داد.
 

علت احساس تنهایی چیست؟

مشخص نیست چه عواملی باعث ایجاد بیماری هایی مانند مونوفوبیا می شود. ممکن است به دلیل یک تجربه آسیب زا که هنگام تنها ماندن داشته اید، موثر باشد یا این رفتار را از اعضای خانواده یا دوستان نزدیک آموخته باشید. همچنین ممکن است ترس از تنهایی در کودکان و ناملایمات دوران کودکی در هراس از تنهایی در بزرگسالی نقش داشته باشد. در صورت بروز شرایط اضطراری، این وضعیت ممکن است با احساس عدم کفایت مرتبط باشد. نگرانی مشترک بسیاری از افرادی که حتی در خانه خود از تنهایی می ترسند.
شما همچنین ممکن است دلایل موجهی برای احساس ترس داشته باشید. مانند این که در محله ای زندگی کنید که میزان جرم و جنایت زیاد است. به طور کلی این ترس ها نباید فراتر از تشویق شما باشد. تا جایی که به اتخاذ اقدامات ایمنی منطقی بیانجامد و شیوه زندگی شما را تعیین کنند بیماری نخواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد انــواع تــرس مرضی و غیرمرضی کلیک کنید.

1-عدم اعتماد به نفس و ترس علت احساس تنهایی است

احساس تنهایی می تواند ناشی از عوامل مختلف باشد. شاید شما در زمان خاصی از زندگی رها شده اید و تنها بودن را با بی مهری یا نادیده گرفته شدن همراه کرده اید. ترس از تنهایی می تواند به طور مستقیم با عدم اعتماد به نفس و این اعتقاد مرتبط باشد که اگر تنها هستید نمی توانید از فعالیت ها لذت ببرید. شاید هرگز لــذت بردن از تنهایی را یاد نگرفته اید. مانند هر چیزی در زندگی، موارد آموخته شده را می توان تغییر داد. می توانید یاد بگیرید که در تنهایی حالتان خوب باشد بدون اینکه مجبور باشید با دیگران باشید.
هنگامی که بر ترس از تنهایی غلبه می کنید فوراً حس مستقل و مطمئن تری به سراغتان می آید. در حقیقت، غلبه بر ترس از تنهایی مزایای زیادی دارد. وقتی تنها هستید زمان دارید به خودتان فکر کنید. آرامش خاصی وجود دارد که فقط در تنهایی می توانید تجربه کنید. وقت گذرانی در تنهایی گاهی اوقات می تواند زمان گذراندن با دیگران را لذت بخش تر کند. به یاد داشته باشید که تنها بودن لزوماً به معنای تنها بودن ازاردهنده نیست و در بسیاری از مواقع می تواند موجب شکوفایی توانمندی های و خــودکارآمدی افراد نیز شود.

2-ترس از تنهایی به عنوان یک پاسخ ثانویه

افراد به دلایل زیادی می توانند تنهایی را تجربه کنند و بسیاری از رویدادهای زندگی به مقوله تنهایی مربوط می شود. تنهایی پاسخی بسیار رایج به طلاق یا از دست دادن هر رابطه مهم طولانی مدت است. در این موارد ممکن است هم از دست دادن یک شخص خاص و هم خروج از محافل اجتماعی ناشی از این رویداد با ناراحتی غیرقابل تحمل همراه شود.
تنهایی می تواند پاسخی به یک موقعیت یا رویداد خاص باشد، مانند مرگ یا غیبت طولانی مدت یک عزیز مثل پدر. تنهایی همچنین ممکن است پس از تولد فرزند، پس از ازدواج یا پس از هر رویداد جزئی یا بزرگ زندگی رخ دهد. تنهایی می تواند در ازدواج یا روابط نزدیک مشابهی رخ دهد که در آن خشم، نارضایتی یا فقدان یک ارتباط دوست داشتنی و رضایت بخش وجود دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه احساس تنهایی بعد از ازدواج کلیک کنید.

