ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مواردی که قبل از ازدواج باید بر آن ها توافق کرد

مواردی که قبل از ازدواج باید بر آن ها توافق کرد چیست؟پیوند های عاشقانه بین دو نفر ممکن است در ابتدا با کشش های اولیه جسمی و جنسی آغاز گردد اما به تدریج و با شناخت بیش تر، این پیوند می تواند عمیق تر و یا سطحی تر گردد. در این بین پیوند ازدواج در تمام طول تاریخ زندگی بشری جایگاهی ویژه و متعالی داشته است؛ به نظر می رسد اهمیت و ارزشی که اغلب انسان ها به این سطح از رابطه می دهند از غریزه اولیه آن ها، یعنی هم عاشق و هم معشوق بودن، سرچشمه می گیرد. این مقاله قصد دارد به بررسی عمیق تر این پیوند و مواردی که قبل از ازدواج باید بر آن ها توافق کرد بپردازد. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره خانواده تلفنی مشورت بخواهید.

تماس با مشاور

 

تفاهم در زندگی مشترک

بسیاری از زوجین احساس خوشبختی و رضایت از شروع رابطه عاشقانه خود دارند، بلکه آن را به دیگران نیز توصیه می کنند. اما چرا در یک طرف افراد اغلب خوشحال و موافق ازدواج هستند و در جایی دیگر افراد اغلب از این امر گریزان و یا به عبارتی بهتر از آن می ترسند؟ هر چقدر کیفیت شناخت در یک رابطه افزایش پیدا کند، اختیار انسان برای تصمیم گیری و عدم شکست در مسیر عشق نیز افزایش می یابدو البته باید در نظر داشت گاهی ادامه یک رابطه می تواند آسیب های بیش تری را برای طرفین به ارمغان بیاورد ولی از نظر علمی دلایل شکست و پایان دادن به  رابطه عاشقانه بهتر است عمیق باشند وگرنه در اغلب موارد دلایل سطحی که سبب شکستن از بین رفتن یک رابطه عاشقانه شده اند، تنها برای هر دو طرف عشق حسرت بر جای می گذارد که این حسرت به خودی خود سبب افت ملموس در تمام حیطه های زندگی بک فرد می شود؛ چراکه عشق تمام زندگی و ابعادی وجودی یک فرد را در خود درگیر می کند. یک رابطه سالم زمانی می تواند بریا طرفین رابطه لذت بخش و سازنده باشد که یک طرفه و یک جانبه نباشد. در واقع کیفیت یک رابطه تا حد زیادی به کیفیت رفتار و نگرش های طرفین آن رابطه بستگی دارد. در ادامه می توان به مقوله اهمیت شناخت در راوبط عاشقانه و موارد توافقی قبل از هر نوع پیوندی پرداخت.

1-ای کاش این مسئله را از قبل می دانستم

نتایج مطالعات علمی نیز نشانگر این نکته است که با رعایت بسیاری از نکات و یادگیری مهارت هایی خاص می توان برای گرم نگه داشتن رابطه عاطفی کوشید بلکه از آن لذت نیز برد. بسیاری از زوجینی که طلاق گرفته اند و یا از هم جدا شده اند اغلب در مصاحبه های بالینی و عینی بر جملات تکراری و مشخصی درباره رابطه خود تاکید داشته اند. تعدادی از این جملات پر تکرار عبارتند از:
 • ای کاش این مسئله را از قبل می دانستم
 • شاید باید بیش تر او را درک می کردم
 • ای کاش بهتر او را می شناختم
 • کاش زمان بیش تری را به او اختصاص می دادم
 • ای کاش می توانستم به قبل از ازدواج بر گردم و او را بیش تر می شناختم
 • کاش می توانستم گذشته را جبران کنم

