ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

درمان اختلال شخصیت نمایشی

درمان شخصیت نمایشی معمولا به دلیل شکایت بیمار از یک ناراحتی غیر از نشانه‌های مرتبط با اختلال شخصیت نمایشی شروع می‌شود. شخصیت نمایشی یکی از انواع اختلالات شخصیت دسته B است. این افراد با وجود رفتار پر زرق و برق و تظاهرات عاشقانه ای که نشان می‌دهند، نمی‌توانند دلبستگی عمیقی را به مدت طولانی حفظ کنند. اگر کانون توجه قرار نگیرند در هم می‌شکنند. آن‌ها عاشق هیجان طلبی هستند و به همین دلیل دنبال کردن یک فرایند درمانی در جلسات مشاوره روانشناسی برایشان طاقت فرسا است. با این حال اگر شخصیت نمایشی با افسردگی همراه شود یا در زندگی با شکست عشقی و از دست دادن رابطه  مواجه گردد، احتمالا برای درمان اقدام می‌کند. با آگاهی از روش‌های درمانی موثر و روش‌های برخورد با شخصیت نمایشی، می‌توانید در فرایند درمان به آن‌ها کمک کنید . برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اختلالات شخصیت دسته B کلیک کنید.


گیف درمان اختلال شخصیت نمایشی

 


تشخیص اختلال شخصیت نمایشی

درمانگر براساس مصاحبه بالینی که از فرد می‌گیرد، یک ارزیابی جامع به دست می‌آورد. در صورتی که برخی نشانه‌های اختلال شخصیت نمایشی در فرد وجود داشته باشد، برای اطمینان، از تست‌های شخصیت استفاده می‌کند. درمانگرانی که با افراد مبتلا به اختلالات شخصیت سر و کار دارند و در زمینه درمان آن ها تجربه بالاتری دارند، می توانند راحت‌تر این اختلال را تشخیص داده و درمان کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اختلال شخصیت نمایشی کلیک کنید.

اینفوگرافیک درمان اختلال شخصیت نمایشی

اینفوگرافیک درمان اختلال شخصیت نمایشی

اختلال شخصیت نمایشی با چه اختلالات دیگری همبودی دارد؟

افراد با شخصیت نمایشی نسبت به افسردگی و اضطراب آسیب پذیرتر هستند. از دیگر اختلالاتی که ممکن است به دنبال ابتلای فرد به شخصیت نمایشی بروز پیدا کند اختلالات خوردن و سو مصرف مواد هستند. اگر اختلال شخصیت نمایشی با هر یک از این اختلالات همراه باشد، درمانگر باید در فرایند درمان  به صورت متعادل روی هر یک از اختلال‌های دیگر نیز متمرکز شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دیگر اختلالات شخصیت کلیک کنید.

آیا درمان شخصیت نمایشی امکان پذیر است؟

با افزایش سن، علایم کمتری در بیماران با شخصیت نمایشی دیده می‌شود، اما این تغییرات می‌تواند ظاهری باشد نه واقعی؛ چون با افزایش سن سطح انرژی فرد نیز افت قابل ملاحظه‌ای پیدا می‌کند. درمان شخصیت نمایشی با تقویت راهکارهای حفاظتی مناسب، در برخورد با موقعیت‌های مختلف زندگی امکان پذیر است.

اهداف درمانی برای شخصیت نمایشی چیست؟

به‌طور‌ کلی می‌توان گفت که روان درمانی بهترین درمان منتخب برای اختلال شخصیت نمایشی است که شامل جلسات روان درمانی بلند مدت می‌شود. هدف درمان این است که انگیزه‌ها و ترس‌های فرد در ارتباط با نحوه تفکر و رفتارش آشکار شود، تا فرد بتواند تعامل مثبت و سازنده تری با دیگران برقرار کند.

روش‌های درمان اختلال شخصیت نمایشی

اختلال شخصیت نمایشی شیوه برخورد با موفقیت‌ها و شکست‌ها، روابط اجتماعی و رومانتیک فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در ادامه انواع روش‌های درمانی شخصیت نمایشی را بررسی می کنیم:

1. درمان شخصیت نمایشی با دارو درمانی

به منظور درمان نشانه‌های اضطراب، افسردگی و پریشانی در افراد شخصیت نمایشی، داروهایی توسط روانپزشک تجویز می‌شود ولی به خودی خود در درمان اختلال شخصیت هیستریونیک کاربردی ندارد؛ در واقع دارو برای اختلالاتی که با شخصیت نمایشی همبودی دارند به کار می‌رود.

