ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

اولین رابطه بعد از زایمان چه وقت و چطور باید باشد؟

اولین رابطه بعد از زایمان چگونه است؟ اگر به تازگی زایمان کرده اید تنها چیزی که به آن فکر نمی کنید رابطه جنسی است. اما پس از حدود 2 ماه بهبودی نسبی حاصل می شود، خستگی و اضطراب شما کاهش پیدا می کند و می توانید اولین رابطه بعد از زایمان خود را تجربه کنید. مطمئنا رابطه جنسی پس از زایمان با پیش از آن متفاوت خواهد بود. اضطراب و درد در اولین رابطه طبیعی است اما می توانید با رعایت برخی نکات یک رابطه سالم را تجربه نمایید. برای کسب آگاهی بیشتر در این رابطه از مشاوره زناشویی تلفنی مشورت بخواهید.

تماس با مشاور

 

دلیل تاخیر در اولین رابطه بعد از زایمان

بارداری و زایمان ناگزیر به تعدادی از تغییرات سبک زندگی در زندگی زنان منجر می شود. اینها شامل مشکلات جنسی زنان است که در کوتاه مدت بسیار شایع است. از یک پنجم تا تقریباً چهار پنجم زنان از کاهش رضایت در این زمینه پس از زایمان شکایت دارند. از نظر فیزیکی، زمانی که یکپارچگی پرینه برگشته و ترشحات لوکیال قطع شود، یک زن می تواند مقاربت داشته باشد. این ممکن است طی دو تا چهار هفته پس از زایمان کامل شود، اما در بین زنان متفاوت است. بسیاری از زنان در این زمان تمایلی به فعالیت جنسی ندارند تا به بهبودی مناسب اجازه دهند. رابطه جنسی زودرس ممکن است باعث آسیب به پرینه شود.

1-درد

اغلب زنان در این زمان تمایلی به صمیمیت فیزیکی ندارند. درد پرینه پس از زایمان طبیعی و شایع است. این ممکن است منجر به تاخیر در توانایی زن برای در نظر گرفتن و لذت بردن مجدد از مقاربت واژینال شود. قبل از شروع مجدد فعالیت جنسی، مهم است که اجازه دهید تمام بخیه ها، از جمله بخیه های داخلی، بهبود یافته و کاملا حل شوند. سزارین یک عمل بزرگ شکمی است و زنان به زمان بیشتری برای بهبودی پس از آن نیاز دارند. هنگامی که بخیه ها برداشته می شوند، جای زخم معمولاً بهبود می یابد. با این حال، باید مراقب بود که در طول فعالیت جنسی برای چند ماه هیچ فشار یا وزنی به آن وارد نشود. اگر هنوز حساس است، وضعیت باید با شریک زندگی در میان گذاشته شود و تنظیمات لازم در پوزیشن های جنسی انجام شود.

2-خستگی جسمانی

خستگی ثانویه ناشی از استرس و ترس از زایمان و مراقبت از نوزاد، همراه با کمبود خواب، شیردهی و رسیدگی به نیازهای سایر اعضای خانواده در صورت وجود، یک مهار کننده قوی میل جنسی است. علاوه بر این، سطح پرولاکتین در دوران شیردهی افزایش می یابد. پرولاکتین هورمونی است که میل جنسی را کاهش می دهد.

3-تمایل به اجتناب از بارداری

برای زنان مهم است که سلامت، تمایل به فرزند آوری در آینده و خطر ابتلا به عفونت پس از زایمان را قبل از بازگشت به خانه خود ارزیابی کنند. به همین دلیل، چنین موضوعاتی باید در قسمت آخر بارداری، در صورت امکان با هر دو طرف مورد بحث قرار گیرد تا یک برنامه عملی مشخص ایجاد شود، که ممکن است شامل پرهیز برای یک دوره باشد.

4-تغییرات خلق و خوی

افسردگی پس از زایمان ممکن است تا یک سوم زنان را مبتلا کند. این به شدت با میل جنسی کم مرتبط است. بهره گیری از خدمات بهداشتی برای مقابله با این مشکل و ترتیب دادن حمایت های اجتماعی و خانوادگی در این مدت زمان بسیار مهم است.

