ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

دلیل طلاق‌های زودهنگام زوجین | چطور ازدواج پایداری داشته باشیم؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با دلیل طلاق‌های زودهنگام زوجین پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


دلیل طلاق‌های زودهنگام زوجین چیست؟ خانواده به عنوان یک نهاد مهم اجتماعی در پیشرفت و سلامت جامعه بسیار مورد توجه قرار دارد. در سال های اخیر، اتفاقات باورنکردنی در حوزه ازدواج و طلاق رخ داده است که حتی برای روانشناسان و جامعه شناسان تعجب برانگیز است. مواردی مانند اینکه زوجینی که هنوز طول عمر ازدواجشان به یک سال نرسیده و به اصطلاح عامیانه مهر ازدواجشان خشک نشده دنبال مهر طلاق هستند!؟ در واقع استحکام و پایداری روابط زناشویی به قدری شکننده و غیر قابل اطمینان شده است که به نظر می رسد بیشتر از هر زمان دیگری نیاز به مداخله و مشاوره با متخصصان روانشناسی در حوزه خانواده و ازدواج و طلاق می باشد. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره طلاق کلیک کنید.
 

تماس با مشاور

                                            

طلاق‌های زود هنگام

طلاق در لغت به معنی گشودن و رها کردن است. اما در دید روانشناسی، طلاق یعنی عدم موفقیت در معیارهای انتخاب همسر مناسب و نداشتن دقت در شریک جنسی. این نکته برای همه ما روشن است که طلاق یکی از آسیب های اجتماعی است که پیامدهای ناخوشایند هم برای زوج و هم زوجه و هم جامعه در پی خواهد داشت. طلاق ممکن است که در هر مرحله از زندگی اتفاق بیفتد. اما طبق تحقیقاتی که انجام شده، احتمال بروز طلاق در سال اول زندگی نسبت به سایر مراحل تقریبا بیشتر است. 
طبق آماری که سازمان ثبت احوال اعلام کرده ۱۵ هزار و ۶۵ طلاق در سال ۹۸ برای زوج‌های جوانی اتفاق افتاده است که بین یک تا دو سال زندگی مشترک را با یکدیگر تجربه کرده بودند، همچنین ۱۳ هزار و ۷۲۶ طلاق برای زوج‌هایی بوده است که بین دو تا سه سال زندگی مشترک را تجربه کرده بودند.

 

اینفوگرافیک دلیل طلاق‌های زودهنگام زوجین

 اینفوگرافیک دلیل طلاق‌های زودهنگام زوجین

دلیل طلاق های زودهنگام

دلیل این طلاق‌های زودهنگام پس از گذشت یکسال زندگی شیرین مشترک چه می‌تواند باشد؟ اگر به مراحل انجام انــواع طلاق در زمان های مختلف (گذشته و حال) نگاهی بیندازیم خواهیم دید که با گذشت زمان از قبح آن کاسته شده و جامعه بهتر آن را قبول کرده است. اگرچه نمی توان دید خوشبینانه یا بدبینانه نسبت به آن داشت. گاهی مواقعی که باید طلاق گرفت کاملا مشهود است و برای یک خانواده طلاق ضرورت می‌یابد. چرا که ماندن در چنین خانواده‌ای افراد را از بین می‌برد و گاهی برای یک خانواده سازش بهتر است. در هر صورت برای جامعه موضوع بحث برانگیز و تعجب آوری به وجود آمده که چرا ازدواج هایی که با هزار امید و آرزو صورت گرفته به یکسال نرسیده زوجین خواهان فروپاشی آن می باشند! 
برای این آسیب اجتماعی دلایل متعددی عنوان شده است،بسته به موقعیت وطبقه‌ اجتماعی زوجین این دلایل متفاوت است که در زیر به آنها اشاره خواهد شد.

1- دید و طرز تفکر افراد نسبت به طلاق

جامعه ایران، هنوز در بین مدرنیته و سنت گیر کرده است. در گذشته به واسطه‌ای مرد سالاری حاکم بر جامعه، پذیرش و سازگاری بالایی در زندگی زناشویی وجود داشت. اما در حال حاضر با توجه به تغییرات فرهنگی و اجتماعی صورت گرفته، رفته رفته از شدت مردسالاری کاسته شده و زنان به حقوق خود آشنا شده و درصدد احقاق آن برآمده‌اند. از طرفی بالا رفتن سطح تحصیلات، اشتغال، استقلال مالی زنان نوعی پشتوانه برای زنان در مطالبه حق در زندگی مشترک و جامعه محسوب می شود. از سویی دیگر مقاومت جامعه و نیز عدم تمایل مردان به تغییر فرهنگ مردسالاری موجبات افزایش ناسازگاری زوج ها را فراهم نموده است.

