ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بیماری تنفر از خود یا از خود بیزاری | علل، نشانه ها و درمان

درمورد بیماری تنفر از خود یا از خود بیزاری چه میدانید؟ ممکن است هر فردی در برهه ای زندگی خود به دلیل اشتباهاتی که انجام داده یا عوامل دیگر دچار حس نفرت یا تنفر از خود شود. معمولا پس از مدتی این حالت برطرف می شود و فرد حس خوب نسبت به خود را دوباره بازسازی می کند. اما امکان دارد بنا به دلایلی این حس نفرت از خود تا سال ها هم چنان ادامه داشته باشد و تمام زندگی فرد را دچار مشکل کرده و آرامش روانی او را مختل کند. در این صورت این امر منجر به ایجاد بیماری تنفر از خود شده است و لازم است حتما برای درمان خود اقدامات لازم را انجام دهید چرا که لازم است بدانید شما فارغ از دستاوردها و پیروزی ها و شکست هایی که در زندگی به دست آورده اید، شایسته تجربه یک زندگی آرام با حس دوست داشتن خود هستید.

تماس با مشاور


 

بیماری تنفر از خود یا از خود بیزاری

بیماری تنفر از خود بسته به شخصیت هر فرد می تواند خفیف یا شدید باشد، حس تنفر از خود معمولا حسی پنهان است و به جز خود بیمار کس دیگری از آن اطلاعی ندارد. در برخی موارد حتی خود فرد نیز به دلیل عادت کردن به این طرز تفکر خود، از داشتن تنفر نسبت به خود آگاهی ندارد. در موارد خفیف فرد اعتماد به نفس ضعیفی داشته و از عدم دوست داشتن خود در رنج است. به دلیل تنفری که نسبت به خود دارد در ارتباطات عاطفی و اجتماعی، هم چنین در مسیر شغلی و تحصیلی خود دچار مشکل می شود چرا که تصویر ذهنی منفی که نسبت به خودش دارد بر تمام زندگی او سایه انداخته و فرد تصور می کند سایر افراد نیز چنین حسی نسبت به او دارند.
در موارد شدید تر بیماری تنفر از خود می تواند به گونه ای اعمال و رفتار فرد را کنترل کند که وی به دلیل تفکرات منفی و نفرتی که از خود دارد دست به صدمه زدن به جسم خود بزند یا با قرار گرفتن در هر شرایط سختی بخواهد به زندگی خود پایان دهد. افسردگی یکی از پیامدهای از خود بیزاری است که تمام جنبه های زندگی فرد را مختل می کند و برای درمان آن بهره مندی از مشاوره افسردگی الزامی است.  

اینفوگرافیک بیماری تنفر از خود

اینفوگرافیک بیماری تنفر از خود

علت بیماری تنفر از خود

ممکن است در طول زندگی به دلایل مختلفی دچار حس نفرت شدید نسبت به خودتان شوید. بعضی از این عوامل توسط گفته ها و رفتارهای دیگران به شما القا می شود و برخی، عواملی هستند که توسط خودتان ایجاد شده اند و باعث شده اند دیگر خود را دوست نداشته باشید. هم چنین ممکن است این مشکل ریشه در اتفاقات کودکی فرد داشته باشد. در زیر به علت هایی که ممکن است به سبب آن ها دچار حس تنفر از خود شده باشید اشاره شده. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه دوست داشتن خود کلیک کنید.

1-مقایسه خود با دیگران

فردی که از خود بیزاری دارد به طور ناخوداگاه همواره در حال مقایسه خود با دیگران است. زندگی برای او تبدیل به صحنه نبردی شده که به طور پیوسته با دیگران در حال رفابت است. در اکثر این مقایسه ها و رقابت طلبی های ذهنی فرد معمولا خود را در مقایسه با دیگران شکست خورده می داند، چرا که همواره به نکات منفی و ضعف های خود تمرکز کرده و در مورد طرف مقابل تنها نکات مثبت و پیروزی های او را می بیند بنابراین دچار احساس کم ارزشی و بی ارزشی شده و سرانجام به دلیل این که هرگز نمی تواند بهتر از دیگران عمل کند دچار احساس تنفر نسبت به خود می شود.

