ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تاثیر الکل بر رابطه جنسی | ارمغان الکل، لذت یا مشکلات جنسی؟!

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با تاثیر الکل بر رابطه جنسی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

درباره تاثیر الکل بر رابطه جنسی چه می دانید؟ متاسفانه در بین عموم مردم باورهایی وجود دارد مبنی بر این که مصرف الکل باعث طولانی تر شدن مدت انزال و بهبود عملکرد جنسی می شود اما متخصصان نشان داده اند که این باورها کاملا اشتباه است. بر اساس تحقیقات علمی دانشمندان مصرف الکل تاثیرات منفی زیادی روی اندام های جنسی، عملکرد جنسی و حتی باروری می گذارد. علاوه بر این مصرف مشروبات الکلی برای کسانی که روابط جنسی متعدد دارند، با افزایش ریسک اعمال جنسی پر خطر همراه است که همین امر احتمال انتقال بیماری های جنسی از جمله ایدز را بالا می برد. اگر می خواهید زندگی جنسی سالمی داشته باشید و از برقراری رابطه جنسی با همسر نهایت لذت را ببرید بهتر است از الکل دوری کنید. در این مقاله قرار است به بررسی کامل تاثیرات الکل بر رابطه جنسی بپردازیم.

تماس با مشاور

رابطه جنسی و تاثیر الکل بر آن

رابطه جنسی یک نیاز انکار نشدنی در زندگی انسان هاست. رابطه جنسی درست و سالم می تواند به زندگی شادتر، رمانتیک تر و پر آرامش تر بیانجامد. از طرف دیگر رابطه جنسی اشتباه و پر خطر می تواند به مشکلات جسمی و روانی زیادی در میان مردم بی انجامد. رابطه جنسی پس از مصرف الکل و به هنگام مستی نمونه بارز یک رابطه جنسی اشتباه و پر خطر است. برای کسب آگاهی بیشتر از مخاطرات مصرف الکل از مشاوره جنسی تلفنی کلیک کنید.

الکل می تواند تاثیرات مثبت و منفی بر لذت جنسی داشته باشد. در موقعیت‌های خاص و برای برخی افراد، مصرف الکل ممکن است مهارها را کاهش دهد، خلق‌وخو را تقویت کند و احساس آرامش را افزایش دهد که به طور بالقوه می‌تواند لذت جنسی را افزایش دهد. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید الکل به طور متفاوتی بر افراد تأثیر می گذارد و اثرات آن بسته به عواملی مانند دوز، تحمل فردی و زمینه می تواند متفاوت باشد.

1-خاصیت تسکینی الکل

الکل به صورت کلی خاصیت تسکینی دارد یعنی پس از مصرف آن دچار یک راحتی و ریلکسی کاذب می شوید. ممکن است در دفعات اول پس از مصرف الکل گمان کنید که توانایی جنسی شما بالا رفته و عملکرد جنسی بهتری دارید اما پس از چندین بار استفاده از الکل به عنوان محرک جنسی متوجه می شوید که به کاهش میل جنسی شما می انجامد و عملکرد خوبی در روابط زناشویی ندارید. حتی بدتر از این ممکن است که با استفاده طولانی مدت از الکل به بدن خود آسیب بزنید و روابط جنسی ناخواسته ای را تجربه نمایید. در ادامه به بررسی تاثیر الکل روی زندگی جنسی مردان و زنان می پردازیم.

در این بخش قرار است به این سوال پاسخ دهیم که مصرف الکل در زندگی جنسی مردان چه عوارضی را به همراه دارد؟ بر اساس آمارها حدود 70 درصد مردان الکلی حداقل به یکی از انواع اختلالات جنسی مبتلا شده اند. متاسفانه تاثیرات مخرب الکل به همین جا ختم نمی شود، مصرف مشروبات الکلی باعث مشکلات اساسی در طولانی مدت از جمله کوچک شدن دستگاه جنسی و ناباروری می شود. در ادامه به بررسی اختلالاتی که مصرف الکل برای شما ایجاد می کند می پردازیم:

2.تاثیر الکل بر رابطه جنسی | اختلال نعوظ

زمانی که مرد به اوج لذت جنسی می رسد تمام سرخرگ ها و وریدهای اندام تناسلی مردان پر از خون می شوند به همین دلیل آلت سفت شده و نعوظ اتفاق می افتد. حالا اگر به هر دلیلی حجم خون کم باشد یا خونی که به آلت تناسلی مردانه می رسد در مسیر گردش به عقب برگردد مشکل نعوظ به دلیل نشت وریدی اتفاق می افتد. برای مثال زمانی که فرد الکل مصرف می کند به دلیل کم آبی بدن و در نتیجه کاهش حجم خون نشت وریدی اتفاق میفتد.

