ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مقدار مصرف قرص ب 2 برای ترک اعتیاد در مراحل مختلف ترک

مقدار مصرف قرص ب2 برای ترک اعتیاد در شخصی با شخص دیگر متفاوت است. قرص ب 2 یا بوپرنورفین یک داروی شبه افیونی است که باعث کاهش درد و از بین رفتن علائم استرس و افسردگی حین ترک اعتیاد می شود.این دارو در شکل های قرص و پچ قابل دسترس است. مقدار مصرف آن به موارد مختلفی بستگی دارد که در ادامه بیان خواهد شد. در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی از مشاوره ترک اعتیاد تلفنی راهنمایی بخواهید.

تماس با مشاور

 

قرص ب 2 یا بوپرنورفین چیست؟

بوپرنورفین یک داروی شبه افیونی طولانی اثر است که برای جایگزینی مواد افیونی کوتاه اثر که ممکن است فردی به آن معتاد باشد، مانند هروئین، اکسی کدون، فنتانیل یا هیدرومورفون استفاده می شود. اثر طولانی به این معنی است که دارو در بدن آهسته تر و برای مدت زمان طولانی تری عمل می کند. اثرات بوپرنورفین 24 تا 36 ساعت باقی می ماند. در مقابل، فردی که برای جلوگیری از ترک اعتیاد از مواد افیونی کوتاه اثر استفاده می کند، باید سه تا چهار بار در روز استفاده کند. هنگامی که بوپرنورفین در دوز صحیح مصرف شود، از علائم ترک جلوگیری می کند و میل به مواد مخدر را کاهش می دهد، بدون اینکه باعث احساس سرخوشی یا خواب آلودگی در فرد شود. این امر مضرات مرتبط با سوء استفاده از مواد افیونی را کاهش می دهد و به افرادی که معتاد به مواد افیونی هستند فرصتی برای تثبیت زندگی خود می دهد. این درمان به عنوان درمان آگونیست اپیوئیدی شناخته می شود. درمان با بوپرنورفین برای اعتیاد به مواد مخدر مشابه انواع قرص متادون، یکی دیگر از درمان‌های آگونیست مواد افیونی است. وقتی بوپرنورفین و متادون با مراقبت‌های پزشکی و حمایتی ترکیب می‌شوند، به همان اندازه درمان‌های موثری برای اعتیاد به مواد افیونی هستند، اگرچه ممکن است یکی برای برخی افراد بهتر از دیگری باشد.

1-مقدار مصرف قرص ب2 برای ترک اعتیاد | کاربرد

بوپرنورفین برای درمان پزشکی افرادی که وابستگی به مواد افیونی دارند، مانند وابستگی به هروئین یا سایر انواع داروهای اعتیاد اور، تجویز می شود. این دارو می تواند به افراد کمک کند تا با خیال راحت از داروهای مخدری که به آن وابسته هستند کنار بکشند. قرص ب 2 همچنین می تواند برای درمان کوتاه مدت درد شدید و حاد تجویز شود. به دلیل خطرات مرتبط با استفاده از مواد افیونی، بوپرنورفین تنها زمانی باید استفاده شود که پزشک شما تصمیم بگیرد که سایر گزینه های درمانی قادر به مدیریت موثر درد شما نیستند یا نمی توانید آنها را تحمل کنید.

2-مقدار مصرف قرص ب2 برای ترک اعتیاد | مکانیزم

بوپرنورفین یک آگونیست جزئی اپیوئیدی است. این بدان معنی است که مانند مواد افیونی، اثراتی مانند سرخوشی یا افسردگی تنفسی ایجاد می کند. با این حال، با بوپرنورفین، این اثرات ضعیف تر از داروهای کامل مانند هروئین و متادون است. اثرات شبه افیونی بوپرنورفین با هر دوز افزایش می یابد تا زمانی که در دوزهای متوسط حتی با افزایش دوز بیشتر کاهش یابد. این "اثر سقف" خطر سوء استفاده، وابستگی و عوارض جانبی را کاهش می دهد. همچنین به دلیل اثر طولانی مدت بوپرنورفین، بسیاری از بیماران ممکن است مجبور نباشند آن را هر روز مصرف کنند. بوپرنورفین دارای خواص دارویی منحصر به فردی است که کمک می کند:
 • احتمال سوء استفاده را کاهش دهید
 • اثرات وابستگی فیزیکی به مواد افیونی مانند علائم ترک و هوس را کاهش دهید
 • افزایش ایمنی در موارد مصرف بیش از حد

