ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

هفته سی و پنجم بارداری | حرکات جنین در هفته 35 بارداری


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با هفته سی و پنجم بارداری پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

در هفته سی و پنجم بارداری، مادران اغلب خود را برای زایمان آماده می‌کنند و هیجان زیادی برای دیدن فرزند خود دارند. در طول این هفته شکم مادر بزرگ شده است و جنین به بیشترین میزان تکامل خود رسیده است. مادر تغییرات به وجود آمده را به خوبی احساس می‌کند. هفته سی و پنجم بارداری همانند سایر هفته‌ها با علائم خاص خود همراه است که دشواری‌هایی را برای مادران به همراه می‌آورد. از جمله مهم‌ترین این علائم باید به یبوست و درد در ناحیه لگن اشاره کرد. ما در این مقاله تلاش کرده‌ایم تا به اصلی‌ترین علائم مادران و تغییرات جنین در این هفته اشاره کنیم.
همچنین پیشنهاد می کنیم جهت کسب آگاهی بیشتر در خصوص اهمیت دوران بارداری و تاثیرگذاری آن بر نوزاد از مشاوره کودک بهره مند شوید. برای اطلاع از مشاوره کودک کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

هفته سی و پنجم بارداری

بسیاری از خانم‌ها میزان استراحت خود را در این هفته‌ها بیشتر می‌کنند تا برای زایمان شرایط بهتری داشته باشند. در این دوران شما باید موارد بسیار مهمی را رعایت کنید و از نکات بسیار حیاتی آن آگاهی کاملی داشته باشید. به همین دلیل ما در این مقاله مطالب ارزشمندی در مورد بارداری هفته سی و پنجم در اختیار شما قرار می‌دهیم. لطفاً تا انتها همراه ما باشید. برای آگاهی بیشتر در زمینه دوران بــارداری کلیک کنید.

اینفوگرافیک هفته سی و پنجم بارداری

اینفوگرافیک اضطراب عملکرد جنسی

اتفاقات مهمی که در بدن مادر رخ می‌دهد

سایز سینه‌های شما افزایش ‌پیدا می‌کند زیرا سینه‌ها برای تولد و شیردهی به نوزاد آماده می‌شوند. اولین شیر تولیدی شما آغوز است که یک مایع سفید مایل به زرد می‌باشد. این ماده سرشار از آنتی بادی است. آنتی بادی‌ها همان پروتئین‌هایی هستند که توسط سیستم ایمنی ساخته می‌شوند. این دسته از پروتئین‌ها که دارای فعالیت آنتی بادی هستند می‌توانند غدد سرطانی را از بین ببرند.

آغوز یک غذای فوق العاده برای نوزادان است و گاهی به آن «طلای مایع» نیز می‌گویند. تغذیه با شیر مادر به کودک کمک می‌کند تا از بیماری‌های معده و سایر عفونت‌ها در امان باشد. حدود 3 تا 5 روز پس از تولد، شیر شما به بیشترین میزان ممکن می‌رسد و سینه‌ها حتی بزرگ تر از همیشه خواهد شد. باید در نظر داشت که تغــذیه دوران بارداری نقش مهمی در تولید و افزایش شیر مادر خواهد داشت.

اندازه کودک در هفته سی و پنجم بارداری

اکنون کودک شما به اندازه یک خربزه عسلی است. یعنی فرزند شما حدوداً وزنی بیش از 2250 گرم و قدی در حدود 45 سانتی‌متر دارد. به طور دقیق تر طول کودک از سر تا پاشنه حدود 46.2 سانتی متر است. کودک شما در حال چاق تر شدن است که به او کمک می کند تا در هنگام تولد در دمای مناسب بماند. جنین تا روز زایــمان افزایش وزن خود را حفظ می‌کنند.

اکنون جای کودک در شکم شما نسبتاً تنگ شده است، اما کودک همچنان باید در حال حرکت باشد و شما باید حرکات را به همان شدت و نظمی که در هفته های گذشته حس می کردید احساس کنید.

