ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تاثیر شادی بر روی ژن ها | ژن شادی چیست و چه تأثیری دارد؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با تاثیر شادی بر روی ژن ها پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


تاثیر شادی بر روی ژن ها چیست؟ آیا ژن شادی وجود دارد؟ از موهای مجعد گرفته تا یک شخصیت درونگرا، چیزهای زیادی از والدین به ارث برده می شود. اما آیا ممکن است که ژن‌ها نیز به صورت ارثی بر سلامتی و سطح شادی افراد تأثیر بگذارند؟ طبق ادعای علم، بله. خوشبختی و احساس شادی دارای یک جز‌ ارثی است و از طرفی این تاثیر متقابل است. یعنی شادی نیز بر بیان ژنتیکی تاثیر می گذارد. یافته ای که هم تعجب آور است و هم نیست. تعجب آور است به دلیل اینکه اعتقادات فرهنگی جوامع با انتخاب ها، افکار و آموزش رفتار حرف آخر را در مورد عملکرد افراد در زندگی می زند. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.  

تماس با مشاور

ژن شادی

آیا خود را فردی می دانید که به راحتی می خندد؟  آیا معمولا با شنیدن یک جوک خوب از خنده غرش می کنید؟  آیا شما اولین کسی هستید که وقتی اتفاق خنده‌ داری می‌افتد حرف شما را می‌زنند؟ بر اساس مطالعه اخیر دانشگاه نورث وسترن (ایالات متحده آمریکا) و دانشگاه ژنو (سوئیس) ژن های شما ممکن است ارتباط زیادی با شادی داشته باشند. بر اساس این مطالعه ویژگی های احساسی مثبت مانند لبخند زدن و خندیدن در افرادی که آلل های کوتاهی برای ژن 5-HTTLPR دارند شایع تر است. این ژن در تنظیم سروتونین، انتقال دهنده عصبی شادی نقش دارد.
در عین حال نشان داده شده است که همین گونه‌های ژن با افزایش حساسیت به احساسات منفی مرتبط هستند و حتی ممکن است فرد را مستعد افسردگی کنند. چرا ممکن است اینگونه باشد؟  کلودیا ام. هاس که این مطالعه را مدیریت کرده است می گوید داشتن آلل کوتاه بد نیست و تمام واکنش های احساسی اعم از مثبت و منفی را تقویت می کند. او در آزمایشات خود نشان داده است که این بدان معناست این افراد در طول یک فیلم خنده دار بیشتر می خندند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه علائم افسردگی کلیک کنید.
اما هاس می‌گوید فردی که آلل‌های کوتاهی برای ژن 5-HTTLPR دارد در یک محیط مثبت بسیار خوشحال خواهد شد و در موقعیت‌های عاطفی نامطلوب نیز به همان میزان به شدت بیشتری رنج خواهد برد.  

مروری بر حقایق ژن شادی

تا به امروز اطلاعات بسیار کمی در مورد نقش خاص ژن ها بر روی صفات شخصیتی در دسترس بوده است. تحقیقات قبلی توسط تعداد کمی از شرکت کنندگان محدود انجام شده است. اما یک مطالعه جدید که در ادامه به آن پرداخته می شود به دنبال اصلاح این موضوع بود و به بررسی و ارزیابی بخش‌های بزرگ ‌تری از داده‌ها پرداخت. یک مطالعه عظیم شامل بیش از ۱۹۰ محقق در ۱۴۰ مرکز تحقیقاتی ۱۷ کشور، انواع ارتباط ژنتیک با شادی و سایر صفات را شناسایی کرده اند.
این یکی از بزرگترین مطالعاتی است که تا کنون در مورد ژن های دخیل در رفتار انسان منتشر شده است. در مجله نیچر، تیم بین‌المللی نحوه تجزیه و تحلیل داده‌های ژنومی صدها هزار نفر را برای یافتن انواع ژنتیکی مرتبط با احساس شادی، افسردگی و روان رنجوری توصیف می‌کند.