2-توافق دو طرفه یعنی چه؟

انسان ها همگی فارغ از بحث جنسیت و سن، ارزش والا و یکسانی دارند؛ منتهی زمانیکه افراد روابط تجاری، تحصیلی، شغلی، دوستی، خانوادگی، فامیلی و...، را با یدیگر برقرار می کنند بهتر است بر اساس تیپ های شخصیتی، اهداف، تجارب و علایق خود یک سری اصول را در مسیر این رابطه رعایت کنند تا این رابطه برای طرفین لذت بخش و سازنده باشد. رابطه زناشویی و ازدواج نیز از این قائده مستسنی نیست؛ انسان ها همگی بهتر است که برای داشتن رابطه و زندگی سالم با ویژگی های خود آشنا شده و بر روی آن ها به توافق برسند تا رابطه مسیر و سرانجامی لدت بخش داشته باشد.
مواردی که قبل از ازدواج باید توافق کرد  

مواردی که قبل از ازدواج باید بر آن ها توافق کرد

همه ازدواج ها تحت تاثیر مشکلات هستند. مشکلات زناشویی باعث می شود که زوجین هر روز به دنبال طلاق باشند. اینکه آیا ازدواج در هنگام بروز مشکل ادامه پیدا می‌کند یا نه، بستگی به مشکل و نحوه برخورد زوجین با آن مشکل دارد.زوج هایی که می توانند با یکدیگر در حل تعارض کار کنند، به احتمال زیاد می توانند ازدواج خود را نجات دهند. زوج‌هایی که فاقد مهارت‌های مناسب حل تعارض هستند، ممکن است برای مشکلاتی که به راحتی حل می‌شد در دادگاه طلاق قرار بگیرند. در زیر لیستی از 10 تا از مشکلات روابط زناشویی که ممکن است باعث طلاق شود را مشاهده می کنید در نظر بگیرید که در حال حاضر چگونه با این مسائل برخورد می کنید و چگونه بهتر می توانید به خاطر ازدواج خود با این مسائل کنار بیایید.

1. مشکلات پولی

اکثر زوج ها بر سر قبض ها، بدهی ها، مخارج و سایر مسائل مالی با هم بحث می کنند. اینکه چگونه تصمیم می گیرید با مشکلات مالی در زندگی زناشویی خود کنار بیایید، تعیین می کند که آیا این مشکلات تأثیر منفی یا مثبتی بر ازدواج شما دارد.

2. فرزند مهمترین مواردی که قبل از ازدواج باید بر آن ها توافق کرد

انضباط، رژیم غذایی و سایر مسائل مربوط به سبک های فرزندپروری می تواند منبع اختلاف بین زوجین باشد. کودک عامل استرس زا شماره یک در ازدواج است و می تواند تفاوت در باورها را در مورد مسائلی مانند نحوه تنبیه، مسئولیت بیشتر مراقبت از کودک یا انتخاب گزینه های آموزشی برجسته کند.و مسئله از دست دادن خواب، که باید پوشک کثیف را عوض کند، وقتی شروع به راه رفتن می کند دنبال آنها بدود و هزینه گزاف مهدکودک. به راحتی می توان فهمید که چه کودکانی می توانند حتی بهترین ازدواج را تحت فشار قرار دهند.

3. رابطه جنسی از مواردی که قبل از ازدواج باید بر آن ها توافق کرد

فراوانی، کمیت، کیفیت و خیانت همگی منابع رایج استرس و ناهماهنگی در ازدواج هستند. خودداری از رابطه جنسی برای تنبیه همسر، پیوند زناشویی را از بین می برد. خیانت به همسر اعتماد را از بین می برد. رابطه جنسی می تواند یک مسئله بزرگ در هنگام لغو عهد و پیمانی باشد که شما گرفته اید.

4. فاصله سنی

فاصله زمانی و نبود زمان با کیفیت باعث می شود که زوج ها با یکدیگر ناهماهنگ شوند. داشتن علایق و فعالیت‌های مشترکی که به طور منظم در آن شرکت می‌کنید به زوج‌ها کمک می‌کند تا در ارتباط باشند. زوج های نظامی در ازدواج خود قربانی این مشکل می شوند. استقرار طولانی مدت و ماموریت های موقت دائمی دور از خانه، زوج ها باید پیوند خاصی داشته باشند تا ازدواج دوام بیاورد. در این رابطه مطالعه مقاله چگونه یک رابطه را مدیریت کنیم پیشنهاد می شود.