  1. هورمون آنژیوتانسین: در کبد انسان هورمونی به نام آنژیوتانسین ساخته می شود که مصرف الکل ترشح آن را افزایش می دهد. افزایش هورمون آنژیوتانسین یکی از دلایل اختلال نعوظ در مردان است.
  2. اختلال در سیستم عصبی: همانطور که احتمالا می دانید مصرف الکل سیستم عصبی انسان را مختل کرده و از همین طریق هوشیاری را کاهش می دهد. الکل بر روی پیام رسان های بدن که وظیفه انتقال دستورهای مغز به اعضای مختلف از جمله آلت تناسلی را بر عهده دارند، تاثیر می گذارد. همین مسئله به اختلال در عملکرد جسمی در هنگام رابطه زناشویی می انجامد.

3-تاثیر الکل بر رابطه جنسی | زود انزالی و دیر انزالی

همانطور که پیش از این هم گفته شد میان مردم باور اشتباهی وجود دارد مبنی بر این که مصرف الکل باعث دیرانزالی شده و به بیانی کار اسپری تاخیری را انجام می دهد. اما اگر بخواهیم دقیق تر بررسی کنیم در می یابیم که الکل به دلیل مشکلاتی که برای مردان به وجود می آورد از جمله اختلال نعوظ روند رابطه جنسی را کند می کند.
مسئله دیگری که باید به آن توجه کرد این است که مصرف الکل به طور کلی فرایند طبیعی انزال را به هم می ریزد. این یعنی مصرف مشروبات الکلی در همه افراد سبب دیرانزالی نمی شود بلکه در میان جمع زیادی از مردان مصرف الکل به زودانزالی می انجامد.

4.کاهش میل جنسی

در بدن انسان ها هورمونی وجود دارد به نام تستسترون. این هورمون یک هورمون جنسی مردانه است که وظایف متعددی را عهده دارد از جمله: بروز صفات ثانویه مردانه، تولید اسپرم و در نهایت تعدیل میل جنسی. مصرف الکل در طولانی مدت باعث کاهش ترشح هورمون تستوسترون و کم شدن میل جنسی می شود.

5.کوچک شدن آلت تناسلی

یکی از مهم ترین ارکان در برقراری رابطه جنسی رضایت از شکل و اندازه دستگاه جنسی انسان می باشد. متاسفانه در ایران اکثر مردان از سایز آلت تناسلی خود راضی نیستند که این به خودی خود دلایلی مختلفی دارد. این دسته از مردان باید بدانند که مصرف مداوم مشروبات الکلی باعث تخریب بافت بیضه ها می شود و در اکثر موارد به کوچک شدن آلت تناسلی و بیضه ها می انجامد. یکی از روش های اشتباه بزرگ کردن آلت تناسلی استفاده از الکل است.

6.مشکلات باروری

همانطور که پیش تر متوجه شدید مصرف الکل روی ترکیبات و ترشح هورمون تستوسترون تاثیر منفی می گذارد. این هورمون جنسی مردانه برای ساخت اسپرم در بیضه ها ضروری است. مقدار کم یا زیاد تستوسترون به فرایند تولید اسپرم آسیب می زند. اگر می خواهید در آینده بدون هیچ مشکلی صاحب فرزندان سالم شوید بهتر است مصرف مشروبات الکلی را کنار بگذارید.

