ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مجرد ماندن | چرا مجردی ترس دارد؟

مجرد ماندن برای بسیاری از افراد به معنای تنهایی و بیچارگی و برای برخی دیگر به معنای آزادی است؛ کسانی که دائم از رفتن به زیر بار مسئولیت فرار کرده و دیگران را نیز به مجرد ماندن تشویق می‌کنند. هر مرحله‌ای از زندگی زیبایی‌ها و چالش‌های خود را به همراه دارد. ازدواج نیز یک روند طبیعی زندگی انسان برای بقا و تکامل نسل است و بسیاری از نیازهای انسان با ازدواج برطرف می‌شود. با این حال برخی ازدواج را تنها راه ارضای این نیازها نمی‌دانند. اینکه باید ازدواج کرد یا مجرد ماند انتخاب شماست، اما شاید عوارض مجرد ماندن بیشتر از چالش‌های ازدواج باشد. با آگاهی از عوارض مجرد ماندن و مراجعه کردن به مشاوره ازدواج بهتر می‌توانید در این زمینه تصمیم‌گیری کنید.

تماس با مشاور

مجرد ماندن | چرا باید ازدواج کنیم؟

چرا باید ازدواج کنیم؟

پیامدهای منفی ازدواج، مخصوصا در صورت آماده نبودن از نظر روانی و اقتصادی، شاید بسیار بیشتر از مجرد ماندن باشد. اغلب مجردها مواردی مثل عدم نیاز به شریک شدن، هزینه‌های کمتر برای زندگی، امکان پیشرفت سریع تر، داشتن آزادی های نامحدود و خودمحوری در زندگی را از فوائد مجرد ماندن می‌دانند. باید بدانید که تنها با رسیدن به بلوغ جسمی، آمادگی برای ازدواج بدست نمی‌آید. لازم است پیش از ازدواج به تمام ابعاد آمادگی‌ برای ازدواج فکر کنید.

اما فراموش نکنید ازدواج درست با فردی که شما را درک کند، اهداف و رویاهایی شبیه به شما داشته باشد و شما را محدود نکند، نه تنها مانعی برای شما نیست بلکه با رفع نیازهای ذاتی جسمی و روانی، رنگ زندگی‌تان را تغییر داده، شما را هدفمند کرده و تمام لذت‌هایی که هرگز در تنهایی کسب نمی‌کردید را برای‌تان به ارمغان می‌آورد. طبیعتا زور دونفر از یک نفر بیشتر است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دلایل ازدواج کلیک کنید. 

اینفوگرافیک مجرد ماندن

اینفوگرافیک مجرد ماندن

علل مجرد ماندن

امروزه با بالا رفتن سن ازدواج، بسیاری از افراد در درک قشر جوان به مشکل برخورده و نمی‌دانند چرا آن‌ها تن به زندگی مشترک نمی‌دهند و ازدواج را برای ادامه مسیر بزرگسالی خود انتخاب نمی‌کنند. ما در ادامه به مهم‌ترین دلایلی که در مجرد ماندن افراد نقش دارند اشاره کرده‌ایم:

1. نداشتن یک شخصیت مستقل

سبک تربیتی بسیاری از خانواده‌های امروزی به گونه‌ای است که در اصطلاح به آن نازپرورده گفته می‌شود. در این خانواده‌ها والدین تا قبل از ازدواج فرزندان اجازه نمی‌دهند آن‌ها هیچ مسئولیتی را به عهده بگیرند و همه مشکلات را خود حل و فصل می‌کنند. این فرزندان هنگامی که به سن بزرگسالی می‌رسند از مستقل شدن و تشکیل یک خانواده جدید احساس اضطراب شدیدی می‌کنند چراکه در حل و فصل مشکلات فردی خود بازمانده‌اند و دائماً به والدین خود وابسته هستند در نتیجه طبیعی است که نتوانند خود را در یک زندگی مشترک تصور کنند. مطالعه مقاله زندگی مستقل فرزندان میتوانید در این زمینه اطلاعات مفیدی به شما ارائه دهد.

