ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

رابطه سمی | چگونه از یک رابطه سمی خارج شویم؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با رابطه سمی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


چگونه از یک رابطه سمی خارج شویم؟ شما در زندگی با آدم های بسیار زیادی به طور خواسته یا ناخواسته در ارتباط هستید. از خانواده گرفته تا همکاران و دوستان و آشنایان، همگی در دایره ارتباطات شما قرار می گیرند. خیلی از مواقع در رابطه ای هستیم که به شدت به روان ما آسیب می زند. اما علت آن را نمی دانیم و راهکاری برای حل آن نداریم. یک رابطه سمی دقیقا چنین ویژگی هایی را دارد. در واقع می تواند بی آنکه شما متوجه باشید، مسیر خوشبختی را از شما بگیرد و ناامیدی را در شما ایجاد کند. برای تشخیص یک رابطه سمی، ویژگی های زیادی وجود دارد که تا شما بتوانید افراد زندگی تان را بهتر بشناسید، شیوه ارتباط گرفتن صحیح را یاد بگیرید و زندگی تان را از آدم های سمی پاک کنید. مشاوره روانشناسی می تواند در این زمینه بسیار موثر باشد. 

تماس با مشاور

رابطه سمی چیست؟

وقتی شما با یک فرد سمی در ارتباط هستید، مدام دچار اضطراب و ناراحتی هستید، انرژي کمی دارید و نمی توانید احساسات خود را به طور شفاف ابراز کنید. در واقع هر فرد می تواند بسته به آثاری که از خودش بر زندگی شما می گذارد سمی یا مفید باشد.بهتر است در حفظ و یا ترک رابطه به صورت آگاهانه برخورد کنید.
یک رابطه سمی شما را وارد چالش های عمیق ذهنی می کند و به شما اجازه بلند پروازی نمی دهد. علاوه بر آن، باعث کمبود اعتماد به نفس شما شده و مانع پیشرفت شما می شود. روانشناسی رابطه پیامد ها و آثار مخرب زیادی برای این گونه روابط معرفی می کند. همچنین می توانید از مشاوره پیش از ازدواج بهره مند شوید.

اینفوگرافیک رابطه سمی

اینفوگرافیک رابطه سمی

تشخیص رابطه سمی

مشکل بسیاری از افراد در رابطه این است که نمی توانند تشخیص دهند روابط ناسالم کدامند و در کدام رابطه بمانند و کدام را ترک کنند. بسیاری توانای تشخیص رابطه سمی را ندارند. اگر در روابط خود چنین نشانه هایی را یافتید، نشانه ی آن است که شما در یک رابطه سمی قرار دارید و باید آن افراد را کنار بگذارید و یا تا حد زیادی فاصله بگیرید.
 1. احساس می کنید حفظ عزت نفس شما امکانپذیر نیست و زیر سوال می رود.
 2. احساس خستگی و احساس پوچی و بیهودگی می کنید.
 3. ایده های مثبت خود را نمی توانید با آنها به اشتراک بگذارید.
 4. اعتماد به نفس شما کاهش می یابد.
 5. مورد حـسادت و تحقیر واقع می شوید.
 6. انرژی منفی از آنها دریافت می کنید.
 7. هدف مشخصی در رابطه وجود ندارد.
 8. وجود شما ارزشمند نیست.
 9. به راحتی از هم فاصله می گیرید و علت را جویا نمی شوید.
 10. گوشه گیری و انزواطلبی را ترجیح می دهید و از اجتماع و اطرافیان فاصله می گیرید.
 11. درک نمی شوید و دعواهایتان پایان نیافتنی ست.
 12. واکنش های فیزیکی تلخ و توهین و فحاشی وجود دارد.
 13. از بودن در آن رابطه احساس خطر می کنید.
 14. شما هیچ چیزی دریافت نمی کنید، بلکه دهنده هستید.
 15. انرژی زیادی برای تغییر فرد صرف می کنید.
 16. مورد سوءاستفاده روحی روانی و یا جسمی و جنسی قرار می گیرید. در این مورد می توانید از مشاوره جنسی کمک بگیرید.
 17. خوشحالی شما وابسته به محرک های بیرونی است.
 18. مقصر همیشه شما هستید.
 19. تحت کنترل هستید و امنیتی در رابطه وجود ندارد.
 20. خیلی وقت است که به فکر پایان دادن به رابطه عاشقانه خود هستید.
 21. به اندازه کافی دوست داشته نمی شوید.
 22. و در آخر، شما با یک فرد سمی در رابطه هستید!
 

شناسایی افراد سمی در زندگی

در این قسمت ما به بررسی انواع شخصیت ها و ویژگی های مختلف پرداخته ایم. اگر با فردی ارتباط هستید که حتی یکی از این موارد در او وجود داشته باشد، نشان دهنده آن است که شما در یک رابطه سمی هستید و باید هر چه سریعتر اقدام به ترک یا محدود کردن روابطتان با ایشان کنید. برای کسب اطلاعات در خصوص نشانه های رفتار سمی کلیک کنید.

1-آدم های منفی باف و تخریب گر

افرادی هستند که فقط نیمه ی خالی لیوان رو میبینند و مرتبا به دلیل افــکار منفی خود نمی توانند از داشته هایشان لذت ببرند. ارتباط با این افراد باعث می شود که از نظر شخصیتی و همینطور کسب و کار، دچار پسرفت شوید و یا در جای خود باقی بمانید.