2. درمان شخصیت هیستریونیک گروه درمانی

گروه درمانی یک روش بسیار موثر برای درمان شخصیت هیستریونیک است اما تا زمانی که فرد قصد دارد رفتارهای بیمارگون خود را تکرار کند، توصیه نمی‌شود. مثلا زمانی که در گروه جلب توجه کرده و از گروه در جهت رسیدن به اهدافی که باعث تشدید یا تداوم نشانه‌های شخصیت نمایشی می‌گردد. گروه درمانی متشکل از گروهی از زنان و مردان با شخصیت نمایشی است؛ بحث کردن، تبادل نظر و نقش بازی کردن طی جلسات درمانی به فرد کمک می‌کند تا رفتار اجتماعی و روابط بین فردی خود را بهبود دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه گروه درمانی کلیک کنید.

3. درمان شخصیت نمایشی با رویکرد شناختی _ رفتاری

شخصیت نمایشی از فرض‌های اشتباه در ارتباط با زندگی خود رنج می‌برد. یکی از عقاید شخیت نمایشی این است که "من بی کفایت هستم و نمی‌توانم خودم از پس زندگی بربیایم" این عقیده باعث می‌شود آن‌ها فکر کنند که باید فرد دیگری را بیابند تا از آن‌ها حمایت کند؛ پس رفتار‌های بیش زنانگی یا بیش مردانگی از خود نشان می‌دهند تا به این طریق توجه دیگران را جلب کرده و دیگران را به تحسین و حمایت وادارند.

درمان شناختی رفتاری می‌تواند در افراد با شخصیت نمایشی، اثربخشی مطلوبی داشته باشد. این نوع درمان به این افراد کمک می‌کند تا نحوه تفکر خود را بسط و گسترش داده و به شیوه ای سنجیده و منطقی همراه با آرامش بیشتر عمل کنند. این نوع درمان همچنین در اختلالات همایند با شخصیت نمایشی مانند اضطراب، افسردگی، اختلالات خوردن و سو مصرف مواد نیز می‌تواند موثر واقع شود.

4. درمان شخصیت نمایشی با روان تحلیلگری

هدف روان تحلیلگری در درمان شخصیت هیستریونیک، کاهش واکنش‌های احساسی فرد با شناسایی و آشکار سازی دلایل زیر بنایی است که باعث پیدایش و رشد بیماری در وی شده است.

5. درمان شخصیت هیستریونیک با خانواده درمانی و زوج درمانی

همسر و دیگر اعضای خانواده که با شخصیت نمایشی زندگی می‌کنند نیز تحت تاثیر این اختلال قرار می‌گیرند. خانواده درمانی و زوج درمانی به منظور بررسی روابط و تعاملات اعضا با یکدیگر، شناسایی عوامل تشدید کننده بیماری، با اتکا بر همکاری اعضای خانواده صورت می‌گیرد. برای اطلاع از نحوه تاثیر شخصیت نمایشی بر دیگران، مقاله ازدواج و زندگی با شخصیت نمایشی را مطالعه کنید.

تمرین های هماهنگی ذهن و بدن

تمرین‌هایی که ذهن و بدن را همراستا با یکدیگر قرار می‌دهند مانند یوگا، مدیتیشن، تای چی و درمان بیوفیدبک برای افراد با شخصیت نمایشی توصیه می‌شود؛ چراکه به این افراد کمک می‌کند تا بتوانند برنامه ریزی ذهنی خود را مجددا تنظیم کرده و بر واکنش‌های احساسی خود کنترل بیشتری داشته باشند. علاوه بر این‌ها نحوه برخورد اطرافیان با شخصیت نمایشی در فرایند درمان بسیار تاثیرگذار است. برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله نحوه برخورد با شخصیت نمایشی را مطالعه نمایید.

سخن آخر

در نهایت اینکه شخصیت نمایشی را نباید به حال خود رها کرد. آنان معمولا مشکلی در خود احساس نمی‌کنند اما افسردگی و اضطراب تاثیر بسیار منفی بر زندگیشان گذاشته و از طرفی، اطرافیان هم از رفتارهای آنان خسته و دلزده می‌شوند. کمک گرفتن از یک روانشناس به شما کمک می‌کند تا روشی مناسب برای برخورد و درمان آنان پیدا کنید. در هرکجا که باشید، می‌توانید از خدمات تلفنی و حضوری مرکز مشاوره حامی هنر زندگی بهره‌مند شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*