3-مقدار مصرف قرص ب2 برای ترک اعتیاد | عوارض جانبی

مانند تمام داروهای مخدر، بوپرنورفین می تواند باعث مشکلات تنفسی شود. خطر این قرص در اولین مصرف بوپرنورفین، پس از افزایش دوز، در سالمندان یا اگر مشکل ریوی موجود دارید. سایر عوارض جانبی رایج بوپرنورفین عبارتند از:
 • یبوست، سردرد
 • افزایش تعریق
 • خستگی مزمن یا خواب آلودگی (مخصوصاً پس از مصرف دوز)
 • از دست دادن اشتها، حالت تهوع و استفراغ
 • درد شکم
 • بثورات پوستی، خارش یا کهیر
 • پوسیدگی دندان
 • تغییر در قاعدگی
 • کاهش میل جنسی (برای مردان و زنان)
 • افزایش وزن (به ویژه برای خانم ها)
بوپرنورفین بر روی افراد مختلف تأثیر متفاوتی دارد و احتمال تجربه عوارض جانبی شما بر اساس عوامل مختلفی است.اینکه آیا شما به طور منظم از بوپرنورفین استفاده می کنید، با سایر داروها مصرف می کنید، دوز شما، وزن شما و سلامت عمومی شما، همه در عوارض جانبی این دارو تاثیر گذارند. اگر در حین مصرف بوپرنورفین هر یک از این عوارض جانبی را تجربه کردید یا در مورد مصرف داروی خود نگران هستید، با پزشک خود صحبت کنید، زیرا ممکن است نیاز به تنظیم دوز داشته باشید. همیشه داروها را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید.

4-مقدار مصرف قرص ب2 برای ترک اعتیاد | خطرات

بوپرنورفین یک داروی شبه افیونی است و می تواند باعث مشکلات تنفسی شود. همچنین مهم است که مصرف آن را ناگهانی قطع نکنید.اگر تصمیم دارید که مصرف بوپرنورفین را متوقف کنید، با پزشک خود در مورد چگونگی کاهش تدریجی دوز خود صحبت کنید – این به به حداقل رساندن علائم دشوار ترک کمک می کند. علائم ترک معمولاً در چند روز اول پس از قطع بوپرنورفین به اوج خود می رسد اما ممکن است تا چند هفته ادامه یابد. این شامل:
 • علائم شبیه آنفولانزا
 • سردرد، تعریق
 • درد و مشکلات خواب و بی خوابی شبانه
 • حالت تهوع، بد خلقی
 • کم اشتهایی
بوپرنورفین ممکن است رانندگی یا کار با ماشین آلات سنگین را برای شما دشوار کند. اگر اخیراً شروع به مصرف داروهای مخدر یا تغییر دوز کرده اید، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای تصادف باشید.  مقدار مصرف قرص ب2 برای ترک

