ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تفاوت حفظ کردن و یاد گرفتن | چرا یاد گرفتن بهتر است و چگونه خوب یاد بگیریم؟

تفاوت حفظ کردن و یاد گرفتن چیست؟ خیلی از افراد ممکن است بعد از امتحان و گرفتن نمره قبولی دیگر مطالب در ذهنشان نمانده باشد. این روش درس خواندن نوعی حفظ کردن است نه یاد گرفتن. حفظ کردن با یاد گرفتن متفاوت است و همین است که سیستم آموزشی را به موفقیت یا ناموفق تبدیل می کند. یادگیری مطالب باعث درک عمیق تر و ارتباط با دیگر قسمتهای متن می شود. بنابر این اگر می خواهید مطالب مدت زمان بیشتری در ذهنتان باقی بماند و از آن به شکل کاربردی استفاده کنید بهتر است در ابتدا تفاوت بین حفظ کردن و یادگرفتن را بدانید. برای دریافت مشاوره تحصیلی کلیک کنید.  

تماس با مشاور

تفاوت یاد گرفتن و حفظ کردن در شب امتحان

حفظ کردن مطالب همان کاری است که معمولاً دانش‌آموزان انجام می‌دهند. یعنی تلاش می‌کنند که حجم زیادی از مطالب را در کمترین زمان به حافظه شان بسپارند و به قولی باعث تقویت حافظه خود هم شوند. اما مسئله مهم اینجاست که با حذف کردن کلی مطالب در مدت زمان کمی در ذهن افراد باقی می‌ماند و بعد به سرعت فراموش می‌شوند. این باعث می شود که اگر یک هفته بعد از امتحان دوباره همان مطالب پرسیده شود کسی نتواند پاسخ دهد. شما زمانی که مطلبی را از بر میکنید فقط یک پاسخ برای آن وجود دارد اما وقتی تلاش می کنید که مطلبی را یاد بگیرید برای یک سوال چندین پاسخ است.
هدف اصلی آموزش هم این است که شما کاملاً به صورت مفهومی مطالب را درک کرده و هر کجا که نیاز بود از آن استفاده نمایید.  هدف اصلی از دانشگاه و مدرسه رفتن این است که یاد بگیرید اما گاهی اوقات دانش‌آموزان و دانشجویان فقط مطالب را حفظ می کنند و مدتی بعد هم آن را فراموش می کنند. همین امر باعث می‌شود که وقتی وارد شغل مناسب با رشته شان می شوند موفقیت کمتری داشته باشند.

توصیه نکردن به حفظ در ریاضیات

در بعضی از دروس همانند ریاضی حفظ کردن اصلا توصیه نمی شود چرا که این گونه مطالب کاملا مفهومی و درک کردنی هستند. اما درس هایی مانند تاریخ اگر کسی علاقه نداشته باشد میتواند در شب امتحان حفظ کند و نتیجه هم بگیرد. تفاوت دیگر این است که حفظ کردن منجر به دانستن مطلب می‌شود اما یادگیری سبب می‌شود که آن مطلب را با همه وجودش درک نمایید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه موفقیت تحصیلی کلیک کنید.

کدام بهتر است؟

با توجه به مطالبی که قبل تر گفتیم ممکن است بگویید که یادگیری خیلی بهتر از حفظ کردن است اما گاهی اینطور نیست. چرا که اگر کامل تر به قضیه بنگرید متوجه می شوید که خیلی بهتر است بتوانید همیشه هر مطلبی را یاد بگیرید به جای اینکه آن را صرفاً از بر کنید اما مشکل اینجاست که این کار بسیار مشکل است. اگر شما شخصیت خودتان را کامل بشناسید و بدانید که سبک یادگیری شما به کدام یک نزدیک‌تر است یادگیری برایتان راحت تر می شود. اما بازهم یادگیری همه مطالب مخصوصاً در زمان دانشجویی و دانش‌آموزی کار سختی است.
بهترین راهکار این است که مطالب و دروس را کاملاً اولویت بندی کنید. آنهایی را که برای شما اهمیت بیشتری دارند را یاد می‌گیرید و آن درس هایی که اولویت های بعدی شما هستند را حفظ کنید. اما نکته اینجاست که شما حتی درس هایی مانند تاریخ و زبان انگلیسی را هم می‌توانید به جای حفظ کردن یاد بگیرید یعنی اینکه وقتی شما بتوانید درس تاریخ را کاملا درک کنید آن وقت است که می توانید در بحث های تاریخی شرکت کنید یا اگر زبان انگلیسی و لغت های آن را یاد بگیرید راحت می توانید به آن زبان صحبت کنید.
نکته اینجاست که بدانید اولویت بندی برایتان مهم باشد یعنی اگر شما دانشجوی رشته مهندسی هستید و وقتتان محدود است در دروس عمومی مانند ادبیات صرفاً حفظ کردن آن مطالب برایتان کافی است و نیازی نیست که وقت زیادی را برای یادگیری مذهبی بگذارید دیگر به کارتان می‌آید. اما برای دروس تخصصی که جز رشته و کار شما محسوب می شود حتماً توصیه می شود که فهم و یادگیری عمیق مطلب را فراموش نکنید.  البته برای موفقیت در کنکور تست زنی را فراموش نکنید.  

