ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

علت تنفر بچه ها از معلم | چطور معلم دوست داشتنی در کلاسم باشم؟

علت تنفر بچه ها از معلم متفاوت است.معلم دوست داشتنی چه ویژگی هایی دارد؟ آنچه برای بسیاری از روانشناسان جالب توجه بوده است میزان کشمکشی است که میان معلمان و دانش آموزان برقرار بوده است. چیزی که مربیان همواره در حال تحمل آن بوده اند و گمان می کنم خواهند بود. اما گاهی این کشمکش از حد شوخی و خنده ی خود خارج شده و به میزان تنفر از مربیان می رسد که این جای تامل دارد اگر شما هم به دلایل شخصی با این موضوع گریبان گیر هستید. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره تحصیلی کلیک کنید.  

تماس با مشاور

علت تنفر بچه ها از معلم

«نفرت» واژه‌ای قدرتمند است، اگرچه معمولاً توسط دانش‌آموزان ناراضی استفاده می‌شود. وقتی از گروهی از دوستان و آشنایان - از جمله معلمان راهنما، معلمان، دانش‌آموزان پرسیده می شود که چرا فکر می‌کنند دانش‌آموزان از معلمان متنفرند، پاسخ‌هایی مانند این دریافت می شود که:

1-خود محوری علت تنفر بچه ها از معلم 

دانش آموز احساس می کند انواع روش های سخنرانی معلم خود محورانه است و نمی تواند ببیند که معلم فقط از پروتکل پیروی می کند. بنابراین تصور می کند که این معلم برای خودش از سبک و سیاق شخصی استفاده می کند  و اصلا به روحیه ی بچه ها توجهی ندارد.

2-تصور بد نمره دادن معلم

این پاسخ که توسط یک دانش آموز راهنمایی داده می شود، ممکن است نشان دهنده ناکامی در درک رابطه بین تلاش و نمرات باشد. درواقع نمی توان گفت که همیشه هم مقصر معلم ها هستند ممکن است دانش آموز واقعا بدبیاری آورده باشد و علی رغم تلاش خود نمره ی خوبی کسب نکرده باشد با این حال، همچنین می تواند نشان دهد که معلم در ارتباط با نحوه بهبود نمرات ناکام است. این یکی از علت های احساس نفرت از معلم است.

3-علت تنفر بچه ها از معلم مطالب خسته کننده درسی

نتیجه ی تحقیقات کودکان ابتدایی نشان داد که کلاس واقعا جالب است اما معلمان به روشی واقعا خسته کننده تدریس می کنند. این پاسخی رایج در میان دانش‌آموزان ابتدایی بود. کودکان مقاطع ابتدایی حقیقتا به معلمینی نیاز دارند که به طرز نفس گیری توجه دانش آموز را به کلاس، فضای آن، محتوا و ... جلب کنند.
دانش‌آموزان ممکن است باور نکنند که معلم باهوش است گاهی معلم علی رغم توان هوشی ای که دارد توانایی تدریس خوبی ندارند، یا یک مرجع خوب در مورد موضوع است، یا معلم ممکن است کلاس را جدی نگیرد یا از نظر عادتی آمادگی نداشته باشد.

4-بی عدالتی علت تنفر بچه ها از معلم

دانش آموزان می‌توانند احساس کنند که معلمی فقط به خاطر پول در آن کلاس و برای آموزش آن ها حضور دارد و از آن بابت رنجیده می‌شوند. آنها به شخصی نیاز دارند که در مورد یادگیری و درگیر کردن آنها هیجان زده باشد. دانش آموزان متوجه می‌شوند که برخی از معلمان افراد مورد علاقه‌ای دارند که با رفتار ترجیحی مواجه می‌شوند و مدیریت کلاس را ناعادلانه می‌کند. هرچند دانش آموز انکار کند یا خود معلم ابراز کند که چنین چیزی نیست اگر واقعا چنین چیزی وجود داشته باشد بچه ها این را حس می کنند.  