5. مسئولیت های خانگی

بسیاری از زوج ها بر سر توزیع عادلانه کارهای خانگی و نحوه انجام آن با هم بحث می کنند. به جای اینکه بنشینند و کارهای خانه را به طور منصفانه تقسیم کنند، درباره اینکه چه کسی چه کاری انجام داده یا نکرده است، بحث می کنند. سر و کله نزنید و کارها را تقسیم نکنید، شما بالغ هستید، اگر کاری را می بینید که باید انجام شود، آن را انجام دهید. یا با هم تصمیم بگیرید کارهای خانه را بر اساس کارهایی که هر کدام از آنها لذت می برید یا می توانید، تقسیم کنید. برای آشنایی با نحوه صحیح تقسیم وظایف در خانه کلیک کنید.

6. دوستان از مواردی که قبل از ازدواج باید بر آن ها توافق کرد

همه دوستان برای روابط مفید نیستند برخی از آنها سمی هستند. مطمئن باشید که تفاوت بین دوستی که رابطه شما را بهبود می بخشد و دوستی که آن را خراب می کند را می دانید. پس بهتر است از قبل از ازدواج درباره روابط دوستانه خود به توافق برسید.

7. عادات تحریک کننده

بسیاری از افراد با فردی ازدواج می کنند که یک یا چند عادت از نظر آنها نامطلوب است. عادت ها اگر چه بسیار کوچک و فاید ارزش باشند اما در دراز مدت می تواند با تکرار مداوم مشکلات عدیده ای برای طرف مقابل شما ایجاد نماید. مثلا یکی از این عادت ها شلختگی یا بی نظمی، عدم برنامه ریزی،  در این رابطه مطالعه مقاله اختلافات و مشکلات خانوادگی پیشنهاد می شود.

8. خانواده از مواردی که قبل از ازدواج باید بر آن ها توافق کرد

خواهر و برادر، خواهر و برادر، فرزندان و فرزندان ناتنی همگی می توانند در ازدواج استرس ایجاد کنند. زندگی با خانواده همسر، حدود آمد شد با آنها و ... از مسائل دیگری است که می تواند موجب تعارض شود. هنگام کنار آمدن با مسائل منفی به دلیل خانواده به آرامی قدم بردارید. همسر ما باید اول باشد، اما مواقعی وجود دارد که شما باید بتوانید صبر کنید و گاهی از خود گذشت نشان دهید.

9. انتظارات از مواردی که قبل از ازدواج باید بر آن ها توافق کرد

همه ما با توقعات خاصی وارد ازدواج می شویم. در بیشتر مواقع ازدواج برعکس چیزی است که ما انتظار داشتیم. ما ازدواج را رمانتیک می کنیم و زمانی که آن انتظارات عاشقانه در روابط برآورده نشد، سرخورده می شویم. انتظارات برآورده نشده منبع اصلی تعارض در ازدواج است.

10. تضادهای شخصیتی

آیا شخصیت شما ازدواج شما را خراب می کند؟ ویژگی های شخصیتی وجود دارد که می تواند یک ازدواج را به شکست محکوم کند. آیا شما از درگیری اجتناب می کنید؟ آیا برای جلب رضایت همسرتان اذیت می‌شوید و نیازهای خود را در این فرآیند نادیده می‌گیرید؟ اگر پاسخ شما به هر یک از این موارد مثبت است نشان دهنده تفاوت های شخصیتی در شما است.  
مواردی که قبل از ازدواج باید درباره آنها گفتگو کرد