میزان فعالیت جنین در شکم مادر

اکنون جنین فضای کمتری برای حرکت در شکم شما دارد. ممکن است کودک درون شما به جای لگد زدن شروع به فشار آوردن به شکم بکند. زمانی که این کار را انجام می‌دهد ممکن است پاهای او را از روی شکم خود ببینید. جنین در این هفته رشد خیلی خوبی داشته و تلاش می‌کند وزن خود را افزایش دهد. کودک شما به دلیل گرفتن فضای زیاد در رحم دچار مشکل خاصی نمی‌شود، اما تعداد لگد‌ها نباید بیش از حد شود. برای اینکه بدانید مشکلی در این زمینه وجود ندارد در خصوص تــکان خوردن جنین در شکم مادر حتماً با پزشک متخصص خود مشورت کنید تا شما را معاینه کند.

تمام اعضای بدن کودک در هفته سی و پنجم تقریباً کامل است. کلیه‌ها، کبد، مغز، اندازه سر و... تکمیل شده‌اند. کودک در این هفته بیشتر به سرگرمی می‌پردازد. پس همچنان به یاد داشته باشد برخی تکان‌ها و لگد زدن‌ها طبیعی است و حتی ممکن است به مثانه شما هم فشاری را وارد کند.

علائم شایع در هفته سی و پنجم بارداری

فشار مثانه

در این هفته مثانه شما به دلیل بزرگ تر شدن کودک تحت فشار قرار می‌گیرد و ممکن است زود به زود ادرار کنید. این مسئله طبیعی است. از این رو سعی کنید از سفرهای غیرضروری جلوگیری کنید و به طور مرتب، روزی هشت لیوان آب بنوشید. هرگز سعی نکنید دستشویی خود را نگه دارید چرا که این کار به شما و جنین آسیب می‌زند.

یبوست

یبوست از جمله علائمی است که در بسیاری از خانم‌ها در دوران بارداری دیده می‌شود. به خصوص این موضوع در هفته سی و پنجم نیز کمی افزایش پیدا می‌کند. حتما فیبر زیادی را در رژیم غذایی خود قرار دهید. اگر همه چیز را امتحان کرده‌اید و هنوز با یبــوست در بارداری دست و پنجه نرم می‌کنید، از پزشک خود کمک بگیرید.

درد در باسن و لگن

درد در لگن و باسن به دلیل بزرگ تر شدن جنین افزایش پیدا می‌کند و حتی ممکن است چند مورد درد جدید و متفاوت را احساس کنید. اگر از این موضوع احساس ناراحتی می‌کنید، به جنبه مثبت قضیه نگاه کنید. این دردها یک هدف دارند و آن نشان دهنده این است که بدن در حال آماده سازی برای تولد نوزاد و زایــمان فیزیولوژیک است.

انقباضات رحمی 

درهفته سی و پنجم بارداری، مادر دچار انقباضات رحمی می‌شود. این انقباضات در برخی از مواقع باعث سفت شدن شکم و درد می‌شود. سعی کنید در هنگام رخ دادن آن استراحت کنید و مایعات بنوشید. اگر دردها و انقباضات بیش از حد معمول شد، حتماً با پزشک خود مشورت کند. گزینه های مدیریت درد برای زایمان متنوع هستند. راه های موثر زیادی برای مدیریت درد در هنگام زایمان وجود دارد. لازم نیست فقط یکی از آن ها را انتخاب کنید. می توانید با یکی شروع کنید و سپس به سراغ دیگری بروید.

پزشک وضعیت کودک شما را با انجام ســونوگرافی بررسی می‌کند تا ببیند آیا وی برای زایمان در موقعیت درستی قرار گرفته است. به خصوص با نزدیک شدن به موعد مقرر، ممکن است پزشک معاینه واژن را نیز انجام دهد تا دهانه رحم شما را بررسی کند.