تفاوت حفظ کردن و یاد گرفتن | روش درست یادگیری

اکنون زمان آن رسیده که فصل را با حداکثر سرعتی که بتوانید نکات و مفهومات را بفهمید مطالعه کنید. بعد از هر صفحه یا هر ایده اصلی به یادداشت های خود مراجعه کرده و جزئیات کمکی را به آنها بیفزاید. بیشتر از یک صفحه بدون اینکه چیزی بنویسید و ثبت کنید نخوانید. این یک اصل مهم در درس و به خاطر سپردن مطالب کتاب‌های درسی است. به طور مداوم با خلاصه کردن متن در یادداشت های خود به زبان خودتان نسبت به مطلب واکنش نشان دهید. روش قدیمی در خواندن عبارت بود از خواندن و فراموش کردن. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.
این عادت جدید یعنی خواندن و عکس‌العمل نشان دادن را در خود ایجاد کنید به زودی خواهید دید که کسل کننده ترین کتاب ها جالب خواهند شد.  
تفاوت حفظ کردن و یاد گرفتن

فرایند یادگیری گام به گام

یک ارزیابی سریع روی تمام مطالب انجام دهید تا از ساختار پیچیدگی و سازمان آن آگاه شوید. با این آمادگی مطلب را کمی آهسته تر از مرحله قبل بازبینی نمایید. به سرفصل ها خلاصه ها عنوان های فرعی تصاویر عکس ها نمودارها و جملات کلیدی توجه کنید. نکات اصلی را به یادداشت هایتان اضافه کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مراحل یادگیری کلیک کنید.
هدف خود را تعیین می نماید دقیقا چه میزان درک مطلب نیاز دارد. چقدر به امتحان وقت باقی مانده است با مد نظر داشتن هدف یک برنامه واقع‌گرایانه و عملی برای هر فصل یا بخش در نظر بگیرید. مطلب را فصل به فصل با حداکثر سرعتی که بتوانید ایده ها و نکات را بفهمید بخوانید. بعد از هر صفحه خواندن را متوقف کنید و جزئیات را به نکات و ایده‌های اصلی اضافه کنید. یادداشت‌های خود و متن و دوباره مرور کنید. نواقص را تکمیل کرده تمامی محتوا و سازمان مطلب را در کلیت آن مشاهده و مطلب را در ذهن خود تازه کنید. در مورد اطلاعات فکر کنید و آن ها را یادآوری کنید. در این رابطه مطالعه مقاله چگونه ساعات بیشتری درس بخوانیم پیشنهاد می شود.

1-تفاوت حفظ کردن و یاد گرفتن | سازماندهی

ذهن شما نیازمند سازماندهی تسلط و ترتیب منطقی و نظم می باشد. به آن مجال دهید تا با گروه بندی موضوعات و جزئیات در طرح ها و قالب های معنی دار متن را درک کند. مطلوب را در قالب تفکرات و مفاهیمی که برای تجسم کردن ساده باشند سازماندهی مجدد نمایید. برای کارایی مطلوب از تصاویر ذهنی مختلف به اشکال گوناگون استفاده کنید. وقتی شما پیوستگی سازمان مطلبی را که به عنوان درس می‌خوانید درک کنید معنی آن را به مراتب سریعتر جذب خواهید کرد. علاوه بر فهمیدن شرح و بسط و جزئیات مطلب سعی کنید فرم و سازمان متن را نیز درک کنید.
عادت کنید چیزی را که خوانده اید بلافاصله روی کاغذ یادآوری کنید. از این طریق هر نکته را بهتر درک خواهید کرد و در نتیجه نکته بعدی نیز به همان نسبت روشن تر و واضح تر خواهد شد. درک بر پایه فهم نکات قبل استوار است. هرچه بهتر یک نکته را فهمیده و یادآوری کنید احتمال فهمیدن نکته و ایده بعدی بیشتر است. هر مرحله روش درس خواندن را دقیقاً رعایت کنید. آنگاه درخواهید یافت که درک برایتان یک عادت شده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه روش صحیح درس خواندن کلیک کنید.

