ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مدت زمان لازم برای بارداری | چگونه در کمترین زمان باردار شویم؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با مدت زمان لازم برای بارداری  پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

مدت زمان لازم برای بارداری به عنوان یک اصل مهم باید مورد توجه زوجین قرار بگیرد چرا که طولانی شدن آن باعث برهم خوردن آرامش افراد و افزایش استرس می‌شود. بارداری می‌تواند یکی از شیرین‌ترین دوران برای والدینی باشد که داشتن فرزند یکی از رویاهای زندگی‌ مشترک آن ها است. بنابراین با توجه به نکات و اصول دقیق و حساب شده می‌توان تا حدودی از طولانی شدن مدت زمان باردار شدن در افراد جلوگیری کرد. در ادامه مقاله به بررسی بیشتر این موضوع خواهیم پرداخت.

تماس با مشاور

 

مدت زمان لازم برای بارداری 

هیچ کس نمی‌تواند یک زمان دقیق و حساب شده را در اختیار شما قرار دهد تا بتوانید بفهمید که دقیقاً چقدر تا بارداری‌ باقی مانده است. برخی از افراد ضمن انجام نزدیکی باردار نمی‌شوند و این مسئله می‌تواند برای زوجین مشکلات اساسی را ایجاد کند. بر اساس تحقیقات انجام شده توسط محققان، به طور میانگین از هر هفت زن یک نفر با این مشکل رو به رو است. بنابراین با توجه نکات زیر می‌توانید مدت زمان لازم برای بارداری را کاهش دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بارداری کلیک کنید.

اینفوگرافیک مدت زمان لازم برای بارداری

اینفوگرافیک مدت زمان لازم برای بارداری

اطلاع کافی از زمان تخمک گذاری

بارداری زمانی اتفاق می‌افتد که در حال تخمک گذاری باشید. بنابراین حساب و کتاب زمان پریود، تغییرات دمایی بدن و همچنین شکل و شدت ترشحات واژینال خود را داشته باشید. با دانستن اطلاعات لازم، معمولاً 90 درصد زوجین بدون مشکل، با داشتن تلاش مستمر باردار می‌شوند.

مدت زمان لازم برای بارداری | نزدیکی دقیق و منظم

نزدیکی دقیق و منظم یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای باردار شدن و کاهش طول دوران انتظار برای بارداری است. وقتی زوجین بتوانند زمان و تاریخ مشخصی را برای نزدیکی انتخاب کنند، از بروز درصد بالایی از مشکلات باروری‌ جلوگیری می‌کنند و می‌توانند زمان کمتری را برای انتظار صرف کنند.

نقش سن و سال

اگر شما جزء جوان‌ترها باشید مدت زمانی که باید برای باردار شدن صبر می‌کنید زیاد نخواهد بود. اما اگر در سن و سال بالاتری قرار دارید و وارد دهه چهارم زندگی خود شده‌اید، مقدار زمانی که باید منتظر بارداری باشید بسیار بیشتر است. وقتی شما در سن بالا تصمیم به بارداری می‌گیرید، از کیفیت تخمک‌ها و تعداد آن‌ها در سن و سال شما کاسته می‌شود. اگر شما در سن و سال بالایی هستید ممکن است بتوانید با کمک ابزارهای کمک باروری، باردار شوید. از این رو نقش سن و سال را در مدت زمان لازم برای بارداری دست کم نگیرید.

برای آشنایی بیشتر در زمینه زمان و سن مناسب برای بچه دار شدن کلیک کنید.

مدت زمان لازم برای بارداری | نقش دخانیات در اختلالات بارداری

اگر شما یک فرد سالم باشید و در سن و سال مناسبی برای بارداری قرار داشته باشید، معمولاً بعد از سه الی شش ماه به صورت طبیعی باردار خواهید شد. اما اگر جزء زنان و مردانی هستید که سیگار می‌کشند و یا از قلیان حتی به صورت تفریحی استفاده می‌کنند، در باروری شما اختلالات زیادی ایجاد می‌شود. برای اینکه روند صحیح و طبیعی بارداری شما طی شود از استعمال دخانیات به صورت جدی خودداری کنید.

سلامت دستگاه تناسلی

بدن خود را برای بارداری آماده کنید. یکی از موارد مهم در این زمینه سلامت دستگاه تناسلی شما است. حتماً قبل از اقدام برای بارداری از سلامت دستگاه تناسلی خود اطمینان حاصل کنید تا روند بارداری با مشکلی مواجه نشود.

مدت زمان لازم برای بارداری | اطمینان از سلامت عمومی

برای اینکه بارداری شما با مشکل مواجه نشود حتماً وضعیت سلامت عمومی خود را چک کنید. کمبود برخی از ویتامین‌ها می‌تواند روند بارداری را در فرد دچار مشکل کند. مراجعه به یک متخصص تغذیه و انجام چکاب، به شما اطمینان می‌دهد که وضعیت بدنی شما در چه حالتی است. اطلاع از شرایط پزشکی و سلامتی جسمی به دلیل رسیدگی به موقع به مشکلات احتمالی باعث می شود تا مدت زمان انتظار برای باردار شدن کاهش پیدا کند.

برای آگاهی بیشتر در زمینه چگونه باردار شویم کلیک کنید.