سایر علائم

علائم بارداری شما همچنین می تواند شامل موارد زیر باشد:

انقباضات بدون درد در اطراف برآمدگی که به انقباضات براکستون هیکس معروف است.
مشکلات خواب
علائم کشش
لثه های متورم و دارای خونریزی
درد در کنار برآمدگی نوزاد، ناشی از بزرگ شدن رحم (دردهای رباط گرد)
سردرد و كمر درد
سوء هاضمه و سوزش سر دل
نفخ و یبوست
گرفتگی عضلات پا
احساس گرما و سرگیجه
دست ها و پاهای متورم
عفونت های ادراری و عفونت های واژن
پوست تیره روی صورت یا لکه های قهوه ای که به عنوان کلواسما یا ماسک بارداری شناخته می شود.
پوست چرب تر و لکه دار
موهای ضخیم تر و براق تر
همچنین ممکن است علائم مشابهی از هفته های قبل تجربه کنید:

نوسانات خلقی
تهوع صبحگاهی
هوس های عجیب بارداری
افزایش حس بویایی
سینه‌های دردناک یا نشتی و ترشحات شیری سفید رنگ بارداری از واژن و لکه‌های خفیف

تغذیه در هفته سی و پنجم بارداری

تغذیه مادر در این هفته باید کامل باشد تا بدن او توان و انرژی کافی برای زایمان را پیدا کند. البته اصول تغذیه‌ای باید در تمامی هفته‌های دوران بارداری رعایت شود. در زیر به مهم‌ترین مواردی که مادر باید در این هفته آن را مصرف کند، اشاره می‌کنیم. همچنین می‌توانید در صورت لزوم طبق نظر پزشک متخصص مکمل‌های غذایی نیز استفاده کنید.

- دریافت کلسیم از طریق مصرف شیر تازه، شیر سویا و شیر بادام

- مصرف خشکبار طبیعی

- مصرف میوه‌های تازه و به خصوص میوه‌های تازه فصل

- استفاده بیشتر از غذاهای آب پز شده

- رعایت ساعات مناسب تغذیه‌ای

- عدم حذف وعده غذایی

- مصرف شیرینی‌های طبیعی مثل عسل، خرما و شیره انگور

- حذف همه مواد غذایی ممنوعه مثل تنقلات شیمیایی، فست فود، شکر سفید، نوشابه و ...

برای کسب آگاهی در خصوص خوراکی های ممنوعه در دوران بارداری کلیک کنید.

برنامه‌ریزی برای زایمان

همه چیز در مورد زایمان خود را در یک لیست بنویسید. اینکه می‌خواهید به چه صورتی زایمان کنید، چه کسانی نزدتان باشند و کدام بیمارستان را برای اینکار انتخاب می‌کنید. از آنجایی که ممکن است زایمان در هفته سی و پنجم رخ دهد، حتماً برنامه‌ ویژه‌ای برای این موضوع طبق نظر ماما خود داشته باشید. برنامه‌ریزی در کاهش تــرس از زایمان و استرس و نگرانی شما بسیار مؤثر است.

بسیاری از زنان شاغل ترجیح می دهند مرخصی زایمان خود را از همین الان شروع کنند و سپس از چند هفته آینده برای آماده شدن برای تولد نوزاد استفاده کنند. برخی دیگر ترجیح می دهند تا زمان تولد کار کنند. کاری را که برای شما مناسب است انجام دهید.

همچنین می توانید با انجام تکنیک های آرام سازی خود و انجام ورزش هایی مانند یوگا از لحاظ جسمانی و روانی خود را برای زایمان آماده نمایید. مشاوران حامی هنر زندگی در این زمینه با آموزش تکنیک های به آرامش رسیدن می توانند یاریگر شما باشند. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره روانشناسی این مرکز کلیک کنید.

سؤالات متداول در مورد بارداری هفته سی و پنجم

چه علائم خطری در این هفته وجود دارد؟

خونریزی، لکه بینی، ترشحات واژینال، انقباضات رحمی، سردرد شدید و دائم، تاری دید، تهوع خفیف و شدید و... از جمله این علائم هستند. اما هنگامی این موارد خطرساز می‌شوند که شدت زیادی داشته باشند. لذا باید مرتب معاینه شوید تا مشکلی برایتان پیش نیاید.

آیا می‌توان در هفته سی و پنجم به دندانپزشکی رفت؟

پوسیدگی دندان‌ها در این ماه شایع‌تر است، درنتیجه مراقبت و رعایت بهداشت دهان و دندان خصوصا در این ماه الزامی است. البته قبل از اینکه به دندانپزشک مراجعه کنید، با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*