ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

دلیل تنفر بچه ها از والدین | تنفر از پدر و مادر را چگونه می‌توان مهار کرد؟

دلیل تنفر بچه ها از والدین چیست؟ نفرت از والدین را چگونه می توان مهار کرد؟ والدین بدون قید و شرط فرزندان خود را دوست دارند و همین انتظار را از آنها دارند. والدین نیازهای فرزندان خود را برآورده می کنند، خواسته های آنها را برآورده می کنند، در صورت لزوم به آنها کمک می کنند، در کنار آنها می ایستند، از آنها حمایت می کنند و از آنها مراقبت می کنند. آنها شمع هایی هستند که خود را می سوزانند تا زندگی فرزندانشان را روشن کنند. آنها تقریباً می توانند هر کاری برای فرزندان و بهبود آنها انجام دهند. با این حال، کودکان گاهی اوقات احساس مشابهی نسبت به والدین خود ندارند. برای دریافت مشاوره کودک کلیک کنید.  

تماس با مشاور


دلایل تنفر بچه ها از والدین

این که چرا این اتفاق می افتد و بچه ها از والدین خود متنفر می شوند موضوعی جدی است و نباید سرسری گرفته شود در ادامه دلایل احساس تنفر کودکان و نوجوانان آمده است.

1-قوانین بیش از حد سختگیرانه، یکی از دلایل نفرت از والدین

قوانین بیش از حد سختگیرانه باعث شکسته شدن پی در پی آن ها از سمت بچه ها می شود. درنتیجه باعث سرزنش مکرر به دلیل نقض آن قوانین از سمت والدین می شود. می توانید تصور کنید والدین و بچه ها در چه چرخه ی معیوبی گرفتار می شوند؟ بسیاری از اوقات والدین نسبت به فرزندان خود سختگیر هستند و این سخت گیری ممکن است گاهی فراتر از حد و مرزهایی باشد که فرزندان آنها می توانند تحمل کنند. همچنین بسیاری از والدین برای فرزندان خود قوانینی وضع می کنند که ممکن است برای آنها خوب نباشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه قوانین در خانه کلیک کنید.
از بچه ها خواسته می شود که این قوانین را رعایت کنند و در صورت عدم رعایت آنها والدین معمولاً آنها را سرزنش می کنند یا حتی ممکن است در موارد خاص آنها را کتک بزنند. این سخت گیری ها اصلاً مورد پسند کودکان نیست و افراط در این گونه رفتارها باعث تنفر کودکان از والدین می شود. علاوه بر این، سرزنش مکرر آنها یا کتک زدن آنها ممکن است باعث ایجاد احساس ناامنی در کودکان شود و آنها از والدین خود متنفر شوند. به همین ترتیب نظارت و راهنمایی بیشتر از حد نیاز به کودکان نیز ممکن است باعث ایجاد احساس تنفر نسبت به والدین آنها در بین بسیاری از کودکان شود.

2-عدم توجه و یا وقت گذاشتن کافی برای بچه ها

در سناریوی امروزی، بیشتر والدین شاغل هستند. آنها به سختی می دانند که فرزندانشان روز خود را چگونه می گذرانند، چه چیزهایی را دوست دارند یا دوست ندارند، چه رویاها و جاه طلبی هایی دارند، چه انتظاراتی از والدین خود دارند و چه کاری انجام می دهند. این ممکن است به این دلیل باشد که والدین آنقدر سرشان شلوغ است که حتی نمی‌توانند با بچه‌هایشان خوب صحبت کنند یا اینکه ممکن است به آنچه بچه‌هایشان می‌گویند نادیده بگیرند یا نیازی نداشته باشند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه نشانه های کمبود محبت در کودکان کلیک کنید.
دلیل دوم ممکن است به دلایل مختلفی (حتی دلایل معتبر) مانند دو اندیشی یا غیبت ناشی از فشار کاری، سنگین شدن بیش از حد مسئولیت ها در خانه و محل کار، اهمیت دادن بیشتر به کار یا خود نسبت به بچه ها و غیره باشد. باز هم اگر والدین بیش از حد مشغول باشند، چه کمی و چه کیفی به فرزندانشان وقت نمی دهند. بچه ها دوست دارند والدینشان با آنها صحبت کنند، با آنها بازی کنند، آنها را درک کنند و با آنها دوستانه رفتار کنند. ناتوانی در دادن زمان با کیفیت به کودکان ممکن است به تدریج منجر به نفرت شدید فرزندان شما شود.