2-شکل گیری شخصیت و هویت

کسی که هنوز تکلیفش با خودش مشخص نیست و نمی داند از زندگی چی می خواهد و به دلیل بحران هویت در پاسخگویی به سؤال" من کیستم؟" ناتوان است و نمی تواند میزان صمیمیتش را با دیگران مشخص کند و مدام از این شاخه به آن شاخه می پرد، آمادگی لازم برای ازدواج را نخواهد داشت و اگرهم وارد چنین فضای از تعهد و مسئولیت شود بیش از چند ماه دوام نمی آورد. همچنین فردی که هنوز هویت مستقلی از خود نساخته به راحتی اجازه دخالت اطرافیان را در زندگی زناشویی خود می دهد و اگر دیگران نظری در زندگی او بدهند بدون هیچ تفکری میل به انجام آن را دارد و این سمی است برای نابودی زندگی مشترک.

3-انگیزه نادرست درباره ازدواج

اگر می بینیم که عملی انجام شده مطمئنا انگیزه، نقش پررنگی را در به انجام رساندن آن عمل ایفا کرده است. و این قضیه برای ازدواج نیز صادق است. حال اگر انگیزه ازدواج به درستی انتخاب نشده باشد، مسلما نتیجه ی خوبی نخواهد داشت. از انگیزه های نادرست می توان به :


طلاق

4- نداشتن تفاهم با یکدیگر، دلیل طلاق‌های زودهنگام

یکی از عمده دلایل طلاق چه در زمان کوتاه چه در زمان های طولانی، نداشتن تفاهم در زندگی مشترک است. این عدم تفاهم به دلیل عدم شناخت کافی زوجین از حالات و رفتار یکدیگر است.در واقع برای تداوم یک زندگی نیاز است تا از خصوصیات و ویژگی های فرد مقابل از نظر اخلاق، مذهب و سطح درآمد و رفاه اطلاعات کافی داشته باشید

5- تفاوت ها در نیازها

همه انسان ها برای ارضای پنج نیاز اساسی که در ژن های ما وجود دارد، تلاش می کنند که در طول عمر آنها را ارضا کنند. این پنج نیاز عبارتند از: نیاز به بقا، نیاز به عــشق واقعی و تعلق، نیاز به قدرت و توسعه فــردی، نیاز به آزادی، نیاز به تفریح. اما چگونه تفاوت در این نیازها سبب فروپاشی زندگی مشترک یا طلاق خواهد شد؟ 
در واقع اولویت نیازها یا نمره دهی به آن ها از یک فرد به فرد دیگر متفاوت است. بفرض مثال کسی که به نیاز عشق نمره بالا می دهد اما طرف مقابل او کمترین توجه را به عشق دارد این مسئله و تفاوت نگرش در زندگی مشترک آنها به یک مشکل تبدیل شود. مسلما برای پایداری در زندگی زناشویی لازم است که طرفین حتی در صورت داشتن تفاوت در افکار، با یکدیگر به نقطه نظرات مشترکی برسند. 
ازدواج، پیوندی است برای تأمین نیازهای اساسی زنان و مردان بنا نهاده شده است، در حالی که اغلب در تأمین این نیازها کارایی ندارد. اما اگر افراد متاهل بدانند که تحت تأثیر پنج نیاز اساسی خود هستند و در ابتدای زندگی مشترکشان باهم برای ارضای این نیازها تلاش کنند، در بهبود روابط عاطفی آنها پیشرفت چشمگیری ایجاد خواهد شد.

6-ازدواج به امید تغییر همسر!

