ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

زمان مناسب برای نزدیکی بعد از سقط جنین و عوارض احتمالی آن

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با نزدیکی بعد از سقط جنین پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

نزدیکی بعد از سقط جنین مشکلاتی به همراه خواهد داشت. سقط جنین هرگز آسان نیست، گذر از آن دشوار است و عوارض آن نیز به سختی قابل تحمل است. یکی از چالش برانگیزترین عوارضی که ممکن است شما و همسر با آن روبرو شوید، رابطه جنسی است. سقط جنین به هر دلیلی اتفاق بیفتد به مراقبت های پزشکی و آمادگی برای نزدیکی نیاز دارد. این مقاله به بررسی مراقبت های پس از سقط و آمادگی برای نزدیکی بعد از سقط جنین پرداخته است.

تماس با مشاور

نزدیکی بعد از سقط جنین و احساسات ناگوار

رابطه جنسی پس از سقط جنین یک تجربه بسیار شخصی است. زن انواع تغییرات رفتاری را نشان می دهد از جمله احساسات ضد و نقیض؛ گاهی هیجان زده گاهی افسرده گاهی آرام و گاهی ترسیده است. برخی مشتاقانه منتظر رابطه جنسی هستند و برخی دیگر می خواهند مدتی از آن دور شوند. با توجه به این واقعیت که سقط جنین یک رویداد مهم در زندگی است، بهترین راه این است که تغییرات ایجاد شده در اثر سقط جنین را بپذیرید و آن ها را با شریک خود در میان بگذارید.
هر زمان که احساس کردید از نظر جسمی، عاطفی و جنسی بهبود یافته اید، می توانید رابطه جنسی را از سر بگیرید.

این زمان برای هرکسی متفاوت خواهد بود. برای برخی روزها، برخی دیگر هفته ها یا ماه ها طول می کشد. اکثر زنان پس از چند هفته به زندگی جنسی خود باز می گردند. اگر تا آن زمان احساس آمادگی نمی کردید، لطفاً به یاد داشته باشید که صبوری کردن در این موقعیت کاملا طبیعی و لازم است. برای کسب آگاهی بیشتر درباره آمادگی برای رابطه زناشویی کلیک کنید.
به خاطر داشته باشید که به دلایل پزشکی توصیه می شود حداقل دو هفته قبل از شروع رابطه جنسی صبر کنید. در ابتدا برای چند هفته، ممکن است در هنگام رابطه جنسی دچار گرفتگی یا خونریزی شوید. بنابراین بهترین توصیه این است که به بدن خود گوش دهید و اجازه دهید بدن شما را راهنمایی کند.

اینفوگرافیک زمان مناسب برای نزدیکی بعد از سقط جنین

اینفوگرافیک زمان مناسب برای نزدیکی بعد از سقط جنین

نزدیکی بعد از سقط جنین از نظر پزشکی

از نظر پزشکی سقط منجر به خونریزی می شود که می تواند تا دو هفته و در برخی موارد حتی تا سیکل قاعدگی بعدی ادامه یابد. سرویکس نیز باز است. رابطه جنسی با خونریزی و دهانه رحم باز احتمال ابتلا به عفونت (مانند عفونت رحم) را افزایش می دهد. گاهی اوقات ممکن است عفونت در ابتدا مورد توجه قرار نگیرد اما بعداً ممکن است مانند اختلال التهابی لگن ظاهر شود.
برای کاهش خطر ابتلا به چنین عفونت هایی مهم است که حداقل دو هفته از هرگونه فعالیت جنسی که شامل نفوذ می شود خودداری کنید یا در صورت امکان تا زمان قطع کامل خونریزی پس از زایمان صبر کنید. همچنین باید مراقب علائمی که در ادامه آورده شده است باشید که نشان دهنده عفونت است:

 • درد ماندگار
 • خونریزی شدید و مداوم
 • درجه حرارت بالا یا تب
 • ترشحات غیر معمول واژن

در صورت مشاهده هر یک از این علائم از رابطه جنسی خودداری کنید. در صورت بروز این علائم پس از رابطه جنسی هرچه سریعتر به متخصص زنان مراجعه کنید.