5-ترس های زنانه

بسیاری از زنان از این می ترسند که بدن آنها به دلیل تغییراتی که در دوران بارداری و زایمان رخ داده است، جذاب نباشد. افتادگی شکم، پارگی پرینه و سینه های بزرگ و همچنین افزایش وزن، کلواسما و ترشح شیر، تنها بخشی از تغییراتی است که زنان به آن اشاره می کنند. این ممکن است مدتی طول بکشد تا زنان آنها را به عنوان بخشی از فرآیند بچه دار شدن بپذیرند، اما اگر این احساسات شدید هستند، عاقلانه است که زن آنها را با شریک زندگی خود یا با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در میان بگذارد. وقتی زنان بدن خود را نمی پذیرند، اغلب دچار بی میلی جنسی در نتیجه ترس و بازداری می شوند.
احساس اجبار به رابطه

6-احساس اجبار

بسیاری از زنان از احساس فشار برای از سرگیری رابطه جنسی قبل از اینکه از نظر عاطفی برای آن آماده شوند شکایت دارند. این ممکن است نشان دهنده خوانش اشتباه سیگنال های شریک باشد، بنابراین خطوط ارتباطی باید واضح و باز نگه داشته شوند. زنان باید تشویق شوند و آموزش داده شوند که احساسات واقعی خود را با ملایمت اما صادقانه بیان کنند و در چنین شرایطی برای راه حلی قابل قبول مذاکره کنند. این ممکن است مستلزم این باشد که برای چند روز به در آغوش گرفتن و پیش بازی بپردازید، تا زمانی که رابطه جنسی واقعی واژینال برای هر دو طرف مورد استقبال قرار گیرد.
محبت و اطمینان می تواند کمک زیادی به کاهش ضربه ناشی از عدم تمایل به صمیمیت کامل کند و احساس طرد شدن را که اغلب به شریک مرد منتقل می کند، از بین ببرد. در بسیاری از موارد، شریک مرد به همان اندازه نگران است که زن در حین مقاربت دچار درد نشود و صداقت زیرکانه می تواند به رفع احساسات هر دو نفر درگیر در رابطه کمک کند.

7-بهبود عضلات کف لگن

کف لگن شما ماهیچه هایی که واژن شما را می پوشانند و مثانه شما را حمایت می کنند به مدتی برای استراحت و ریکاوری نیاز دارند. همچنین پس از زایمان، دهانه رحم شما مدتی طول می کشد تا به حالت قبل از بارداری بازگردد. در این زمان نیز عفونت می تواند راحت تر راه خود را باز کند.بهترین کار این است که برای چند هفته چیزها را از واژن دور نگه دارید. این شامل تامپون، بزاق، آلت تناسلی، انگشتان دست و اسباب بازی ها می شود. دهانه رحم شما هنوز کوچک نشده است. بعد از بچه دار شدن، باکتری ها راحت تر وارد رحم می شوند و شما را بسیار بیمار می کنند. برای آشنایی با نشانه های واژن سالم کلیک کنید.

8-بهبود زخم ها و بازگشت به حالت طبیعی

برای کسانی که پارگی یا کبودی شدید را روی فرج خود (بیرون واژن) تجربه کرده‌اند، پزشک احتمالاً توصیه می‌کند که به مدت شش هفته از رابطه جنسی خودداری کنند. اگر بعد از زایمان بخیه‌هایی زده‌اید، این بخیه‌ها به زمان نیاز دارند تا حل شوند، و بافت به زمان نیاز دارد تا بهبود یابد تا در مقابل مقاربت جنسی مقاومت کند. شما باید قبل از انجام هر گونه فعالیت جنسی، از جمله آمیزش و دریافت رابطه دهانی، صبر کنید تا بخیه ها کاملا حل شوند. اگر زایمان واژینال بدون پارگی داشتید و هیچ عارضه دیگری نداشتید، ممکن است پزشکتان بگوید که اگر بخواهید می‌توانید فعالیت جنسی را به محض دو هفته پس از زایمان از سر بگیرید.
اگر زایمان سزارین داشته اید، پزشک احتمالاً به شما توصیه می کند حداقل به مدت شش هفته از رابطه جنسی خودداری کنید. این به این دلیل است که برش شما برای جلوگیری از عوارض به زمان نیاز دارد تا بهبود یابد. همچنین اغلب افرادی که از طریق سزارین نوزادی به دنیا می آوردند قبل از زایمان دهانه رحم شان باز می شود. این بدان معناست که اگر دهانه رحم هنوز باز باشد، ممکن است رحم شما همچنان مستعد عفونت باشد. 

