ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تاثیر مصرف الکل بر لرزش | عوارض الکل و راه های درمان لرزش اساسی

تاثیر مصرف الکل بر لرزش چقدر است؟ لرزش دست ها گه گاهی ممکن است به علل مختلف و موقتی پیش بیاید که اغلب مشکل جدی نیست اما درصورتی که الکل مصرف می کنید باید به این لرزش دست توجه کنید زیرا می تواند از عوارض مصرف الکل و یک موضوع جدی باشد. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید. 
 

تماس با مشاور

 

تاثیر مصرف الکل بر بدن

کنترل حرکت دست و پا در بدن با نواحی مختلفی از مغز است و کورتکس حرکتی در لب جلویی مغز، ساختارهای عمق مغز و ساقه مغز است بنابراین برای علت حرکت و لرزش دست می بایست مرتبط با عملکرد نواحی ذکر شده باشد. 30 ثانیه بعد از نوشیدن الکل تاثیر آن به مغز می رسد. الکل با تاثیر بر مواد شیمیایی مغز و مسیر سلول های عصبی مغز، کارکرد مغز را آهسته و مختل می کند و باعث تغییر در خلق وخو شده روی واکنش های انسان تاثیر می گذارد. الکل تعادل بدن را از بین می برد طوری که نمی توانید واضح فکر کنید و ممکن است برخی مسائل را به یاد نیاورید. همچنین درمورد تاثیر الکل بر خون بخوانید. نوشیدن طولانی مدت الکل باعث تغییر ظاهر و عملکرد مغز می شود. حقیقت مصرف الکل باعث کوچک شدن مغز می شود و به دنبال آن تاثیر زیادی بر توانایی، قدرت تفکر و یادگیری و به خاطر سپاری می گذارد. همچنین تاثیر بر مغز باعث می شود که حفظ دمای بدن و کنترل حرکات نیز سخت می شود.

عوارض کوتاه مدت مصرف الکل

مصرف الکل از اولین بار نوشیدن آن به دلیل تاثیر منفی بر عملکرد مغز باعث به وجود آمدن عوارض متعددی می شود که برخی از آنها عبارتند از:

شدت تاثیر عوارض کوتاه مدت الکل بستگی به میزان الکلی دارد که شخص مصرف می کند اما سایر عوامل مانند مصرف غذا و میزان آب رسانی به بدن نیز در این موضوع دخیل هستند.

تاثیر مصرف الکل بر لرزش |عوارض بلندمدت مصرف الکل

نتایج تحقیقات نشان می دهد مصرف الکل با هر میزانی در طولانی مدت عوارض بلند مدتی را به همراه دارد که برخی از مهمترین آنها در ادامه آمده است.

 • خشونت خانگی و فروپاشی خانواده
 • تصادفات بیشتر
 • اختلال در روابط اجتماعی
 • بیماری های قلبی و عروقی، سرطان
 • دیابت، اضافه وزن و چاقی و سوءتغذیه
 • بیماری های کبدی
 • اختلالات روانی واختلال مصرف الکل
 • آسیب به خود

براساس نظریه سازمان بهداشت جهانی الکل می تواند باعث ایجاد 200 نوع بیماری در بدن شود. همچنین در سراسر جهان مردان بیش از زنان در اثر مصرف الکل جان خود را از دست می دهند. مصرف دراز مدت الکل در تمام جنبه های زندگی فرد تاثیر می گذارد و سلامت روج و روان و امور زندگی او را به خطر می اندازد.  

تاثیر مصرف الکل بر لرزش |خماری چیست؟

احتمالا با این واژه آشنایی دارید. خماری و حالات آن به علائم ناخوشایندی گفته می شود که بعد از مصرف مواد مخدر و الکل روی می دهد و هرچه میزان مصرف شما بیشتر باشد احتمال خماری نیز بیشتر است. اما این موضوع در افراد مختلف متفاوت است ممکن است یک فرد با نوشیدن یک پیک نیز خماری را تجربه کند.شدت خماری الکل به نوع سوخت و سوز آن در بدن مربوط می شود زیرا با نوشیدن آن واکنش های متعددی در بدن اتفاق می افتد که منجر به خماری می شوند. از واکنش هایی که هنگام خماری در بدن رخ می دهد موارد زیر است.

 • تکرر ادرار و کم آبی بدن
 • تحریک معده
 • افت قند خون و فشارخون پایین
 • گشادی رگ های خونی

خماری زمانی شروع می شود الکل خون به صفر می رسد و معمولا 24 ساعت طول می کشد تا از بین بروند. با توجه نوع الکلی که مصرف می کنید و میزان مصرفی علائم خماری می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • احساس ضعف و خستگی، لرزش بدن
 • افزایش ضربان قلب
 • خشکی دهان و چشم
 • تمرکز پایین
 • حساسیت به نور و صدا
 • سرگیجه و چرخش محیط اطراف
 • تحریک پذیری و نوسانات خلقی
 • افسردگی، بی خوابی و بی قراری

