ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

درد جسمانی ترک اعتیاد و راه های درمان آن | پا درد، درد دست و عضلات بدن

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با درد جسمانی ترک اعتیاد پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


راه درمان درد جسمانی ترک اعتیاد چیست؟ اعتیاد به مواد مخدر، در حال حاضر از شایع‌ترین بیماری‌هاست که منجر به عوارض جسمانی و روانی زیادی می‌شود و آسیب‌های جبران‌ناپذیری به جامعه و فرد وارد می‌کند. کنار گذاشتن مواد، فرایندی بلند مدت است و نیاز به مراقبت دارد. بعد از ترک اعتیاد و سم‌زدایی بدن مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا تمامی عوارض ناشی از اعتیاد از بین برود. یکی از شایع‌ترین عوارض و پیامدهای ترک اعتیاد درد جسمانی است. در صورت نادیده گرفته شدن دردها (بخصوص پا درد، درد دست و عضلات بدن) ممکن است فرد تا سال‌های سال این دردها را همراه خود داشته باشد. در این مقاله به بررسی علائم و نحوه درمان دردهای جسمانی (پا درد، دست درد و دردهای عضلانی ) در ترک اعتیاد می‌پردازیم. همچنین برای مطالعه روش‌های ترک اعتیاد و آگاهی از مواد اعتیاد آور کلیک کنید.

گیف

ترک اعتیاد به مواد مخدر

ترک اعتیاد به روند درمانی ترک موادی چون هروئین، تریاک، شیشه، کوکائین و... گفته می شود. ترک اعتیاد فرآیندی تدریجی است که افراد گرفتار به اعتیاد برای بدست آوردن دوباره سلامتی جسمی و روانی خود تلاش می کنند. در سراسر دنیا مراکز زیادی برای ترک وجود دارد و روش های درمانی متنوع. اعتیاد معضلی اجتماعی است که تمام ابعاد زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین درمان آن در اولویت است. برای آگاهی بیشتر به مقالات ترک شیشه و ترک اعتیاد کوکائین مراجعه کنید.

اینفوگرافیک درد جسمانی ترک اعتیاد و راه های درمان آن

 

اینفوگرافیک درد جسمانی ترک اعتیاد و راه های درمان آن

دردهای جسمانی ترک اعتیاد

ترک اعتیاد با توجه به این که فرد چه موادی مصرف می‌کرده، چالش‌های مربوط به خود را دارد. ترکِ برخی مواد علائم جسمی بیشتری دارد در حالیکه برخی دیگر بیشتر فرد را درگیر علائم روانی می‌کنند. مواد مخدری نظیر تریاک، شیره، هروئین و... در زمان ترک دردها و مشکلات جسمانی زیادی برای فرد ایجاد می‌کنند. از جمله آن‌ها می‌توان به دردهای عضلانی، مفصلی و حالات ناخوشایندی نظیر اسهال و استفراغ اشاره کرد. علت همه این علائم ناشی از خماری یا همان نرسیدن مواد مخدر به فرد است. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقالات ترک تریاک و ترک هروئین مراجعه کنید.

گاهی درد جسمانی ترک اعتیاد به حدی شدید و غیرقابل کنترل می‌شوند که فرد برای فرار از این دردها دوباره به مصرف مواد مخدر روی می‌آورد. بنابراین پرداختن به این دردها و درمان آن‌ها بسیار اهمیت دارد. چرا که با درمان آن‌ها می‌توان یکی از عوامل موثر بر عود اعتیاد را از میان برداشت. برای کسب اطلاعات در زمینه ترک اعتیاد کلیک کنید. 

علائم اولیه ترک اعتیاد

اغلی افراد معتاد در روزهای اولیه ترک بی قراری و ضعف از خود نشان می دهند. افرادی که قصد ترک دارند ابتدا باید انگیزه اش در آنان ایجاد شود. اول فرد باید اعتیادش را قبول کند و دست از انکار بردارد. قطعا ترک هر عادتی دشواری هایی دارد. اعتیاد هم جز آن هاست. فرد در روزهای اول معمولا وسوسه شروع مجدد را دارد.در این دوره مشکلات روحی و روانی سراغ فرد می آید که بهتر است تحت نظر روان شناس باشد. در مراحل بعدی فرد باید با افکارش مقابله کند. از همه مهم تر اینکه باور به بهبودی هم داشته باشد.