واکنش کلی معلمین به دانش آموزان

آنچه روانشناسان از نتایج بین انجمن های آموزشی و گفتگو با مربیان دست پیدا کرده اند نشان دهنده ی این مطلب است که معلمان ظاهرا دو واکنش کلی به دانش آموزان سرکش دارند: آن ها یا ادعا می کنند که دانش آموز منحرفی است که هرگز تغییر نمی کند و هرشکایتی ناعادلانه و بی دلیل است یا آن ها عمیقا مایلند کاری انجام دهند تا جریان کلاس را تغییر دهد و از این که هنوز چیزی موفق نیافته اند ابراز تاسف می کنند.
آیا دانش آموزانی وجود دارند که واقعا ذاتا مشکل ساز هستند؟ بر خلاف دانش آموزانی که صرفا با استفاده از مکانیسم های مقابله ی ذهنی خود به محیط اطراف خود واکنش نشان می دهند؟  این سؤالات باید بی پاسخ بمانند، زیرا تحقیقات علمی کمی در این زمینه وجود دارد. مطالعه‌ای انجام شد که نشان داد نگرش نسبت به معلمان شبیه نگرش دانش‌آموزان نسبت به دیگر شخصیت‌های معتبر مانند والدین و افسران پلیس است. در این رابطه مطالعه مقاله وقتی از کسی متنفریم چکار کنیم پیشنهاد می شود.

با این حال، این فقط به ما می گوید که دانش آموزانی که نسبت به والدین خود احترام می گذارند، دانش آموزانی هستند که نسبت به معلمان خود احترام قائل هستند. اما نمی توان نتیجه گرفت که یکی باعث دیگری می شود و مطمئنا نمی توان این را فهمید که چگونه بر مشارکت و علاقه ی دانش آموزان به مدرسه تاثیر می گذارد. فقط یک چیز است که می توان به آن پرداخت و آن این است که یک شکایت رایج وجود دارد که موضوعاتی که معلمان تدریس می کنند خسته کننده هستند.تقویت انگیزه یادگیری می تواند به علاقه مندی به معلم نیز کمک کند.

 علت تنفر بچه ها از معلم

علت تنفر بچه ها از معلم| مدیریت احساسات منفی

دانش آموزان و معلمان باید به خاطر داشته باشند که پویایی کلاس درس نباید یک طرفه باشد. به صورت کلی اصولا باید معلمان بیشتر صحبت را انجام می دهند، اما نیازی به انجام همه صحبت ها ندارند و در واقع، بیشتر آنها ترجیح می دهند این کار را نکنند. یک وبلاگ نویس معروف آموزشی از خوانندگانش خواست تا از دانش آموزان خود نظرسنجی کنند و متوجه شد که دانش آموزان به ویژه از یادداشت برداری از یک نقطه قدرت یا سخنرانی و خواندن متنفرند، زیرا احساس می کنند باید به سادگی حقایق را بدون هیچ زمینه ای حفظ کنند.
متأسفانه، همه معلمان متوجه نیستند که این روش آموزشی بسیار رایج در حال ناشنوایی است. بهترین راه برای تأثیرگذاری دانش آموزان بر تجربه یادگیری آنها،ایجاد انگیزه در نوجوانان با پرسیدن سؤال است. حتی خسته‌کننده‌ترین مطالب درسی را می‌توان با پرسیدن سؤالات هدایت‌شده توسط دانش‌آموز جالب کرد. به عنوان مثال، تاریخ احتمالاً برای بسیاری از دانش آموزان یک موضوع خسته کننده است.
برای یک یادگیرنده منفعل، یک سخنرانی در کلاس تاریخ مانند لیستی بی پایان از تاریخ ها و نام ها به نظر می رسد که برای دوران مدرن اهمیتی ندارد. اما مردم در طول تاریخ همیشه مشکلات و شخصیت های یکسانی داشته اند. به خاطر سپردن این موضوع می تواند به دانش آموزان کمک کند تا فتنه ها و مشکلاتی که در دوران باستان وجودداشته است را پیدا کنند.