 تاثیر الکل بر لرزش

الکل چطور باعث لرزش در بدن می شود؟

همانطور که پیش تر به آن اشاره شد الکل عوارض و پیامدهای منفی متعددی برای بدن به همراه دارد که لرزش بدن یکی از آنهاست و در ادامه خواهید دید که الکل چطور باعث لرزش بدن می شود. از علائم قابل توجه ترک الکل لرزش کنترل نشده در بدن است. لرزش کنترل نشده دستها یا سایر قسمت های بدن از علائم بارز اعتیاد به الکل است. اغلب فردی که قصد ترک الکل را دارد دچار لرزش شده و علائم ترک اعتیاد را بروز می دهد. الکل با تاثیر بر سیستم عصبی مرکزی فعالیت مغز را کند کرده و سطح انرژی را کاهش می دهد اما زمانی که شخص مقدار زیادی الکل مصرف می کند بدن با حضور دائمی الکل سازگار می شود و برای سازگاری با اثرات آرام بخش الکل انتقال دهنده های عصبی بیشتری آزد می کند تا فعالیت عصبی مغز بیشتر شود و بدن را بیدار نگه دارد، به همین خاطر است که مشروبات الکلی طولانی مدت باعث مستی زیاد نمی شوند. همچنین درمورد بهترین مشروبات الکلی بخوانید. زمانی که این نوشیدنی بعد از مصرف طولانی مدت به طور ناگهانی ترک می شود مغز طوری عمل می کند که انگار الکل هنوز وجود دارد و در این حالت تقویت شده فرد شروع می کند به درک علائم ترک مانند لرز، اضطراب، بیش فعالی، ضربان قلب بالا و.... لرز و دیگر علائم ترک الکل ممکن است شش ساعت بعد از اخرین مصرف الکل اتفاق بیفتد.

1-لرزش ناشی از آسیب مغزی در مصرف الکل

بر اساس نتایج تحقیقات، مصرف مداوم و بیش از حد الکل به مخچه آسیب می رساند. مخچه قسمتی از مغز است که نزدیک به ساقه مغز قرار دارد و مسئولیت تعادل وهماهنگی حرکتی را به عهده دارد. آسیب مخچه در اثر نوشیدن الکل می تواند منجر به لرزش شود. لرزش قصد یا در حال استراحت. لرزش قصد یعنی وقتی فرد هدفمند به سمت شیی دست دراز می کند شروع به لرزیدن می کند. نوع دیگر لرزش حتی وقتی شخص در حال استراحت است اتفاق می افتد.از دیگر علائم اختلال عملکرد مخچه می تواند شامل تعادل ضعیف، پیاده روی ناپایدار و حرکات غیرارادی چشم به عقب باشد.

2-لرزنش ناشی از آسیب کبدی درمصرف الکل

از دیگر عوارض مصرف الکل سیب به کبد و بیماری کبدی نظیر کبد چرب است که در مراحل پیشرفته می تواند با لرزش های دست معروف به آستریکس یا ضرب و شتم مشخص همراه باشد. اختلال در عملکرد کبد می تواند باعث اختلال بالقوه وکشنده مغزی شود که به آنسفالویاتی کبدی معروف است و زمانی ایجاد می شود که کبد نتواند سموم را فیلتر کند. بنابراین باعث ورود سم به سلول های مغزی از طریق خون می شود و این موضوع باعث می شود دچار اختلالات خواب، تغییرات خلقی و مشکلات زیادی در کنترل حرکات و لرزش کف دست داشته باشد.بنابرگزارش مجله عصب شناسی، جراحی مغز و اعصاب و روانپزشکی زمانی که دست و مچ فرد الکلی به سمت بیرون کشیده می شود لرزش فلاپی به وضوح قابل مشاهده و تشخیص است و این مشکل در اوایل مرحله انسفالوپاتی به وجود می آید. برخی از افراد نیز ممکن است لرزشی شبیه بیمار مبتلا به پارکینسون داشته باشند. در صورتی که شما نیز درگیر این نوشیدنی به مدت و میزان بالا هستید و دچار لرزش دست و پا می شوید باید با متخصص ترک اعتیاد صحبت کنید. لرزیدن وقتی اتفاق می افتد که چندین ساعت الکل ننوشید به این معنا که شما به نوشیدن الکل وابسته هستید و علائم ترک شما را آزار می دهد و می تواند نشانه ای از آسیب مغزی یا کبدی باشد و شما نباید نسبت به این لرزش بی تفاوت باشید.  

لرزش اساسی

لرزش انواع مختلفی دارد و لرزش اساسی یکی از آنها است. مصرف الکل ممکن است منجر به لرزش یا بدتر شدن برخی از لرزش ها بشود و یا ممکن است به بهبود علائم برخی از آنها کمک کند. در افرادی که به لرزش اساسی مبتلا هستند احتمالا این لرزش بدون هیچ علت مشخصی بروز پیدا کرده و فرد احتمالا هیچ مشکل و یا بیماری مغزی ندارد که مربتط با لرزش اساسی باشد. مصرف الکل در لرزش اساسی می تواند باعث بروز علائم مختلفی شده یا علائم فعلی را تشدید کند مانند نمونه های زیر: برای دریافت مشاوره تلفنی کلیک کنید.