طول دوره بارداری

مدت زمان بارداری در انسان معمولاً از اولین روز آخرین قاعدگی زن (LMP) اندازه گیری می شود و به دوره های سه ماهه تقسیم می شود. به طور متوسط، یک بارداری کامل تقریباً 40 هفته یا 280 روز طول می کشد. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که مدت زمان واقعی می تواند از زنی به زن دیگر متفاوت باشد و می تواند تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار بگیرد. در ادامه خلاصه ای از مدت زمان تقریبی هر سه ماه آورده شده است:

سه ماهه اول: سه ماهه اول از شروع بارداری تا پایان هفته 12 طول می کشد. در این دوره، تخمک بارور شده در رحم لانه گزینی کرده و اندام ها و سیستم های اصلی جنین در حال رشد شروع به تشکیل شدن می کنند.

سه ماهه دوم: سه ​​ماهه دوم از هفته 13 تا هفته 27 ادامه می یابد. این دوره اغلب راحت ترین دوره بارداری برای بسیاری از زنان در نظر گرفته می شود. در این مدت، جنین به سرعت رشد می کند و زن شروع به احساس حرکات جنین می کند. اندام ها به رشد خود ادامه می دهند و جنسیت کودک معمولاً از طریق سونوگرافی قابل تشخیص است.

سه ماهه سوم: سه ​​ماهه سوم بارداری از هفته 28 شروع می شود و تا زمان تولد نوزاد ادامه می یابد. در این مرحله جنین به رشد و افزایش وزن ادامه می دهد. زن ممکن است با افزایش سایز نوزاد، ناراحتی بیشتری را تجربه کند و ممکن است هنگام آماده شدن بدن برای زایمان، انقباضات براکستون هیکس داشته باشد.

به خاطر داشته باشید که طول مدت تخمینی بارداری زمانی متوسط ​​است و بارداری های فردی متفاوت هستند. برخی از زنان ممکن است قبل از رسیدن به 40 هفتگی زایمان کنند که زایمان زودرس در نظر گرفته می شود. در حالی که برخی دیگر بیش از 40 هفته زایمان را طول می دهند. اگر در مورد بارداری خود نگرانی هایی پیرامون مدت زمان آن دارید، بهتر است برای دریافت اطلاعات شخصی و راهنمایی با پزشک متخصص زنان و زایمان خود مشورت کنید.

درمان طولانی شدن زمان بارداری

البته تخمین دقیق مدت زمان لازم برای باردار شدن امکان پذیر نیست. اما رعایت نکات فوق و همچنین جلوگیری از روش‌هایی که بارداری را برای مدت زمان طولانی به تأخیر می‌اندازد می‌تواند به شما کمک کند تا مدت زمان انتظار برای باردار شدن را کاهش دهید. اگر انتظار شما برای بارداری بیشتر از یکسال شد، حتماً با یک پزشک متخصص در این زمینه صحبت کنید. معمولاً بیشتر افراد با درمان‌های ساده و جراحی‌های سطحی باردار می‌شوند. البته در برخی مواقع پزشک متخصص برای اینکه به طولانی شدن روند بارداری شما خاتمه دهد، ممکن است از درمان لقاح مصنوعی استفاده کند. تشخیص نحوه درمان شما قطعاً باید زیر نظر پزشک متخصص صورت گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه برنامه ریزی برای بچه دار شدن کلیک کنید.

سخن آخر

تعیین تاریخ دقیق بارداری برای اطمینان از اینکه بارداری واقعاً پس از چه مدتی رخ می دهد ضروری است. در حالت ایده آل، سن حاملگی در اوایل بارداری تعیین می شود. در میان افرادی که دوره های قاعدگی منظمی دارند، تاریخ زایمان اغلب می تواند به طور قابل اعتمادی بر اساس آخرین دوره قاعدگی (LMP) و معاینه فیزیکی (لگنی) محاسبه شود. در افرادی که سیکل های قاعدگی طولانی یا نامنظم دارند، تغییر در زمان تخمک گذاری فرد می تواند منجر به اشتباه در محاسبه مدت زمان واقعی بارداری بر اساس LMP شود و به تخمین بیش از حد و دست کم گرفتن زمان تولد نوزاد منتهی شود.

اگر دوره های قاعدگی منظم نباشد یا در مورد LMP نامشخص باشد یا اندازه رحم بر اساس تاریخ آخرین قاعدگی بزرگ تر یا کوچک تر از حد انتظار باشد، سن حاملگی جنین و تاریخ زایمان بر اساس یافته ها تا آن لحظه تخمین زده می شود.

سؤالات متداول درباره مدت زمان لازم برای بارداری

آیا می‌توان با تخمین مدت زمان بسته شدن نطفه، زمان بارداری را مشخص کرد؟

اصولاً مدت زمان بسته شدن نطفه از فردی به فرد دیگر متفاوت است. این زمان می‌تواند به ترتیب یک ماه، سه ماه، شش ماه، یک سال، 3 سال و 4 سال باشد. البته اگر بعد از مدت زمان یکسال نتوانستید باردار شوید، حتماً به پزشک مراجعه فرمایید.

آیا همه زوج‌ها در بارداری با مشکل مواجه می‌شوند؟

خیر. 90 درصد از زوجین به صورت طبیعی و با رعایت زمان دقیق نزدیکی می‌توانند باردار شوند. در این بین فقط 10 درصد از زوجین هستند که با مشکلات ناباروری مواجه می‌شوند که از همین بین هم درصد زیادی با مراجعه به پزشک می‌توانند مشکل خود را حل کرده و بارداری سالمی را پشت سر بگذارند.

برای شناخت بیشتر در زمینه مراقبت های قبل از بارداری کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*