ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

پررو بودن | نحوه رفتار صحیح با افراد پررو چگونه است؟

پررو بودن یعنی چه؟ حتماً شما تاکنون در زندگیتان کلمه پررو را شنیده اید. برچسب‌ این کلمه می تواند مثبت یا منفی باشد. شاید وقتی کسی بسیار کم رو و خجالتی باشد پررو بودن می تواند کمکش کند تا کمی رفتارهای اجتماعی بیشتری کسب کند اما برای فردی که بی ادب است و رفتارهای ناخوشایندی نشان می دهد کلمه پررو می‌تواند بار منفی داشته باشد. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.  

تماس با مشاور


تعريف پررو بودن

اگر کلمه پررو را در لغتنامه فارسی جستجو کنید با معانی مختلفی روبرو می شوید: بی شرم، بی حیا و در مقابل کمرو، محجوب و خجالتی. به زبان ساده تر از یک طرف کلمه پررو به معنای بی پرده و بد صحبت کردن یا کارهای خارج از عرف انجام دادن تعبیر شده است و از طرف دیگر فرد خجالتی را متضاد پررو می دانند. هردوی این رفتارها چه اینکه فردی خجالتی باشد یا پررو اشتباه است زیرا کسی که پرواست شاید بتواند گاهی اوقات به نتایج دلخواه فرستد اما مطمئنا در بلندمدت روایط اجتماعی و منابع خود را از دست می‌دهد و به عنوان فرد بدنام شناخته می شود.
از طرفی هم فرد خجالتی به چیزی که حقش است نمی رسد و در نهایت خودش هم احساس بدی به او دست می دهد که چرا نتوانسته درست رفتار کند. پررو بودن می تواند معانی دیگری هم داشته باشد مانند فردی که سعی می کند با زور و خشم کارهای خودش را به پیش ببرد. اما بعضی از افراد اشاره می کنند که بهتر است در مسیر موفقیت پررو باشید تا موفق شوید. هرچند منظور این جمله این است که باید در مسیر موفقیت سماجت داشت. سماجت یعنی پيگير خواسته‌های خود باشید و به راحتی آن‌ها را رها نکنید و حتی اگر شکست خوردید بازهم به مسیرتان ادامه دهید.

انواع افراد پررو

هر انسان پررویی که تا به حال دیده اید حتماً در یکی از این چند دسته قرار می گیرد:
  • پرروي صفي: بهترین نحوه برخورد با این افراد این است که حاضران با عزم و اراده جلوی رفتار جهالت آمیز  اين فرد را بگیرند.
  • پرروي بي معذرت: موقعیت بی معذرت خواهی یکی از خصلت های اصلی تمام پررو ها می باشد. بهترین راه برخورد با این افراد این است که فاصله تان را تا حد امکان با آن‌ها حفظ کنید.
  • پرروی پسر خاله -دختر خاله:  این افراد معمولاً در همان دقایق اولیه از ضمایر مفرد و نام کوچک برای مخاطبان استفاده می کنند.
  • پرروي قرضي: آنها برای انسانها ارزشی قائل نیستند و همه را به چشم یک قرصه دهنده منفعل می بیند. موقع قرض گرفتن شما را شرمنده می کند و موقع پس دادن  آبرویتان را می برند.

برخی دیگر از انواع افراد پررو

  • پرروي همسایه: این افراد معمولاً کسانی هستند که فرهنگ شهرنشینی را نمی دانند حقوق دیگر همسایگان را به راحتی زیر پا می‌گذارند. اگر در دوروبرتان چنین کسانی وجود دارد بهتر است که به بنگاه سر کوچه بسپاريد تا خانه دیگری برای خودشان پیدا کنند.
  • پرروی رانندگی: از شایع ترین و اعصاب خورد کن ترین پرو ها هستند آنها معمولاً از قانون و افسر و جریمه هراسناک هستند اما به خوبی می‌تواند موقعیت را شناسایی کنند تا در چنگال عدالت گرفتار نشوند.
  • پرروی خردسال: گاهی کودکان با خوشمزه بازی می خواهند که خودشان را اثبات کنند. رفتار این خردسالان به شخصیت والدینشان بستگی دارد. اگر پدر مادر خودشان هم از پررویي کودکشان در رنج و عذاب هستند حتماً به او تذکر خواهند داد و اعلا جز صبر کردن چاره دیگری نخواهند داشت
 پررو بودن