مشکلات روانی پس از سقط

سقط جنین یک رویداد بزرگ در زندگی افراد است. طبیعی است که برای مدتی نسبت به هر چیزی احساس تردید کنید. ممکن است مراحل افسردگی را پشت سر بگذارید. بیشتر اوقات این افسردگی ریشه در احساس از دست دادن و گاهی نیز در احساس گناه دارد. گاهی اوقات ترس از بارداری مجدد و در نتیجه سقط مجدد باعث ایجاد ترس می شود. در هر صورت ممکن است شما علاقه خود را به رابطه جنسی را به طورکلی از دست بدهید.
باید بدانید که هیچ چیزی برای احساس گناه وجود ندارد. بله اتفاقی که افتاده بسیار طاقت فرسا بوده است اما این اتفاق افتاده است و اکنون هیچ کاری نمی توانید در مورد آن انجام دهید. آن ها دیگر مربوط به گذشته شما هستند و دلیلی ندارد زندگی پیش رو را خراب کنند. در صورت امکان با شریک زندگی خود صحبت کنید. هر گونه نگرانی یا ترس باید برطرف شود زیرا وجود چنین احساسات منفی ای باعث سنگینی روی دوش شما خواهد بود که ممکن است منجر به این شود که هرگز تجربه جنسی مثبتی نداشته باشید.

سقط جنین

نکات مهم درباره رابطه جنسی پس از سقط

هنگام صحبت در مورد اینکه چه مدت بعد از سقط باید رابطه جنسی برقرار کنید، چندین واقعیت وجود دارد که باید در نظر بگیرید. اهمیت این امر در این است که بسیاری از زنان تجربه متفاوتی در از دست دادن فرزند دارند. برخی افسرده می شوند و برخی سقط را آگاهانه انجام می دهند. بنابراین تأثیرات روانی همه زنان ممکن است متفاوت باشد. کافی است حداقل 1 هفته پس از مصرف قرص سیتولوگ فاصله بیفتد تا بتوانید روابط فیزیکی داشته باشید.
پس از سقط جنین دهانه رحم تا حدودی باز می ماند و بنابراین اگر در این زمان رابطه جنسی داشته باشید احتمال عفونت بسیار زیاد است. معمولاً خونریزی نامنظم و خفیف تا 2 هفته پس از خاتمه پزشکی (گاهی حتی به مدت طولانی تر) وجود دارد. حتی اگر خونریزی دارید می توانید جلسات صمیمی داشته باشید اما اگر نمی خواهید باردار شوید هر زمان که فعالیت جنسی دارید باید از روش های پیشگیری از بارداری استفاده کنید.
اگرچه چند هفته طول می کشد تا پریود مجدداً شروع شود اما در هفته اول یا دو هفته بعد از خاتمه پزشکی می توانید تخمک گذاری داشته باشید این بدان معناست که اگر بارداری قبلی ناموفق بوده است می توانید به سرعت باردار شوید. اگر نمی خواهید باردار شوید بنابراین بسیار مهم است که بلافاصله استفاده از قرص های ضد بارداری را شروع کنید.

1- حاملگی برنامه ریزی شده یا غیرعمدی

صرف نظر از اینکه حاملگی برنامه ریزی شده بوده است یا غیرعمدی، سقط جنین دارای عواقب است زیرا بدن شما بسته به سن بارداری به شکل خاصی تغییر می کند. همچنین بر برخی روابط و زندگی جنسی آن ها تأثیر منفی یا مثبت می گذارد. نحوه برخورد و واکنش به سقط بستگی به شما و همسر دارد.
در حالی که در مورد مدت کوتاهی که فرد باید پس از سقط جنین رابطه جنسی برقرار کند صحبت می شود، حقایق مختلفی باید مورد توجه قرار بگیرد. این امر به این دلیل است که برخی از زنان با از دست دادن نوزاد خود در سقط جنین دچار مشکلات متفاوتی می شوند. در عین حال برخی از زنان آگاهانه باعث تحریک و زایمان زودرس می شوند. بنابراین تأثیر ذهنی بین 2 فرد متفاوت خواهد بود.

2-عدم نزدیکی بلافاصله پس از سقط جنین

متخصصان زنان به طور کلی تجویز می کنند که برای مقاربت جنسی حدود 14 تا 15 روز پس از سقط پزشکی منتظر بمانید. با سقط جنین جراحی، یک اقدام پیش گیرانه اضافی برای مهار بیماری پس از بزرگ شدن دهانه رحم وجود دارد. شما تعداد زیادی باکتری در واژن خود دارید بنابراین به طور مداوم احتمال عفونت یا بیماری وجود دارد. بنابراین باید اجازه دهید دهانه رحم کوچک شود اما در صورت مشاهده هرگونه خونریزی، تب یا درد باید فوراً با پزشک خود مشورت کنید. اگر  شما احساس می کنید که  بدن شما در عرض 14 روز به حالت عادی بازگشته است، ازسرگیری فعالیت جنسی ضرری ندارد.

