ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تاثیرگذاری کلمات در رفتار کودک | اهمیت گفتگو با کلمات مثبت چیست؟

تاثیرگذاری کلمات در رفتار کودک چیست؟ کودکان، از تمامی گفتار و رفتار والدین و اطرافیان خود الگو برداری می کنند. آنان به طور ناخوداگاه سعی دارند شبیه پدر و مادر یا خواهر و برادرهای خود شوند بنابراین هرچه از شما می شنوند یا می بینند را در گفتار و رفتار خود کپی می کنند. تاثیر رفتار و گفتار والدین و اطرافیان بر روی کودک حتی بیش از تاثیرات ژنتیکی است که به احتمال زیاد از والدین خود به ارث برده است. تمامی گفتارهای شما در مورد او و کلماتی که به هنگام صحبت کردن با کودکتان یا حتی دیگران به کار می برید مانند بذری در ضمیر ناخوداگاه او شروع به رشد کردن می کند. برای دریافت مشاوره کودک کلیک کنید.  

تماس با مشاور


نقش ضمیر ناخوداگاه و تاثیر کلمات بر آن

ضمیر ناخوداگاه به بخش بزرگی از ذهن انسان گفته می شود که در برگیرنده ی خاطرات، افکار، عواطف و احساسات پنهان است و در حالت عادی دسترسی به آگاهی آن نداریم اما تمام تصمیمات زندگی ما را به صورت مستمر کنترل می کند. کلمات تاثیری مانند چوب جادو بر روی ضمیر ناخوداگاه دارند مخصوصا در زمان کودکی و زیر چهار سال اولیه زندگی هر فرد، ضمیر ناخوداگاه او در حال شکل گیری و برنامه ریزی شدن است. نحوه ی رفتار و گفتاری که پدر و مادر با کودک خود دارند یا حتی طرز فکری که در مورد او دارند مانند یک بذر رو به رشد در ضمیر ناخوداگاه کودک شکل گرفته و به آرامی بزرگ می شود.
این بذر زمانی که کودک بزرگ می شود بر روی تمام تجربیات زندگی آینده ی او تاثیر مستقیم می گذارد. به عنوان مثال کودکی را در نظر بگیرید که وقتی اشتباهی می کند مثلا بی احتیاطی کرده و چای را روی لباسش می ریزد مادر به شدت او را سرزنش و تحقیر می کند و می گوید: ای بچه ی دست و پا چلفتی، تو هیچ وقت نمی توانی از خودت مراقبت کنی! تو همیشه در خانه خراب کاری می کنی! همین جمله ی مادر به سادگی وارد ضمیر ناخوداگاه کودک می شود و بر درکی که او از خود و توانایی هاش و محیط پیرامون خود دارد تاثیر مستقیم می گذارد.

حک شدن جملات در ذهن کودک

جملات مادر مانند یک برنامه ی کامپیوتری در ذهن کودک نصب می شود و بارها در آینده خود را به اجرا در می آورد. چرا که کودک در آن لحظه اگرچه به دلیل تحقیر و سرزنش مادر متاثر و ناراحت است اما کلام مادر را عمیقا می پذیرد. به عبارتی ضمیر ناخوداگاه او اهمیتی نمی دهد که واژه ها تا چه اندازه منطقی یا درست هستند. به محض این که مادر کودک به او بگوید تو دست و پا چلفتی هستی و خراب کاری می کنی، به دلیل اعتماد فوق العاده ای که ذهن کودک به مادر خود دارد ضمیر ناخوداگاه کودک باور می کند او همیشه در هر کاری دست و پا چلفتی و خرابکار است.
بنابراین تاثیر کلمات بر روی ذهن و سلامت روان کودکان را به هیچ عنوان نباید کم اهمیت و ناچیز در نظر گرفت. پدر و مادرها بدون ان که خودشان از موضوع آگاهی داشته باشند هر روز در حال برنامه ریزی ذهن ناخوداگاه فرزندشان از طریق کلمات هستند. موضوع جالب این است که ذهن کودک شما اهمیتی به درست یا نادرست بودن کلام شما و این که چون عصبانی یا خسته بوده اید جمله ی تحقیرآمیزی به فرزند خود گفته اید نمی دهد.