روش برخورد با افراد پررو

حنما همه شما به افراد پررو تاکنون برخورد کرده‌اید. این فرد می تواند یکی از همکارانتان یا رئیس شما یا از دوستان شما باشد. در هر صورت مهم است که بدانید چگونه باید با این افراد برخورد کنید.

1-نادیده گرفتن

بهترین راه برای مقابله با افراد پررو و بی ادب بی توجهی به آنها است. اما بسته به شرایط و موقعیتی که وجود دارد ممکن است انجام دادن این کار سخت تر باشد. به طور کلی وقتی فردی غریبه رفتارهای بی ادبانه نشان می‌دهد نادیده گرفتن آنها کار راحت‌تری است چرا که قرار نیست دوباره آنها را ببینید. پس اگر متوجه شدید فردی پررو هست ارزشش را ندارد که وقت و انرژی تان را صرف آنها کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه جواب توهین کلیک کنید.
در هر صورت مهم نیست که آن فرد غریبه باشد یا آشنا اگر مسئله مهمی پیش نیامده خیلی راحت او را نادیده بگیرید و اصلا اهمیتی ندهید. شما با بی توجهی به آنها هرگونه تقویت مثبت و منفی را از این گونه افراد می گیرید. گاهی خیلی از انسانها به این دلیل رفتارهای گستاخانه و بی شرم و حیايي که انجام می دهند تا توجه دیگران را به خود جذب کنند اما وقتی با نادیده گرفتن بقیه رو به رو می شوند ديگر متوجه میشوند که نمی‌توانند به اهدافشان برسند.

2-نصیحت کردن و انتقاد سازنده

بهترین راه نصیحت کردن این است که غیر مستقیم باشد و آن را به نحوی استراتژیک و مناسب انجام دهید تا تاثیر مثبتش را بگذارد. شما باید فرد مقابل را کاملا متوجه رفتار اشتباه کنید ولی در عین حال نباید مانند یک قربانی یا مجرم با او برخورد کنید و یا او را به باد سرزنش و انتقاد بگیرید. این نکته را بدانید که نصیحت کردن دیگران به آن معنا نیست که آن فرد دیگر رفتارش را تکرار نمی کند اما حداقل با این کار فرد را از رفتار بد و آزاردهنده اش آگاه می کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه انتقاد مخرب و سازنده کلیک کنید.
بعضی اوقات هم خیلی ها بدون اینکه متوجه رفتارشان باشند بی ادب برخورد میکنند پس در این صورت هشدار دادن این مشکل می‌تواند مانع از تکرار شدن آن در آینده شود. اگر هم فرزند شما رفتار گستاخانه انجام می دهد بهتر است با نشان دادن الگوی مطلوب و تشویق او به رفتارهای مطالعات آمیز او را متوجه اشتباهش کنید. یادتان باشد اگر برای رفتار پرروگرانه فرزندتان او را تنبیه کنید به احتمال زیاد آن را حتماً تکرار خواهد کرد.