درگیر کردن دانش آموزان برای دروسی مثل تاریخ

بهترین راه برای تأثیرگذاری دانش آموزان بر تجربه یادگیری آنها، پرسیدن سؤال است. حتی خسته‌کننده‌ترین مطالب درسی را می‌توان با پرسیدن سؤالات هدایت‌شده توسط دانش‌آموز جالب کرد. به عنوان مثال، تاریخ احتمالاً برای بسیاری از دانش آموزان یک موضوع خسته کننده است. برای یک یادگیرنده منفعل، یک سخنرانی در کلاس تاریخ مانند لیستی بی پایان از تاریخ ها و نام ها به نظر می رسد که برای دوران مدرن اهمیتی ندارد. اما مردم در طول تاریخ همیشه مشکلات و شخصیت های یکسانی داشته اند. به خاطر سپردن این موضوع می تواند به دانش آموزان کمک کند تا فتنه در دوران باستان را پیدا کنند.
دانش‌آموزی که از بازی‌های ویدیویی مبتنی بر جنگ لذت می‌برد، می‌تواند از معلم تاریخ خود درباره سلاح‌ها، ماهرترین جنگجویان و داستان‌های جالب از دوره زمانی مورد مطالعه بپرسد. دانش‌آموزی که از فیلم‌های پرفروشی مانند Interstellar لذت می‌برد، می‌تواند به راحتی یک مکالمه سرگرم‌کننده را در کلاس فیزیک با این سوال از معلم بپرسد که تیرکمان‌کمان‌های گرانشی چگونه کار می‌کنند و چگونه می‌توانند امکان سفرهای سریع مضحک را فراهم کنند. البته برخی از این بحث های علمی موجب روحیه دادن به معلم نیز می شود.

جذاب تر کردن تدریس توسط معلم دوست داشتنی

شکایت دانش‌آموزان از معلمان و کلاس‌ها رایج است، و اغلب از مسیر مشابهی پیروی می‌کند: معلمان یا خسته‌کننده هستند یا موضوعات جالب را به روشی خسته‌کننده تدریس می‌کنند. بزرگ‌ترین مقصر هر شکلی از یادداشت‌برداری است که برای دانش‌آموزان جذاب نباشد، از جمله سخنرانی‌ها، پاورپوینت‌ها و خواندن مستقیم از روی کتاب درسی. معلمان می توانند با باز کردن فعالیت های کلاس درس جذاب تر برای تشویق به درس خواندن، این را تغییر دهند.وقتی معلمان درگیر نیستند، دانش‌آموزان می‌توانند سوالاتی بپرسند و درخواست کنند تا در مورد مطالب موضوعی به شیوه‌ای جالب‌تر صحبت کنند. تنش بین معلمان و دانش‌آموزان می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در کلاس شود، اما اگر علل اصلی آن برطرف شود، می‌توان این مشکلات را کاهش داد.  

پیشنهاداتی برای معلم دوست داشتنی بودن

خب تا به اینجای مطلب صحبت از این رفت که معلمان احتمالا کلاس را به شیوه ای خسته کننده پیش می برندکه علت تنفر بچه ها از معلم می شود اما پیشنهادات بچه ها چیست؟

1-رابطه صمیمانه با دانش آموزان

شما برای فریاد زدن مداوم، آموزش مداوم، انگیزه دادن مداوم سوژه خود خوب هستید. اما متاسفانه هرگز اشاره ای نمی کنید که بچه ها روزشان چگونه می گذرد.  زمانی هم که می پرسید وقتی آن‌طور که می‌خواهید پاسخ نمی‌دهند، آن را شخصی می‌گیرید. برای چنین موضوع بهتر است بدانید هرگز در مورد چیزی که دوست ندارند از آنها نپرسید، یا یکی از آنها را به کناری بکشید و بپرسید که آیا سرعت کلاس خوب است یا خیر. چیزهای کوچک تا حد زیادی پیش می روند و به شما کمک می کند خود را نیز کنترل کنید.

