ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

قدرت افکار بر بدن را بیشتر بشناسید!


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با قدرت افکار بر بدن پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


امروزه علم ثابت کرده است که قدرت افکار بر بدن بیش از آن چیزی است که انسان‌ها تصور می‌کنند. قطعا تا به حال زیاد شنیده‌اید که علت نیمی از بیماری‌های جسمی، استرس است. استرس و فشار روانی از پوست و مو تا قلب و معده فرد را تحت تاثیر قرارداده و می‌تواند عملکرد آن‌ها را مختل یا به آن‌ها آسیب برساند. برعکس آن نیز صادق است که شرایط نامساعد جسمانی، می‌تواند باعث ایجاد مشکلات روانی شود. ارتباط ذهن با بدن مسئله ایست که خیلی از افراد روزانه با آن درگیرند اما یا متوجه آن نمی‌شوند یا به آن اهمیت نمی‌دهند. در این مقاله درباره چگونگی اثر و ارتباط افکار بر بدن به طور مختصر و برخی تمرین‌ها برای بهبود این ارتباط صحبت شده است.

تماس با مشاور

روایتی از سوم شخص

مهرنوش، دانشجوی دکترا در دانشگاه دولتی است. او قد بلند، خوش هیکل و جذاب است. شغل و دوستان خوبی دارد و همه چیز عالی به نظر می‌رسد. اما کاملا اینطور نیست. مهرنوش مبتلا به دیابت است. در حالی که او شغل خود را دوست دارد، باز هم برای شروع یک کسب و کار مضطرب است. او اغلب از خودش عصبانی است و در مقابل اشتباهات کوچک دیگران سریعا پرخاش و واکنش منفی نشان می‌دهد. اما نکته ترسناک این است که او علیرغم مراقبت کامل و دقیق از میزان قند خون خود، باز هم یک یا دوبار در ماه به کمای دیابتی می‌رود. اما چرا این اتفاق می‌افتد؟ 

مهرنوش با اینکه عادت‌های ناسالمی ندارد، اما اضطراب و استرس او مانع از توجه به نشانه‌های پایین آمدن قند خون در برخی از مواقع می‌شود و او را به خطر می‌اندازد. متخصص برای درمان او، برخی از تمرین‌های ذهن آگاهی برای کاهش، مدیریت استرس و شیوه‌های منظم مراقبت از دیابت به او پیشنهاد شده است.

مهرنوش پس از این درمان، بلافاصله بعد از اینکه حس کند قند خون او پایین آمده، اقدامات لازم را انجام داده و از کما جلوگیری می‌کند. در طول این روند و با کاهش اضطراب، هورمون‌های استرس زا نیز کمتر ترشح می‌شود و به دنبال آن، خشم و پرخاش ناشی از ترشح این هورمون‌ها نیز از بین رفته، کنترل و آرامش او بیشتر شده و طبیعتا دیگر کمای دیابتی را تجربه نکرده است.

برای اطلاع بیشتر در زمینه ذهن آگاهی برای کاهش استرس کلیک کنید.

اینفوگرافیک قدرت افکار بر بدن

اینفوگرافیک قدرت افکار بر بدن

قدرت افکار بر بدن | ارتباط افکار و بدن چگونه است؟

داستان مهرنوش، یک نمونه خوب از آن چیزی است که ما به عنوان ارتباط ذهن و بدن مد نظر داریم یعنی افکار، احساسات، باورها و نگرش‌های شما می‌تواند به طور مثبت یا منفی بر عملکرد بیولوژیکی‌تان اثر بگذارد. به عبارت دیگر، ذهن شما می‌تواند بر سلامت بدن‌تان اثر بگذارد.

از سوی دیگر، آنچه با بدن و جسم خود انجام می‌دهید (اعمالی مثل تغذیه، ورزش و حتی ژست‌های بدنی) نیز می‌تواند بر وضعیت ذهنی شما تاثیر بگذارد. این جریان، نتیجه یک رابطه پیچیده بین ذهن و بدن است. به عنوان نمونه می‌توانید مقاله تاثیر ورزش و افسردگی را مطالعه کرده و ببینید چگونه فعالیت‌های جسمانی، روی روان و مغز اثر می‌گذارد.

برای آشنایی بیشتر در زمینه تاثیر ورزش بر افسردگی کلیک کنید.

مغز و سیستم عصبی محیطی، سیستم غدد درون ریز، سیستم ایمنی بدن و تمام اعضای بدن و تمامی پاسخ‌های احساسی و هیجانی دارای یک زبان شیمیایی مشترک هستند و مداوم با یکدیگر در ارتباط بوده و از هم جدا نیستند. بنابراین، آگاهی از ارتباط متقابل و به شدت گسترده فکر و بدن در تمام ابعاد، می‌تواند به شما برای بهبود سلامت جسمانی و روانی‌تان کمک کند.