3-فراوانی ابتلا در سنین مختلف

بهترین جایگزین برای تنهایی و ترس از تنهایی به عنوان یک نقص یا به عنوان یک ویژگی شخصیتی تغییر ناپذیر این است که تشخیص دهیم تنهایی چیزی است که واقعا می توان تغییر داد. مهم است بدانید که تنهایی و ترس از تنهایی تجربیات رایجی بین مردم است. طبق یک نظرسنجی ۲۵ درصد از همه بزرگسالان حداقل هر چند هفته یکبار احساس تنهایی دردناک می کنند و میزان بروز در بین نوجوانان و دانشجویان حتی بیشتر است. تنهایی نه یک حالت دائمی است و نه به خودی خود "بد" است. در عوض باید به طور دقیق تری به عنوان سیگنال یا نشانگر نیازهای مهمی که برآورده نمی شوند، به آن نگاه و ارزیابی اش کرد. برای آشنایی بیشتر با احساس ناهنجار و غیر عادی تنهایی و روش های درمــان تنهایی کلیک کنید.

علت احساس تنهایی | عوارض و آثار تنهایی

احساس تنهایی مدام، اغلب بر کیفیت زندگی افراد تأثیر می گذارد. می تواند باعث حــملات پانیک و وحشت ( پنیک اتک ) شود. افراد را از عزیزان و همکاران جدا کند و زندگی یک فرد را به طور کامل مختل کند. اگرچه هرکسی به تنهایی ترس خود را تجربه می کند و ممکن است علائم متفاوتی داشته باشد. عوارض تنهایی و ترس از تنهایی می تواند منجر به اخــتلالات اضطرابی، حملات وحشت زدگی، هراس، افسردگی، خودکشی، اعتیاد به مواد مخدر، اعتیاد به الکل و بیماری های حاد و مزمن شود.
تنهایی مزمن (برخلاف تنهایی معمولی که هر از گاهی احساس می شود) می تواند یک بیماری جدی باشد و با افزایش خطر مرگ ناشی از سرطان، سکته مغزی و بیماری های قلبی عروقی همراه است. افرادی که از نظر اجتماعی منزوی هستند دچار اخــتلالات خواب می شوند و کیفیت خواب پایینی دارند و در نتیجه روند ترمیمی آنها چه در مورد کیفیت خواب چه در مورد دایره ی ارتباطیشان کاهش می یابد. برای اینکه مشکلاتی که گفته شد، برایتان پیش نیاید، بهتر است هرچه زودتر علت احساس تنهایی خود را پیدا کرده و با روش های درمانی مناسب آن را بر طرف کنید.  
علت احساس تنهایی

شیوه های مقابله با احساس تنهایی

احساس ناتوانی در تنهایی می تواند مسافرت، انجام کارها و تجربه بسیاری از جنبه های زندگی را برای فرد سخت کند. ممکن است در حفظ رابطه عاطفی و روابط عاشقانه با مشکلات مهمی روبرو شوند. زیرا دیگران ممکن است نگرانی های فرد را رفتاری کنترل کننده یا چسبنده تلقی کنند. اگر مبتلا به مونوفوبی و یا ناامنی روانی هستید، مهم است که به دنبال درمان باشید و از توصیه های پزشک خود پیروی کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا راهکارهای مقابله در خانه را برای کاهش اضطراب خود تمرین کنید. برای مطالعه در زمینه ریشــه احساس ناامنی روانی کلیک کنید.
تکنیک های کنار آمدن می تواند شامل موارد زیر باشد:
 • تنفس عمیق، مراقبه و یــوگــا
 • شل شدن پیشرونده عضلات، تجسم

1-تکنیک های کسب آرامش

آرامش و تکنیک های تسکین استرس اغلب همراه با سایر رویکردهای درمانی هستند. تکنیک های آرامش ممکن است شامل مواردی مانند شیوه های خاص تنفس، تمرینات آرام سازی عضلات، تصویرسازی ذهنی هدایت شده یا آرامش بخشی با خود باشد. ارتباط این تکنیک های آرامش با تنهایی می تواند به شما کمک کند با احساس تنهایی، افسردگی و اضطراب کنار بیایید و بر آنها غلبه کنید. همچنین می توان از دارو استفاده کرد. در حالی که آنها ترس از تنهایی را "درمان" نمی کنند، می توانند علائم را از طریق تعامل شیمیایی به طور موقت سرکوب کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تکنیک های آرام سازی خود کلیک کنید.