2-درک بیشتر بچه ها توسط معلم دوست داشتنی

ماموریت معلمین این است که دانش آموزان را به شکل کودکانی که خودشان دوست دارند بسازند بلکه این مهم است که ابزارهایی را در اختیار آن ها قرار دهید که بتوانند دنیای خود را بهتر درک کنند. بعلاوه، شما فکر می کنید رفتارهای آنها ناخوشایند است، حتی زمانی که چند هفته قبل در زمان خود کارهای نسبتاً نامطلوب انجام می دادید.

3-معلم دوست داشتنی | ایجاد انگیزه در دانش آموز

باور کنید یا نه، آنها در واقع از شما می خواهند که آنها را از نظر تحصیلی تشویق کنید. شما بچه بدی را دیدید که در راهرو راه می رفت و در کلاس درستان غوغا می کرد و حتی سعی نکردید از او بپرسید که چه چیزی برای جمع آوری خرابکاری اش نیاز دارد. گاهی اوقات، این کار می کند، بنابراین وقتی این کار را کرد، شما برای همیشه آن بچه را در کنار خود خواهید داشت. اگر اینطور نیست، حداقل شما تلاش کرده اید، و همچنان برای تلاش کردن در کلاس مورد احترام قرار خواهید گرفت.
علت تنفر بچه ها از معلم

4-نرمش بیشتر با بچه ها

این یک عیب خاص است اگر در ابتدا خیلی سختگیر باشید و فقط کمی نر، وقتی نیاز دارید محکم باشید بچه ها متوجه می شوند. اگر در ابتدا نرم باشید و بعدا سعی کنید کلاس را کمی سختتر کنید آن ها به این دلیل از شما عصبانی می شوند حتی اگر روش شما با موفقیت جواب دهد بازهم به نسبت به زمانی که تازه با ساختار اولیه شروع کرده باشید، مقاومت بیشتری از سمت آن ها خواهید داشت.

5-همدلی بیشتر معلم دوست داشتنی

وقتی حتی تظاهر به اهمیت داشتن بچه ها نمی کنید هیچ یک از موارد فوق اهمیت کمتری ندارد. به همین دلیل است که کلاس حتی تظاهر نمی کند که به شما اهمیت می دهد. حتی در کلاسی که من بدترین کلاس خود را در نظر می‌گیرم، در هر دو طرف طیف رفتاری دانش‌آموزانی داشتم که از من خوششان می‌آمد زیرا برایم اهمیت قائل بودم. گاهی اوقات، به سادگی رفتار کردن مثل اینکه برای شما مهم است، تصمیم می‌گیرد که آیا بهترین نتیجه را از یک کلاس کسب خواهید کرد یا خیر.
مراقبت شکل های مختلفی به خود می گیرد، اما بچه ها آن را حس می کنند. شبیه این است که سگ ها، بدون دانستن کلمه ای که به زبان انگلیسی می گویید، کلام شما را تهدید یا عشق ورزی تلقی می دانند. در بزرگسالی، یاد گرفته‌ایم که چگونه «غریزه درونی» خود را با چیزهایی مانند همدلی فیلتر کنیم. بچه‌ها آن فیلتر را ندارند، بنابراین وقتی نوع خاصی از انرژی را از خود بیرون می‌دهید، حتی زمانی که به نظر بدجنس‌ترین آدم‌های این طرف کشور هستید، باز هم واکنش درستی دریافت خواهید کرد.  

سخن آخر

اکنون می دانید که علت تنفر بچه ها از معلم چیست. این هرگز مربوط به نژاد، رنگ، امتیاز، نحوه صحبت کردن (به خودی خود)، جنسیت، پیشینه جغرافیایی یا موقعیت بینی شما هنگام عبور از کنار آنها نبود. فقط مربوط به شما و نحوه ی برخورد، نوع نگاه شما به معلمی، میزان توجهی که به بچه ها می کنید و ... مربوط است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*