تاثیرگذاری کلمات در رفتار کودک | ضمیر ناخوداگاه کودک

ضمیر ناخوداگاه کودک شما تمام آن چه که از زبان شما می شنود را به عنوان تنها واقعیت موجود در جهان ثبت و نگه داری می کند. حال متوجه می شوید که اگر در برخوردهایی که با فرزندتان دارید اعتماد به نفس و حس خود دوستی او را نشانه گرفته باشید چه صدمات جبران ناپذیری بر روح و روان او وارد می کنید. چرا که ذهن او در آینده نیز بارها این برنامه های مغزی را برای او اجرا خواهد کرد.
اگر کلمات شما به هنگام صحبت کردن با کودکتان به گونه ای باشد که به او احساس ارزشمند نبودن را بدهید او عمیقا باور می کند که دوست داشتنی و مورد پذیرش و تایید شدن توسط دیگران نیست بنابراین تا پایان عمر خود به این چرخه ادامه می دهد، او همواره با افرادی ارتباط برقرار می کند که او را دوست ندارند زیرا ذهن ناخوداگاه او در ابتدای کودکی این موضوع را پذیرفته و به عنوان تنها واقعیت موجود باور کرده است.
بنابراین از دیگران نیز انتظار دریافت چنین واکنشی را دارد و حتی اگر دیگران واقعا برای او ارزش و احترام قائل باشند ذهن او قادر به پذیرش این موضوع نیست و همواره به دنبال دلیلی می گردد تا به خود ثابت کند دیگران او را برای کسب منفعت خودشان می خواهند یا سعی دارند او را فریب دهند تا به خواسته های خودشان برسند وگرنه دلیلی ندارد او را دوست داشته باشند.  
تاثیرگذاری کلمات در رفتار کودک

اهمیت سخن گفتن با کودکان با کلمات مثبت

همانطور که گفته شد، سخن گفتن با کودکان و با کلمات مثبت، اهمیت ویژه ای دارد. در ادامه به برخی از این نکات پرداخته میشود.

1-تاثیرگذاری کلمات در رفتار کودک | تقویت حس ارزشمندی و عزت نفس

زمانی که شما با کلمات مثبت با کودک خود سخن بگوئید و جملات شما سرشار از عاطفه و محبت باشد به کودک، احساس ارزشمندی و دوست داشتنی بودن  می بخشد و او را شاداب نگه می دارد. یکی از بهترین وسایل پرورش روانی و رشد عاطفی کودکان، نوازش کودک و ابراز مهر و محبت کلامی به اوست. وقتی با کلمات مثبت با کودک خود صحبت می کنید سرمایه گزاری عظیمی بر رشد روانی و تقویت عزت نفس او انجام داده اید.

2-پرورش کودکانی با روان سالم و ارام

کودکی که از لحاظ عاطفی و روانی در فضایی سالم رشد کند در آینده پدر یا مادری می شود که از نظر روانی به بلوغ عاطفی لازم رسیده است و همانطور که از والدین خود الگو گرفته با فرزند خود رفتار می کند. بنابراین نه تنها فرزند شما بلکه نسل های بعد از او نیز از این نعمت برخوردار بوده و شما مهر و عشق را در سر تا سر جهان گسترش داده اید و موجب متولد شدن فرزندانی با روان آرام و سرشار از حس محبت و خود دوستی شده اید که کمترین آسیب را به خود و جهان پیرامون خود وارد نخواهند کرد.

