ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ضدافسردگی های سه حلقه ای

ضد افسردگی های سه حلقه ای از اولین داروهایی هستند که برای درمان افسردگی تجویز می‌شدند. افسردگی یکی از اختلالات شایعی ست که بسیاری از افراد آن را در زندگی خود تجربه می‌کنند. اختلال افسرگی باید به سرعت تشخیص داده شده و درمان شود تا از بروز عواقب بیشتر جلوگیری گردد. یکی از راه‌های درمان اختلال افسردگی دارو درمانی است که روند بهبودی را تسریع می‌کند. از داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای برای درمان افسردگی اساسی، افسرده خویی، اختلالات اضطرابی، اختلال وسواس فکری-عملی، مشکلات خواب، اعتیاد، اختلال خوردن و... نیز استفاده می‌شود. البته این گروه داروها عوارض زیادی نیز به همراه دارد و به همین خاطر است که شناخت درمان‌های غیر دارویی افسردگی اهمیت زیادی دارد. در ادامه این مقاله به بررسی ضد افسردگی های سه حلقه ای، فواید درمانی و عوارض آن‌ها می‌پردازیم پس همراه ما باشید. برای اطلاع درباره روند دریافت مشاوره افسردگی کلیک کنید.


گیف ضدافسردگی های سه حلقه ای


 

ضد افسردگی های سه حلقه ای کدامند؟ 

ضد افسردگی های سه حلقه ای به همراه مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز (MAOI)، جزء داروهای ضد افسردگی کلاسیک به شمار می‌روند. مهم‌ترین فایده این نوع از ضد افسردگی‌ها، درمان یا کاهش علائم افسردگی است ولی برای درمان فوبیا، اختلالات اضطرابی، اختلال وسواس جبری، اختلالات خوردن و درمان زود انزالی نیز به کار می‌روند. از انواع این داروها می‌توان به ایمی پرامین، دسیپرامین، آمی تریپتیلین و نورتریپتیلین و... اشاره کرد.

برای شناخت بیشتر درباره دسیپرامین ، آمی تریپتیلین و نورتریپتیلین کلیک کینید.

مکانیسم اثر  ضد افسردگی های سه حلقه ای

داروهای ضد افسردگی (TCA)، مانع از بازجذب سروتونین و نوراپی نفرین شده و از این طریق در بهبود افسردگی موثر واقع می‌شوند. البته این داروهای ضد افسردگی، به صورت ثانویه انتقال دهنده‌های عصبی هیستامین و اپی نفرین را نیز بلاک می‌کنند. برای شناخت بیشتر درباره افسردگی و داروهای ضد افسردگی کلیک کنید.

عوارض جانبی ضد افسردگی های سه حلقه ای

داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای، خطر ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی را افزایش می‌دهند. از مهمترین عوارض جانبی آن‌ها می‌توان به افزایش فشار خون، اضافه وزن و دیابت اشاره کرد که همگی از عوامل خطرساز بیماری‌های قلبی عروقی می‌باشند. همچنین باعث خواب آلودگی، خشکی دهان و تاری دید نیز می‌شوند. استفاده از این داروها زمانی که داروهای دیگر جوابگو نیستند، می‌تواند مفید واقع شود.

یکی دیگر از مهمترین عوارض استفاده از داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای کاهش میل جنسی و تاخیر در رسیدن به اوج لذت جنسی است که با استفاده از داروی بوپروپیون می‌توان به بهبود آن کمک کرد. همچنین با داروهای ضد افسردگی می‌توان به درمان زود انزالی نیز پرداخت. داروهای جدیدی مانند بازدارنده های انتخابی افزایش دهنده سروتونین که امروزه جایگزین ضدافسردگی های سه حلقه ای شده‌اند، عوارض جانبی کمتری به همراه دارند. به منظور جلوگیری از اضافه وزن و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، لازم است وزن خود را با انجام فعالیت‌های بدنی مناسب کنترل کرده و از استعمال سیگار و دخانیات بپرهیزید.

برای اطلاع بیشتر درباره کاهش میل جنسی و درمان زود انزالی کلیک کنید.

سایر کاربردهای بالینی داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای 

همان طور که گفته شد این داروها علاوه بر کاهش علائم افسردگی در جهت درمان سایر وضعیت‌های روان شناختی نیز به کار می‌روند. علاوه بر این‌ها از ضد افسردگی های سه حلقه ای برای بهبود برخی وضعیت‌های عصب شناختی نیز استفاده می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به میگرن، اختلال درد مزمن و درد نوروپاتیک اشاره کرد.

برای اطلاع درباره علائم افسردگی کلیک کنید.