مقدار مصرف قرص ب 2 برای ترک اعتیاد در مراحل مختلف ترک

دوز مصرفی و اینکه تا چه زمانی این قرص مصرف شود به عوامل مختلفی بستگی دارد. همچنین دوز مصرف قرص ب 2 در مراحل درمان اعتیاد متفاوت است. درمان بوپرنورفین در سه مرحله انجام می شود و هر کدام دوز متفاوتی می طلبد.
 1. فاز القایی شروع درمان بوپرنورفین تحت نظارت پزشکی است که در مطب پزشک واجد شرایط یا OTP تایید شده با استفاده از محصولات بوپرنورفین تایید شده انجام می شود. این دارو زمانی تجویز می شود که فردی با وابستگی به مواد افیونی به مدت 12 تا 24 ساعت از مصرف مواد افیونی خودداری کرده باشد و در مراحل اولیه ترک باشد. توجه به این نکته مهم است که بوپرنورفین می‌تواند منجر به انصراف حاد برای پتنت‌هایی شود که در مراحل اولیه لغو نیستند و سایر مواد افیونی در جریان خون خود دارند.
 2. مرحله تثبیت زمانی شروع می شود که بیمار مصرف نادرست داروی مشکل ساز را قطع کرده یا به میزان زیادی کاهش دهد، دیگر هوس نداشته باشد و عوارض جانبی کمی داشته باشد. ممکن است لازم باشد دوز بوپرنورفین در این مرحله تنظیم شود. به دلیل طولانی‌اثر بودن قرص ب 2، زمانی که بیماران تثبیت شدند، گاهی اوقات می‌توانند دوز روزانه ای که تا به حال مصرف می کردند،تغییر کند.
 3. مرحله نگهداری زمانی رخ می دهد که بیمار با دوز ثابت بوپرنورفین خوب عمل کند. مدت زمان مرحله نگهداری برای هر بیمار تنظیم می شود و می تواند نامحدود باشد. هنگامی که یک فرد تثبیت شد، یک رویکرد جایگزین، رفتن به یک ترک تحت نظارت پزشکی است، که انتقال از یک حالت وابسته فیزیکی را راحت‌تر می‌کند. پس از آن، افراد می توانند برای پیشگیری از عود احتمالی، در توانبخشی شرکت کنند.
 دستورالعمل های پزشک خود را در مورد نحوه استفاده از این دارو دنبال کنید. این امر به ویژه مهم است زیرا بوپرنورفین می تواند اعتیادآور باشد.برای مراقبت های پایان عمر، پزشک شما میزان عملکرد بوپرنورفین برای کنترل درد شما را بررسی می کند. اگر نگران اعتیاد هستید با آنها صحبت کنید.دوزها از فردی به فرد دیگر متفاوت است. دوز شما به موارد زیر بستگی دارد:
 • درد چقدر بد است
 • چگونه به مسکن های دیگر واکنش نشان داده اید
 • در صورت مشاهده هر گونه عوارض جانبی از بوپرنورفین
قرص ها و تزریق های بوپرنورفین سریع الاثر هستند. آنها برای دردی استفاده می شوند که انتظار می رود برای مدت کوتاهی ادامه داشته باشد.تکه های بوپرنورفین آهسته رهش می شوند. این بدان معناست که بوپرنورفین به تدریج از طریق پوست در بدن شما آزاد می شود. همچنین مقاله ترک اعتیاد به قرص ب 2 پیشنهاد می شود.

1-دوزهای مختلف دارو

بوپرنورفین بسته به نوع آن دارای مقادیر متفاوتی است. پچ ها هر ساعت به مدت 7 روز، 5 میکروگرم، 10 میکروگرم، 15 میکروگرم یا 20 میکروگرم، یا هر ساعت 35 میکروگرم، 52.5 میکروگرم یا 70 میکروگرم را به مدت 3 یا 4 روز آزاد می کنند.قرص ها  200 میکروگرم یا 400 میکروگرم دارو آزاد می کنند. اینکه هر چند وقت یکبار بوپرنورفین را مصرف یا استفاده می کنید بستگی به نوع تجویز شده شما دارد:
 • پچ ها – بسته به قدرت و برندی که برای شما تجویز شده است، هر 3، 4 یا 7 روز یک پچ جدید اعمال کنید.
 • قرص ها – زمانی که برای تسکین درد به آنها نیاز دارید مصرف می شوند – هر دوز معمولاً 6 تا 8 ساعت طول می کشد. اگر درد شما را کنترل نمی کند با پزشک خود صحبت کنید
برخی از پج ها پس از برداشتن به کار خود ادامه می دهند، زیرا بوپرنورفین را در زیر پوست ذخیره می کنند. تکه های بوپرنورفین زمان بیشتری برای شروع کار دارند، اما ماندگاری بیشتری دارند. آنها زمانی استفاده می شوند که درد برای مدت طولانی ادامه یابد.گاهی اوقات پزشک ممکن است یک پچ بوپرنورفین همراه با مسکن سریع الاثر دیگری تجویز کند. اما همیشه مراقبت اعتیاد به آن باشید. برای آشنایی با ترک اعتیاد به 2 در خانه کلیک کنید.