بسیاری از زوجین، قبل از ازدواج متوجه بعضی از رفتارهای نامتعارف طرف مقابل خود می شوند؛ اما به امید تــغییر رفتار همسر خود بعد از ورود به زندگی مشترک، ازدواج می کنند. در واقع آنها از این نکته غافلند که شکل گیری رفتار و عواطف، شامل سه بعد شناختی،عاطفی، هیجانی است. بخاطر همین ویژگی ها و صفات شخصیتی است که اکثر رفتارها و طرز افکار ما برای طولانی مدت ثابت و بدون تغییر باقی می ماند.
رفتار و طرز افکاری که شخص قبل از ازدواج نسبت به زندگی دارد، با ازدواج تغییری نخواهد کرد. پس بهتر است زوجین با چنین افکاری و دیدی که بعد از ازدواج رفتار همسر خود را تغییر می دهند وارد زندگی زناشویی نشوند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تغییر همسر بعد از ازدواج کلیک کنید.

7-نداشتن مهارت زندگی، دلیل طلاق‌های زودهنگام

طلاق زود هنگام به خصوص در سال اول زندگی بیشتر به دلیل نداشتن مهارت های زندگی اتفاق می افتد که این مهارت های شامل: مهارت های حل مسئله و برقرای ارتباط و مهارت های فردی، گوش دادن فعال، مهارت هـمدلی، صبر، گذشت، تاب آوری، مسئولیت پذیری و تعهد و مدیریت هیجان ها مخصوصا خشم است. از آنجا که آموختن این مهارت ها و کاربردی شدنشان نیازمند تمرین و صرف زمان است، توصیه می شود افراد در دوران مجردی این مهارتها را یاد بگیرند که اگر چنین نباشد ازدواج نتیجه ی خوبی ندارد و به طلاق منجر خواهد شد.

8- ناتوانی در رابطه جنسی

تاثیر روابط جنسی بر روی زندگی زناشویی بحدی است که نیمی از طلاق ها به علت انواع اختلالات جنسی می باشد. اما به دلیل فرهنگ جامعه ما، حرف زدن از مسائل جنسی تابــو است. همین دلیلی می شود برای مرگ زودرس زندگی مشترک . بهتر است به علت اینکه تاثیر رفتارهای جنسی بر روابط زوجین بسیار با اهمیت است، قبل از ازدواج با یکدیگر صحبت کنید و در صورت لزوم از مشاوره جنسی کمک بگیرید.

9- مقایسه کردن

آفت زندگی های امروزی مقایسه همسر با دیگران می باشد. برخی از افراد انتظار های بسیار زیادی از همسر خود دارند و بسیاری از انتظارات آن ها نا معقول می باشد. باید بدانید که هیچ فردی بی عیب و نقص نیست. از این رو از همسر خود ایراد نگیرید؛ زیرا پس از مدتی از زندگی خود سرد می شوید و دیگر نمی توانید به این رابطه ادامه بدهید. بنابراین بهتر است برای داشتن زندگی بهتر دست از مقایسه کردن بردارید.

10-عدم توجه کافی به روابط زناشویی 

روابط زناشویی، درست شبیه یک گیاه است که نیاز به رسیدگی دارد. در بسیاری از موارد زوجین بعد از ازدواج، به دلیل مشغله هایی که بیشتر شغلی می باشد از توجه به رابطه زناشویی غافل می شوند و این سرآغازی برای نابودی زندگی مشترک می شود.

11-ازدواج اجباری،دلیل طلاق‌های زودهنگام

بسیاری از خانواده ها با تحت فشار قرار دادن فرزندان خود آنها را وادار به ازدواج می کنند. به ناچار آنها تسلیم شرایط شده و وارد زندگی مشترک می شوند. اما این فشارها تاثیرات خیلی بدی روی زندگی آنها می گذارد. سرنوشت یک ازدواج اجباری کاملا مشخص است و چیزی جز اختلاف نظرات و در نهایت طلاق را رقم نخواهد زد.

12-اختلاف نظر در تربیت فرزندان

یکی از عواملی که باعث طلاق زودهنگام می شود اختلاف نظر در تربیت فرزندان و سبک فرزندپروری است. مواری از جمله اینکه کدام مدرسه برود، چه روش تربیتی استفاده کنند، کدام روش برای فرزندشان بهتر است و تحت تربیت کدام یکی از آنها باشد می تواند اختلافات زیادی بوجود بیاورد که منجر به پایان زندگی مشترکشان شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره  تربیت کودک کلیک کنید.

