ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

هفته سی و هشتم بارداری | تغییرات در هفته 38 بارداری


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با سی و هشتم بارداری جنین پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


در هفته سی و هشتم بارداری جنین به حد کافی رشد کرده است و بدن برای زایمان آماده می‌شود. به طور معمول، پزشک برای زایمان زمانی را مشخص می‌کند اما توجه داشته باشید که این زمان تخمینی است و هر لحظه امکان دارد که فرزندتان به دنیا بیاید. پس لازم است که در این هفته به نشانه‌ها و فعالیت نوزاد خود توجه بیشتری کنید. شناخت عوارض شایع بارداری و نشانه‌های هشدار دهنده در هفته سی و هشتم به شما کمک می‌کند که نسبت به وضعیت خود و نوزادتان آگاهی بیشتری داشته باشید.شما می توانید از طریق مشاوره کودک اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب نمایید.
تماس با مشاور

وضعیت جنین در هفته سی و هشتم بارداری

در این هفته جنین وزن قابل توجهی دارد و تقریبا 2700 تا 3400 گرم می‌باشد. همچنین طول بدن او به 48 تا 51 سانتی متر می‌رسد. اندام‌های او به طور کامل رشد کرده‌اند و هر عضوی در جای مشخص خود قرار گرفته است. البته رشد مغز و ریه‌ها هنوز متوقف نشده است و این فرایند تا مدتی پس از تولد نیز همچنان ادامه خواهد داشت. در این هفته آرنج‌ها و زانوهای جنین به خوبی خم می‌شود و به طور مداوم لگد می‌زند. همچنین در این هفته به دلیل خوردن مــایع آمینیوتیک توسط جنین، سکسکه‌های جنین بسیار زیاد شده است و مادر می‌تواند انقباض‌های ناشی از آن را به خوبی احساس کند. برای کسب آگاهی بیشتر در خصوص تــغییرات جنین در مراحل مختلف کلیک کنید.

 

اینفوگرافیک هفته سی و هشتم بارداری

اینفوگرافیک هفته سی و هشتم بارداری

وضعیت مادر در هفته سی و هشتم بارداری

در این هفته تــرشحات واژن به حد چشمگیری افزایش پیدا می‌کند. این مسئله طبیعی است. اما اگر متوجه بو و رنگ عجیب یا خــارش واژن و سوزش شده‌اید، حتما به پزشک مراجعه کنید. سینه‌ها بسیار بزرگ شده‌اند و مایع زرد رنگی از سینه‌ها ترشح می‌شود. ترشح این مایع به معنی آمادگی سینه‌ها برای شیردهی است. به دلیل بزرگ شدن جنین، خواب شبانه با مشکل مواجه می‌شود و ممکن است که خواب راحتی نداشته باشید.

در این هفته جنین در حال حرکت به سمت لگن برای زایــمان است. به همین دلیل دردهایی را در کشاله ران و ساق پای خود احساس خواهید کرد. همچنین پاها دچار تورم می‌شوند اما اگر تورم بسیار شدید و ناگهانی بود حتما به پزشک خود اطلاع دهید. در این هفته جنین فضای زیادی ندارد اما به طور مرتب فعالیت می‌کند. پس مراقب حرکت‌های او باشید و در صورت عدم فعالیت جنین حتما به پزشک مراجعه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سه ماه سوم بارداری کلیک کنید.

 

علائم شایع در هفته سی و هشتم بارداری

عوارض دوران بــارداری در زنان مختلف، تفاوت‌هایی دارد. اما شایع‌ترین این عوارض شامل موارد زیر می‌باشد.

تکرر ادرار

با توجه به این که جنین بسیار بزرگ شده و سر او در ناحیه لگن قرار گرفته است، فضای کمی در مثانه وجود دارد و در نتیجه نیاز به ادرار کردن بیشتر از قبل می‌شود. در این هفته به طور مرتب مایعات بنوشید تا آب بدن تان کاهش نیابد. همچنین به منظور جلوگیری از تکرر ادرار و مشکلات گوارشی از مصرف کافئین و خــوراکی های ممنوعه در بارداری خودداری کنید.