نکات مهم در اولین رابطه بعد از زایمان

بدن شما تا زمانی تا شش هفته پس از زایمان چالش های زیادی را پشت سر می گذارد. واژن شما در حال بهبود است، سینه های شما ممکن است شیر پس بدهند. متورم و حساس شده باشند یا ممکن است در حال نقاهت پس از یک جراحی سزارین بزرگ باشید. این ها می تواند منجر به ایجاد احساسات ناخوشایند در مقاربت شود. بنابراین در حالی که ممکن است برای شروع دوباره رابطه جنسی هیجان زده باشید، نکات زیر را به یاد داشته باشید.

1-برای رابطه عجله نکنید

بسیاری از مردم این اشتباه را مرتکب می‌شوند که بلافاصله با عجله رابطه جنسی را انجام می‌دهند، اما اکثر پزشکان توصیه می‌کنند که آن را به تعویق بیاندازید زیرا به واژن شما کمک می‌کند تا ترشحات بیشتری را آزاد کند و باعث بهبود اندام جنسی می‌شود. با همسرتان حمام حباب دار بگیرید. این باعث می شود که شریک زندگی خود را دوباره بشناسید و این بار حتی بهتر. یافتن زمانی برای استراحت بین مراقبت از نوزاد تازه متولد شده تان و نیازهای شما چندان آسان نیست. اما بودن با هم را در هر فرصتی از دست ندهید. عشق را در اتاق نشیمن در حالی که یک فیلم بسیار عالی در حال تماشا است یا حتی هنگام شام با یک بوسه نشان بدهید.

2-برنامه کنترل بارداری

برای پیشگیری از بارداری برنامه ریزی کنید. درست همانطور که قبلاً ذکر کردیم، در صورت بروز مشکل قرص‌های ضد بارداری، کمک گرفتن از پزشک ایده خوبی خواهد بود. او بهترین موقعیت را دارد که به شما بگوید بدن شما با چه نوع قرص های ضد بارداری می تواند مقابله کند. فراموش نکنید که پیشگیری از بارداری در اعماق ذهنتان اعصاب شما را آرام می کند و باعث می شود با همسرتان رابطه جنسی عالی داشته باشید.

3-ارتباط با همسر

صحبت با همسر همیشه کلیدی است، قبل، حین و بعد از رابطه جنسی. این احتمال وجود دارد که شما و شخصی که با او رابطه جنسی دارید هر دو نگرانی هایی  داشته باشید. بنابراین قبل از شروع رابطه جنسی در مورد انتظارات خود و هر چیزی که نگران آن هستید با یکدیگر صحبت کنید تا مطمئن شوید که از وضعیت یکدیگر کاملا مطلع هستید. حین رابطه به ارتباطات خود ادامه دهید تا هر دو بدانید که طرف مقابل چه احساسی دارد و همه چیز خوب پیش می رود، یا نه . پس از رابطه جنسی، حتماً دوباره با یکدیگر صحبت کنید. در مورد اینکه هر دوی شما فکر می کنید چطور پیش رفت، چه احساسی در شما ایجاد کرد و فکر می کنید دفعه بعد چه طور انجام شود. صحبت با همسر برای رابطه جنسی لذت بخش و رضایت بخش ضروری است.
ملایمت در رابطه بعد از زایمان