14- اعتیاد، دلیل طلاق‌های زودهنگام

بسیاری از افراد با همسر خود، قبل از ازدواج صادق نیستند. مانند اینکه با تقلب در آزمایشات قبل از ازدواج اعتیاد خود را پنهان می کنند. در واقع دروغ و پنهان کاری در ازدواج، سرآغاز یک جنگ تمام نشدنی در زندگی بوده و متعاقبا عدم اعتماد و طلاق را در پی خواهد داشت.  برای آگاهی بیشتر در رابطه با  مشکلات و چالش های ازدواج با معتاد کلیک کنید.
طلاق

15- ازدواج زودهنگام، دلیل طلاق‌های زودهنگام

به دلیل فضای بسته و فرهنگی که در جامعه وجود دارد ازدواج در سن کم صورت می گیرد که احتمال طلاق در ازدواج زودهنگام بالا است. طبق تحقیقاتی که انجام شده ازدواج هایی که در سن ۲۵ سالگی رخ می دهد تا ۲۴ درصد کمتر در خطر طلاق قرار می گیرد.

16-ریزبینی و جزئی نگری

همسران احتمالا نسبت به رفتارهای یکدیگر به خصوص در اوایل ازدواج حساسیت زیادی دارند. ریزبینی و جزئی نگری از جمله مسائلی است که می تواند موجب اختلافات بسیاری شود.

17-مشکلات روحی

 بیماری های روحی خاصی که درمان نشده باشند، ممکن است بر روی زندگی مشترک تاثیر بگذارد. اختلالات روانی کیفیت زندگی فردی را کاهش می دهد. این مشکل در زندگی مشترک و زناشویی که تعهدات بیشتری را در بر دارد، مسلما مشکل آفرین شده و موجبات نارضایتی از زندگی مشترک را برای طرفین ایجاد خواهد کرد. 
 

دلیل طلاق‌های زودهنگام |فقط جهت تلنگر!

یکی از راه هایی که انسان طی قرون برای ارضای نیازهای خود آموخته است، ازدواج است. اگرچه گرایشات جنسی در روی ژن های ما تعبیه شده است ولی ازدواج به عنوان رفتار و انتخابی که برای ارضای نیاز جنسی انجام می شود در خزانه ی ژنی ما تعبیه نشده است و لازم است که بیاموزیم. 
انسان ها اغلب بر این باورند که صرفا برای کسب دانش هایی مانند ریاضیات، فیزیک و ... باید دوره های لازم را بگذرانند. تصور عموم این است که لازم است دانش و علوم را از معلم ماهری بیاموزند و برای یادگیری آن هزینه و زمان صرف می کنند. اما از مهمترین نیازهای خود به عنوان یک انسان غافلند. 

انسان ها برای کسب مهارت های زندگی، برای آموزش تربیت فرزند، ازدواج مــوفق و یا مهارت گفتگوی موثر تلاش نمی کنند. به دنبال آموزش آن ها نیستند. در صد زیادی بر این باورند که همانطور که از نظر جسمی رشد کرده اند، از لحاظ مهارت های لازم برای زندگی نیز خودکفا هستند. نیازی به آموزش این مهارت ها نمی بینند. در حالیکه آموزش مهارت های لازم برای ازدواج تضمین کننده خوشبختی و آرامش زندگی مشترک خواهد بود.
همین طرز تلقی و نگرش باعث شده است فکر کنند چون گرایش به جنس مخالف خود به خود اتفاق می افتد، کنار آمدن و همزیستی با او کار ساده ای است. اما واقعیت این است که که چنین اتفاقی رخ نمی دهد و ما امروزه با مشکلات زناشویی فراوانی روبرو هستیم.
 

سخن آخر در باب دلیل طلاق‌های زودهنگام

ازدواج یکی از مهمترین انتخاب هایی است که فرد در طول زندگی خواهد داشت. در برهه ی از زمان به این پی می برید که انتخاب درستی نداشته اید به دلایل مختلفی مثل : ترس از تنهایی، رفع نیازی جنسی، تسلیم شرایط اجتماعی، نداشتن مهارت های زندگی، ازدواج اجباری، مشکلات روحی و….تن به ازدواج داده اید. این اشتباهات باعث مرگ زودرس زندگی مشترک یا طلاق زودهنگام می شود. مشاوران هنر زندگی در زمینه مسائل خانوادگی ازدواج و طلاق های زودهنگام می توانند شما را راهنمایی کنند تا بهترین تصمیم را برای زندگی مشترک خود بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*