تاثیر الکل بر رابطه جنسی

مصرف الکل و مشکلات جنسی زنان

گرچه اکثر افراد پس از مصرف الکل واکنش های جسمی و روانی مشابهی را نشان می دهند اما با توجه به پیشینه زندگی، جنسیت، سن و ژن تاثیرات متفاوتی را از مصرف الکل می بینند. برای مثال حجم آب در بدن زنان کمتر است به همین دلیل غلظت الکل در خون آن ها بیشتر دیده می شود.
معمولا خانم ها اولین بار پس از استفاده از الکل احساس انرژی مضاعفی دارند که همین انرژی در حرکات جنسی آنان نیز مشهود است. این تجربه اولیه می تواند افراد را شرطی کند که هر بار پیش از رابطه جنسی سراغ مشروبات الکلی بروند تا لذت دفعه اول را تجربه نمایند. اما با یک نگاه دقیق تر و بررسی جزئی تر معلوم می شود که مصرف الکل و انجام رابطه جنسی حین مستی برای زنان هم مشکلات زیادی را ایجاد می کند. در واقع اثرات سو الکل بر روی زنان هم جسمی است و هم روانی. در ادامه به توضیح کامل این مسئله می پردازیم.

1.نرسیدن به ارگاسم

ارگاسم یعنی اوج لذت جنسی در رابطه زناشویی. یکی از اهداف اصلی روابط زناشویی رسیدن به ارگاسم و اوج برانگیختگی جنسی است. معمولا زنان کمی دیرتر از مردان به ارگاسم می رسند حتی عده ای از زنان هستند که هیچ وقت در رابطه اوج لذت جنسی را تجربه نمی کنند، فقط برای خوشایند شریک عاطفی خود وانمود می کنند که به ارگاسم رسیده اند.

در حالت مستی تعادل بین سیستم های مغزی و واژن به هم می خورد به همین دلیل پیام های سیستم عصبی به عضو مورد نظر نمی رسند. ارگاسم در حالت مستی برای زنان امری دشوار و حتی در مواردی امکان ناپذیر است. نرسیدن به ارگاسم می تواند به اختلال عملکرد ارگاسم در طولانی مدت منجر شود. همین امر رضایت زناشویی شما را از روابط جنسی بسیار پایین می آورد.

2.خشکی واژن

الکل یک ادرار آور سریع است. مصرف الکل باعث می شود که مایعات خون شما از طریق سیستم کلیوی دفع شوند. بر اثر این فرایند حجم خون شما کم شده، حجم آب بدن نیز به مقدار قابل توجهی کاهش می یابد. با کم شدن آب بدن ترشحات واژن متوقف شده و خشکی واژن در رابطه اتفاق می افتد.
خشکی واژن مشکلات زیادی را برای زنان ایجاد می کند از جمله: رابطه دشوار و دردناک، خونریزی پس از مقاربت، خارش و سوزش واژن، افزایش احتمال عفونت واژن.

3.لذت فیک

زنان پس از نوشیدن الکل دچار حالت ریلکسیشن می شوند همین امر خجالت و درد آن ها را به هنگام رابطه جنسی پوشش می دهد. تخیلات و توهمات ناشی از الکل نیز باعث می شود زنان در مستی لذت جنسی بیشتری را تجربه کنند. این لذت گرچه بسیار خوشایند است اما کاذب و صرفا ذهنی است. این لذت ذهنی باعث می شود لذت جسمی کاهش یافته و عدم رسیدن به ارگاسم به چشم نیاید. علاوه بر این زنی که وابسته به لذت جنسی ذهنی می شود ناچار است هربار پیش از رابطه جنسی دست به مصرف الکل زده و در نتیجه معتاد آن شود.

4.مشکلات باروری

مصرف الکل تعادل شیمیایی مغز را برهم می زند، ترشح هورمون های زنانه را دچار مشکل کرده و روند تخمک گذاری را مختل می کند. زنان الکلی چرخه قاعدگی منظمی ندارند و حتی در مواردی دچار آمنوره (عدم وقوع قاعدگی) می شوند. با به هم خوردن فرایند تخمک گذاری باروری به خطر می افتد. تحقیقات نشان داده زنان الکلی حتی اگر باردار هم شوند ممکن است نوزاد مرده به دنیا بیاورند.

