ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

روش یادداشت برداری کرنل | چگونه به روش کرنل یادداشت برداریم؟

روش یادداشت برداری کرنل را بیاموزید! معمولا برای افراد زیادی ازجمله دانش آموزان و دانشجویان پیش آمده که هنگام مطالعه کتاب ها و متن های خود در موقعیت های مختلف مانند شب امتحان یا کنکور، علی رغم برنامه ریزی های متنوع مطالعه باز هم در یادآوری مجدد مطالب حجیم با مشکل مواجه شده اند. زیرا متون یادگرفته شده فرار هستند و در ذهن باقی نمی مانند و برای ماندگاری و یادآوری سریع به یادگیری فعال نیاز داریم. یادداشت برداری نکات کلیدی در مرورهای بعدی به یادآوری مطالب کمک بزرگی می کند. درواقع یادداشت برداری از اصول یادگیری فعال است. پیشنهاد می کنیم مقاله مشاوره تحصیلی را نیز مطالعه کنید.  

تماس با مشاور

انواع روش یادداشت برداری

اینکه شما بخواهید یک نوع از روش های یادداشت برداری را انتخاب کنید ارتباط زیادی با سبک یادگیری و نحوه ارتباط گرفتن شما با شیوه های خلاصه برداری و یادآوری بعدی دارد. هر فردی می تواند با انجام و تست این روش ها موردی که با سبک و سیاق مطالعه خودش سازگارتر است برگزیند. قبل از پرداختن به نوع یادداشت برداری بهتر است بدانید چه اهمیتی دارد که شما از مطالبتان یادداشت بردارید.برای کسب آگاهی بیشتر درباره روش صحیح درس خواندن کلیک کنید.  

اینفوگرافیک روش یادداشت برداری کرنل

اینفوگرافیک روش یادداشت برداری کرنل

اهمیت یادداشت برداری

یادداشت برداری صرف نظر از اینکه از نظر کیفی روی یادگیری در جلسه و در زمان مطالعه  تاثیر گذار است مزایایی دارد که در ادامه به چند نمونه آن می پردازیم.
  1. یادداشت برداری باعث می شود شما یک خلاصه از اطلاعات مهم درس، کتاب یا جلسه داشته باشید.
  2. هنگام یادداشت برداری به نکاتی برمی خورید که نیاز به توضیح بیشتر دارد و بعد با مراجعه سریع می توانید پیگیری آن را از سر بگیرید.
  3. یادداشت برداری های مکرر، شیوه های بهتر تسلط بر نکات مهم را به شما می آموزد و کمک می کند از قوه تخیل خود کمک بگیرید و راه های مفید را دنبال کنید.
بعد از نگاهی کوتاه به اهمیت یادداشت برداری بهتر است با انواع روش های یادداشت برداری نیز  آشنا شوید.  

آشنایی با یادداشت برداری کرنل

یادداشت برداری کرنل نوعی روش یادداشت برداری و خلاصه نویسی است که در دهه 1950 توسط والتر پاوک رئیس دانشگاه کرنل  ابداع شد. در واقع آموزش نوعی مهارت مطالعه با ساختاری منظم و سازمان یافته است.
در این روش بیش از آنکه نیاز به نوشتن عین عبارات کتاب باشد، از روش تصویر سازی و نقشه کشی ذهنی استفاده می شود و در یادآوری مطالب آموخته شده عملکرد بهتری دارد و به همین خاطر در مقایسه با روش های یادداشت برداری کلاسیک بهتر و کارآمد تر است.  

یادداشت برداری کرنل چطور به ما کمک می کند؟

این شیوه به منظور یادگیری سریع تر و بهتر در دانشگاه ها، مراکز علمی به علت حجم بالای مطالب استفاده می شود. این روش خلاصه برداری در مواردی مانند شب های امتحان، آماده شدن برای ارائه سخنرانی و ... خیلی مفید است. زیرا در زمان امتحان امکان دسترسی سریع و آسانتری را برای دانشجو فراهم می کند تا بتواند با کاهش استرس و دغدغه ی مطالعه ی کامل کتاب، با استفاده از یادداشت برداری کرنل، مطالب مهم و کلیدی و محتوای کتاب را بخاطر بسپارد.
همچنین سخنران هم می تواند قبل از شرکت در جلسه با استفاده از این روش روی عبارات کلیدی تمرکز کند و به وسیله آن ها بتواند محتوای سخنرانی را راحت تر و بدون اتلاف وقت ارائه دهد. در اصل یادداشت برداری کرنل، نوعی آنالیز ذهنی در مغز ایجاد می کند که تاثیر زیادی در ماندگاری مطالب دارد.
کرنل 

نحوه استفاده از روش یادداشت برداری کرنل

یادداشت برداری کرنل با نقشه کشی ذهنی و به نوعی با استفاده از ذهن آگاهی نسبت به نکات مهم موضوع مورد مطالعه، در یادگیری بهتر موثر است. برای یادداشت برداری کرنل ما باید سه مرحله ترسیم کنیم.