تاثیر شادی بر روی ژن ها | سه نوع ژنتیکی

محققان این تحقیق در کالج پزشکی بیلور، هیوستون گزارش می‌دهند که سه نوع ژنتیکی مرتبط با بهزیستی ذهنی یافت شده است. اینکه یک فرد چقدر در مورد زندگی خود فکر یا احساس خوشحالی می‌کند. این تیم مطالعاتی همچنین دریافت که انواع ژن ها عمدتاً در سیستم عصبی مرکزی و بافت های آدرنال یا پانکراس بیان می شوند. مطالعات قبلی به ویژه مطالعاتی که از ثبت دوقلوهای هلند استفاده کرده اند نشان داده‌اند که یک مؤلفه ژنتیکی در نحوه تجربه شادی افراد وجود دارد.
برای این مطالعه تیم یک متاآنالیز انجام داد. یعنی آن ها داده های ژنومی بسیاری از مطالعات دیگر را گرد هم آوردند و از ابزارهای آماری پیشرفته برای تجزیه و تحلیل داده های تلفیقی استفاده کردند. گویی از یک مطالعه عظیم بر روی دویست و نود و هشت هزار نفر منبع قابل اعتماد بدست آمده است. همین تجزیه و تحلیل سه نوع ژن مرتبط با احساس خوب بودن، دو نوع با علائم افسردگی و ۱۱ ژن با روان رنجوری را مشخص کرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه شخصیت های روان رنجور کلیک کنید.
تاثیر شادی بر روی ژن ها

بررسی دوقلوها و ژن شادی

پروفسور میک بارتلز، محقق برجسته در زمینه ژنتیک از مطالعات دوقلوها و DNA آن ها برای کشف نقش ژن ها در بهزیستی استفاده می کند. دکتر بارتلز می گوید از آنجایی که دوقلوهای همسان کدهای ژنتیکی خود را به اشتراک می گذارند هر گونه تفاوت در شادی آن ها باید به دلیل اثرات محیطی باشد. از این رو مطالعات دوقلوها به ابزاری قدرتمند در درک تأثیر متقابل ژن و شادی تبدیل شده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه بارداری دوقلو کلیک کنید.
نکته اصلی در تحقیقات دکتر بارتلز این است که همه افراد متفاوت هستند و بخشی از تفاوت ها از ژن های آن ها نشات می گیرد. احترام گذاشتن به این تفاوت ها چه در تحقیق و چه در انتخاب های روزمره دنیای بهتری را می سازد.

بررسی منطقه جغرافیایی و ژن شادی

این واقعیت که مردم غنا، نیجریه، مکزیک، ونزوئلا و کلمبیا بیشتر به این سوال که آیا خوشحال هستید با بسیار خوشحال پاسخ می دهند هیچ ربطی به تعداد ساعات آفتابی که در کشور آن ها می تابد ندارد. همچنین به قدرت خرید آن ها نیز ربطی پیدا نمی کند. یک تیم بین المللی از دانشمندان توضیحی برای رتبه بندی جهانی درک ذهنی از شادی در DNA انسان پیدا کرده اند. تجزیه و تحلیل پاسخ‌های بیش از ۶۵ کشور به نظرسنجی جهانی ارزش‌ها که سالانه عقاید، ارزش‌ها و انگیزه‌های مردم در سراسر جهان را مورد نظرسنجی قرار می‌دهد گونه‌ای از یک ژن را آشکار کرده است که مستقیماً با احساس بیماری مرتبط است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه احساسات کلیک کنید.