3-تقویت رابطه ی عاطفی میان والد و فرزندتان

هم چنین اگر شرایط آرام و سرشار از عشق و محبت در خانه ی شما جاری باشد و از کلمات احترام آمیز برای برقراری ارتباط موثر با او استفاده کنید احتمال لجبازی یا ناسازگاری او با شما به صفر رسیده و  فرزند شما حرف شنوی بسیار خوبی از شما خواهد داشت زیرا رابطه ی عاطفی سالمی با شما داشته و شما را به عنوان دوست و مشاور و حامی خود در زندگی می داند حتی اگر او را نصیحت کنید بیشتر پذیرای نظرات شما خواهد بود.

4-تاثیرگذاری کلمات در رفتار کودک | چشم انداز آینده ای روشن و موفق

زمانی که شما با فرزندتان با جملات مثبت صحبت می کنید روانی سالم و آرام به او هدیه می دهید. فردی که خود را دوست داشته و از احساس ارزشمندی درونی و اعتماد به نفس بالایی برخوردار است علاوه بر این که با رفتار و گفتار خود به خود و دیگران صدمه ای وارد نمی کند بلکه مشوق و حمایت گر دیگران نیز بوده و باعث ابداع، رشد و پرورش ایده های موفقیت آمیز در جامعه می شود. هم چنین به دلیل اعتماد به نفس و عزت نفس بالایی که دارد در اکثر زمینه های زندگی خود موفق عمل می کند. بنابراین چشم اندازی روشن در آینده برای او می توان متصور شد.
بر عکس این موضوع، والدینی که با کلمات و عبارات منفی، تند و تحقیرآمیز با کودکان خود صحبت می کنند زیر بنای شخصیت آنان را تخریب کرده و به دلیل فقدان حس ارزشمندی درونی و عدم اعتماد به نفس باعث بروز انواع ناکامی ها و نارضایتی ها در زنذگی آینده ی آنان می شوند.  

راهکارهایی برای تاثیرگذاری کلمات در رفتار کودک

راهکارهایی وجود دارد که به پدر و مادرها کمک می کند از تاثیرگذاری کلمات در رفتار کودک بهره ی مثبتی ببرند و با استفاده از کلمات مثبت و قدرت آن ها در برنامه ریزی ذهن ناخودآگاه فرزندشان، روانی آرام، ذهنی مثبت و آینده ای زیبا برای کودکان خود رقم بزنند و مسیر موفقیت های زندگی را از همان آغاز کودکی برای فرزندان خود هموار کنند. برخی از این راهکارها به شرح زیر هستند: برای دریافت مشاوره خانواده کلیک کنید.

1-تاثیرگذاری کلمات در رفتار کودک | تایید کردن و تحسین فرزند خود

استفاده از عبارات و کلمات مثبت برای مورد تایید و تحسین قرار دادن فرزندتان اعتماد به نفس او را تقویت می کند مخصوصا اگر گاهی اوقات این کار را در حضور دیگران یا در جمع انجام دهید.
حال که از اهمیت کلمات و قدرت تاثیرگذاری آن ها بر روح و روان فرزندتان مطلع شده اید استفاده از کلمات و جملات مثبت مانند تو توانمند هستی، من مطمئتم تو موفق می شوی، تو با ارزش ترین دارایی من هستی، وقتی تو به دنیا آمدی زندگی برای ما زیباتر شد، تو نور چشم من هستی و... می تواند تاثیرات شگرفی بر اعتماد به نفس او و درکی که از خود دارد بگذارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه افزایش اعتماد به نفس کودکان کلیک کنید.
بالا رفتن اعتماد به نفس و حس لیاقت در افراد زمینه ساز موفقیت های آنان در تمامی زمینه های مهم زندگی خواهد بود. بنابراین با گفتن عبارات مثبت به فرزندتان شما هدیه ای جاودان به او می دهید که مانند سرمایه گزاری عظیمی در زندگی او باعث رشد و پیشرفت او در تمام جوانب زندگی خواهد بود.
تاثیرگذاری کلمات در رفتار کودک