در واقع آن‌ها به دلیل نداشتن یک شخصیت مستقل از بر عهده گرفتن مسئولیت‌های زیاد زندگی مشترک می‌هراسند و برای آن پیش قدم نمی‌شوند. این مسئله در کنار موانع اقتصادی و اجتماعی که بر سر راه ازدواج وجود دارد، انگیزه‌های مجرد ماندن را تقویت می‌کند.

2. عدم دست‌یابی به یک هویت مشخص

افراد زمانی می‌توانند یک زندگی مشترک موفق را تشکیل دهند که ابتدا در مورد خود به یک جمع‌بندی کلی رسیده و هویت خود را بشناسند. در حقیقت افرادی که هنوز نمی‌دانند که هستند و از زندگی چه می‌خواهند، نمی‌توانند برای ازدواج کردن هم به درستی تصمیم بگیرند. این افراد حتی اگر برای ازدواج اقدام کنند به دلیل ناتوانی در شناسایی ملاک‌های انتخاب همسر معمولا به مشکلات زیادی بر می‌خورند و همسر دلخواه خود را نمی‌یابند. برای کسب آگاهی درباره خودشناسی کلیک کنید.

3. داشتن تجربیات ناخوشایند در ارتباط با والدین

افرادی که سبک دلبستگی ایمنی را با والدین خود تشکیل نداده‌اند به احتمال زیاد برای شروع زندگی مشترک، مشکلات متعددی را تجربه می‌کنند. برای مثال اگر والدین بسیار ناکام کننده‌ای داشته باشید که از کودکی نیازهای شما را سرکوب کرده‌اند و به درستی به آن‌ها پاسخ نداده‌اند، ممکن است نسبت به هرگونه رابطه عاطفی بدبین شوید و اکثر افراد را ناکام کننده و اکثر روابط را غیر رضایت بخش ببینید.

هرچقدر شدت تجربیات ناخوشایند کودکی بیشتر باشد، احتمال شدت گرفتن مشکلات عاطفی در روابط بزرگسالی نیز بیشتر خواهد شد. البته این مسئله را به یاد داشته باشید که تجربیات ناخوشایند کودکی لزوماً باعث عدم تمایل به ازدواج یا شکست در آن نمی‌شوند بلکه تنها یکی از عوامل زمینه ساز آن هستند. اگر فرد در طول جریان رشد خود تجارب غنی دیگری کسب کند، می‌تواند از سلطه خاطرات کودکی خود بیرون آمده و با حداقل تأثیرپذیری از آن‌ها زندگی خود را پیش ببرد. برای کسب اطلاع در زمینه خانواده سالم کلیک کنید.

4. عدم برخورداری از مهارت‌های ارتباطی کافی

مهارت‌های ارتباطی به شما کمک می‌کنند تا در ارتباط با هردو جنس تأثیرگذاری بیشتری داشته باشید. افرادی که به میزان کافی از مهارت‌های ارتباطی برخوردار نیستند ممکن است در روابط، همواره منفعلانه و بدون اعتماد به نفس عمل کنند که این مسئله باعث می‌شود بازخوردهای مناسبی از محیط دریافت نکنند و در نتیجه همسر دلخواه خود را پیدا نکنند. به همین خاطر بسیار اهمیت دارد که بر رفتارهای کلامی و غیر کلامی خود کار کنید و مهارت‌های ارتباطی‌تان را افزایش دهید. مراجعه به کارگاه‌های آموزشی، کمک گرفتن از یک روانشناس و استفاده از کتاب‌های خودیاری، تا حد زیادی می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند. برای آشنایی بیشتر با بحث روابط اجتماعی کلیک کنید.