تاثیر الکل بر رابطه جنسی

رفتارهای جنسی پر خطر در افراد الکلی

افراد پس از مصرف دوز بالایی از الکل دچار عدم کنترل روی رفتارهای خود می شوند. به حدی که حتی ممکن است پس از به دست آوردن هوشیاری خود فراموش کنند دست به چه اعمالی زده اند. عدم کنترل روی رفتارها سبب بروز رفتارهای جنسی خطرناک خواهد شد. عوارض این رفتارهای جنسی خطرناک می تواند آینده فرد را به طور کامل دچار مشکل کند.
برخی از خطرات رابطه جنسی به هنگام مستی: رابطه جنسی با کسی که در حالت هوشیاری تمایلی به بودن با او ندارید، رابطه جنسی با افراد غریبه، خیانت به شریک عاطفی، عدم استفاده از وسایل پیشگیری، عدم استفاده از کاندوم، بارداری ناخواسته، اعمال خشونت یا مورد خشونت قرار گرفتن در رابطه جنسی، مبتلا شدن به بیماری های مقاربتی از جمله: ایدز، سوزاک، سفیلیس، کلامیدیا و غیره.

  • الف) اختلال در قضاوت و تصمیم گیری: مصرف بیش از حد الکل می تواند قضاوت و تصمیم گیری را مختل کند و به طور بالقوه منجر به درگیر شدن در رفتارهای جنسی پرخطر یا انتخاب هایی می شود که فرد ممکن است بعداً از انجام آن ها پشیمان شود.
  • ب) افزایش خطر رابطه جنسی محافظت نشده: الکل می تواند مهارها را کاهش دهد و منجر به کاهش درک میزان خطر شود، احتمال برقراری رابطه جنسی محافظت نشده یا عدم استفاده مداوم از داروهای ضد بارداری را افزایش دهد.
  • ج) خطر بیشتر تجاوز جنسی: مصرف الکل می‌تواند توانایی فرد برای رضایت و دریافت رضایت را مختل کند و افراد را در برابر تجاوز جنسی آسیب‌پذیرتر کند یا توسط دیگرانی که ممکن است از وضعیت آسیب‌دیده‌ آن ها سوء استفاده کنند، در معرض خطر و آسیب و سواستفاده قرار دهد.

رابطه لذت جنسی با مصرف الکل

باورهای اشتباه زیادی میان مردم مبنی بر تاثیر الکل بر روی رابطه جنسی وجود دارد. اغلب مردم اعتقاد دارند که رابطه جنسی به هنگام مستی ناشی از مصرف مشروبات الکلی لذت بیشتری را به همراه دارد و آسیب زننده نیست. فردی که مشروبات الکلی استفاده می کند تسلط کمی روی رفتارهای خود دارد. در واقع مغز فردی که الکل مصرف کرده تمرکز کمی را روی کنترل رفتارها و تصمیمات اعمال می کند. به همین دلیل اعتماد به نفس فرد بالا رفته و ترس های اجتماعی از بین می روند. چنین اتفاقی باعث می شود فرد به اشتباه گمان کند در حالت مستی جذاب تر است و جنس مخالف را بیشتر جذب می کند.

اگر اعتماد به نفس کمی دارید و یا از بودن در اجتماع دچار اضطراب می شوید مصرف الکل شاید بتواند به صورت موقتی مشکل شما را حل کند اما در طولانی مدت مشکلات ثانویه زیادی را برای شما ایجاد می کند. پس بهتر است برای بهبود عملکردهای اجتماعی خود راه درست را پیش گرفته و به یک متخصص روان درمانگر یا مشاوره روانشناسی مراجعه نمایید.

سخن آخر

تنش در روابط و پیامدهای عاطفی از دیگر آثار منفی الکل بر رابطه جنسی است. سوء استفاده مکرر از الکل یا وابستگی به مصرف آن می تواند روابط بین فردی را تحت فشار قرار دهد و منجر به پریشانی عاطفی و تأثیرات منفی بالقوه بر لذت جنسی و صمیمیت در روابط شود. مهم است که به یاد داشته باشید تجربیات و واکنش های فردی به الکل می تواند متفاوت باشد و این آسیب ها پیامدهای حتمی همگانی یا تضمین شده نیستند. با این وجود، برخورد مسئولانه با مصرف الکل و آگاهی از خطرات احتمالی برای ارتقای تجربیات جنسی سالم و رفاه کلی بسیار مهم است. برای کسب اطلاعات کافی درباره شیوه عدم روی آوردن به مصرف بی رویه الکل به درمانگر یا مشاوره روانشناسی مراجعه نمایید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*