ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

خواب زیاد نوزاد | علت بیدار نشدن نوزاد از خواب


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با خواب زیاد نوزاد پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


خواب زیاد نوزاد در اوایل تولد امری طبیعی است و جای نگرانی ندارد. هر چه سن نوزاد بیشتر می‌شود، الگوی خواب سازگاری بیشتری با الگوی خواب شما خواهد داشت. احتمالاً کودک شما ۱۱ تا ۱۷ ساعت در روز بخوابد تا خواب کافی داشته باشد. خواب کمک می کند تا رشد فیزیکی، توسعه مغز و توسعه عصبی درستی داشته باشد و همچنین در یادگیری بهتر نوزادان و خلق و خوی آنها موثر است. اما چه زمانی این خواب زیاد می‌تواند نگران کننده باشد. در ادامه به طور کامل درباره این مسئله توضیح خواهیم داد. مشاوره کودک در این زمینه میتواند شما را راهنمایی کند.

تماس با مشاور

خواب زیاد نوزاد

خواب زیاد در نوزادان نرمال است و به طور معمول یک نوزاد ۸۰ تا ۸۵ درصد از روز را خواب است. خواب نوزاد برای توسعه ذهنی و جسمی، مخصوصا مغز و سیستم عصبی مهم است. خوابیدن نوزاد، گهگاه بیش از حد معمول نیز دلیلی برای نگرانی نیست مگر اینکه علائم دیگری وجود داشته باشد. به طور کلی، غیرمعمول است که نوزاد تازه متولد شده به طور مداوم از طریق تغذیه بخوابد یا بیش از 19 ساعت در روز بخوابد، مگر اینکه بیمار باشد یا مشکلات تغذیه داشته باشد. ولی اگر متوجه این موضوع شدید که نوزاد شما برای شیر خوردن و تعویض پوشک هم بیدار نمی‌شود، باید او را پیش پزشک متخصص ببرید و از وزن گیری و سلامتی او مطمئن شوید.

شایع ترین دلایل خوابیدن بیش از حد معمول

برخی از شایع ترین دلایلی که باعث می شود نوزادان سالم بیشتر از حد معمول بخوابند، عبارتند از: آن ها ممکن است یک جهش رشد را تجربه کنند. آن ها ممکن است یک بیماری جزئی مانند سرماخوردگی داشته باشند. ممکن است عفونت جدی داشته باشند. اگرچه این دلیل نادر است اما ممکن است رخ دهد. همچنین یک نوزاد تازه متولد شده ممکن است مانند یک نوزاد بزرگ تر تب یا سایر علائم بیماری را نداشته باشد. در موارد بسیار نادر، یک نوزاد ممکن است یک بیماری پزشکی دیگر داشته باشد که باعث می شود بیش از حد بخوابد. اختلالات تنفسی و قلبی بر خواب تأثیر می گذارد و نوزادان نارس اغلب الگوهای خواب متفاوتی با نوزادان بالغ دارند. برخی از نوزادان به دلیل زردی بیش از حد می خوابند. نوزادی که یرقان دارد رنگ پوستش زرد و سفیدی چشمش زرد می شود. سایر علائم زردی شدیدتر عبارتند از: بیحالی، مشکل در خوردن و بی قراری یا تحریک پذیر بودن.

تغذیه ناکافی

گاهی اوقات، نوزادان ممکن است زیاد بخوابند زیرا به اندازه کافی غذا نمی‌خورند. اگر دچار کم آبی شوند، وزن زیادی از دست بدهند و حتی در رشد و نمو ناتوانی داشته باشند زیاد می خوابند. دومی ممکن است در صورت بروز مشکل در شیردهی اتفاق بیفتد زیرا یک فرد در حال شیردهی نمی تواند میزان غذا خوردن کودک خود را در مقایسه با فردی که از شیر خشک تغذیه می کند اندازه گیری کند. آن ها به علائم بیرونی، مانند افزایش وزن نوزاد و خروجی پوشک تکیه می کنند. با این حال، در مراحل اولیه، به ویژه برای والدینی که برای اولین بار والد می شوند ممکن است به راحتی از نشانه‌های یک مشکل بالقوه غافل شوتد. خبر خوب این است که مداخله زودهنگام یک متخصص اطفال و مشاور پرستاری می تواند اطمینان ایجاد کند که کودک غذای کافی دریافت کرده و به والدین اطمینان می دهد که شیردهی و تغذیه امکان پذیر و کافی است. نوزادی که با شیر مادر، سینه یا شیر خشک تغذیه می‌شود، ممکن است در صورت رعایت موارد زیر، غذای کافی دریافت نکند. گاهی بسیار بی حال به نظر می رسند. در حالی که 14 روزه هستند وزن تولد خود را حفظ نکرده اند. اگر آن ها بیش از 6 هفته سن دارند و به طور مداوم کمتر از 4 تا 6 اونس در هفته اضافه وزن دارند مشکل در تغذیه دارند. اگر کمتر از چهار پوشک بسیار مرطوب در روز تولید می کنند و بعد از غذا خوردن آرام تر به نظر نمی رسند نیاز به بررسی دارند.

میزان خواب نوزاد در شبانه روز چقدر باید باشد؟

زمانی که کودک شما خواب است و استراحت می کند، طبیعت خواب، او را برای رشد و توسعه زیاد آماده می کند. خواب روز کودکان می‌تواند بر رشد آن‌ها تاثیر زیادی بگذارد. جالب است بدانید بیشتر از نصف عمر سال اول صرف خواب می شود. به این دلیل باید از خواب مناسب آن‌ها مطمئن باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه میزان خواب کودکان کلیک کنید.