انقباض‌های شدید

در این هفته، بدن برای زایمان آماده می‌شود و در نتیجه انقباض‌های شدیدی را احساس خواهید کرد. به این انقباض‌ها توجه کنید و اگر بسیار شدید بود به پزشک خود اطلاع دهید. از دیگر عوارض شایع بارداری در هفته سی و هشتم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

_ کمردرد

_ نفخ

_ خستگی

_ تورم و گرفتگی پاها

_ مشکل در خواب از جمله بــی خوابی در بارداری

_ تغییر خلق و خو و تــغییر رفتار زنان در دوران بارداری

_ ترشحات سینه‌ها 

برای اطلاعات بیشتر در زمینه بــارداری کلیک کنید.

 

تغذیه و ورزش در هفته سی و هشتم بارداری

در این هفته لازم است که برای افزایش شیر خود از مواد مغذی استفاده کنید. از بهترین مواد غذایی مورد مصرف در این هفته می‌توان به ماست، شیر فاقد چربی، گوشت قرمز و گوشت سفید، ماهی، حبوبات و تخم مرغ اشاره کرد. میوه‌ها و سبزیجات، کالری بسیار زیادی دارد و برای مادر و جنین بسیار مفید هستند. همچنین می‌توانید با تجویز پزشک از ویتامین‌ها و مکمل‌هایی همچون کلسیم، فــولیک اسید، ید، ویتامین A، ویتامین C، ویتامین B12 و غیره استفاده کنید.

در هفته‌های آخر بلند شدن و فعالیت کردن سخت خواهد شد. پس توصیه می‌شود که ورزش در بــارداری را برای مدتی کنار بگذارید و انرژی خود را برای زایمان نگه دارید. برای حفظ تناسب اندام نیز نگران نباشید. چرا که پس از زایمان با انجام ورزش‌های مناسب می‌توانید به وزن ایده آل خود برگردید.

 

علائم هشدار در هفته سی و هشتم بارداری

برخی از علائم در هفته سی و هشتم هشداردهنده هستند و در صورت مشاهده آن‌ها لازم است که هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کنید. این علائم شامل موارد زیر است.

_ خونریزی واژینال و یا هرگونه ترشح حاوی خون

_ تنگی نفس شدید
_ پــاره شدن کیسه آب (خروح مایعی بی‌رنگ و بی‌بو از واژن)

_ تورم ناگهانی، شدید و یک طرفه پاها

_ تورم ناگهانی دست‌ها و صورت

_ سردردهای شدید و مداوم

_ تاری دید و دیدن لکه‌های نورانی

_ درد شدید در بالای شکم

برای شناخت بیشتر در زمینه خــطرات دوران بارداری کلیک کنید.

 

توصیه‌هایی برای پدرها در هفته سی و هشتم بارداری

تغییرات هورمونی در ماه‌های آخر بارداری باعث تغییر خلق زنان می‌شود و امکان دارد که به افــسردگی در بارداری دچار شوند. همچنین تغییراتی که در ظاهر آنان ایجاد می‌شود نیز این افسردگی را تشدید می‌کند. پس در صورتی که همسرتان در مورد چاق شدن از شما سوال می‌کند به او بگویید که این تغییرات موقتی است و دوباره می‌تواند به اندام سابق خود برگردد. ماه‌های آخر بارداری، زنان را بسیار خسته می‌کند پس اگر به شما می‌گوید که "ای کاش باردار نمی‌شدم" نگران نباشید چرا که او فقط خسته است و تسلی دادن و حمایت شما می‌تواند به او کمک کند. همچنین سعی کنید که اطلاعات خود را در زمینه بارداری و نشانه‌های زایمان افزایش دهید.
همچنین با مشاوره های روانشناسی  می توانید عملکرد خود را در این زمینه بهبود ببخشید. مشاوران حامی هنر زندگی در این زمینه در کنار شما خواهند بود. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره روانشناسی این مرکز کلیک کنید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*