3-نفرت از والدین با عدم تحقق خواسته های آنها

این طبیعت انسان است که از کسانی که دوستشان دارید و به آنها اهمیت می دهید و بالعکس مطالبات زیادی بخواهد. این ماهیت خواستار در مقابل والدین بیشتر می شود زیرا آنها همیشه مسئول فرزندان نیازهای اولیه وسایل آنها نیازهای خاص آنها هستند. کودک از بدو تولد از والدینش انتظار دارد که همه چیز را برای او انجام دهید و تمام خواسته های او را برآورده کنید. بنابراین هرگاه فرزندان به چیزی نیاز داشته باشند ابتدا نزد والدین خود می روند و آن را درخواست می کنند. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.
گاهی اوقات خواسته های آنها ممکن است به کوچکی یک شکلات یا یک مجموعه مداد رنگی جدید باشد در حالی که ممکن است حتی به بزرگی یک لپ تاپ شخصی یا سفر به دیزنی لند باشد! معمولاً بچه‌ها چیزهای ساده کوچکی را طلب می‌کنند که والدین عموماً با آن موافق هستند. گاهی اوقات والدین ممکن است به دلایل مختلف بسته به شرایط مخالفت کنند. "نه" گفتن به خواسته های آنها گاهی نه تنها بدیهی است بلکه به همان اندازه ضروری است بلکه همیشه امتناع از انجام خواسته های آنها یا سرسختی بیش از حد ممکن است دلیلی برای نفرت آنها باشد.
دلیل تنفر بچه ها از والدین

4-دلیل تنفر بچه ها از والدین | زد و خورد با همسر یا با دیگران

والدین معمولاً به فرزندان خود می آموزند که آرام و آرام باشند و نباید دعوا کنند. با این حال در همان زمان آنها بارها و بارها بین خود یا با دیگران دعوا می کنند. این امر نه تنها باعث می شود کودکان از والدین خود متنفر باشند بلکه به آنها بی احترامی کنند. دعوای والدین بسیار معمول است.
حتی به عنوان والدین آنها ممکن است با یکدیگر دعوا کنند گاهی اوقات در حضور فرزندشان نیز. علاوه بر این بسیاری از اوقات، کودکان باید به عنوان میانجی بین پدر و مادر خود در دعواهای خود عمل کنند. کودکان از این نوع دعواها متنفرند و عادت به دعوا نیز ممکن است یکی از دلایلی باشد که باعث تنفر کودکان از والدین خود می شود.

5-نفرت از والدین با محافظت بیش از حد و مراقبت بیشتر

اکثر والدین نسبت به فرزندان خود بسیار مراقب هستند و از آنها مراقبت زیادی می کنند. با این حال گاهی اوقات این مراقبت و محافظت برای کودکان بیش از حد پذیرش می شود. هیچ کودکی نمی خواهد که والدینش بیش از حد از او مراقبت کنند. آنها دوست ندارند هر از چند گاهی در مورد حالشان از آنها سوال شود. نه تنها این بلکه اغلب کودکان به دلیل محافظت بیش از حد از انجام کارهای خاصی که می خواهند منع می شوند. اگرچه محافظت از فرزندان برای والدین امری ضروری و بدیهی است، اما زمانی که این حمایت بیش از حد شود ممکن است بر فرزندان نیز تأثیر منفی بگذارد.
به عنوان مثال محافظت بیش از حد و مراقبت بیشتر ممکن است آزادی کودکان را که برای رشد آنها بسیار ضروری است از بین ببرد. همچنین ممکن است کودکان را بیشتر به والدین خود وابسته کند. بچه ها را باید مستقل کرد و حتی خودشان هم دوستش دارند. محافظت و مراقبت بیش از حد ممکن است مانع این امر شود و باعث نفرت کودکان از والدینشان شود. همانطور که گفته می شود "افراط در هر چیزی بد است". برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه سبک های فرزند پروری کلیک کنید.