مصرف بیش از حد ضد افسردگی های سه حلقه ای

داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای حتما باید طبق تجویز و نظارت پزشک مصرف شوند. استفاده از این داروها در دوزهای بالا می‌تواند برای افراد دردسرساز شده و عوارض خطرناکی را به بار بیاورد. از جمله عوارض بیش مصرفی سه حلقه ای ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • احساس سرآسیسمگی و بی قراری
  • تحریک پذیری و افزایش حساسیت روانی
  • دچار شدن به علائم روان پریشی نظیر هذیان
  • تضعیف تنسی و بروز مشکلاتی در گردش خون
  • افزایش دمای بدن و هیپرپیرکسی
  • بروز اختلالاتی در هدایت قلبی و تجربه آریتمی شدید
  • بروز تشنج
  • کاهش یافتن سطح هوشیاری و رفتن به کما

داروهای سه حلقه ای و بروز سندروم سروتونین 

همان طور که گفته شد ضد افسردگی های سه حلقه ای با مهار بازجذب سروتونین باعث بالا رفتن سطح این ماده شیمیایی در سیستم عصبی می‌شوند که این امر در بهبود وضعیت خلقی بیمار اثرگذار خواهد بود. با این حال افزایش بیش از حد و ناگهانی سروتونین خطرناک بوده و می‌تواند منجر به سندروم مرگ باری شود که به آن سندروم سروتونین می‌گویند. این مشکل اغلب در مصرف هم زمان داروهای ضد افسردگی با مواد مخدر شادی آور نظیر ترامادول بروز پیدا می‌کند. از جمله مهم ترین علائم سندروم سروتونین باید به سفتی عضلات، ناپایداری قلبی، تحریک بیش از حد سیستم عصبی مرکزی، هیپرترمی و تشنج اشاره کرد. در صورت بروز این علائم لازم است که حتما فرد به اورژانس برده شده و فوریت های پزشکی لازم را دریافت نماید.

برای شناخت بیشتر درباره سروتونین کلیک کنید.

سخن آخر

داروهای ضد افسردگی (TCA)، روند بهبودی را سرعت می‌بخشند و نسبتا ارزان هستند ولی همان طور که توضیح دادیم این داروها عوارض زیادی به همراه دارند. با مشاوره افسردگی می‌توانید از روش‌های درمان غیردارویی افسردگی بهره بگیرید. مزیت این روش‌ها، افزایش توانایی‌های شناختی ماندگار، بهزیستی روانی و سازگاری بیشتر است بدون اینکه عوارضی به همراه داشته باشند. توجه داشته باشید که مشاوره افسردگی باید حتما زیر نظر یک مرکز معتبر و دارای نظام روانشناسی انجام پذیرد. ما به شما مرکز مشاوره حامی هنر زندگی را پیشنهاد می‌کنیم.

ما در این مرکز شرایطی را برای شما فرآهم آورده‌ایم تا بتوانید از هر کجای کشور با مشاوران ما به صورت تلفنی و حضوری در ارتباط باشید. این مرکز به شما تضمین خواهد داد تا در کمترین زمان ممکن به درمان مشکلات و مسائل خود بپردازید. همچنین در صورتی که در اطرافیان شما کسی از این اختلال رنج می‌برد با دریافت راهکارها و روش‌های گوناگون به درمان او کمک نمایید.

برای اطلاع درباره روند دریافت درمان افسردگی کلیک کنید.

سوالات متداول 

- داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای در درمان چه اختلالاتی می‌توانند مفید باشند؟

در کنار افسردگی برای درمان فوبیا، اختلالات اضطرابی، اختلال وسواس جبری و اختلالات خوردن نیز به کار می‌روند. در واقع افرادی که از این اختلالات رنج می‌برند ممکن است برای کاهش برخی از علائم بیماری خود به مصرف ضد افسردگی ها روی آورند. برای آشنایی بیشتر با اختلالات اضطرابی و وسواس فکری عملی کلیک کنید.

برای آگاهی بیشتر درباره اختلالات خوردن و درمان فوبیا کلیک کنید.

- آیا ضد افسردگی های سه حلقه ای اعتیاد آور هستند؟ 

خیر برخلاف باورهای عمومی در مورد داروهای ضدافسردگی آن‌ها اعتیاد آور نیستند و مصرف آن‌ها تحت نظارت پزشک مشکلی ندارد. با این حال به دلیل عوارض جانبی خاصی که دارند باید از مصرف سرخود یا قطع ناگهانی آن‌ها بپرهیزید و قبل از ایجاد هرگونه تغییر در برنامه مصرف دارویی خود موضوع را با پزشک در میان بگذارید.

- من یک هفته است که داروی ایمی پرامین مصرف می کنم اما دارو هیچ تاثیری در بهبود وضعیت من نداشته است. آیا ممکن است داروهای ضد افسردگی برای برخی افراد بی اثر باشند؟ 

برای مشاهده اثرات درمانی داروهای ضد افسردگی باید صبور باشید چرا که ممکن است 2 الی 4 هفته طول بکشد تا اثرات دارو نمایان شوند. در نتیجه لازم است به مصرف داروی خود ادامه دهید. هم چنین توجه داشته باشید که داروها تنها بخشی از فرایند درمان بوده اما به تنهایی کافی نیستند. بیشترین اثرات درمانی زمانی حاصل می شود که دارو درمانی در کنار روان درمانی قرار بگیرد. در نتیجه لازم است از یک روانشناس نیز در کنار روان پزشک کمک بگیرید.

برای آشنایی با داروی ایمی پرامین و درمان غیر دارویی افسردگی و دریافت مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*