ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

نکات تربیتی فرزندان و آموزش والدین | نکات اصلی در پرورش فرزندان


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با نکات تربیتی فرزندان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


نکات تربیتی فرزندان به موضوعاتی کلی مربوط می‌شود که به والدین کمک می‌کنند در مسیر رشد فرزندشان بهترین شیوه رفتاری را اتخاذ کرده و چالش‌های مرتبط با پرورش کودکشان را با سهولت بیشتری مدیریت کنند. همه پدر و مادرها به دنبال تربیت مناسب کودک خود هستند ولی این کار همیشه آسان نیست و نیاز به افزایش مهارت والدگری از طریق مطالعه و به روزرسانی اطلاعات دارد. در ادامه این مقاله به نکات مهم در تربیت فرزندان اشاره کرده‌ایم. همچنین مراجعه به مشاوره کودک نیز می‌تواند در این امر به شما یاری برساند و راهکارهای مختلفی را در اختیارتان قرار دهد. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره کودک کلیک کنید.

تماس با مشاور


نکات تربیتی فرزندان

برای آنکه در مورد نکات تربیتی بیشتر بدانید، در ادامه برخی از چالش‌های مهم والدین در ارتباط با فرزندانشان را مطرح کرده‌ایم. این چالش‌ها اکثراً توسط پدر و مادرها در جلسات مشاوره مطرح می‌شوند. با این حال در کنار این نکات بهتر است مقاله 9 نکته حساس برای تربیت فرزند را مطالعه نمایید تا بتوانید با دیدگاه و نگرش بهتری به این مسئله بپردازید.

اینفوگرافیک نکات تربیتی فرزندان و آموزش والدین

اینفوگرافیک نکات تربیتی فرزندان و آموزش والدین

نکات تربیتی فرزندان | عصبانی شدن از دست کودک 

کودکان به مرور در جهت استقلال خود حرکت می‌کنند و از موجوداتی کاملاً مطیع به افرادی مستقل تبدیل می‌شوند. این روند اســتقلال کودکان باعث می‌شود که کودکان در مقابل دستورات والدین مقاومت کنند و بخواهند همه کارها را آن‌گونه که می‌خواهند انجام دهند. اگر این مسئله درست مدیریت نشود ممکن است فرزندتان به کودکی لجباز و بهانه گیر تبدیل شود. 

قدم اول در برخورد با سرپیچی‌های فرزندتان این است که هیجانات خودتان را کنترل کنید و مهارت کنترل احساسات خود را تقویت کنید. مهم است که  نگذارید عصبانیت به پرخاشگری تبدیل شود. چرا که رفتارهای خشن با کودک اثر معکوسی بر تربیت او خواهد گذاشت و رفتارهای نادرست او را تشدید خواهد. حفظ آرامش و تلاش برای گفت وگو با کودک به او می‌آموزد که همه چیز را به طور مسالمت‌آمیزی حل کند.
برای فرزندتان توضیح دهید که او را دوست دارید و تنها از رفتارهای او ناراحت هستید. همچنین علت ناراحتی خود را توضیح دهید این کار به شما کمک می‌کند تا همچنان ارتباط عاطفی‌تان را با فرزندتان حفظ کنید. ارتباط عاطفی مناسب بیش از هر چیزی می تواند در حرف شنوی فرزندان تأثیر بسزایی داشته باشد. پیشنهاد می کنیم در این رابطه مقاله کــنترل خشم در برابر کودک را مطالعه فرمایید.

نکات تربیتی فرزندان | پرورش کودک قوی و با اعتماد به نفس 

تربیت فرزند

بسیاری از والدین در جلسات مشاوره به دنبال راه‌هایی برای افزایش اعتماد به نفس کودکان خود هستند. به خصوص زمانی که کودک از طریق رفتن به پیش دبستانی و مدرسه وارد اجتماع می‌شود، مسئله اعتماد به نفس بیشتر اهمیت پیدا می‌کند چرا که عزت نفس می‌تواند عملکرد تحصیلی فرد را تا حد زیادی تحت تأثیر خود قرار دهد. 

برای مثال بسیاری از بچه‌ها در جمع استرس دارند و یا دائماً از سرزنش و مقایسه شدن می‌ترسند. این امر باعث می‌شود که اعتماد به نفس ضعیفی را شکل دهند. برای آنکه فرزندتان در این زمینه مشکلات کم‌تری را تجربه کند، فارغ از نتیجه کارها به میزان تلاشش توجه کنید و به موفقیت‌ها و نکات مثبت او بازخورد دهید. هم‌چنین برای کاهــش استرس کودکان از مقایسه او با همسالانش بپرهیزید. چرا که هر فرد توانایی‌های منحصر به فرد خود را دارد. در نتیجه تلاش کنید ویژگی‌های منحصر به کودک خود را پیدا کنید.