6-محبت بیشتر نسبت به خواهر یا برادر

در مورد دو یا چند فرزند در یک خانواده بسیار رایج است که بچه‌ها به خاطر توجه بیشتر به برادر یا خواهر خود حسادت می‌کنند زیرا احساس می‌کنند والدین او را بیشتر دوست دارند. با این حال والدین معتقدند که همه فرزندان خود را به یک اندازه دوست دارند و در واقع دوست دارند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه فرق گذاشتن بین فرزندان کلیک کنید.
اما گاهی دانسته یا ناآگاهانه والدین نسبت به یک کودک بیشتر از دیگری تعصب دارند. در چنین حالتی کودک دیگر احساس بی‌توجهی می‌کند و این تصور غلط در ذهنش ایجاد می‌شود که والدین او را اصلا دوست ندارند و فقط خواهر یا برادرش را دوست دارند. این ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که یکی از کودکان به هر دلیلی بیشتر از دیگری مورد توجه قرار گیرد و باید از آن اجتناب کرد وگرنه در نتیجه دیگری شروع به نفرت از والدین خود می کند.

7-دلیل تنفر بچه ها از والدین | بی میلی به پذیرش چیزهای جدید

یکی از رایج‌ترین دلایلی که کودکان از والدین خود متنفر هستند، «شکاف نسل‌ها» است. همانطور که گفته می شود شکاف نسلی بین مردم شکاف ایجاد می کند معمولاً در نحوه تفکر و انجام کارها. معمولاً بین سنین والدین و فرزندان حدود 18 تا 40 سال تفاوت وجود دارد و در نتیجه آنها تمایل به رفتار متفاوت دارند. آنها به دلیل بسیاری از عوامل مانند تمایلات اجتماعی پیشرفت‌ها- فناوری- ایده‌آل‌ها-افکار- خانواده- دوستان و غیره چیزها را به شیوه‌های متفاوتی درک می‌کنند. در نتیجه نظرات آنها تقریباً در هر موقعیتی به شدت متفاوت است.
علاوه بر این نسل‌های جدید نسبت به فناوری‌های جدید افکار مدرن و شیوه‌های مدرن زندگی بازتر هستند و آنها را مناسب‌تر و کاربردی‌تر از نسل‌های قدیمی‌تر و مرسوم می‌دانند. این امر منجر به عدم تطابق بین تفکر والدین و فرزندان می شود. والدین معمولاً افکار یا فرهنگ‌های مدرن را تأیید نمی‌کنند مثلاً ازدواج همجنس‌گرایان، روابط زنده، رابطه جنسی قبل از ازدواج، قرار گرفتن بیشتر بچه‌ها در معرض فناوری‌های جدید یا چیزهای جدید و غیره. این باعث ایجاد شکاف ذهنی بین کودکان و والدین می‌شود.
از آنجایی که این روزها بچه‌ها معمولاً چیزهایی را که خودشان ترجیح می‌دهند ترجیح می‌دهند، اغلب والدین خود را مجبور می‌کنند که از ایده‌های آنها حمایت کنند و ایده‌های معمولی را پشت سر بگذارند. عدم تمایل به پذیرش این ایده ها و درک نکردن دیدگاه کودکان باعث می شود که کودکان از والدین خود متنفر شوند.