2-قضاوت و سرزنش خود علت از خود بیزاری

فردی که به طور مداوم تنها نکات منفی و ضعف های شخصیتی خود را می بیند و ارزیابی نادرستی از ویژگی های خود دارد نمی تواند خود را دوست داشته باشد. او درک ناصحیحی از شخصیت خود داشته و مکررا از خود انتقاد میکند. دائما به خاطر اشتباهاتی که مرتکب شده و خطاهایی که انجام داده خود را سرزنش می کند. ادامه دادن این چرخه به قدری عزت نفس فرد را کاهش می دهد تا سرانجام فرد دچار احساس تنفر نسبت به خود می شود. توجه و تمرکز بر نکات منفی خود و انتقاد مداوم از خود مانند سم کشنده ای است که فرد هر بار مقداری از ان را وارد روح و روان خود کرده و سرانجام او را از پای در می آورد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه عزت نفس پایین کلیک کنید.

3-بیماری تنفر از خود | پشیمانی و احساس گناه

همه ی افراد در طول زندگی خود بارها دچار خطا و اشتباهات مختلف می شوند. رمز پیروزی در این است که از خطاهای خود درس گرفته و ان ها را تکرار نکنید. زمانی که به خاطر اشتباهاتی که در گذشته انجام داده اید دچار حس ندامت و یاس و سرخوردگی می شوید. اشتباهات و شکست های گذشته را رها نمی کنید. با این کار پس از مدتی نسبت به خودتان دچار احساسات منفی و در موارد شدیدتر دچار تنفر از خود می شوید. احساس گناه و پشیمانی از مهم ترین دلایلی است که افراد را دچار حس تنفر نسبت به خود می کند. چراکه فرد توان بازگشت به گذشته و اصلاح رفتارهای خود را ندارد. بنابراین دست به تخریب خود زده و از انجام رفتارهای صحیح در زمان حال نیز باز می ماند.

4-وقوع پیشامدهای ناگوار

وقوع پیشامدهای ناگوار نیز از جمله دلایلی است که می تواند افراد را دچار حس تنفر نسبت به خود کند. در صورتی که حادثه ناگواری برای شما پیش آمده باشد که تمام زندگی شما را تحت تاثیر قرار داده یا شما به طور ناخواسته طی حادثه ای مثلا تصادف به دیگران صدمه ای وارد کرده باشید در این صورت ممکن است توان بخشش خود یا رویارویی و مقابله با شرایط ناخواسته را نداشته و دچار حس تنفر نسبت به خود و حتی دیگران شوید.

5-بیماری تنفر از خود | رفتارهای اشتباه دیگران

گاهی حس تنفری که نسبت به خودتان دارید متاثر از رفتارها و گفته های دیگران در مورد شماست. ممکن است زمانی که کودک بوده اید فردی در زندگی تان حضور داشته که همیشه از شما انتقاد کرده یا شما تحقیر شدن در کودکی را چشیده اید. این مورد در کودکانی که در خانواده های نابه سامان بزرگ می شوند بسیار دیده می شود. اگر در خانواده تان کسی بوده که هرگز توانایی های شما را باور نداشته یا در کودکی توسط هم سالان تان به هر دلیلی مسخره می شدید. ممکن است اکنون با وجود موفقیت های بسیاری که کسب کرده اید هنوز هم حس تنفر نسبت به خود داشته باشید.  
تنفر از خود

نشانه های بیماری تنفر از خود (از خود بیزاری)

ممکن است تمام دوران زندگی خود را از کودکی تا به امروز با احساس نفرت از خود زندگی کرده. خودتان متوجه تنفری که از خود دارید و رفتارهایی که تحت تاثیر تنفر از خودتان انجام می دهید نشده باشید. یا این که اتفاقات ناخوشایندی در زندگی تان افتاده و تصویری که از خودتان در ذهن داشته اید را تغییر داده باشد. به هر حال نشانه هایی وجود دارد که از طریق آن ها می توان متوجه شد. فردی دچار تنفر از خود می باشد یا خیر.