تاثیر شادی بر روی ژن ها | کاهش کانابینوئید

شادی به طور خاص، با عنوان "ژن شادی" به خوبی با آلل A اسید چرب آمید هیدرولاز مطابقت دارد. این شکل متفاوت از یک ژن، تجزیه شیمیایی آناندامید یک کانابینوئید درون زا را کاهش می دهد که احساسات لذت بخش را افزایش داده و درک درد را کاهش می دهد. کشورهایی که شیوع بیشتری از این آلل دارند عمدتاً در آمریکای جنوبی یا غرب آفریقا قرار دارند. این ها کشورهایی هستند که حالات خود را شادتر گزارش کردند.
در نقطه مقابل این قطب همیشه شاد، شهروندان کشورهایی مانند عراق، اردن، هنگ کنگ، چین، تایلند و تایوان قرار دارند که شیوع کمتری از این آلل دارند و خود را کمتر خوشحال و دارای احساس ارزشمندی ارزیابی می کنند. این تفاوت ژنتیکی همچنین توضیح می دهد که چرا اروپایی های شمالی و به ویژه سوئدی ها خود را شادتر از همسایگان خود در جنوب و مرکز اروپا اعلام می کنند. با این حال، لزوماً از این یافته ها نمی توان نتیجه گرفت که  باید هر گونه رابطه بین آب و هوا و شادی را رد کرد. در واقع تصادفی نیست که آلل A در نواحی گرمسیری و استوایی آمریکا و آفریقا شایع تر است.

ژن ها و استعدادها و تفاوت های فردی

مطالعات قبلی نشان داده اند که تفاوت های فردی در شادی و آرامش با تفاوت های ژنتیکی بین افراد مرتبط است. علاقه فزاینده ای به بررسی این موضوع وجود دارد زیرا شواهد رو به رشد نشان می دهد که بهزیستی عاملی اساسی در سلامت روان و جسم است. با این حال محققان هشدار می‌دهند ژن‌ها تمام داستان نیستند. در مورد اینکه مردم چگونه فکر می‌کنند و چه احساسی در مورد زندگی خود دارند، محیط و نحوه تعامل آن با ژن ها نیز به همان اندازه مهم و تاثیرگذار است.
مطالعه ژن ها می تواند به فهم این سوال کمک کند که چرا برخی از افراد ممکن است از نظر بیولوژیکی مستعد ابتلا به این علائم اعم از شادی یا غم هستند. محققان همچنین امیدوارند یافته‌هایی که برای تحقیقات بعدی در دسترس است به روشن شدن تصویری از عوامل ایجاد تفاوت در شادی افراد کمک کند. آن ها این کشف موفقیت‌آمیز را تنها آغازی می‌دانند برای کشفیات بعدی و معتقدند انواعی که پیدا کرده‌اند جز بخش کوچکی از آنچه در انتظار کشف است نمی باشد.  

دلیل شادتر بودن برخی نسبت به دیگران

چرا برخی از افراد حتی زمانی که در شرایط مشابهی قرار دارند شادتر از دیگران هستند؟ فهمیدن این موضوع زمانی که با ورزش کردن به شکلی موازی با یک ورزشکار پیش می روید آسان تر است. اگر شما یک ورزشکار نیستید با آموزش و حمایت مناسب می توانید به فردی تبدیل شوید که کم و بیش به طور منظم ورزش می کند. اما به احتمال زیاد هرگز یک دونده اختصاصی ماراتن نخواهید شد(البته به استثنای برخی موارد).
افراد حتی اگر با یک گروه تمرین کنند حتی با وجود یک برنامه، با سرعت های متفاوتی پیشرفت می کنند. برخی در توانایی های بدنی خود جهش های بزرگی نشان می دهند در حالی که برخی دیگر به پیشرفت کمی دست می یابند. همین امر در مورد شادی و احساس خوشی نیز صادق است.
تغییر رفتار و عادات زمان زیادی می برد. بنابراین تغییر کامل (از نمره پایین به نمره بالا) اگر بعید نباشد بسیار سخت خواهد بود. علاوه بر این انجام یک کار مشابه الگو برای برخی کارآمد خواهد بود و برای برخی دیگر ممکن است فواید و الزام خاصی نداشته باشد. به همین دلیل است که برخی افراد از دیگران شادتر هستند حتی اگر خود را در شرایط مشابهی بیابند. همه این تغییرات تا حدی به دلیل استعداد ژنتیکی افراد رخ می دهد و هر چیزی که شامل ویژگی های انسان باشد مانند عادات، شخصیت، نگرش کلی به زندگی، همه را تحت تاثیر خود می گیرد و یک جزء ژنتیکی پیدا می کند.  

