ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

سوزن سوزن شدن بدن | نشانه ها، علل و درمان گزگز بدن


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با سوزن سوزن شدن بدن پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


تجربه احساس سوزن سوزن شدن بدن مخصوصا در دست و پاها معمولا زمانی که زیاد در یک وضعیت جسمانی قرار می‌گیرید و یا زمانی که فشار بر روی دستان‌تان باشد، اتفاق می‌افتد. این حالت موقتی بوده و با کمی تحرک از بین می‌رود. اما برای برخی چنین نیست و این احساس به طور مکرر در وضعیت‌های مختلف روی داده و با تغییر وضعیت به راحتی از بین نمی‌رود. حتی ممکن است گزگز با درد، خارش و بی حسی همراه شود. احساس گزگز در دفعات زیاد نشانه‌ای از یک مشکل و یا اختلال در سیستم بدن می‌باشد. هم عوامل جسمانی و هم عوامل روانی می‌توانند در بروز این مشکل نقش داشته باشند. با توجه به اینکه احساس سوزن سوزن شدن بدن را همه ما همواره در طول زندگی تجربه می‌کنیم، در ادامه به شرح نشانه‌ها، علل و درمان سوزن سوزن شدن نقاط مختلف بدن می‌پردازیم. برای شناخت بیشتر درباره روند دریافت مشاوره کنترل استرس کلیک کنید.

تماس با مشاور


سوزن سوزن شدن طبیعی بدن

برخی مواقع سوزن سوزن شدن بدن یک فرایند طبیعی است مثلاً زمانی که شما برای مدت نسبتاً طولانی بر روی یک پای خود می نشینید یا به طور کلی فشار زیادی به یک قسمت از بدن وارد می شود. در این صورت زمانی که بدن به حالت نرمال خود قرار گیرد و آناتومی‌ بدن اصلاح شود، این وضعیت نیز بهبود می یابد و جای هیچ نگرانی وجود ندارد. هم چنین دلایل دیگری هم چون قرارگیری در معرض سرما و بی آبی بدن از جمله دلایلی هستند که باعث بروز سوزن‌ سوزن‌ شدن در بدن می‌ شود اما کاملاً طبیعی می باشند و هیچ خطری ندارند. برای اطلاع بیشتر درباره بی خوابی کلیک کنید.

سوزن سوزن شدن بدن | آناتومی بدن

گیرنده های بسیار کوچکی در زیر پوست انسان قرار دارند که به فشار و لمس حساس می باشند و در صورت که این گیرنده ها تحریک گردند، باعث می شود که جریان بسیار کوچکی از الکتریسیته به وجود بیاید. این جریان الکتریکی به وجود آمده به وسیله آکسون ها که رشته های بسیار کوچکی هستند، از پوست دور می گردد. اعصاب حسی بدن از همین آکسون ها که در کنار یکدیگر قرار گرفته اند به وجود می‌آید. این عصب ها در نهایت به مغز و نخاع می روند و پیام های حسی را صادر می کنند. این اعصاب حسی مسئول این هستند که حس لامسه را از پوست به مغز انتقال بدهند.

در صورتی که این اعصاب تحریک شوند، در مغز به عنوان حس لامسه تفسیر می گردد؛ حال ممکن است که در طول این مسیر یعنی زمانی که پیام حسی از سوی پوست به مغز می رود، پیام با اختلال مواجه شود و در این صورت مغز این پیام را اشتباه دریافت کرده و آن را ناقص تفسیر می کند و در نتیجه احساس سوزن سوزن شدن و یا گزگز بدن به وجود می آید. برای آشنایی با علائم استرس و اضطراب کلیک کنید.

اینفوگرافیک سوزن سوزن شدن بدن
اینفوگرافیک سوزن سوزن شدن بدن

نشانه های سوزن سوزن شدن بدن

سوزن سوزن شدن بدن علائم گوناگونی دارد که با طولانی شدن فرد را آزار می‌دهد. گاهی این علائم در شب و هنگام خواب بروز پیدا می‌کند و ممکن است آنقدر شدید باشد که فرد را از خواب بیدار کند. برخی از نشانه‌های گزگز شدن دست و پا، موارد زیر را دربر می‌گیرد.