قدرت افکار بر بدن | تفاوت ذهن و مغز چیست؟

مهم است که در این روند، متوجه تفاوت ذهن و مغز باشید. تعریف ما از ذهن شامل تمام حالات ذهنی یعنی؛ افکار، تصورات، احساسات، باور‌ها، نگرش‌ها و... است. اما مغز یک سخت افزار است که به فرد اجازه می‌دهد تا این حالت‌های ذهنی را تجربه کند. به عبارت دیگر، مغز سخت افزار کامپیوتر است که عملا تا محتوایی در آن قرار نگیرد، قابل استفاده نیست و آن محتوا و نرم افزارها، ذهن و فعالیت‌های ذهنی است. هر چه سیستم مغز قوی‌تر و ورزیده‌تر باشد، نرم افزارها قدرتمندتر و کاراتر عمل می‌کنند. 

حالت‌های ذهنی می‌تواند به طور کامل آگاهانه یا ناخودآگاه باشد. فرد می‌تواند به محیط واکنش نشان دهد بدون آنکه آگاه باشد که چرا اینکار را کرده است. هر واکنش ذهنی، دارای واکنش فیزیولوژی مرتبط با خود است که اثر مثبت و منفی در بدن می‌گذارد مثلا اضطراب هورمون استرس و محبت هورمون عشق تولید می‌کند. بسیاری از درمان‌های ذهنی بدنی، با تمرکز روی آگاهی بیشتر از وضعیت ذهنی و استفاده از این افزایش آگاهی برای هدایت حالات هیجانی و ذهنی در یک مسیر بهتر با تخریب کمتر است.

برای آشنایی بیشتر در زمینه هورمون عشق کلیک کنید.

تاثیر افکار منفی بر بدن

به طور کلی انسان‌ها دو دسته افکار مثبت و منفی دارند که افکار مثبت به افزایش سلامتی و کنترل اضطراب کمک می‌کند اما افکار منفی تاثیرات مخربی بر انسان داشته و حتی می‌تواند باعث مرگ زودرس نیز شود. تحقیقات نشان می‌دهد که پرخاشگری باعث تحلیل رفتن ساختارهای مغزی و در نتیجه پیری زودرس سلول‌ها می‌شود و در افسردگی نیز ساختارهای سلولی به مراتب از افرادی که افکار مثبت دارند کوچکتر بوده و به قدری این سلول‌ها کوچک می‌شود که دیگر سلول می‌میرد. 

همچنین مسائلی مانند نشخوار فکری، سرکوب کردن احساسات، خیالبافی، بدبینی و دودلی با تاثیرات بر ساختارهای مغزی، ایجاد مشکلات قلبی عروقی و بیماری‌های متابولیکی باعث پیری زودرس و مشکلات جسمانی می‌شوند. آنچه که اهمیت دارد توجه به سلامت روان و ایجاد سبک زندگی سالم برای پیشگیری از آسیب‌های جسمی است.

برای شناخت بیشتر در زمینه سلامت روان کلیک کنید.

درمان های ذهنی-بدنی چیست؟

برخی از فعالیت‌ها وجود دارند که از آن‌ها با عنوان تمرین‌های ذهنی بدن نیز نامبرده می‌شود یعنی فعالیت‌هایی که بدن برای تقویت و آرامش ذهن می‌تواند انجام دهد و متقابلا ذهن برای بهبود عملکرد بدن می‌تواند از آن بهره ببرد. برخی از این روش‌ها شامل موارد زیر هستند.

_ درمان شناختی رفتاری زیر نظر یک روانشناس بالینی

_ مراقبه و مدیتیشن

_ نماز و عبادت

_ خلاقیت درمانی و هنر درمانی (رقص، موسیقی، نقاشی و...)

_ یوگا برای کاهش تاثیرات افکار منفی بر بدن

_ بیوفیدبک

_ ورزش و استخر

_ تای-چی

_ هیپنوتیزم

توجه: بسیاری از فعالیت‌هایی که گفته شد، تخصصی هستند و باید زیر نظر فرد متخصص آموزش و انجام شود تا با اطمینان بیشتری منتظر نتیجه مثبت و بهبودی باشید.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه بیوفیدبک کلیک کنید.

سوالات متداول 

افکار منفی تا چه میزان می‌توانند قوی باشند و بر بدن تاثیر بگذارند؟

تحقیقات نشان داده است که فکر کردن به صورت مداوم و به مدت بیش از یک ساعت به افکار منفی و داشتن احساس خشم می‌تواند باعث تولید مواد شیمیایی در بدن شده که تاثیرات کشنده و خطرناکی دارند.

برای دریافت مشاوره در زمینه چگونگی ارتباط و اثر افکار بر بدن و تمرین های آن می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*