فواید خواب زیاد نوزاد

1- افزایش رشد فیزیکی

خواب می تواند نقش مهمی در رشد فیزیکی داشته باشد. ترشحات هورمون رشد در هنگام خواب عمیق، آهسته رخ می دهد. تحقیقات نشان داده است هرچقدر نوزادان بیشتر می خوابند با افزایش میزان خواب و افزایش وزن آن‌ها مطابقت دارد. در حقیقت بین رابطه خواب و رشد نوزادان همبستگی وجود دارد.

2-توسعه نورولوژیک

در دو سال اول بعد از تولد سیستم عصبی مرکزی پیشرفت خواهد کرد و خواب به رشد آن کمک زیادی می کند. توسعه مناسب سیستم نورولوژیک کودک شما دارای اهمیت است.

3-کمک به توسعه و رشد مغز از فواید خواب زیاد نوزاد

نوزادانی که معلولیت فیزیکی یا عصبی دارند، الگوهای خواب متفاوتی را تجربه می‌کنند که نوزادان معمولی، این مشکلات را ندارند. یکی دیگر از فواید مهم تاثیرات خواب، توسعه مغز است. مغز یکی از اعضای حیاتی است که در بلوغ مغز دخالت دارد. مطالعاتی که روی حیوانات انجام شده است، محققان را به این نتیجه رسانده است که حیوانات جوانی که از تجربه خواب محروم می شوند، انعطاف پذیری بیشتری از مغز را از دست می‌دهند که این عارضه معمولا با کاهش یادگیری، اثرات رفتاری منفی و مغزهای کوچک‌تر مشخص می‌شود.

4-کمک به یادگیری بهتر

در یک مطالعه، نوزادانی که خواب بودند، در معرض دنباله‌ای از صداها  که مدام پخش می‌شد قرار گرفتند و این ضبط هر از گاهی با صدای عجیب و غریب ترکیب شده بود. امواج مغزی نوزادان نشان می‌داد که نوزادان به صدای عجیب و غریب واکنش نشان دادند. به این معنی که آن‌ها اطلاعات مربوط به محیط اطرافشان را پردازش می‌کنند و از آن برای ایجاد راه‌های جدید عصبی یادگیری استفاده می کنند. بهتر است بدانید خواب، نقش زیادی در تقویت حافظه دارد و به نوزاد شما کمک می کند تا یادگیری بهتری داشته باشد.

5-تاثیرات خلق و خوی از فواید خواب زیاد نوزاد

خواب در سکوت، بی وقفه و راحت در نوزادان منجر به رفتار و خلق و خوی بهتر می‌شود. همچنین باعث عملکرد بیشتر و کارآمدتر می شود. قطعا همه ما می دانیم که نوزادان و حتی بزرگسالانی که خواب کافی ندارند، کمی بد اخلاق می‌شوند و این مورد بر خلق آن‌ها موثر است. مطالعات نشان داده است که نوزاد های کوچک تر که خواب کمتری نسبت به بقیه دارند، خلق و خوی سخت تری دارند.

برای آگاهی بیشتر در زمینه از خواب پریدن نوزاد کلیک کنید.

خواب مناسب چقدر است؟

کودک شما ممکن است نیاز به 11 تا 17 ساعت خواب در طول روز داشته باشد که این مورد به سن آن‌ها بستگی دارد. اگر نوزاد تان بیشتر از 2-3 ساعت خواب است، آهسته و آرام او را برای خوردن شیر یا غذا بیدار کنید و بعد از آن اجازه بدهید دوباره به خواب بروند.

راهنما در مورد میزان خواب نوزاد شما به شرح زیر است

نوزادان بین 0 تا 3 ماه : نیاز به 14 تا 17 ساعت خواب در روز

نوزادان بین 4 تا 11 ماه : نیاز به 12 تا 16 ساعت خواب در روز

کودکان نوپا بین 12 تا 35 ماه : نیاز به 11 تا 14 ساعت خواب در روز

سوالات متداول درباره خواب زیاد نوزاد 

-خواب زیاد نوزاد، چه زمانی نگران کننده است؟

اگر متوجه شدید که نوزاد در همه طول روز خوابیده است و حتی برای غذا خوردن هم بیدار نشده، باید او را بیدار کنید. همین طور اگر به صورت ناگهانی میزان خواب نوزاد زیاد شد، باید سلامتی نوزادتان را بررسی کنید و برای این کار او را پیش پزشک اطفال ببرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اختلالات خواب کلیک کنید.

برای خواب بیش از اندازه نوزادمان، چه کنیم؟

اگر تمام شواهد نشان می‌دهد که کودک شما بیشتر از حدی که باید بخوابد می‌خوابد، بهتر است با یک متخصص اطفال تماس بگیرید و با او مشورت کنید. شما وظیفه دارید سلامتی نوزادتان را بررسی کنید. مثلا زردی نوزاد و بعضی از عفونت‌های دیگر می‌تواند باعث خستگی و خواب زیاد در نوزاد شود. حتما یادتان باشد که نوزاد خود را زمانی که خوابیده است برای شیر خوردن و تغذیه، حتما از خواب بیدار کنید. برای دریافت مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*