روتین پزشکی پس از سقط جنین

به احتمال زیاد شما بین 2 تا 4 هفته پس از عمل به پیگیری ویزیت پزشکی نیاز دارید. در قرار ملاقات پزشک از دستکش های استریل و اسپکولوم (در صورت لزوم معاینه لگن) برای بررسی روند بهبودی استفاده می کند. پس از این که متخصص شما رضایت خود را از بهبودی بدن شما اعلام کرد می توانید رابطه جنسی و سایرفعالیت های نفوذی واژن از قبیل دوش، انگشت داخل واژن کردن و دیگرداروهایی که لازم است وارد واژن شود را آغاز کنید. برای کسب آگاهی بیشتر از مراقبت های بعد از سقط جنین کلیک کنید.

علائم هشدار عفونت | زمان مناسب برای نزدیکی بعد از سقط جنین و عوارض احتمالی آن

علائم عفونت شامل تب، لرز، درد شکم ویا ترشحات شدید از واژن است (اگرچه برخی از زنان ممکن است بدون عفونت دچار گرفتگی شکم و خونریزی واژن شوند). یک زن می تواند اولین قاعدگی منظم خود را ظرف شش هفته پس از سقط جنین انتظار داشته باشد. اگر علائم عفونت را مشاهده کردید یا در عرض شش هفته پس از عمل پریود نشدید زمان مراجعه به پزشک معالجتان فرا رسیده است.

بارداری بلافاصله پس از سقط جنین

اکثر زنان می توانند تقریباً بلافاصله پس از سقط مجدداً باردار شوند. بنابراین اگر زنی بلافاصله رابطه جنسی را انتخاب کند و بخواهد از بارداری دیگری اجتناب کند باید در نظر بگیرد که کدام روش(های) پیشگیری از بارداری به بهترین وجه به او کمک می کند. او همچنین می تواند از کاندوم (و سد یا کاندوم بدون لوله برای رابطه دهانی) برای کاهش خطر عفونت در طول دوره بهبودی استفاده کند.
با این حال متخصصان قویاً به زنان توصیه می کنند تا بهبودی کامل برای برقراری مجدد رابطه جنسی منتظر بمانند. برای کسب آگاهی بیشتر از پیامدهای بارداری بعد از سقط کلیک کنید. درادامه آن چه در سقط جنین اتفاق می افتد و انواع سقط جنین برای راهنمایی بیشتر شما، به اختصار توضیح داده شده است.

سقط جنین

روش های سقط جنین

سقط جنین فقط تحت مراقبت بیمارستان ها یا کلینیک های مجاز، توسط پزشکان واجد شرایط انجام می شود. اگر کمتر از 10 هفته باردار هستید و سقط پزشکی دارید بیمارستان یا کلینیک معمولاً می تواند دوز دوم دارو را در خانه به شما بدهد. 2 نوع اصلی سقط جنین وجود دارد شامل:

 • سقط جنین پزشکی (قرص سقط جنین)، مصرف دارو برای پایان دادن به بارداری
 • سقط جنین - روشی برای حذف حاملگی

اگر کمتر از 10 هفته باردار هستید ممکن است بتوانید در خانه بدون مراجعه به بیمارستان یا کلینیک، سقط پزشکی داشته باشید. اگر بیش از 10 هفته باردار هستید یک ارائه دهنده آموزش دیده سقط جنین می تواند گزینه های مناسب را با شما در میان بگذارد. سقط های پزشکی و جراحی به طور کلی فقط تا 24 هفته بارداری قابل انجام است. در شرایط بسیار محدود  سقط جنین می تواند پس از 24 هفته انجام شود. به عنوان مثال اگر خطری برای زندگی وجود داشته باشد یا مشکلاتی در رشد نوزاد وجود داشته باشد.