3-داشتن احساس دلسوزی نسبت به آنها

حتما تا کنون این جمله را شنیده اید که می گویند کسی که خودش زخم خورده به دیگران هم زخم می زند. حقایق زیادی در این جمله وجود دارد. اگر افراد پررو و بی ادب غيرعمد این رفتارشان را نشان می‌دهند پس باید بدانید که حقیقت ناراحت کننده‌ای وجود دارد و آن این است که آن ها از لحاظ روحی صدمه دیدند و رنج زیادی را تحمل می‌کنند. به همین علت تلاش کنید به جای اینکه دچار عصبانیت شوید با دلسوزی و محبت با آن ها رفتار کنید.
چون این قبیل افراد واقعاً آسیب دیده اند و نیاز به عشق و محبت دارند. شما می توانید آن ها را با رفتار صحیح خلع سلاح کنید. این را بدانید که هیچ کس نمی تواند به شما صدمه بزند مگر اینکه شما خودتان اجازه این کار را به او بدهید.

4-پررو بودن | نوشتن ناراحتی ها روی کاغذ

خیلی از اوقات تخلیه احساسات تان روی صفحه کاغذ باعث می شود که فکر آن زودتر از سرتان بیرون برود. نوشتن مسائل روی کاغذ هم مانند بصری کردن مشکلات باعث از بين رفتن شدن احساسات سمی از درون شما می شود. روی کاغذ بنویسید که شخص مورد نظرتان چه رفتارهای بی ادبانه و زننده اي انجام داده و باعث جریحه دار شدن احساسات شما شده است.
وقتی به نوشته های تان مي نگريد و آنها را می خوانید متوجه می‌شوید که ارزش زیادی ندارد که وقتتان را صرف یک فرد بی ادب و گستاخ کنید. بعضی از اوقات تنها کاری که بهتر است انجام دهید تا فکر چیزی از سرتان بیرون برود و احساساتتان دوباره حالت خشم را تجربه کنند این است که آنها را روی کاغذ بنویسید و سپس رهایش کنید.

5-فکر کردن و بررسی واقعیت به طور واقعی و عینی

پرخاش کردن به یک فرد پررو و بی ادب کار راحتی است که هر کسی می تواند آن را انجام دهد اما این کار فقط اتفاق رخ داده را بدتر می کند. قبل از اینکه به فرد پررو و گستاخ واکنش نشان دهید فکر کنید و بیندیشید که معقولانه ترین و بهترین جواب برای او چیست. واکنش نشان دادن به این دسته افراد فقط سبب می شود که اهمیت بیشتری به آن ها بدهید و آتش خشم آنان را بیشتر شعله ور کنید.
به جای این کار سعی کنید که یا به او توجهی نکنید و یا به شکل پخته و معقول و مناسب با او درباره رفتارش صحبت کنید. این را بدانید که گاهی اوقات رفتارهای پرخاشگرانه ما به فرد پررو نه تنها مشکلی را حل نمی کند بلکه پشیمانی زیادی برایتان به وجود می آورد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تست پرخاشگری در بزرگسالان کلیک کنید.
گاهی اوقات احساسات باعث می شوند که شما مسائل را بزرگتر از آنچه که هست برای خودتان توصیف کنید. اينکه شما از یک اتفاق رخ داده یک داستان وحشتناک و ناراحت کننده در ذهنتان بسازید کار سختی نیست ولی توصیه می‌شود به جای این کار وضعیت را دقیق بررسی کنید تا متوجه واقعیت هایي شوید که واقعاً اتفاق افتاده اند. در این موقعیت می توانید متوجه شوید که آیا واکنش شما با آن اوضاع همخوانی دارد یا به شکل افراطی و اغراق گونه برخورد کرده‌اید.