4-ملایمت

اگر شما یا شخصی که با او رابطه جنسی دارید عصبی هستید، واقعاً تنش و هیجان آن را کم کنید تا به هر دوی شما کمک کند با هم هماهنگ شوید. این می‌تواند به معنای لذت بردن از قسمت‌های دیگر بدن یکدیگر برای مدت طولانی‌تر یا انجام رابطه جنسی نفوذی با سرعت کمتر باشد. در صورت احساس درد در قسمت‌های جنسی، آهسته و ملایم بودن ایده خوبی است. به خاطر داشته باشید که انواع مختلفی از فعالیت های جنسی وجود دارد که می تواند واقعاً احساس خوبی داشته باشد، این می تواند فرصتی مفید برای کشف راه های مختلف برای لذت بردن یکدیگر باشد. ملایمت و آرامش در رابطه به شما و همسرتان فرصت بیشتری برای ارزیابی مجدد و تنظیم کاری که انجام می دهید و نحوه انجام آن می دهد.

5-روش های دیگر

اگر در حال حاضر برای رابطه جنسی خیلی زود است و هنوز آماده نیستید، اشکالی ندارد! راه های زیادی وجود دارد که می توانید با شریک زندگی خود احساس نزدیکی کنید، محبت به همسر و صمیمیت بین زوجین یکی از این راه هاست. سعی کنید بیشتر ببوسید یا در آغوش بگیرید، دست در دست بگیرید، کلمات لطیف بگویید یا یکدیگر را از راه هایی غیر از دخول ارضا نمایید. اینها به شما کمک می کند تا قبل از اینکه هر یک از شما آماده باشید، تأیید یا عشق خود را به یکدیگر به اشتراک بگذارید و تمایلات جنسی خود را بدون داشتن رابطه جنسی مجدداً تأیید کنید.

6-سایر نکات مهم در اولین رابطه بعد از زایمان

مطمئن باشید، لازم نیست از درد هنگام نزدیکی پس از زایمان رنج ببرید. علاوه بر کار با یک درمانگر حرفه ای، کارهایی وجود دارد که می توانید به تنهایی انجام دهید مانند استفاده از روان کننده، ماساژ پرینه و آزمایش. به عنوان مثال، موقعیت های مختلف جنسی ممکن است کنترل بیشتری را به شما ارائه دهد. اگر پوزیشن میسونری  خیلی سنگین و شدید احساس می شود، موقعیتی مانند قرار گرفتن در بالا را امتحان کنید که به شما امکان می دهد عمق نفوذ را تعیین کنید. مثل همیشه، قبل از امتحان چیزی جدید با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.ش
  • استفاده از روان کننده: روانکاری مناسب در طول رابطه جنسی پس از زایمان بسیار مهم است، به خصوص در کاهش درد درج. مادرانی که در دوران شیردهی هستند، به احتمال زیاد خشکی واژن در رابطه را تجربه می‌کنند و همین امر روان‌کننده را بسیار مفید می‌کند.
  • ماساژ پرینه: ماساژ ناحیه بین واژن و مقعد می تواند تحرک بافت اسکار را بهبود بخشد. اگر رابطه جنسی پس از زایمان در اطراف دهانه واژن دردناک است، ماساژ پرینه یک گزینه ارزشمند است.
  • آزمایش: رابطه جنسی لذت بخش پس از زایمان برای هر زوجی متفاوت به نظر می رسد. اگر دیگر در مورد موقعیت‌های قبلی یا اعمال جنسی هیجان‌زده نیستید، خود را موظف به ادامه روال قبلی خود نکنید. خودارضایی متقابل، سکس دهانی و ماساژ راه های صمیمی برای برقراری رابطه بدون دخول با همسرتان هستند.
  • تمرینات کف لگن: تمرینات کگل به بازسازی عضلات کف لگن کمک می کند. این می تواند به مشکلات رایج پس از زایمان مانند بی اختیاری کمک کند. ورزش عضلات همچنین می تواند به شما کمک کند قدرت و احساس در واژن خود را دوباره به دست آورید. با نگه داشتن طولانی تر استقامت خود را افزایش دهید. برای دریافت مشاوره روانشناسی از موسسه حامی هنر زندگی کلیک نمایید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*