2-یادداشت برداری موثر

برای اینکه بتوانید همیشه در کلیه امتحانات نمره خوبی بگیرید یادداشت‌برداری موثر و صحیح یک عامل ضروری و اساسی است. قسمت اعظم درس‌خواندن شما باید از یادداشت‌هایی که هم در کلاس و هم از کتاب درسی برداشت‌های صورت گیرد. یادداشت‌های شما نشان دهنده میزان و نحوه درک شما از مطلب است. معمولاً به محصلین نحوه نت برداری مختصر و مفید و موثر و خلاق آموزش داده نمی‌شود. اکثر مجبورند این کار را از دیگران یا به روش آزمایش و خطا فراگیرند. اصول پایه ای را یاد بگیرید و سپس سعی کنید با بکارگیری تفکر خلاق خودتان الگوهای طرح کنید که به بهترین نحو برای شما کارایی داشته باشد.

3-نگه داشتن یادداشت ها درکنار هم

یک روش مبتکرانه و هوشمندانه برای یادگیری سریع تر درس همراه با درک بیشتر این است که یادداشت ها را کنار هم بنویسید. یادداشت‌های کلاس را برای یادداشت‌هایی که قبلاً از روی کتاب برداشته اید بنویسید. بهترین شیوه کار این است که قبل از کلاس متن درسی را بخوانید و یادداشت‌برداری کنید. این یادداشت‌ها را در سمت راست صفحه نوشته و آماده داشته باشید. سمت چپ صفحه را برای یادداشت های کلاس خالی بگذارید. با این روش هنگام تدریس استاد شما نه تنها اظهاراتش را بهتر متوجه می شوید بلکه نیاز به زیاد نوشتن نخواهید داشت.
برای هر موضوع اگر نت های کلاس و نت هایی را که موقع درس خواندن از روی کتاب برداشته اید  روی یک صفحه و کنار هم نگه دارید هم بهتر مطالب را می فهمید و هم اینکه یادداشت‌های کمتری بر می‌دارید. در حالی که شما در کلاس در کمال خونسردی و آرامش می باشید و صرفا مقداری جزئیات کمکی روی کاغذ می آورید احتمالاً همکلاسی‌های شما با شتابزدگی با حالت عصبی مشغول نوشتن می باشند. اگر نتوانید از کلاس از روی کتاب یادداشت‌برداری کنید یادداشت‌های کلاس به منزل برده و کار را بالعکس انجام دهید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه روش یادداشت برداری کرنل کلیک کنید.

4-تفاوت حفظ کردن و یاد گرفتن | روش های یادآوری بهتر

هوشیاری و توجه اولین قدم برای یادآوری بهتر است. این کار را با مشاهده دقیق آن قسمت از صفحه که اطلاعات در آنجا قرار دارد آغاز کنید. دقت کنید اطلاعات چگونه ارائه شده است و توجه بیشتری به وسایل کمک بصری مبذول دارید. تعجب آور است که بسیاری از مردم حتی از رنگ دیوارها و پرده های خانه خود بی‌خبرند و یا شماره اتومبیل خود را نمی‌دانند. دانستن این چیزها ممکن است زیاد هم مهم نباشد ولی عادت به دقیق بودن نسبت به آنچه که در اطراف ما نمی‌گذرد می‌تواند کمک زیادی به بهبود و تقویت حافظه کوتاه مدت و بلند مدت بنماید.
اطمینان حاصل کنید که اطلاعات داده شده را درست فهمیدید. این امر ظاهراً یک دستورالعمل ساده است ولی به خصوص در مورد به یاد آوردن آمار و ارقام افراد بیشتر به اهمیت و نقش اعداد و ارقام توجه می‌کند و به ندرت روی خود اعداد توجه و تمرکز دارند. وقتی شما در یک مجلس با اشخاص جدید آشنا می شوید دقت کنید که اسامی آنها را بفهمید و طرز تلفظ آنها را یاد بگیرید. سپس برای رفع ابهام و نیز ثبت بهتر در حافظه اسامی آنان را تکرار نمایید.