7-پررو بودن | برخورد مودبانه و قاطعانه

گاهی برای مقابله با یک فرد پررو و بی ادب لازم نیست شما هم مانند او رفتار کنید. این کار بهانه خوبی برای انتقام گرفتن نیست. شما می توانید بدون اینکه مانند خود آنها باشید به شکلی محترمانه با پررویی این افراد مقابله کنید. اگر می‌خواهید واقعا مورد احترام واقع شوید بهتر است که با رعایت ادب به خودتان و دیگران احترام بگذارید و شخصیت خود را حفظ کنید. به عبارت دیگر شما می توانید با رفتار های مودبانه و مناسبت تان الگوی برای فرد گستاخ و پررو باشيد.
مودب بودن به این معنا نیست که اجازه دهید دیگران حق تان را ضایع کنند و هر نوع رفتاری با شما داشته باشند بلکه به این معناست که کاملاً مستقیم و قاطع نظرتان را درباره فرد بی ادب بیان کنید و در عین حال شخصیت خود را حفظ کنید. اگر میخواهید قاطعیت خودتان را نشان دهید باید احترام به خویشتن و اعتماد به نفس بالا را بروز دهید چرا که تصویر ذهنی شما از خودتان به دیگران بازتاب داده می شود.
اگر قصد دارید قاطعیت و صراحت تان را به نمایش بگذارید اول باید نسبت به خودتان فردی صریح و قاطع باشید. رفتارهای جسارت آمیز و قاطعانه نوعی مهارت های زندگی هستند که خیلی از افراد متاسفانه اطلاعی درباره آن ندارند و بهتر است تحت آموزش قرار بگیرند تا بدانند بهترین رفتار در موقعیت های مختلف چیست.
پررو بودن

8-حفظ آرامش

وقتی که با افراد پررو و بی ادب برخورد می کنید هر چند ممکن است رفتارهای شان برای شما آزاردهنده و دردناک باشد اما شما سعی کنید که آرام و خونسرد باشید. اگر آرامش خود را از دست بدهید امکان دارد خودتان هم رفتارهای بی ادبانه ای داشته باشید و به این ترتیب هدفتان با شکست روبرو خواهد شد.
چطور می توانید انتظار داشته باشید که یک فرد پررو و بی ادب با شما رفتار صحیح داشته باشد اگر خودتان هم دقیقاً مانند او برخورد کنید ؟ مهم نیست که چه کسی اول توهین و ناسزا را شروع کرده اگر شما هم تسلیم زشی اخلاق طرف مقابل تان شوید و مانند او برخورد کنید به همان اندازه مقصر هستید. به همین دلیل است که حفظ آرامش و خونسردی در چنین لحظاتی بسیار اهمیت دارد.

9-پررو بودن | تلاش برای درک کردن آنها

بعضی اوقات بهتر است به جای این که سعی کنید طرف مقابل تان شما را درک کند تلاش کنید که شما او را درک کنید و با او همدلي داشته باشید. در برخورد با یک فرد پررو و بی ادب کنجکاو باشید به اين معنا که سعي در فهم او داشته باشيد. شايد رفتار زشت و زننده طرف مقابل به اين دليل است که او تحت فشار و استرس زيادي قرار گرفته است يا شايد در زندگي خصوصي اش مشکلاتي دارد که بر روي رفتارش تاثير منفي گذاشته است. برای دریافت مشاوره کنترل استرس و اضطراب کلیک کنید.
یادتان باشد که همیشه دلایل اساسی وجود دارد که باعث بروز رفتارهای متفاوت انسان ها می‌شود و فرد پررو هم امکان دارد به خاطر بعضی دلایل خاصی رفتارها را نشان می دهد.  

سخن آخر درمورد پررو بودن

همه ما در زندگی مان با افراد پررو و بی ادب برخورد کرده‌ایم و بعضی از اوقات آنها جزئی از اطرافیان ما را تشکیل می دهند. اینکه هر روز با افراد پررو برخورد می کنید یا فقط بعضی از اوقات آنها را می‌بینید اهمیت چندانی ندارد مهم این است که بتوانید روی رفتارهای خود مدیریت داشته باشید و تغییرات اساسی ایجاد نمایید. طبیعتا نمی توانید انتظار داشته باشید که همه کسانی که با آنها برخورد می کنید انسانهای درستکار و با اخلاقی باشند.
اگر شما هم احساس می کنید گرفتار چنین افرادی شده اید بهتر است موضوع را با یک روانشناس با تجربه در میان بگذارید. برای دریافت مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*