1-بیماری تنفر از خود یا از خود بیزاری | گفتگوی درونی منفی

گفتگو با خود یا گفتگوی درونی منفی اولین و مهم ترین نشانه ابتلا به بیماری تنفر از خود است. تمام کسانی که از خود نفرت دارند غالبا گفتگوهای درونی منفی در مورد خودشان دارند. آن ها احساس ارزشمندی نمی کنند. فکر می کنند همیشه ایراد و نقصی دارند که برای دیگران پذیرفته نیست. به طور مداوم خودشان را سرزنش می کنند و حتی اگر موفقیتی هم به دست بیاورند به نظرشان کافی نیست و از خودشان راضی و خشنود نمی شوند. از لحاظ ظاهری خودشان را زشت می دانند و فکر می کنند توانایی انجام بسیاری از کارها را ندارند.

2-وقت نگذاشتن برای خود و قربانی شدن برای دیگران

فردی که دچار بیماری نفرت از خود است معمولا تمام وقت و انرژی خود را به دیگران اختصاص می دهد. به کارهای مورد علاقه خود نمی پردازد، نیازهای دیگران را در اولویت قرار داده و بیشتر تلاش می کند تایید و رضایت آن ها را بگیرد. تنها با گرفتن تایید و رضایت دیگران است که کمی نسبت به خودش احساس بهتری پیدا می کند زیرا فکر می کند برای این که ارزشمند باشد حتما نیاز دارد دیگران او را دوست داشته باشند و برای این که دیگران او را دوست داشته باشند حتما باید کار مفیدی برای ان ها انجام دهد تا مورد پذیرش و تایید شدن توسط آنها واقع شود.

3-کم توجهی به وضعیت جسمی و علایق خود

فردی که نسبت به خود حس تنفر داشته و خودش را دوست ندارد ممکن است نسبت به وضعیت ظاهری و جسمی و بهداشت خود نیز بی توجه باشد. این گونه افراد حتی از علایق و خواسته های خود نیز آگاهی نداشته یا نسبت به ان بی اهمیت هستند و به خودشناسی توجهی نشان نمیدهد. به دلیل ناگاهی از علایق خود حتی هدفی برای خود تعریف نمی کنند و یا اهدافی را انتخاب می کنند که شادی و رضایت لازم را برای ان ها ایجاد نکرده و طبق نظر و خواسته دیگران است.  
بیماری-تنفر-از-خود

راهکارهایی برای درمان بیماری تنفر از خود (از خود بیزاری)

راهکارهایی وجود دارند که در عین ساده بودن بسیار کارآمد بوده وبسیار قوی عمل می کنند. این تمرین های ساده اگر به صورت روزانه انجام شوند ظرف مدت کوتاهی می توانند حس تنفر از خود را درمان کرده و به بهبود وضعیت و سلامت روان و افزایش آرامش و خود دوستی افراد کمک شایانی نمایند.

1-افزایش میزان عزت نفس و ایجاد حس ارزشمندی

افزایش میزان عزت نفس می تواند تا حد بسیار زیادی بیماری تنفر از خود را درمان کند. در واقع اصلی ترین مشکل افرادی که دچار از خود بیزاری هستند کمبود عزت نفس است. استفاده از راهکارهای افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس احساسات منفی که نسبت به خودتان دارید را کاهش داده و در هر شرایطی می تواند به شما در رویارویی با مشکل تنفر از خود کمک کند.

2-بیماری تنفر از خود | کشف علایق و پرداختن به آن ها

علاقه مندی های خود را هر زمینه ای که هست پیدا کرده و سعی کنید لیستی از علایق خود تهیه کنید. این کار به افکار شما جهت تازه ای می دهد. زمانی که از علایق خود، خودآگاهی نداشته باشید و ندانید دقیقا چه چیزی شما را خوشحال می کند، برای خوشحال کردن خودتان و ایجاد حس رضایت و خود دوستی نیز نمی توانید قدمی بردارید.