1- احساس سوزش و سوزن سوزن شدن کف دست

2- سرد یا گرم شدن دست‌ها یا انگشتان

3- احساس درد در دست، انگشت یا بازو

4- رفلکس غیر طبیعی

5- افزایش کرختی یا بی حسی دست در حین تایپ کردن یا نوشتن

6- احساس خارش، حساسیت لمسی و تورم

7- گرفتگی عضلانی، انقباض و ضعف عضلانی

8- گردن درد

9- جوش زدن و قرمز شدن

درد ناشی از سوزن سوزن شدن معمولا در سراسر بدن به طور مدام با شدت کم تا زیاد احساس می‌شود، اما گاهی در پشت کمر یا گردن بیشتر اتفاق می‌افتد.

علت های گزگز شدن بدن چیست؟

گزگز شدن دست معمولا موقتی است و پس از مدت کوتاهی از بین می‌رود، اما گاهی مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا از بین برود. عوامل مختلفی در گزگز شدن دست نقش دارد که با شناسایی این عوامل و کاهش آن‌ها می‌توان از بروز سوزن سوزن شدن دست جلوگیری کرد. از عوامل شناخته شده در بروز گزگز دستان و پاها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • نشستن یا ایستادن برای مدت طولانی
 • گزش حیوانات
 • کم خونی
 • بی خوابی
 • صدمات ناشی از ضربه
 • بارداری
 • دیابت
 • عوامل روانی (استرس و اضطراب مداوم، فشارهای عصبی، حمله پانیک و بیماری‌های روانی). برای آگاهی بیشتر درباره حمله پانیک کلیک کنید.
 • بیماری‌های سیستمیک (شامل اختلالات کلیوی، کبدی، آسیب‌های عروقی و بیماری‌های خون، اختلالات بافت همبند و التهاب مزمن، عدم تعادل هورمونی از جمله کم کاری تیروئید و یائسگی، بیماری سرخرگ محیطی، سرطان‌ها و تومورهای خوش خیم که روی اعصاب تاثیر می‌گذارند)
 • قطع نخاع از علل سوزن سوزن شدن بدن
 • استفاده از داروهای خاص
 • کمبود ویتامین‌ها (ویتامین‌های B1، B12، B6، E و نیاسین)
 • اعتیاد به الکل
 • عفونت‌ها (از جمله زگیل، سیتومگالوویروس، سیفلیس، اپستین بار، هرپس سیمپلکس و ایدز)
 • بیماری‌های خود ایمنی
 • آسیب‌ها (از جمله فشار ناشی از دیسک فتق یا استخوانی که از جا در رفته است، تروما، سکته مغزی، ام اس و آنسفالیت).

شایع‌ترین علت سوزن سوزن شدن بدن

اضطراب یکی از عوامل شایع در سوزن سوزن شدن دست و پا است. افرادی که اضطراب دارند معمولا تند تند نفس می‌کشند که این مسئله می‌تواند باعث سوزش در پاها شود. در واقع عدم تعادل در سطوح دی اکسید کربن و اکسیژن باعث تشدید در سوزش دست و پاها می‌شود. در صورتی که احساس می‌کنید سوزن سوزن شدن دست تان ناشی از علائم اضطراب و استرس و عوامل روانی است، توصیه می‌شود از طریق مشاوره کنترل استرس برای بهبود وضعیت روحی تان اقدام کنید، زیرا در صورت عدم درمان ممکن است آسیب‌های شدیدتری ببینید.

تشخیص گزگز شدن بدن

اگر سوزن سوزن شدن دستتان مدت زیادی شما را درگیر کرده، آن را نادیده نگیرید و حتما به متخصص برای بررسی شرایط ایجاد کننده گزگز دستان تان مراجعه نمایید. اگر هیچ مشکل جسمانی برای این موضوع مشخص نشد پس به احتمال زیاد عوامل روانی از جمله استرس و اضطراب در بروز این مشکل دخیل هستند. پس با دریافت مشاوره روانشناسی هر چه زودتر برای درمان اقدام نمایید.