8-تفاوت در عمل نسبت به گفتار والدین

تفاوت در گفتار و رفتار والدین یکی از مهم ترین دلایلی است که باعث می شود کودکان از والدین خود متنفر باشند. معمولاً تقریباً هر کودکی گاهی اوقات والدینش را در حال انجام کاری می‌بیند که به آنها آموزش می‌دهند مثلاً دروغ می‌گویند یا دعوا می‌کنند. اینها در میان بزرگسالان (والدین) بسیار رایج است اگرچه به فرزندان خود آموزش می دهند که این کار را نکنند.
به همین ترتیب، آنها حتی در مورد بسیاری از چیزها به فرزندان خود وعده های دروغین می دهند. این وعده های محقق نشده باعث می شود بچه ها احساس کنند والدینشان به آنها دروغ می گویند و استانداردهای دوگانه دارند. در واقع، کودکان شروع به نفرت از والدین خود می کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه روانشناسی کودک کلیک کنید.

9-دلیل تنفر بچه ها از والدین | مجبور کردن آنها به برتری

دنیای امروز رقابتی است. بدیهی است که هر پدر و مادری دوست دارد فرزندش در همه زمینه ها اعم از تحصیلی ورزشی، هنری، موسیقی و غیره سرآمد باشد. بیش از خواست و اراده آنها، برای والدین در جامعه یک موضوع پرستیژ است که فرزندانشان در کلاس اول شوند یا به عنوان نماینده شهر، استان یا کشور به ورزش بپردازند. در نتیجه، آنها فرزندان خود را وادار می کنند تا در بسیاری از زمینه ها به برتری برسند.
حتی اگر زمینه‌ای به کودک علاقه‌ای نداشته باشد، فشار والدین باعث ایجاد حس ترس در ذهن کودک می‌شود و او ناخواسته مجبور به مشارکت می‌شود. علیرغم اینکه کودک نسبت به رشته خاصی ابراز بیزاری می کند، اگر والدین کودک را مجبور به اجرا کنند، به سادگی از والدین خود متنفر است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه خشم از پدر و مادر کلیک کنید.

10-ایجاد محدودیت برای ایده های آنها، از دلایل نفرت از والدین

بسیار رایج است که والدین رویاها و ایده های خود را به فرزندانشان تحمیل کنند حتی اگر بچه ها آنها را دوست نداشته باشند. والدین می خواهند فرزندانشان دقیقاً همانطور که می خواهند فکر کنند و رفتار کنند. آنها می خواهند فرزندانشان همسری را که دوست دارند، شغل مورد علاقه خود و غیره انتخاب کنند. به عنوان مثال، اگر پدری با وجود تلاش زیاد نتوانست پزشک شود، به پسرش تحمیل می کند که حتی رویای دکتر شدن را دنبال کند و محقق کند. هر چند پسرش مایل است بازیکن بسکتبال شود.
پدر پسرش را از انجام این ورزش باز می دارد و در عوض بیشتر درس می خواند. او همه تصمیم‌ها را برای پسرش می‌گیرد، از رشته‌هایی که انتخاب می‌کند تا چه زمانی و برای چه زمانی بازی کند و درس بخواند. درست مانند شغل والدین بسیاری از رویاهای خود را به فرزندان خود تحمیل می کنند که در نتیجه کودکان از والدین خود متنفر هستند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه والدین سمی کلیک کنید.  
دلیل تنفر بچه ها از والدین