5. تجرد؛ یک انتخاب شخصی

مجرد ماندن همیشه ناشی از کمبود یک مهارت خاص نیست. برخی افراد با وجود همه توانمندی‌ها آگاهانه انتخاب می‌کنند که زندگی مجردی را پیش ببرند. این انتخاب می‌تواند به خودی خود تحت تأثیر عواملی نظیر سبک زندگی، شغلی و فرهنگی  فرد باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انگیزه های ازدواج کلیک کنید.

عوارض مجرد ماندن

سرنوشت و زندگی هرفرد دست خودش است و طبیعتا مجرد ماندن از یک ازدواج ناسالم و ناآگاهانه بهتر است. اما از نظر علم روانشناسی، تقریبا تمام انسان‌ها به داشتن یک زوج از جنس مخالف نیاز دارند تا نیازهای یکدیگر را برطرف کرده و به پیشرفت هم کمک کنند. اما برخی از عمده ترین عوارض مجرد ماندن به شرح زیر است:

1. مجرد ماندن |  ارضای ناسالم نیاز جنسی

رابطه جنسی خارج از ازدوا، هر قدر هم رابطه ای صمیمانه باشد، نمی‌تواند نیازهای روانی شما را برطرف کند. رابطه جنسی فقط ارضای جسمانی نیست و رابطه سالم باید همراه با امنیت روانی، عشق، اعتماد، شناخت و آرامش باشد. برخی ازدواج سفید را راهی برای حل این موضوع می‌دانند که در مقاله ازدواج سفید به بررسی کامل آن پرداخته شده است.

2. مشکلات روحی و روانی

مشکلات روحی و روانی

همه می‌دانند که وجود یک رابطه عاطفی و عاشقانه فراتر از همخانه بودن با یک فرد، چقدر می‌تواند به کاهش تنش‌ها، استرس‌ها و نگرانی‌ها کمک کند. افسردگی، نگرانی از آینده، ترس، پوچی، بی هدفی، بی انگیزگی، احساس محرومیت و جا ماندن از زندگی و دیگران، ساده ترین مشکلاتی است که مجرد ماندن به بار می‌آورد.

3. مجرد ماندن | نداشتن همدم و فرزند

مجرد ماندن، به معنی نداشتن همدم همیشگی و متعهد است. نداشتن کسی که از تمام ویژگی‌های روحی و جسمی شما خبر دارد و همه آن‌ها را پذیرفته است. نداشتن فرزندانی که بتوانید با تربیت خود آنان شکل دهید و در آینده از موفقیت‌ها و خوشحالی آن‌ها لذت ببرید. همدم و هم نفس داشتن، نعمتی است که با ازدواج صحیح، آگاهانه و به موقع قابل دسترسی است. ترس از ازدواج نکردن نیز می‌تواند شما را به سمت یک ازدواج ناموفق سوق دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ازدواج نکردن کلیک کنید.

4. تنهایی در هنگام پیری

تنهایی در هنگام پیری

تصور کنید که به سنین پیری رسیده‌اید؛ نه فرزندی نه همسری و نه کسی که بی منت و عاشقانه شما را دوست داشته باشد و سلامتی و خوشحالی شما برایش مهم‌تر از سلامتی خودش باشد. ترس از مرگ در تنهایی چیزی نیست که کسی به آن علاقه داشته باشد. 

اما مجرد ماندن ترس ندارد!

با وجود تمام پیامدهای ذکر شده هرگز نباید به خاطر ترس از مجرد ماندن، بدون آگاهی و با عجله به سمت ازدواجی بروید که برای شما مناسب نیست. محدودیت سنی برای ازدواج وجود ندارد و شما هر زمان احساس کردید به همدمی نیاز دارید، می‌توانید با پختگی بیشتر به سمت ازدواج بروید. تنها موضوعِ فرزندآوری باعث محدودیت سنی در ازدواج شده که امروزه با پیشرفت علم تا حد زیادی از این محدودیت‌ها کاسته شده است. توصیه می‌شود مقاله افراد نامناسب برای ازدواج با یکدیگر را هم مطالعه نمایید.