5-ایجاد روحیه مثبت

گام دیگر این است که روحیه مثبتی در خودتان ایجاد کنید. با خود بگویید که می توانید مطالب را به خاطر بیاورید. این کار در شما خوشبینی و روحیه قوی ایجاد می‌کند. داشتن اعتماد به نفس باعث تسهیل و تشدید فرایندهای ذهنی قوی تری از طریق باز شدن مجاری فکری که قبلا مسدود بودند می شود. شما فقط کاری را می توانید انجام دهید که اعتقاد به توانایی انجام آن را در خود داشته باشید. بیشتر اوقات برای به خاطر آوردن مطالب انگیزه لازم در شما وجود دارد. ولی شما زمانی که تمایل خود را برای بخاطر آوردن تشدید کنید مطالب در حافظه خیلی قوی‌تر ثبت می‌شود و آنها را ساده تر به یاد می‌آورید.
تفاوت حفظ کردن و یاد گرفتن

6-عدم استفاده بیش از حد از هایلایت

عادت خط کشیدن زیر نکات بسیار مهم را کاهش دهید. از ماژیک و یا وسایل مشابه جهت علامت گذاری و خط کشی استفاده نکنید. یک چنین روش مطالعه و درس خواندن ابتدایی و ناپخته است زیرا شما تا تمام فصل ها نخوانید در موقعیتی نیستید که بتوانید در مورد این که کدام نکات مهم تر هستند قضاوت کنید. این امر یادگیری را به تعویق می‌اندازد با این روش شما به جای فهمیدن مصرف صرفا آن را رنگ آمیزی می کنید.
خط کشی و علامت گذاری به تمامی مطالب وزن اهمیت یکسانی می‌دهد و تمرکز حواس را به هم می‌زند و باعث حواس پرتی میشود. آیا تا به حال سعی کرده کتاب کهنه ای را که با ماژیک خط کشی و رنگ شده بخوانید؟ به جای این کار از یک مداد استفاده کرده و ایده های مهم را علامت گذاری کنید. هر وقت مطلبی در نظرتان مهم جلوه کرد یک علامت تیک در حاشیه صفحه در طرفی که آن نکته قرار دارد بگذارید. با این کار نکته مهم مشخص شده و اثر علامت دائمی نخواهد بود.
بعداً یعنی در زمان مرور مطالب میتوانید قسمت های علامت زده را ارزیابی مجدد کرده و آن ها را در جای خود باقی گذاشته پاک کرده و با یک تیکه دیگری برای تایید بگذارید. این سیستم یکی از با ارزش‌ترین ابزاری است که می توانید به کار ببرید چون تنها قابل انعطاف است بلکه کاملاً کم خرج می باشد. خواندن را فصل به فصل ادامه دهید چرا که مهم است با علامت تیک مشخص کنید و به یادداشت های خود اضافه نمایید تا اینکه مطلب تمام شود. در این رابطه مطالعه مقاله روش خلاصه نویسی پیشنهاد می شود.  

سخن آخر درمورد تفاوت حفظ کردن و یاد گرفتن

یکی از راه های موفقیت در امتحانات ورودی و دانشگاه‌ها صرفاً خواندن حجم زیادی از مطالب و رفتن به کلاس‌های کنکور مختلف نیست بلکه نکته مهم داشتن انگیزه و علاقه در کنار یادگیری عمیق مطالب می باشد که اهمیت زیادی دارد نه صرفاً حفظ کردن آنها.
برای یادگیری بهتر دروس توصیه می شود که حتما برنامه ریزی داشته باشید و در کنار آن از یک مشاور و درمانگر با تجربه کمک بگیرید. مشاوره تحصیلی با در نظر گرفتن توانایی ها و علایق و زمانتان به شما کمک می کند تا هم بهترین برنامه ریزی را داشته باشید و همین که با کوتاه ترین زمان به یادگیری عمیق تر مطالب برسید. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید می توانید از مشاوره روانشناسی در این مورد کمک بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*