1-ترسیم خطوط روی یک برگ کاغذ

یک برگ کاغذ را برداشته و با ترسیم خطوط آن را به سه قسمت تقسیم می کنیم. یادداشت برداری کرنل نوعی تصویرسازی همراه یادداشت کوتاه است که باید به دقت انجام شود تا با همان کیفیت در ذهن نقش ببندد. دو قسمت راست و چپ را با خطی به دو ستون تقسیم کنید طوری که یک سوم فضا را به ستون سمت راست و دو سوم آن را به ستون سمت چپ اختصاص دهید و البته ستون تا انتهای ادامه ندارد و باید پایین صفحه کادری به عرض 6-5 سانت جهت نوشتن خلاصه مطلب یا کتاب در نظر بگیرید.

2-یادداشت برداری کرنل | جداسازی متون اصلی در دو ستون

در این مرحله در ستون راست صفحه کلید واژه و سرنخ های مطلب مورد نظر را می نویسید. منظور از گذرواژه، کلمه یا عنوانی است که ما را در یادآوری ستون سمت چپ یاری می کند. فرض کنید در حال یادداشت برداری از یک متن حقوقی هستید در ستون سمت راست ماده قانونی مرتبط با متن تان را وارد می کنید و وقتی یادداشت خود را مرور می کنید مطلب مرتبط با این کلیدواژه در ذهنتان متبادر می شود.
در واقع در ستون راست دسته بندی اصلی انجام می شود. یا یادداشتی و نکات کلیدی که می تواند در یادآوری موثر باشد.
در ستون سمت چپ، جملات کوتاه برای نوشتن یک گزارش از سخنرانی یا متن مطالعه قرار می گیرد یا سوالاتی که ممکن است به ذهن برسد. در اصل عبارتی نوشته می شود که مرتبط با  کلیدواژه ستون سمت چپ با جزئیات بیشتری از متن است. به مثال یادداشت برداری متن حقوقی برگردید. در این نمونه در سمت چپ می توانید قسمتی از همان ماده قانونی یا متنی مرتبط با آن بنویسید یا سوالاتی در همین زمینه یادداشت کنید.

3- خلاصه نویسی پایانی

قسمت پایانی ترسیم یادداشت برداری کرنل: خلاصه ای کلی از کتابی که مطالعه کردید بنویسید و فراموش نکنید که این کار را حتما پس از مطالعه کامل انجام دهید.  

مطالعه موثر در روش یادداشت برداری کرنل

در روش یادداشت برداری کرنل راهکارهایی وجود دارد که میزان بهره وری شما را افزایش می دهد. که در زیر سه راه حل پیشنهاد شده ارائه می گردد.

1-پنهان سازی کلیدواژه و حدس آن

بهترین روش برای مرور یادداشت کرنل این است که ابتدا متن ستون چپ را که حاوی کلیدواژه است پنهان کنید و به کمک ستون سمت راست سعی کنید آن را حدس بزنید. مزیت آن، در تحریک حافظه کوتاه مدت، برای بخاطر سپردن و یادآوری متن است. به این طریق متن همیشه در ذهنتان می ماند و با اشاره ای بازیابی می شود. این راه در تقویت حافظه نیز موثر است.

2- طرح سوال و ارزیابی مطالب یادداشتی

دیگر روش بهینه برای استفاده از شیوه یادداشت کرنل، طرح کردن سوال های متعدد بعد از مطالعه هر ستون و پرسیدن این موضوع است که مطالب یادداشتی چقدر مهم هستند و چطور می توانند در یادآوری مطالب کمک کنند

3-تکرار یادداشت و انتقال به حافظه بلند مدت

اینکه بارها و بارها به یادداشت های خود مراجعه کرده و آن ها را مرور کنید. برای اینکه بتوانید مطلبی را کاملا یاد بگیرید و به ذهن بسپارید باید آن را تکرار کنید تا از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت منتقل شود و در ذهنتان بماند. نکته دیگر اینکه مرور کردن یادداشت ها را در فواصل زمانی منظم و با برنامه ریزی انجام دهید و به شکل دوره ای به آنها مراجعه کنید و با مرور دوباره مطالب را در ذهن جاگیر کنید. برای کسب آگاهی بیشتر درباره راه های تقویت حافظه بلند مدت کلیک کنید.  
یادداشت-برداری-کرنل