 • لرزشی که اغلب با فعالیت هایی مانند نوشتن، اصلاح صورت یا دست گرفتن چنگال همراه است.
 • دستان شخص در حالت استراحت و خواب لرزش ندارد
 • بروز مشکلات احتمالی در برقراری تعادل
 • بهبود علائم لرزش اساسی بعد از مصرف الکل. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ترک اعتیاد به الکل کلیک کنید.
 • لرزش دست ها

مصرف الکل و لرزش اساسی

لرزش اساسی علت مشخصی ندارد ولی پزشکان تصور می کنند این لرزش می تواند به علت بروز مشکلی در مخچه یا ساقه مغز باشد. گفته می شود که ژن ها در ابتلا یا عدم ابتلای به لرزش اساسی نقش مهمی دارند و اگر شما لرزش اساسی داشته باشید احتمال این که کودک شما نیز مبتلا شود بالاست. بنابراین متخصصین مطمئن نیستند که مصرف الکل نقشی در ابتلا به لرزش اساسی داشته باشد. برای دریافت مشاوره کودک کلیک کنید. گرچه مصرف الکل در ابتلا به سایر لرزش ها موثر است اما پزشکان بر این باور هستند که الکل نقشی در ابتلا به لرزش اساسی ندارد. مصرف الکل طولانی مدت و در مقادیر بالا ممکن است به مغز شما آسیب وارد کند و حتی ممکن است بعد از گذر زمان باعث بدتر شدن علائم لرزش اساسی بشود. 
بهبود لرزش اساسی با ترک الکل 

بهبود لرزش اساسی با الکل

برخی تصور می کنند که نوشیدن الکل علائم لرزش اساسی را کاهش می دهد زیرا الکل روی بعضی مواد شیمیایی مغزی تاثیر می گذارد که از نظر پزشکان علت لرزش اساسی هستند. احتمالا بعد از نوشیدن الکل ظرف 15 دقیقه علائم لرزش بهبود پیدا می کند به همین خاطر گاهی اوقات می توان از این موضوع برای تشخیص علت لرزش اساسی استفاده کرد و این مسئله که الکل باعث بهبود لرزش اساسی می شود زمانی مورد تایید متخصص است که او به دنبال تشخیص نوع لرزش شما باشد و اگر این لرزش در شما با نوشیدن الکل بهبود یافت این تاثیر تا چهار ساعت ادامه خواهد داشت. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید. حتی در صورتی که الکل به بهبود علائم این لرزش کمک کند پزشکان از آن برای درمان لرزش اساسی استفاده نمی کنند زیرا مصرف الکل می تواند پیامدهای منفی زیادی به همراه داشته باشد بنابراین شیوه مناسبی برای درمان یا بهبود این اختلال محسوب نمی شود.  

عوارض الکل برای کنترل لرزش اساسی

همانطور که گفتیم مصرف الکل برای درمان لرزش اساسی می تواند مشکلات و عوارض منفی به همراه داشته باشد که شامل موارد زیر می شود.

 • وابستگی به الکل: مصرف الکل ممکن است باعث ایجاد تحمل دارویی شود به این معنا که به وجود مقادیر قبلی آن عادت کنید و برای درمان نیاز به مصرف الکل بیشتری داشته باشید.
 • اعتیاد به الکل: ایجاد وابستگی به الکل به معنای الزام به مصرف مقادیر بیشتر برای دریافت اثرات بار اول است و ادامه این چرخه در دراز مدت می تواند فرد را در معرض اعتیاد به الکل قرار بدهد. همچنین درمورد عوارض مشروب دست ساز بخوانید.
 • عود علائم لرزش اساسی: تاثیر الکل بر درمان لرزش موقتی است و قبل از این که تاثیر الکل در بدن از بین برود، فقط مدت کوتاهی در کاهش علائم لرزش تاثیر می گذارد و ترک الکل دوباره علائم لرزش در بدن آشکار خواهد شد.
 • بروز عوارض مصرف الکل و آسیب ها: مصرف الکل همانطور که بیان شد عوارض منفی زیادی به دنبال دارد و در صورت تکرار و مداومت می تواند باعث تاثیر منفی بر مغز شود، آسیب مخچه یا کبد را به دنبال داشته باشد، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی، سرطان و دیابت را افزایش بدهد. در عملکرد حرکتی اختلال ایجاد کند و....

 

سخن اخر درمورد تاثیر مصرف الکل بر لرزش

با توجه به پیامدهایی که مصرف الکل برای سلامتی روح و جسم دارد و همچنین سختی هایی که ترک آن برای فرد مصرف کننده به همراه خواهد داشت، مصرف آن به هیچ شخصی توصیه نمی شود حتی برای درمان سایر بیماری ها. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی در زمینه تاثیر مصرف الکل بر لرزش کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*