1-سقط جنین دارویی | زمان مناسب برای نزدیکی بعد از سقط جنین و عوارض احتمالی آن

سقط پزشکی شامل مصرف 2 داروی مختلف برای پایان دادن به بارداری است. داروها توسط بیمارستان یا کلینیک تجویز می شوند و معمولا آن ها را با فاصله 1 یا 2 روز مصرف می کنید. حاملگی از طریق واژن منتقل می شود (خارج می شود). این معمولاً چند ساعت پس از مصرف داروی دوم اتفاق می افتد. نیازی به جراحی یا بیهوشی ندارد و شامل مراحل زیر است:

ابتدا یک قرص حاوی دارویی به نام میفپریستون مصرف کنید. هورمون اصلی بارداری را مسدود می کند. شما این قرص را در بیمارستان یا کلینیک مصرف می کنید و پس از آن می توانید به خانه بروید و فعالیت های عادی خود را ادامه دهید معمولاً 1 تا 2 روز بعد داروی دیگری به نام قرص میزوپروستول مصرف می کنید. قرص ها را زیر زبان یا داخل واژن قرار می دهید.
اگر کمتر از 10 هفته باردار هستید معمولاً می توانید دارو را در خانه مصرف کنید. اگر بیش از 10 هفته باردار هستید باید این قرص ها را در کلینیک یا بیمارستان مصرف کنید. در عرض 4 تا 6 ساعت پس از مصرف داروی دوم، مخاط رحم خراب می شود و باعث درد، خونریزی و از دست رفتن حاملگی می شود. گاهی اوقات برای گذراندن حاملگی باید دوزهای بیشتری از میزوپروستول مصرف کنید.

2-سقط جنین جراحی | زمان مناسب برای نزدیکی بعد از سقط جنین و عوارض احتمالی آن

در بعضی از موارد بارداری به وسیله دارو  از بین نمی رود و برای برداشتن آن نیاز به عمل جراحی است. سقط جنین شامل جراحی برای برداشتن جنین از رحم است. ممکن است با موارد زیر انجام شود:

 • بی حسی موضعی (برای بی حسی دهانه رحم)
 • آرام بخش آگاهانه (جایی که آرام هستید اما بیدار هستید)
 • آرام بخش عمیق یا بیهوشی عمومی (جایی که خواب هستید)

اکثر افرادی که آرام بخشی عمیق دارند هیچ چیزی را به خاطر نمی آورند و در حین عمل از آن آگاه نخواهند بود. اگر بیهوشی عمومی دارید، در طول عمل کاملاً خوابیده اید و چیزی را به خاطر نخواهید آورد. نوع بیهوشی یا آرامبخش به شرایط شما بستگی دارد. این که چند هفته باردار هستید و ترجیح خود شما چیست. قبل از سقط جنین جراحی، از شما خواسته می شود که دارویی برای باز کردن دهانه رحم مصرف کنید. بسته به داروی مورد استفاده، چند ساعت یا 1 تا 2 روز قبل از عمل این اتفاق می افتد.

3-وضعیت بدن زنان بعد از سقط جنین

شما معمولاً نیازی به انجام آزمایش ها یا قرارهای دیگر پس از سقط جنین جراحی یا سقط پزشکی در بیمارستان ندارید. اگر در منزل سقط جنین کرده اید، ممکن است لازم باشد نوع خاصی از آزمایش یا اسکن بارداری انجام دهید تا مطمئن شوید بارداری به پایان رسیده است.
در صورت سقط جنین ممکن است عوارض جانبی کوتاهی از داروها مانند اسهال و احساس بیماری داشته باشید. در روش سقط جراحی نیز داروهای بیهوشی عمومی و آرام بخش نیز می توانند عوارض جانبی داشته باشند. برای همه انواع سقط جنین احتمالاً دچار گرفتگی معده (درد) و خونریزی واژینال می شوید. خونریزی معمولاً یک یا دو هفته طول می کشد. گاهی اوقات خونریزی ملایم واژن پس از سقط جنین پزشکی می تواند تا یک ماه طول بکشد.

4-نکات مرافبتی پس از سقط جنین

 • از داروهای مسکن مانند ایبوپروفن یا پاراستامول برای کمک به هرگونه درد یا ناراحتی استفاده کنید. تا زمانی که خونریزی متوقف نشده است از حوله یا پد بهداشتی به جای تامپون استفاده کنید.
 • زمانی که در رابطه با روابط جنسی  احساس آمادگی کردید، درصورت عدم تمایل به بارداری، بهتر است از روش های پیشگیری از بارداری استفاده کنید زیرا معمولاً بلافاصله پس از سقط بارور می شوید.
 • معمولاً می توانید به محض احساس راحتی به فعالیت های عادی خود بازگردید. از جمله استحمام، استفاده از تامپون، رابطه جنسی، ورزش (شامل شنا) و بلند کردن وزنه.