روش های دیگر یادداشت برداری

تا اینجا با شیوه یادداشت برداری کرنل به صورت کامل آشنا شدید. اما یادداشت برداری کرنل، تنها متد رایج یادداشت برداری نیست. شیوه های مختلفی در یادداشت برداری وجود دارد که هر کدام مزیت های خاص خود را دارند. دانشجویان و دانش آموزان بنا به سلیقه و علایق خود هر کدام از شیوه خاصی پیروی می کنند. برخی روش های رایج یادداشت برداری در این قسمت بررسی می شود.

1-یادداشت برداری به روش طبقه بندی رئوس

این شیوه یادداشت برداری از روش های پرطرفدار در جوامع غربی است. روش خلاصه برداری به این صورت است مطالب به بخش های اصلی،فرعی و جزئیات تقسیم می شود و بر اساس میزان اهمیت تفکیک می شود و به دو روش کلاسیک و درختی انجام می گیرد که الگوی کلاسیک آن یک الگوی جهانی است.
اگرچه استفاده از روش کلاسیک آن به زبان فارسی کمی گیج کننده به نظر می رسد و روش درختی پیشنهاد مناسب تری برای زبان فارسی است. اگر بخواهید  طبقه بندی رئوس را بکار ببرید باید ابتدا نکات مهم متن را با اعداد رومی مشخص کنید و مطالب فرعی را زیر این اعداد بنویسید و با حروف بزرگ انگلیسی طبقه بندی کنید. 
در این مرحله نکات مربوط به مطالب فرعی را با اعداد هندی-عربی مشخص کنید و در طبقه بندی بعدی از حروف انگلیسی کوچک استفاده کنید. در روش رئوس مطالب طبقه بندی شده در داخل پرانتز و با در نظر گرفتن فضای خالی(برای پیش بینی جایگزین کردن یا اضافه کردن مطالب جدید) نوشته می شوند. مزیت استفاده از روش طبقه بندی رئوس در طبقه بندی مطالب به شیوه ای منظم و مطابق با اهمیت موضوع است.

2-روش یادداشت برداری جدول

در روش جدول بندی که یکی دیگر از شیوه های قدیمی یادداشت برداری است، مطالب ساختاری سازمان یافته خواهد داشت و با توجه به استفاده از روشی ترسیمی از تکرار اطلاعات و زیاده نویسی مطالب جلوگیری می شود.
در این روش باید کار را با کشیدن جدول و اضافه کردن چند ستون با توجه به تعداد عناوین شروع کنیم. بعد در هر ستون عنوان مناسب را یادداشت می کنیم. حال در طول گوش دادن به سخنان گوینده نکات مهم و کلیدی را به صورت خلاصه می نویسیم. به این ترتیب مهارت گوش دادن نیز ارتقاء پیدا می کند.
مزیت استفاده از این روش این است که همزمان با صحبت گوینده، مطالب داخل جدول وارد می شود و در لحظه، یادداشت برداری می کنید و اگر سوالی پیش بیاید می توانید با طرح سوال به درک بهتری از مطلب برسید و با گوینده ارتباط تعاملی ایجاد کنید.دیگر مزیت آن یادآوری سریع مطالب به هنگام مرور دوباره آن ها است.
از معایب شیوه یادداشت برداری جدول، این است که از قبل باید جدول را آماده کنید و عناوین را مشخص کنید و در مواردی که نمی دانید موضوع گفتگو چیست و گوینده قرار است در چه مورد صحبت کند، روش یادداشت برداری جدول مناسب نیست و هماهنگ کردن عنوان ستون های جدول با عناوین گوینده ممکن نیست.بنابراین ممکن است در چنین موقعیتی به برگه های یادداشت جداگانه احتیاج پیدا کنید تا برای یادداشت برداری از گوینده عقب نیفتید.