در سنین پایین اغلب ازدواج‌ها بر اساس احساسات و هیجانات صورت می‌گیرد. اما برعکس در سن بالاتر حساسیت‌ها و سختگیری‌ها بیشتر شده و ازدواج سخت‌تر شکل می‌گیرد. هر دوی این شرایط برای افراد مشکلاتی ایجاد می‌کند چراکه  انگیزه های ازدواج در هر سنی متفاوت هستند.

راهکارهایی برای غلبه بر ترس از مجرد ماندن

ممکن است شما به هر دلیلی مجرد ماندن را انتخاب کنید یا شرایط زندگی‌تان به گونه‌ای پیش برود که نتوانید زندگی مشترک را تجربه کنید. در این شرایط درگیری با اضطراب زیاد و ترس از پیامدهای منفی، ممکن است باعث شوند که  از زندگی خود بهره چندانی نبرید و در نگرانی‌ها و ناراحتی‌های خود غرق شوید. ما در ادامه به چند توصیه اشاره کرده‌ایم که به شما کمک می‌کنند بر ترس خود در مورد مجرد ماندن غلبه کنید و این دوران را با آرامش و رضایتمندی بیشتری پشت سر بگذارید:

1. مجرد ماندن | ازدواج هدف نیست؛ وسیله است

گاهی افراد ازدواج را هدفی می‌پندارند که در مسیر زندگی خود باید حتماً به آن دست پیدا کنند و پشت سر گذاشتن آن را به خودی خود نوعی موفقیت می‌پندارند. در حالی که ازدواج وسیله‌ای برای رسیدن به رشد فردی و اجتماعی است. ازدواج به شما کمک می‌کند که بتوانید در زندگی خودمحوری را کنار گذاشته و سهیم شدن و شراکت را در ابعاد مختلف با فردی دیگر تجربه کنید. اما به یاد داشته باشید لزوماً هرکسی که ازدواج می‌کند به رشد و تعالی دست نمی‌یابد و همه افرادی که مجرد مانده‌اند رشد فردی و اجتماعی خود را از دست نداده‌اند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه هدف از زندگی کلیک کنید.

2. نسخه منحصر به فرد زندگی خود را پیدا کنید

زندگی هر فرد چالش‌ها، سختی‌ها و پستی بلندی‌های مخصوص به خود را دارد. به جای آنکه تجرد را نوعی شکست در نظر بگیرید به عنوان یک چالش به آن نگاه کنید و در پس آن به دنبال راه جایگزینی برای احساس زایندگی و رشد در خود بگردید. هر فعالیتی که احساس مفید بودن به شما می‌دهد و معنایی به بودن شما در جهان هستی بدهد، کمک می‌کند که به جای اضطراب آرامش درونی زیادی را در خود پرورش دهید. اجازه ندهید تجرد به تجربه رکود و انزوا در شما منجر شود.

3. ریشه ترس‌هایتان را بشناسید و درمانشان کنید

در بسیاری از موارد ترس و اضطراب زیاد در مورد مجرد ماندن خود به مانعی تبدیل می‌شود که شما را از ازدواج کردن دور نگه می‌دارد. افرادی که اضطراب زیادی از تنها ماندن دارند اغلب با اعتماد به نفس کم‌تری رفتار می‌کنند و همین مسئله در جذب جنس مخالف و مهارت‌های ارتباطی آن‌ها تأثیر منفی می‌گذارد. در نتیجه بسیار اهمیت دارد که بدانید این ترس‌ها از کجا می‌آیند و چرا تا این حد باعث پریشانی شما می‌شوند. در این شرایط مراجعه به یک روانشناس به شما کمک می‌کند تا ریشه این مسئله را بهتر درک کنید و ساز و کارهای مقابله‌ای بهتری را برای کنترل اوضاع به کار بگیرید. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*