تاثیر شادی بر روی ژن ها | میراث خوشبختی

تأثیر بین شادی و ژن ها متقابل است. بر اساس مطالعه ای که توسط دانشگاه کالیفرنیا در مجله PNAS چاپ شد به همان ترتیبی که توالی های DNA خاصی فرد را بیشتر مستعد شادی می کند و به سمت شادی سوق می دهند خلق و خوی مثبت و شادی نیز بر واکنش ژن ها تأثیر می گذارد. نویسندگان دریافتند که ژنتیک سلول های ایمنی در افراد دارای سطوح بالایی از آنچه به عنوان بهزیستی eudaimonic شناخته می شود مطلوب تر است.
این بهزیستی نوعی شادی است که از داشتن هدف در زندگی، رشد و تعالی، تلاش برای دستیابی به اهداف و پیشرفت شخصی ناشی می شود مانند رشد مهارت هایی همچون مهارت های زندگی. به طور خاص این تندرستی با کاهش واکنش ژن التهابی و فعالیت ژن قوی مرتبط با فعالیت آنتی‌بادی‌ها و دفاع طبیعی در برابر ویروس‌ها و باکتری‌های بیماری‌زا همراه است.  این رویه در تضاد با اثرات سلامتی خوشی صرفا لذت‌گرایانه است که بر احساسات لذت‌بخش و فقدان درد تأکید می‌کند و طبق تحقیقات، تأثیر معکوس بر سیستم ایمنی بدن ایجاد می‌کند.
برخی از محققان با کمی کاوش عمیق‌تر حتی بر این باورند که شادی نه تنها خود ژنوم بلکه ژنوم فرزندان را نیز تغییر می‌دهد. خندیدن و شادی کردن به هر شکل آن، اندورفین و سایر مواد شیمیایی را در مغز تولید می کند که قادر به ایجاد تغییراتی در سلول های تولید مثلی انسان هستند یعنی اسپرم و تخمک. اگر این فرضیه درست اثبات شود حداقل تا حدودی می‌توان وارث خوشبختی بود و شادی را به عنوان میراثی گرانبها برای نسل بعد به جا گذاشت.

امکان تغییر مقیاس ژن ها

آیا می توانید بر خلاف ژن (شخصیت) خود حرکت کنید و یاد بگیرید که شاد باشید؟ بله تا حدی امکان تغییر وجود دارد. به عنوان مثال اگر بخواهید به شادی زندگی خود در مقیاسی از صفر تا ده امتیاز دهید و بر اساس پیشینه خانوادگی و ژن های وراثتی، زندگی خود را در سطح چهار در نظر بگیرید اگر مداخله مناسب برای تغییر را پیدا کنید می توانید آن را به پنج یا شش برسانید. اما احتمالاً نمره شما هرگز به ۸ یا بالاتر از آن نمی رود. بالا رفتن از مقیاس وراثتی آسان نیست.
اگرچه تحقیقات نشان می دهد که شادی تا حدودی به ارث می رسد اما شما توسط DNA خود محدود نمی شوید. توانایی احساس شادی نیاز به تمرین دارد و با طرز فکر صحیح می توان به آن دست یافت. داوطلب شدن، ورزش، گردش در طبیعت و توجه به شیوه های قدردانی از داشته ها تنها چند نمونه از مواردی هستند که می توانید برای افزایش احساس رضایت از زندگی، معنایابی و هدف گذاری و در نهایت کسب شادی انجام دهید و همانطور که گفته شد با تاثیر و تغییر ژن ها، به عنوان میراثی گرانبها نسل شادتری به جا بگذارید.  
تاثیر شادی بر روی ژن ها