3- یادداشت برداری ترسیم نقشه ذهنی

نقشه ذهنی یا مایند مپ یک روش یادداشت برداری مطابق با کارکرد و طبیعت مغز است. روشی که با ساختار بصری و دیداری، امکان ثبت اطلاعات زیادی در ذهن  و تجزیه و تحلیل  آن ها را فراهم می کند. نقشه ذهنی از دسته ابزارهای بصری است که در بخاطر آوری مطالب ذخیره شده به شکلی نموداری که برای ذهن قابل درک هست تعبیه شده است و باعث تقویت حافظه دیداری نیز می شود.
نقشه ذهنی اضافه بر کاربردی که در یادداشت برداری دارد، کمک می کند راحتتر مطالب را یاد بگیرد. از دیگر کاربردهای آن، درگیر کردن هردو نیمکره مغز، افزایش ظرفیت خلاقیت ذهن و خلق ایده های جدید است. در ترسیم نقشه ذهنی در این نوع یادداشت برداری باید چهار مرحله را پیاده کنیم که به شرح ذیل می باشد.
انتخاب ایده:در رسم نقشه ذهنی اولین قدم انتخاب یک ایده به عنوان موضوع اصلی است که در مرکز صفحه به عنوان کلمه کلیدی نوشته می شود
رسم شاخه های منحنی از مرکز صفحه: سپس از مرکز صفحه جایی که ایده اصلی قرار دارد شاخه های منحنی شکل در جهت عقربه های ساعت ترسیم می کنیم . به شکلی که ابتدای هر شاخه پهن تر از انتهای آن باشد و هر کدام رنگ مجزایی داشته باشند.
 رسم شاخه های فرعی از شاخه های اصلی: از شاخه های اصلی چندین شاخه فرعی منشعب می کنید. در شاخه های فرعی کلمات مرتبطی با شاخه اصلی مادر نوشته می شود که حاوی توضیحاتی در مورد شاخه مادر است. هر شاخه فرعی همرنگ شاخه مادر متصل به آن بوده که به توضیح و بسط  کلی نقشه ذهنی می پردازد.
تصویرسازی برای هر شاخه: باید برای هر شاخه یک تصویر در نظر گرفته شود و تعداد شاخه ها معمولا بین 4تا7 عدد می باشد. به این ترتیب نقشه ذهنی شما آماده است.

4-دلیل استفاده از کلیدواژه ها، تصاویر و رنگ ها در یادداشت برداری

اولین چیزی که کلمه کلیدواژه به ذهن متبادر می کند چیست؟ کلیدی که  دری را به روی تعدادی واژه باز می کند. هدف استفاده از این واژه دقیقا همین است. در نقشه ذهنی هر کلیدواژه ای که به کار می رود،شما را به مطالبی که قبلا آموخته اید ارجاع می دهد و یادآور موضوعات مطالعه شده قبلی است. بنابراین به شما کمک می کنند تا هر مطلب را راحت تر به ذهن بسپارید و به خاطر بیاورید.
استفاده از رنگ و تصاویر هم برای تحریک نیمکره های مغز صورت می گیرد. کاربرد رنگ ها نیمکره سمت راست را تحت تاثیر قرار می دهد و استفاده از کلمات، نیمکره سمت چپ را تحریک می کند. مزیت استفاده از این روش همین است که کل مغز را تحریک می کند اما یادداشت برداری بصورت ساده فقط سمت چپ مغز را درگیر می کند بنابراین به راحتی بازیابی نمی شوند. برای کسب آگاهی درباره عملکرد نیمکره های مغز کلیک کنید.
و در آخر زمانی که ما بجای خط های صاف خط منحنی می کشیم می توانیم از تمام فضای اطراف نقشه استفاده کنیم. دیگر اینکه این روش یادداشت برداری یک نمودار درختی است و همچنین از خستگی مغز در زمان مطالعه و یادآوری جلوگیری می کند. برای کسب آگاهی بیشتر درباره روش های استراحت مغز کلیک کنید.  

کلام آخر درباره یادداشت برداری کرنل

هم اکنون با روش های یادداشت برداری متفاوت آشنا شدید و مزایا و معایب هر کدام را می دانید. بنابراین می توانید با مقایسه انواع مختلف یادداشت برداری، آزمون و خطای آنها،منطبق بودن با سلیقه تان یک مورد را که در یادگیری و یادآوری مطالب به شما کمک می کند، انتخاب کنید.
درصورتی که با استفاده و کاربرد روش های یادداشت برداری و خصوصا روش یادداشت برداری کرنل باز هم با مطالعه و به ذهن سپاری مطالب مشکل دارید می توانید از مشاوران و متخصصان مرکز حامی هنر زندگی کمک بخواهید. قطعا توصیه ها و پیشنهادات آن ها می تواند مشکلات یادگیری را برطرف نماید. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*