2-پت تراپی

یکی دیگر از درمان های تنهایی و افسردگی، به ویژه در افراد مسن، درمان با حیوانات خانگی یا درمان با کمک حیوانات است. برخی از مطالعات و بررسی ها و همچنین شواهد ارائه شده توسط سازمان های داوطلبانه جامعه نشان می دهد که حضور همراهان حیوانات می تواند احساس تنهایی را کاهش داده و باعث درمان افسردگی شود. پیشنهاد می کنیم در این رابطه مقاله حیــوانات خانگی و انسان را مطالعه فرمایید.

3-استفاده از حواس پرتی

ممکن است متوجه شوید که سر و صدای پس زمینه به شما کمک می کند تا در شرایطی که مجبور به تنهایی هستید حواس شما پرت شود. در اینصورت می توانید از پخش موسیقی یا صدای تلویزیون کمک بگیرید. حمل یک اسباب بازی یا شی مورد علاقه  می تواند شرایطی را برای شما مهیا کند که در انظار عمومی برای کاهــش اضطراب استفاده کنید. مانند حمل یک کتاب یا قرص. فقط مراقب باشید که این یک رفتار اجتنابی نباشد.
از امنیت خانه خود اطمینان حاصل کنید. وقتی در یک مکان شلوغ هستید مطمئن شوید در جو خطرناک، تنها نیستید. همچنین می توانید از سیستم پشتیبانی خود مانند خانواده در مواقع لزوم برای مقابله با مونوفوبیا کمک بگیرید. اگر از شخص خاصی دور هستید، صحبت تلفنی یا آنلاین ممکن است به کاهش ناراحتی فوری شما کمک کند. برخی از خانواده ها حتی برای حفظ انسجــام خانوادگی آیین هایی را ایجاد می کنند. به این صورت که به منظور احترام گذاشتن به روابط خود در زمان دوری و جدایی، قرار خوردن یک وعده غذایی برای شام یا ارسال ایمیل های ویژه در هر شب را تعیین می کنند.

4- حساسیت زدایی

حساسیت زدایی فرایندی است که در آن هنگام در حال تمرین تکنیک هایی برای حفظ آرامش خود در معرض موقعیت هایی قرار می گیرید که باعث ایجاد اضطراب می شوند. این نوع درمان به این معنی است که شما را به آرامی به تجربه تنها بودن حساس می کند.
متداول ترین روش درمانی، درمــان رفتاری شناختی ( سی بی تی )، واقعیت درمانی و رفتار درمانی است. با همکاری یک روانشناس و مشاور مجرب می توانید روشهای جدید رفتاری، مهارتهای ارتباطی جدید و تکنیک های خاصی را که برای کمک به شما در مقابله با اضطراب و افسردگی است بیاموزید.

سخن آخر در زمینه علت احساس تنهایی

اگر احساس شما از تنهایی شدید است یا بر زندگی روزمره شما تأثیر می گذارد، بهترین راه حل این است که به دنبال درمان حرفه ای باشید. مونوفوبیا یک بیماری قابل درمان است و کمک گرفتن از یک متخصص بهداشت روانی می تواند به شما در رفع فوبیا و بهبود تجربه روزانه تان کمک کند. اولین قدم این است که بپذیرید در تنهایی مشکل دارید و دوست دارید احساس و رفتار متفاوتی داشته باشید. به یاد داشته باشید همه ما نقاط قوت و ضعف داریم و پنهان کردن نقاط ضعف انرژی بیشتری را طلب می کند نسبت به زمانی که برای غلبه بر آنها یا یادگیری زندگی با آنها صرف می کنید. پس از اینکه علت احساس تنهایی خود را فهمیدید، هرچه سریعتر برای درمان خود اقدام کنید.
مشاوران حامی هنر زندگی می توانند در این زمینه یاریگر شما باشند. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره تلفنی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*