2-پرورش عادات مثبت را در کودک خود

تحسین کردن دیگران، توجه به خوبی ها و نکات مثبت افراد، خوشحال شدن از موفقیت های دیگران، لذت بردن از اتفاقات کوچک همگی جزو شاخصه هایی هستند که رابطه ی مستقیمی با کلمات مثبت دارند.
یک فرد مثبت اندیش خوبی ها و زیبایی هایی که در زندگی یا شخصیت دیگران می بیند را تحسین می کند. زمانی که شما به فرزند خود یاد دهید دیگران را به خاطر موفقیت ها یا توانمندی هایی که کسب کرده اند تحسین کند یا با اتفاقات ساده خوشحال شود و از چیزهای کوچک مانند تماشای بارش برف و باران، علاقه به حیوانات و گیاهان، خرید هدیه برای دیگران و... لذت ببرد در واقع فرهنگ خوش بینی و مثبت نگری را به او آموزش داده اید و قدم بزرگی در راه رشد و پرورش روان او برداشته اید.

3-آموزش مثبت اندیشی به فرزند خود

آموزش مثبت اندیشی از همان سال های آغازین زندگی می تواند نتایج شگرفی بر روح و روان فرزندتان داشته باشد. اهمیت مثبت اندیشی در جوامع امروزی بر هیچ کس پوشیده نیست. در مورد افراد پرتلاش و سختکوش نیز تنها با افکار سالم و مثبت است که تلاش های افراد به ثمر می نشیند. در غیر این صورت اگر فردی برای دستیابی به خواسته های خود بسیار تلاش کند ولی افکار مثبت و امیدوار کننده ای در مورد توانایی ها و اهداف خود نداشته باشد احتمال این که به موفقیت برسد به شدت کاهش می یابد. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.
زمانی که ذهن یک فرد از همان اغاز دوران کودکی به مثبت نگری روی بیاورد با آن خو می گیرد و در واقع مثبت اندیشی و تمرکز روی نکات مثبت هر موضوعی عادت ذهن او می شود. این موضوع نقش اساسی را در پیروزی ها و موفقیت های آینده ی چنین فردی خواهد داشت. آموزش مثبت اندیشی به کودکان مسیر موفقیت و پیروزی در زندگی آینده را برای آنان تا حد زیادی هموار می کند. کودک مثبت اندیش به دلیل قدرت ذهنی و تمرکز بالایی که کسب می کند می تواند در شرایط سخت نیز زندگی خود را به خوبی اداره کند و با صبر و تلاش خود از شرایط ناخواسته خارج شود.

4-محترمانه رفتار کردن با اعضای خانواده

برای این که بهترین نتیجه را در استفاده از کلمات مثبت و اثرگذاری بر ضمیر ناخوداگاه فرزندتان بگیرید لازم است علاوه بر این که با خود او محترمانه و مثبت صحبت می کنید با تمام اعضای خانواده حتی خودتان نیز با کلمات و عبارات مثبت و احترام آمیز صحبت کنید. کودک تمام رفتارها و گفتار خود را به نوعی می توان گفت که از والدین خود به ارث می برد. البته این موضوع نه به صورت ژنتیکی بلکه از طریق تقلید و الگو گیری به وی منتقل می شود.
او به مرور یاد می گیرد همان طور که شما با او رفتار می کنید با خود رفتار کند، اگر با او نامهربان هستید او با خودش نامهربان و سرزنشگر می شود. هم چنین طرز رفتار شما با اطرافیان او نیز در این امر بسیار دخیل هستند. رفتار و نوع گفناری که شما با سایر اعضای خانواده دارید نیز در روان او تاثیر گذار است. کافیست تنها یک بار کاری را انجام دهید یا کلمه ای جدید بگوئید که توجه او را به خود معطوف کند خواهید دید که او نیز آن را تکرار می کند. اگر در راستای این موضوع مسئله ای دارید، می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*