دردهای جسمانی ترک اعتیاد و بیماری‌های روان تنی

دردهای جسمانی ناشی از ترک اعتیاد ممکن است تا مدت‌ها بعد از ترک کامل ادامه پیدا کنند. در واقع بدون اینکه علت جسمانی مشخصی وجود داشته باشد دردها همچنان ادامه دارند. در این زمان احتمالاً مشکل ناشی از بیماری‌های روان تنی است. اختلالات و بیماری‌های روان تنی به بیماری‌هایی گفته می‌شود که با نشانه‌ها و علائم بیماری‌های بدنی و جسمی شروع شده و جسم فرد را درگیر می‌کند اما منشأ اصلی آن‌ها مشکلات روانی و ذهنی است.
درست است که این بیماری‌ها جسمی هستند ولی برای بهبودی فرد نیاز به روان درمانی دارد. دردهای روان تنی معمولاً 6 ماه بعد از اقدام به ترک اعتیاد از بین می‌رود اما برای بعضی‌ها حتی با گذشت سال‌ها بعد از ترک نیز از بین نرفته و همراه آن‌ها خواهد بود. برای درمان این دردها حتماً به دریافت مشاوره روانشناسی و مشاوره ترک اعتیاد نیاز است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بیماری‌های روان تنی کلیک کنید.

درد جسمانی ترک اعتیاد | دردهای عضلانی، پا درد و دست درد ناشی از اعتیاد

یکی از دردهایی که اکثر افراد در حال ترک با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، دردهای عضلانی به خصوص کمردرد و پا درد است. این درد در عضلات و ماهیچه‌های پشت ساق پای افراد ایجاد شده و علائمی مانند "سندروم پاهای بی‌قرار" ظاهر می‌شود. در این سندروم، افراد حالات ناخوشایندی در پاهای خود احساس می‌کنند و نیازی شدید به تکان دادن پاهایشان دارند. فرد ممکن است احساساتی مانند سوزن سوزن شدن، خارش، ضربان و کوبیدن، سوزش، کشش و خزیدن چیزی روی پاهای خود داشته باشد. این مشکلات بیش از هر زمانی، قبل از خواب، هنگام دراز کشیدن و یا نشستن طولانی مدت بر روی صندلی رخ می‌دهد. در دست و سایر عضلات فرد نیز ممکن است همین نشانه‌ها دیده شود.

درمان دردهای جسمانی ترک اعتیاد 

در دردهای جسمانی که فرد در طول دوره ترک تجربه می‌کنند معمولاً درمان‌های پزشکی و دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما هنگامی که این دردها مزمن می شوند (مخصوصا زمانی که ناشی از بیماری‌های روان تنی هستند) بیشتر به روش‌هایی برای کاهش استرس نیاز دارند. با رفع مشکلات روانی نظیر استرس و اضطراب این دردها نیز بهبود خواهند یافت. درمان‌های زیر به این منظور استفاده می‌شوند:

1. درمان استرس

استرس‌ و عوامل بیرونی با عود دردهای روانی تنی (پا درد و سایر عضلات بدن) ناشی از ترک اعتیاد رابطه‌ای مستقیم دارند. در روان درمانی به افراد کمک می‌شود تا راه‌های مقابله و درمان استرس را بیاموزند و شرایط محیطی و زندگی خود را تحت کنترل داشته باشند. تحت کنترل داشتن تنش‌های روزمره زندگی تا حد زیادی می‌تواند در کاهش دردهای جسمانی (پا درد، درد دست و دردهای عضلانی) ناشی از ترک اعتیاد کمک کند. برای شرکت در جلسات روان درمانی لازم است که به روانشناس مراجعه کنید. برای اطلاع از روش‌های درمان استرس کلیک کنید.

2. درمان درد جسمانی ترک اعتیاد | گروه درمانی

در گروه درمانی، افرادی که دارای مشکلات مشابهی هستند به دور هم جمع می‌شوند و با نظارت و کمک یک روانشناس، در مورد مشکلات خود با یکدیگر صحبت می‌کنند. صحبت کردن با افرادی که همانند شما هستند و می‌توانند به راحتی درکتان کنند، منجر به ایجاد آرامش و کاهش اضطراب شده و به دنبال آن دردهای جانبی نیز کاهش می‌یابد. برای آگاهی بیشتر در زمینه مشاوره کنترل استرس و اضطراب کلیک کنید.