لوس شدن کودک 

لوس شدن کودک و روش‌های مقابله با این مشکل چالش بسیاری از پدر و مادرهاست. به همین خاطر از نکات مهم تربیتی فرزندان محسوب می‌شود. بسیاری از کودکان به دلیل دریافت توجهات افراطی از جانب دیگران دائماً می‌خواهند همه خواسته‌هایشان فوری برآورده شود و در غیر این صورت جیغ و داد به راه می‌اندازند. مدیریت کردن خــواسته های کودکان و این شرایط برای والدین سخت است اما غیر ممکن نیست. 

برای حل این مشکل کودک باید یاد بگیرد که روابط دو طرفه است و اگر به دنبال خواسته‌های خود است باید بتواند برخی قوانین را رعایت کند. برای فرزندتان قوانین روشنی وضع کنید و تنها در صورتی به خواسته‌های او عمل کنید که آن قوانین را انجام داده باشد. هم‌چنین در این فرایند لازم است که از باج دهی به کودکتان بپرهیزید. در واقع نباید تسلیم گریه‌ها و داد و فریادهای او شوید. تسلیم شدن شما باعث می‌شود که دائماً رفتار بد کودک تقویت شده و هر بار با شدت بیشتری تکرار شود. برای آگاهی بیشتر به مقاله چگونه از لوس شدن کودک جلوگیری کنیم؟ مراجعه کنید. 

بازی کردن با کودک 

بسیاری از والدین از اهمیت بازی کردن با فرزندانشان آگاه نیستند، در حالی که بازی به رشــد شناختی کودک، رشد هیجانی و حرکتی فرزندان کمک بسیاری می‌کند. تلاش کنید اوقات فراغت بیشتری در اختیار فرزندتان قرار دهید و بازی‌هایی با فعالیت‌های حرکتی بیشتر با او انجام دهید. در حین بازی احساساتتان را ابراز کنید و مشارکت فعال را به کودک آموزش دهید.
بازی با کودکان تنها مرتبط به سنین پیش از مدرسه نیست و در دوران مدرسه نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است. انجام بازی‌های مناسب با فرزندان در شکل‌گیری رابطه عاطفی مناسب نیز کمک بسیاری به شما خواهد کرد و یکی از نکات تربیتی مهم محسوب می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص روش های پر کردن اوقات فــراغت کودکان کلیک کنید. 

یادگیری مهارت‌های گوناگون به کودکان

سعی کنید مهارت‌های مختلفی را در دوران کودکی و در سنین مختلف به فرزندتان آموزش دهید. کودک باید مهارت‌هایی از جمله دوستیابی، مهارت ارتباط مــوثر با دیگران، رعایت نظم، خانه داری و... را بیاموزد. این مهارت ها کمک خواهد کرد تا کودک به بهداشت جسمی و روانی دست یابد و بتواند در آینده فرد موفقی شود. در صورتی که کودک به والدین وابسته باشد و مهارتی را فرا نگیرد نمی‌تواند به تنهایی از عهده مشکلات و مسائل خود برآید و این موضوع کودک را مستعد ابتلا به اختلالاتی از جمله استرس و اضطراب می‌کند. با تــربیت کودک به شیوه ای درست و اصولی  در سنین مختلف شرایط را برای رشد فرزندتان مهیا نمایید.نقش روانشناس کودک در تربیت فرزندان

روانشناس کودک سعی می‌کند با استفاده از روش‌ها و رویکردهای مختلف مهارت‌های گوناگونی را در کودکان تقویت کند و با ارائه نکات تربیتی مهم به رشد بهتر فرزندان و سلامت جسم و روان کودکتان کمک نمایند. همچنین روانشناس کودک با آموزش مهارت‌ها و ســبک فرزندپروری درست، والدین را در جهت تربیت فرزندان یاری می‌رساند.

در همین راستا مشاوران ما در مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی شرایطی را برای شما فرآهم آورده‌اند تا بتوانید با دریافت مشاوره، اصول و روش‌های تربیتی صحیح را بیاموزید و یک کــودک سالم از نظر اخلاقی و رفتاری تربیت کنید. این مرکز با داشتن مشاورانی برجسته در زمینه کودک با توجه به شرایط فرهنگی، اجتماعی و فردی هر خانواده راهکارهای گوناگونی را در اختیار شما خواهند گذاشت. برای اطلاع بیشتر درباره روند دریافت مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

سوالات متداول

بهترین رفتار در مقابل سرپیچی کودکان از حرف بزرگترها چیست؟

سعی کنید که هیجانات خودتان را کنترل کرده و نگذارید عصبانیت به پرخاشگری تبدیل شود. حفظ آرامش و تلاش برای گفت وگو با کودک به او می‌آموزد که همه چیز را به طور مسالمت‌آمیزی حل کند. برای فرزندتان توضیح دهید که او را دوست دارید و تنها از رفتارهای او ناراحت هستید. ارتباط عاطفی مناسب بیش از هر چیزی می‌تواند در حرف شنوی فرزندان تأثیر بسزایی داشته باشد. 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*