مواردی که قبل از ازدواج باید درباره آنها گفتگو کرد

پیوند بین زوجین یک رابطه ساده و سطحی نیست؛ در واقع کیفیت ابن رابطه و میل افراد به داشتن آن نشان از نقش متمایز این نوع رابطه در زندگی همه انسان ها دارد. از اساسی ترین مسائلی که بهتر است همگان بر روی آن قبل از ازدواج و شروع هر گونه رابطه جدی عاشقانه توافق کنند می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • آمادگی برای داشتن رابطه با ثبات
 • ویژگی های دلخواه در شریک زندگی
 • وجود عادات ویژه ولی همسو
 • چگونگی رابطه با مادر و پدر
 • رابطه با خواهر و یا برادر
 • داشتن دانش کافی درباره خواستنی ها
 • دانش کافی درباره نخواستنی ها
 • آگاهی از فعالیت های مورد علاقه
 • اشتراک و یا حداقل احترام گذاشتن به اعتقادات یکدیگر
 • داشتن اشتراک حداقلی برای آینده و برنامه های مربوط به آن
 • توافق نسبی بر روی کم و کیف رابطه جنسی
 • قبول دو طرفه شرایط، مشکلات و اختلالات جنسی، جسمی و غیر جسمی
 • توافق بر روی انتخاب و چگونگی اجرا آداب و رسوم خاص امر ازدواج و جشن های مربوط به آن چه به صورت سنتی و چه به صورت نوین یا مدرن

سایر موارد نیازمند گفتگو

 • داشتن برنامه تعطیلات، اوقات فراغت، مسافرت و مهمانی های مشترک
 • آگاهی نسبی از حیطه های شغلی یکدیگر و توافق بر روی ادامه آن پس از ازدواج به صورت دو طرفه
 • داشتن آگاهی کامل درباره تمایل یکدیگر برای ادامه تحصیل پس از ازدواج به صورت دو نفره
 • توافق بر امر داشتن و یا نداشتن فرزند، تعداد فرزند، چگونگی سبک فرزند پروری، اهمیت این امر و...
 • موافقت بر روی مسئله مهم انتظارات متقابل و چگونگی برآورده کردن متقابل آن ها از یکدیگر
 • اهمیت دادن و توافق جدی برای هماهنگ کردن زمان حداقل دو وعده غذایی در روز، تفریحات خانگی و گردش های بیرونی
 • توافق نسبی بر برنامه ریزی های زمانی رفتن به خرید، سینما، پارک و...
 • گفتگو درباره روز های مهم زندگی فردی و خانوادگی شریک زندگی از سوی هر دو شریک زندگی
 • اهمیت دادن به خاطرات شیرین و تلخ یکدیگر از سوی هر دو نفر یک رابطه
 • توافق کردن بر تقسیم بندی های زندگی دو نفره از سوی هر دو نفر و مشخص سازی اهمیت نقش همکاری و همدلی عملی
 • موافقت جدی و کتبی بر روی مسائل اقتصادی، ملکی و هر گونه مسئله مشترک مادی
 • توافق دو نفره بر روی مسائل مهم حقوقی نظیر مهریه، نفقه، جهزیه، اختلاف بر سر حق طلاق، حضانت فرزند و...
 • اهمیت دادن و توافق بدون تعارف در باب مسائلی نظیر اعتیاد به مواد و یا رفتار هایی خاص یه صورت دو نفره
 • توافق مناسب و بدون تعارف بر روی صحبت های مربوط به علایق و فعالیت های متنوع جنسی مدتی پس از شروع دوره  آشنایی
 • اهمیت دادن و توافق بر چشم پوشی و یا عدم چشم پوشی از گذشته طرفین، سوابق جنایی، روابط سابق و...
 • توافق دو طرفه مناسب بر روی مسائل عرفی مربوط به ازدواج نظیر تعهد، سن مورد نظر، خانواده حامی و...
 • موافقت جدی و دو نفره درباره داشتن تفریحات انفرادی هر فرد و یا هر یک از زوجین با دوستان خود
 

سخن آخر

هر یک از موارد فوق یک مشکل بسیار رایج است که در ازدواج با آن برخورد می شود. اگرچه آنها مشکل هستند، اما می توانند فرصت هایی برای رشد، یادگیری و توافق نیز باشند. این که آیا این مسائل همچنان مشکلاتی هستند که باعث ایجاد استرس در ازدواج شما می شوند یا به فرصتی برای رشد تبدیل می شوند به شما بستگی دارد. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره روانشناسی مشورت بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*