3-تمرکز بر نکات مثبت و توانایی های خود

لیستی از نکات مثبت و توانمندی های خود تهیه کنید. این کار به شما کمک می کند تا تصویر نادرستی که از خود دارید را کنار گذاشته. به افکار منفی که در مورد خودتان دارید خاتمه دهید. مداومت بر انجام این تمرین به صورت روزانه در مدت کوتاهی اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد. کمک می کند خودتان را فرد توانمندی بدانید.

4-بیماری تنفر از خود | انجام دادن هر کار ساده ای که خوشحال تان می کند

این کار می تواند خرید یک لباس یا خوراکی باشد که آن را دوست دارید. وقتی برای خودتان ارزش قائل هستید و مانند یک کودک به نیازهای خود توجه می کنید. در مسیر درستی برای یافتن حس رضایت درونی از خودتان قرار گرفته اید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه رضایت از زندگی کلیک کنید.

5-وقت گذراندن با افرادی که حس خوبی به شما می دهند

بودن در کنار افرادی که شما را دوست ندارند، شما را مسخره کرده و مورد انتقاد قرار می دهند. به شدت می تواند ارامش روح و روان شما را از بین ببرد و ضربات شدیدی بر پیکره اعتماد به نفس تان وارد کند. همواره به خاطر داشته باشید که اگرچه ممکن است عده ای با شما موافق نباشند. اما همیشه در اطراف شما کسانی هم وجود دارند که شما را دوست داشته و به شما احترام می گذارند. سعی کنید با کسانی که به آرامش روانی شما صدمه می زنند کمتر ارتباط داشته باشید.

6-تعیین اهداف کوچک و دستیابی به آن ها

هدف های کوچک و قابل دسترسی برای خودتان تعیین کرده و آن ها را به مقصد برسانید. هدف های کوتاه مدتی که به راحتی بتوانید به انها دست یابید اعتماد به نفس شما را تقویت کرده. شما را در مسیری قرار می دهند که بتوانید خودتان را دوست داشته باشید.

7-بیماری تنفر از خود | تمرین آینه و ابراز علاقه به خودتان

تاثیر تمرین آینه امری ثابت شده است. برای این کار می توانید در هر زمان از روز که راحت هستید جلوی آینه ایستاده و از خودتان تعریف کنید. به خودتان ابراز علاقه کنید. بگوئید من تو را به خاطر هر آن چه که هستی می پذیرم و دوستت دارم. انجام این تمرین در روزهای اول می تواند بسیار سخت باشد. اما اگر بتوانید آن را انجام دهید از تاثیرات شگرفی که روی شما می گذارد تعجب خواهید کرد. موارد زیر نیز می تواند به شما در تقویت حس خود دوستی تان کمک کند:
  • نوشتن افکاری که در مورد خودتان دارید و جهت دهی مثبت به ان ها
  • رسیدگی روزانه به بهداشت شخصی و حفظ آراستگی
  • انجام روزانه ورزش و پیاده روی
  • انجام مدیتیشن و افزایش ارامش
  • گفتن عبارات تاکیدی مثبت
  • دوستی با حیوانات و پرورش گیاهان خانگی
  • آموختن یک مهارت یا هنر جدید
 

سخن آخر در زمینه بیماری تنفر از خود (از خود بیزاری)

اگرچه بیماری از خودبیزاری یک احساس ناخوشاید و منفی است، اما با شناسایی علائم و راهکارهای درمانی، میتوان این احساس منفی را کنترل و مهار کرد. در این راه، سخنان و راهنمایی های ارزشمند مشاور یا روانشناس، میتواند کمک چشمگیری به شما کند. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید، می توانید برای مشاوره در زمینه بیماری تنفر از خود از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*