تاثیر شادی بر روی ژن ها | راهکارهایی برای شادتر بودن

در حالی که شادی تا حدی ژنتیکی است عوامل زیادی وجود دارد که می توانید کنترل کنید. از نظر متخصصان تخمین زده می‌شود که ژن‌های شما ۴۰ درصد از توانایی شما برای شاد بودن را تشکیل می‌دهند. اما این بدان معنا نیست که اگر شما با ژن‌های خاصی به دنیا نیامده‌اید، مقدر شده‌اید که همیشه ناراضی و ناخوشنود باشید.
می‌توانید مغز را برای تعریف تازه تری از شادی تنظیم مجدد کنید و روی ژن های خود تاثیر بگذارید. زیرا ۶۰ درصد دیگر شادی به سبک زندگی و سایر عوامل محیطی باز می گردد. درباره اینکه چگونه ترکیب ژنتیکی شما به رضایت از زندگی کمک می کند و اینکه چگونه می توانید احساس خوشبختی و شادی را بدون توجه به اینکه توالی ژنتیکی شما ممکن است در مورد شما چه بگوید را با انجام چند کار کوچک افزایش دهید. بنابراین علیرغم ساختار ژنتیکی شما راه هایی وجود دارد که می توانید یاد بگیرید حتی در مواقع سخت شادتر باشید. صفاتی مانند مهارت انعطاف پذیری را می توان در طول زمان پرورش داد.

1-مبارزه با کمال گرایی

یکی از راه‌های رسیدن به حالت شادتر، رها کردن تلاش برای کمال‌گرایی است که تنها بر هدف نهایی موفقیت متمرکز است.  پیوند شادی با کمال گرایی و موفقیت در برخی فرهنگ ها رایج است اما شما را با تمرکز بر قله چیزی که می خواهید به آن دست یابید خسته و فرسوده می کند این در حالی است که شادی واقعی به طول سفر بستگی دارد و با آنچه در طول راه اتفاق می افتد به دست می آید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه غلبه بر کمال گرایی کلیک کنید.

2-داوطلب امور عام المنفعه شدن

بر اساس تحقیقات سال ۲۰۲۰ انجام کاری برای دیگران تمرکز زیاده از حد فرد را از روی خود برداشته و با انتقال آن به دیگری احساس خوبی در شما ایجاد می کند. حتی اگر نمی‌توانید تعهدی منظم برای داوطلب شدن داشته باشید به کارهای کوچکی فکر کنید که می‌توانید برای کمک به دیگران انجام دهید. مانند خرید مواد غذایی برای کسی که نمی‌تواند به تنهایی آن ها را تهیه کند.

3-ورزش و تحرک بدنی و تغذیه مناسب

فعالیت بدنی نه تنها برای بدن شما مفید است بلکه برای ذهن شما نیز عالی است. حرکت داشتن به ترشح ماده شیمیایی منجر به تجربه حس خوب یعنی دوپامین کمک می کند. 150 دقیقه فعالیت بدنی متوسط ​​در هفته که به 30 دقیقه در پنج روز هفته تقسیم می شود.  برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه افزایش دوپامین کلیک کنید.
یک رژیم غذایی سالم می تواند تأثیر زیادی بر اعتماد به نفس، سلامتی و متعاقباً شادی شما داشته باشد. دقت کنید چه نوع غذاهایی می خورید. یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ نشان داد که رژیم غذایی گیاهی می‌تواند خلق و خوی شما را بهبود بخشد.  علاوه بر این‌ رژیم غذایی DASH و رژیم مدیترانه ای به شدت توسط متخصصان تغذیه توصیه می شود.  

سخن آخر درمورد تاثیر شادی بر روی ژن ها

درک کنونی از نقش ژنتیک در صفات شخصیتی با وجود یافته های درخشان مفید همچنان ادامه دارد. مطالعه جدید انواع ژن های مرتبط با ویژگی های افسردگی و روان رنجوری را مشخص کرده است. برداشتن نقش فردی ژن ها و محیط هر یک به تنهایی چالش برانگیز است. برعکس شادی، افسردگی یک وضعیت ناتوان کننده است که تعداد باورنکردنی از مردم را در سطح جهان تحت تاثیر قرار می دهد.
افسردگی که با خلق و خوی ناخوشایند و در سطح پایین دائمی، احساس ناامیدی و اعتماد به نفس پایین مشخص می شود یک مشکل عمده است. سازمان جهانی بهداشت (WHO) از افسردگی به عنوان "علت اصلی ناتوانی در سراسر جهان" یاد می کند و از آن به عنوان "یک عامل اصلی سنگین شدن بار جهانی بیماری" یاد می کند. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید، می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*