3. داروهای طبیعی

از نظر طب سنتی، گروهی از گیاهان آرام بخش می‌توانند در کاهش درد پا و حتی سایر دردهای ناشی از ترک اعتیاد موثر باشند. از جمله داروهای طبیعی می‌توان به دم‎کرده زرشک یا بید و یا نوشیدن آب گوجه فرنگی اشاره نمود. گیاه بابونه به علت خاصیت شبه بنزودیازپینی خود، به طور وسیع در کنترل اضطراب و درمان دردهای ناشی از ترک اعتیاد تجویز می‎‎شود. همچنین استفاده از ویتامین ث نیز به کاهش اضطراب فرد کمک می‌کند. استفاده از سایر داروهای گیاهی مانند سکنجبین، آویشن، رازیانه و گیاه بیت در درمان ترک اعتیاد پیشنهاد می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بعد از ترک اعتیاد کلیک کنید.

4. درمان درد جسمانی ترک اعتیاد | روش های آرام سازی

روش‌های آرام‌سازی مجموعه‌ای از روش‌ها مانند ریلکسیشن، ذهن آگاهی، یوگا و مراقبه هستند که منجر به کاهش استرس و اضطراب افراد می‌شوند. این روش‌ها می‌توانند در کاهش دردهای عضلانی و پا درد ناشی از ترک اعتیاد بسیار مؤثر باشند. برای اطلاع بیشتر می‌توانید به مقالات ذهن آگاهی برای کاهش استرس ، یوگا و  اختلالات اضطرابی مراجعه کنید.

5. مشاوره ترک اعتیاد

دریافت مشاوره ترک اعتیاد علاوه بر آموزشِ راحت‌ترین روش ترک (متناسب با شرایط، وضعیت جسمانی و ماده‌ای که فرد به آن اعتیاد دارد) به او در کاهش دردهای جسمانی‌اش کمک شایانی می‌کند. فرد متخصص در زمینه ترک اعتیاد راهکارها و آموزش‌های لازم در مورد چگونگی کاهش علائم ترک، دردهای جسمانی، کنترل افکار و نحوه عدم بازگشت به مصرف مجدد مواد اعتیادآور و مخدر را به فرد می‌آموزد. مرکز مشاوره ترک اعتیاد حامی هنر زندگی آماده است تا با استفاده از خدمات مشاوره تلفنی و حضوری خود، پاسخگوی مشکلات شما در این زمینه باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید. 

اهمیت خانواده در ترک اعتیاد

اولین بستر اجتماعی و پایگاه عاطفی افراد، خانواده است. خانواده نقش مهمی در سلامت روان اعضایش دارد. فرد معتاد قبل از هر چیز به حمایت خانواده نیازمند است. چرا که خانواده یک سیستم است و اعضای آن به هم متصل اند. گاهی برخی خانواده ها خود عامل بروز اعتیاد در افراد می شوند. خانواده ابتدا فرد معتاد را باید به عنوان یک بیمار بپذیرند. سپس او را تشویق به درمان کنند. در مراحل اولیه ترک به خصوص فرد نیازمند حمایت دیگران است. زمانی که افکار آزاردهنده سراغ فرد معتاد می آید و یا وسوسه مصرف دارد، به حمایت خانواده نیاز دارد. بنابراین خانواده نقش حیاتی در کاستن استرس های فرد معتاد دارند.

مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی

همانطور که گفته شد مشاوره ترک اعتیاد در فرایند ترک و کاهش مشکلات ناشی از آن همچون درد جسمانی ترک اعتیاد ضروری است. اما با توجه به دغدغه‌های روزمره افراد و کمبود زمان، بسیاری از افراد امکان شرکت در جلسات حضوری مشاوره را ندارند و یا در جلسات حضوری معذب شده و نمی‌توانند مشکل خود را به خوبی مطرح نمایند. به همین دلیل مرکز مشاوره حامی هنر زندگی این امکان را مهیا کرده تا در هرکجا که هستید با صرف کمترین هزینه و رفت و آمد، به صورت تلفنی با مشاوران این مرکز تماس بگیرید و از خدمات آنان بهره‌مند شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره ترک اعتیاد و مشاوره روانشناسی کلیک کنید. 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*