چه زمانی لازم است که به پزشک مراجعه کرد؟

در شرایطی که گزگز و سوزن سوزن شدن بدن بیش تر در ناحیه کمر است و این مسئله با گذشت چند روز برطرف نشده و یا حتی شدت یافته است و یا اینکه علائم دیگری دارید، ضروری است که حتماً به پزشک متخصص مراجعه نمایید. علائم دیگری که در کنار گزگز ناحیه کمر نگران‌ کننده هستند، به شرح زیر می باشند:

_عدم کنترل روده و مثانه جهت ادرار و مدفوع

_از بین رفتن توانایی در استفاده کردن از پاها و دست ها

_درد بسیار شدید همراه با گزگز

_بی حس شدن یک طرف از بدن و یا حتی یکی از دست ها یا پاها

درمان گزگز شدن بدن

تا زمانی که سلول‌های عصبی محیطی کشته نشده باشند، امکان بازسازی آن‌ها وجود دارد. اگرچه درمانی برای نوع ارثی نوروپاتی محیطی وجود ندارد، اما انواع دیگر آن قابل درمان است، مثلا کنترل قند خون در فرد مبتلا به دیابت پیشروی نوروپاتی دیابتی را بهبود می‌بخشد.

تغییر سبک زندگی نیز تاثیر چشمگیری در بهبود سوزن سوزن شدن بدن دارد، مثلا رژیم غذایی مناسب، پرهیز از قرار گرفتن در معرض سموم، انجام ورزش‌های مناسب و پرهیز از مصرف الکل تاثیرات چشمگیری دارند.

از مصرف غذاهای شیرین خودداری کنید، سعی کنید در رژیم غذایی خود سبزیجات برگ سبز، لوبیاها، نخود، آجیل، شیر و تخم مرغ را قرار دهید. برای آگاهی درباره تغییر سبک زندگی کلیک کنید.

ورزش های مناسب برای کاهش سوزن سوزن شدن بدن

ورزش‌های کششی می‌تواند از سوزن سوزن شدن دست و پا جلوگیری کند، هیچ وقت برای مدت طولانی در یک وضعیت ثابت (نشستن یا ایستادن طولانی) قرار نگیرید. تمرین زیر حتی در محیط کار و یا خانه مفید و قابل انجام می‌باشد.

کف دستانتان را به دیوار تکیه دهید، یکی از زانوها را به سمت دیوار ببرید و آرنج خود را خم کنید، کف پای دیگرتان در تماس با زمین و مستقیم و صاف باشد، آنقدر به جلو خم شوید تا زمانی که کشش عضله ساق پای پشتی خود را احساس کنید، این تمرین را با پای دیگر تکرار کنید. چرخاندن مچ دست و نرمش دادن آن برای کاهش گزگز دستان موثر است، این تمرین را سعی کنید چند بار در روز انجام دهید.
 

آشنایی با مرکز مشاوره حامی هنر زندگی

مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی با سابقه چندین ساله در ارائه خدمات درمانی در زمینه‌های مختلف روانشناسی اعم از خانواده، ازدواج، اعتیاد، جنسی، کودک، مشاوره شغلی، تحصیلی و ... جزء بهترین و جامع ترین مراکز خدمات روانشناسی است. این مرکز با گردهم آوری جمعی از متخصصین توانسته خدمات خود را با بالاترین سطح کیفیت ارائه دهد. 

حامی هنر زندگی با استفاده از ابزارهایی چون تلفن و اینترنت به مراجعان این امکان را داده تا در کمترین زمان ممکن در هر موقع از روز با بهترین متخصصان در زمینه مربوطه ارتباط برقرار کنند. همچنین مشاوران مرکز این تضمین را به شما خواهند داد که در کوتاه‌ترین زمان ممکن به درمان و حل مشکلات خود بپردازید. تنها کافی است که با انجام یک کلیک از خدمات مرکز مشاوره روانشناسی بهره مند شوید. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

سوالات متداول

در طول روز دستام خیلی سوزن سوزن می‌شوند. چه کاری می‌توانم برای کاهش این مشکل انجام دهم؟

برای کاهش این مسئله ابتدا باید علت سوزن سوزن شدن بدن خود را بیابید. در واقع گاهی این مسئله می‌تواند با رعایت نکاتی ساده مانند توجه به رژیم غذایی، خواب کافی و آرامش بیشتر در طول روز به طور کلی درمان شود. اما اگر گزگز شدن بدن به طور مداوم و در طولانی مدت در شما اتفاق می‌افتد لازم است به یک متخصص مراجعه نمایید. برای دریافت مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*