2-تغیر در مقدار مصرف قرص ب 2 برای ترک اعتیاد

قبل از مصرف یا استفاده از بوپرنورفین، معمولاً با دوز پایین نوع دیگری از مواد افیونی مانند مورفین شروع می‌کنید. این به آرامی افزایش می یابد تا زمانی که درد شما به خوبی کنترل شود.هنگامی که درد شما کنترل شد، پزشک ممکن است شما را با چسب های بوپرنورفین تعویض کند. با این کار نیازی به مصرف روزانه قرص نخواهید داشت. اگر پزشک شما موافقت کند که می توانید مصرف بوپرنورفین را متوقف کنید، به تدریج قدرت چسب را کاهش می دهد. این امر به ویژه در صورتی که برای مدت طولانی آن را مصرف کرده اید مهم است. خطر خماری و حالات آن را کاهش می دهد.پزشک ممکن است شما را به قرص‌های مورفین یا مایع یا مسکن‌های مشابه دیگری سوق دهد تا بتوانند دوز بوپرنورفین را حتی با سرعت بیشتری کاهش دهند.
نحوه استفاده از قرص ب2 

نحوه استفاده از پچ بوپرنورفین

درمان وابستگی به مواد افیونی با بوپرنورفین می تواند با اشکال مختلف دارو صورت بگیرد. گاهی از پچ استفاده می شود.دستورالعمل‌های ارائه شده به همراه پچ شما را به دقت بخوانید.
 • وصله را از بسته بردارید - برای باز کردن آن از قیچی استفاده نکنید زیرا ممکن است پچ را برش دهید. تکه ها را برش ندهید مگر اینکه پزشک به شما گفته باشد.
 • بسته خالی را نگه دارید - برای ایمن نگه داشتن آن باید پچ استفاده شده خود را در آن قرار دهید. سپس باید هر دو را نزد داروساز خود برگردانید تا با خیال راحت آنها را از بین ببرد.
 • پلاستیک را از پشت وصله جدا کنید. قسمت چسبنده پچ را لمس نکنید.
 • پچ را روی پوست تمیز، خشک، صاف و بدون آسیب بمالید. قسمت چسبنده پچ را لمس نکنید. جایی را انتخاب کنید که به راحتی بتوانید به آن برسید، مانند بالای سینه یا بالای بازو. سعی کنید از نواحی بسیار پر مو خودداری کنید یا قبل از استفاده از پچ، ابتدا موها را قیچی کنید. اگر اصلاح را آسان‌تر می‌دانید، چند روز قبل از استفاده از پچ، ناحیه مورد نظر را اصلاح کنید تا مطمئن شوید که اصلاح پوست شما را تحریک نمی‌کند.

سایر نکات مهم در استفاده از پچ

 • اگر پزشک به شما گفته است که از بیش از 1 پچ استفاده کنید، دستورالعمل‌های همراه پچ‌ها را دنبال کنید. چسب را با چیزی از جمله پانسمان یا نوار نپوشانید. اگر متوجه شدید که چسب شما خیلی خوب نمی چسبد، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.
 • دست های خود را پس از لمس یک چسب بشویید.
 • هنگام استفاده از چسب خود را در معرض گرمای شدید یا نور خورشید قرار ندهید، زیرا این می تواند میزان بوپرنورفین را که جذب پوست شما می شود افزایش دهد و خطر عوارض جانبی یا مصرف بیش از حد را افزایش دهد. این شامل حمام‌های گرم طولانی، سونا، پتوهای برقی، بطری‌های آب گرم، پدهای حرارتی و آفتاب گرفتن است.
 • می توانید دوش بگیرید و شنا کنید. پس از آن بررسی کنید که چسب هنوز به درستی متصل است و اطراف وصله را با دقت خشک کنید.
این مقاله روش استفاده از قرص ب 2 و مقدار مصرف قرص ب2 برای ترک اعتیاد را شرح داد. اما این فقط جنبه آشنایی داشت. برای استفاده از ب 2 نیاز به مشاوره با پزشک متخصص و مشاوره روانشناسی دارید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*