 

استفاده از روش های پیشگیری بعد از سقط جنین

آیا می توان بلافاصله پس از سقط از هر روش پیشگیری از بارداری استفاده کرد؟ معمولاً می توانید بلافاصله پس از سقط جنین از روش های پیشگیری از بارداری استفاده کنید. در واقع توصیه می شود برای جلوگیری از بارداری ناخواسته در آینده، استفاده از روش های پیشگیری از بارداری را در صورت اطمینان از عدم تمایل به فرزندآوری بلافاصله شروع کنید.

روش‌های مختلفی برای پیشگیری از بارداری در دسترس است. از جمله گزینه‌های هورمونی مانند قرص‌های ضدبارداری، چسب‌ها یا تزریق و همچنین روش‌های غیر هورمونی مانند کاندوم، دستگاه‌های داخل رحمی (IUD) یا دیافراگم. انتخاب روش پیشگیری از بارداری به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله سلامت کلی فرد، ترجیحات شخصی و هر توصیه خاصی از طرف پزشک.

روش‌های غیر هورمونی پیشگیری از بارداری گزینه‌ در دسترس برای افرادی است که ترجیح می‌دهند از روش‌های هورمونی اجتناب کنند یا منع مصرف هورمونی دارند. برخی از روش های رایج پیشگیری از بارداری غیر هورمونی و اثربخشی آن ها عبارتند از:

روش های مانع

کاندوم مردانه: در صورت استفاده صحیح و مداوم، کاندوم مردانه در پیشگیری از بارداری بسیار موثر است. نرخ اثربخشی معمولی حدود 98٪ است.

- کاندوم های زنانه: مشابه کاندوم های مردانه، میزان اثربخشی معمولی کاندوم های زنانه در صورت استفاده صحیح و مداوم حدود 95 درصد است.

روش های مبتنی بر آگاهی از باروری

ردیابی چرخه های قاعدگی و نظارت بر علائم باروری مانند دمای پایه بدن و مخاط دهانه رحم که بر پایه شناسایی پنجره باروری بنا شده است. در صورت استفاده صحیح، روش‌های مبتنی بر آگاهی از باروری می‌توانند مؤثر باشند. اما نرخ اثربخشی معمولی آن‌ها می‌تواند به طور گسترده‌ای متفاوت بوده و از ۷۶٪ تا ۸۸٪ متغیر باشد. توجه به این نکته مهم است که روش های مبتنی بر آگاهی از باروری نیاز به ردیابی مداوم و دقیق دارند و ممکن است برای افرادی با چرخه های قاعدگی نامنظم مناسب نباشند.

گزینه های پیشگیری از بارداری را با پزشک در میان بگذارید. پزشک شما را در انتخاب روشی که با نیازهای شخصی مطابقت دارد راهنمایی کرده و دستورالعمل هایی در مورد نحوه استفاده موثر از آن ارائه می دهد. آن ها همچنین می توانند به شما در شناخت هرگونه تداخل بالقوه بین پیشگیری از بارداری و استفاده از هر دارو یا شرایط پزشکی که ممکن است با آن مواجه باشید کمک کنند. به یاد داشته باشید که هیچ روش پیشگیری از بارداری 100٪ موثر نیست، بنابراین استفاده مداوم و صحیح از آن ها برای به حداکثر رساندن اثربخشی هر یک در جلوگیری از بارداری بسیار مهم است.

 

سخن آخر

در نظر داشته باشید که سقط جنین پدیده ای دردناک و سخت است که از لحاظ جسمی و روحی نیاز به مراقبت های ویژه دارد. برای نزدیکی بعد از سقط جنین باید آمادگی کامل روحی را نیز درنظر بگیرید. پس از انجام سقط جنین مهم است که به بدن خود فرصت بدهید تا قبل از انجام فعالیت جنسی بهبود یابد و ترمیم شود. بازه زمانی خاص می تواند بسته به نوع عمل سقط جنین و عوامل فردی متفاوت باشد. بنابراین آنچه اهمیت دارد این است که از راهنمایی های پزشک خود پیروی کنید. آن ها می توانند بر اساس شرایط خاص شما توصیه های مناسب شرایط به شما ارائه بدهند. برای آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره روانشناسی حامی هنز زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*