راهکار هایی برای ایجاد محبت و کنترل نفرت از والدین

 • والدین می توانند با اجازه دادن به نوجوان خود برای پذیرش مسئولیت بیشتر به او در این انتقال کمک کنند.
 • والدین می توانند به فرزند خود در این انتقال کمک کنند و به او بفهمانند که برای تصمیم گیری درست به او اعتماد دارد.
 • فقط به این دلیل که نوجوان شما به طور شفاهی چیزی آزاردهنده به شما پرتاب می کند به این معنی نیست که شما باید از آن عقب نشینی کنید. دقیقاً مانند برخورد با کودک نوپایی که در حالت عصبانیت است، باید ثابت قدم و محکم باشید. سخت است، اما شما پدر و مادر هستید و می توانید بگویید چه چیزی برای نوجوان شما مناسب است، خواه 3 ساله باشد یا 17 ساله.
 • اجازه دهید فرزندتان بداند که شما او را بدون توجه به هر چیزی دوست دارید و مطمئن شوید که محدودیت‌های معقول و ملایمی برای او تعیین کرده‌اید – و اگر از این محدودیت‌ها فراتر رود، عواقبی در پی خواهد داشت. به عنوان مثال، اگر او منع رفت و آمد دارد، مطمئن شوید که اگر بعد از منع رفت و آمد به خانه بیاید، عواقبی دارد. او ناراحت خواهد شد و ممکن است شما را به خاطر اجرای مقررات منع آمد و شد صدا بزند، اما در درون او احساس خوشبختی و امنیت شدیدی دارد زیرا می داند که مادر و پدرش واقعاً به اندازه کافی مراقب او هستند و از او مراقبت می کنند.

دلیل تنفر بچه ها از والدین | عشق بی قید و شرظ

 • مادران و پدران می توانند به نوجوان خود در این انتقال کمک کنند و به او بفهمانند که با عشق بی قید و شرط در کنار او هستند و حتی اگر او چیزهای بدی به آنها بگوید - باز هم او را دوست دارند.
 • به نحوه برخورد فرزندتان با اولین انتقال در زندگی خود فکر کنید. آیا او با آن مشکل داشت؟ او احتمالاً در حال حاضر همان مشکل را تجربه می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه روانشناسی نوجوان کلیک کنید.
 • کارهای منظم در اطراف خانه (آنهایی که به نوجوان کمک می کند تا احساس کند عضو مهمی از خانواده است و در واقع به آن کمک می کند تا کار کند) می تواند به او کمک کند و همچنین می تواند به او کمک کند کارهای دشوارتر یا درخواست کمک از او برای کارهای بزرگسالان (مثلاً تغییر دادن). یک لاستیک، مونتاژ مبلمان، تعمیر

دلیل تنفر بچه ها از والدین | دادن فرصت به نوجوان

 • والدین می توانند با دادن فرصت هایی به نوجوان خود برای نشان دادن و تجربه توانایی خود در این انتقال کمک کنند.
 • نوجوان باید بتواند چیزهایی را در خارج از خانه به شکل گردش های میدانی با همکلاسی ها، شبانه روزی با باشگاه، سفرهای کمپینگ، مسابقات یا سایر فعالیت ها تجربه کند که در آن بتواند نشان دهد که یک «بزرگسال» قوی و مسئولیت پذیر است.
 • وقتی نوجوانان در بدترین حالت خود هستند، بیشترین نیاز را به عشق شما دارند. شما لزوماً نیازی به دوست داشتن آنها ندارید، اما باید همچنان به آنها عشق بورزید و آنها را پدر و مادر کنید. آنها ممکن است عصبانی باشند - و شما ممکن است عصبانی باشید- اما به یاد داشته باشید که این تلاش برای نظم دادن و راهنمایی آنها ناشی از عشق عمیق شما به آنها است.
 • از طریق این درگیری های سخت با نوجوان خود، باید به صحبت کردن با او (و گاهی اوقات با او) ادامه دهید. این فرصتی است برای نشان دادن عشق بی قید و شرط خود. چه از درب حمام، چه در یادداشت‌برداری، یا زمانی که نوجوانتان سر میز شام به صورت حضوری درگیر می‌شود، در هر موقعیتی، خطوط ارتباطی را باز نگه دارید. اگر شما هم در راستای نفرت از والدین مسئله ای دارید می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*