2-آدم های کنترل گر

این افراد همیشه تقصیر را گردن شما می اندازند و با انــتقاد کردن ایرادات را بازگو می کنند تا بتوانند به طور غیرمنطقی، شما را زیر سوال ببرند. زود عصبانی می شوند و توقع دارند هر لطفی که در حقتان می کنند، حتما جبران کنید. گاهی حتی بیش از حد لطف می کنند تا بهانه ای برای کنترل شما داشته باشند.

3-آدم های ترسو و حسود

افرادی که از ریسک کردن هراسان هستند و از شکست میترسند. برای پیشرفت نکردن همیشه بهانه دارند. این افراد به دلیل تـرس از شکست  از مجادله اجتناب می کنند و به زندگی معمولی قانع اند و برای شما نیز بیشتر از آن نمی خواهند.
افراد حــسود که با هر موفقیت شما، و یا خوشحالی بقیه، ناراحت می شوند و تنگ نظر هستند. وقتی راجع به موفقیت با ایشان حرف می زنید سرد می شوند و نمی خواهند حال خوب شما را ببینند. حتی ممکن است خود را بی تفاوت نشان دهند و یا خودشان بسیار والا مقام باشند؛ اما در درونشان خوشحال نیستند. تصور می کنند که با موفقیت دیگری، خودشان نمی توانند آن موفقیت را کسب کنند.

4-آدم های عصبانی

این افراد تنها وقت و انرژی شما رو صرف چیزهای بیهوده می کنند و عادت دارند مدام پشت سر بقیه بدگویی کنند. زمانی که کنار شما هستند از بقیه، و زمانی که در کنار بقیه هستند از شما، بد می گویند. آدم هایی که سریع داغ می کنند و توانایی کنترل عصبانیت خود را ندارند، باعث می شوند که شما در تصمیماتتان اشتباه کنید و سر جای خودتان در جا بزنید. آدم های عصبانی خیلی وقت ها باعث شکست عشقی می شوند. برای کسب اطلاعات در زمینه شکست عشقی کلیک کنید.
رابطه سمی

چرا باید از افراد سمی دوری کنیم؟

وقتی شما با یک فرد سمی در ارتباط هستید، نمی توانید افکارتان را با آنها به اشتراک بگذارید؛ زیرا سعی می کنند ایرادات را در نظر شما چندین برابر جلوه بدهند. به این ترتیب شما به دلیل تحقیر شدن در رابطه، ایده و خواسته های خود را نادیده می گیرید. در نتیجه ایده هایتان در نطفه خفه می شود. این افراد در تمام جنبه های زندگی تاثیر منفی خود را می گذارند و باعث می شوند که شما نیز یک نمونه از آنها شوید. در واقع آنقدر شما را تحت تاثیر خود قرار می دهند که شما نیز مانند ایشان فکر و عمل کنید.
در نتیجه بسیاری از فرصت هایی که می توانستید در آنها بدرخشید را از دست می دهید و مورد قضاوت اطرافیان قرار می گیرید. حتی اگر آزادی افکار نیز داشته باشید باز هم به آدم های اطراف شما نگاه می کنند تا بتوانند شما را بهتر بشناسند در نتیجه تاثیر به شدت منفی در زندگیتان خواهند داشت و البته نباید از یاد برد که نشانه های رابطه بی سرانجام در این رابطه با این گونه انسان ها قابل مشاهده است.  

چرا ترک روابط سمی برایمان سخت است؟

خیلی از افرادی که با آنها روابط سمی دارید به لحاظ دارا بودن ویژگی های شخصیتی افراد ناموفق و سمی هستند و شما نیز این موضوع را قبول دارید. اما گاهی نمی توانید آنها را کنار بگذارید. زیرا ممکن است به شما نزدیک باشند یا شما به او وابسته باشید. حتی عضوی از خانواده باشند و یا دور شدن از آنها کار راحتی نباشد.
هر فردی به شیوه خودش می تواند روابط خود را تحت کنترل قرار دهد. ما برای شما روش های مختلفی آورده ایم تا بهتر بتوانید از روابط سمی دوری کنید. اما قبل از آن بهتر است دلایل ترک نکردن افراد سمی را در زندگی خود بدانید. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد اختلال شخصیت وابسته کلیک کنید.
دلایلی که باعث می شود ما را چندین سال در یک رابطه سمی نگه دارد شامل موارد زیر می شود :

1-ترس از قضاوت دلیل عدم ترک رابطه سمی

اکثر انسان ها به شیوه ای زندگی می کنند که مبادا مردم حرفی بزنند. در واقع آنطور که دلشان می خواهد زندگی نمی کنند. باید این را بدانید که ممکن است خیلی از چیزهایی که به شما داده شده، دست خودت نباشد. مثل خانواده، محل زندگی و ... اما کنترل روابطتان که دست خودتان است. شما در رابطه ای هستید که فقط خودتان با نواقص آن آشنا هستید و می دانید که چه چیزی برای شما بهتر است پس لازم نیست آن را به همه توضیح دهید. زندگی بر اساس حرف مردم نشانه ضعف و عدم اعتماد به نفس است و قطعا عواقب ناخوشایندی به همراه دارد.

2-کمبود اعتماد به نفس

تا زمانی که اعتماد به نفس را در خود تقویت نکنید، هیچ اقدام موثری در حوزه روابط و دیگر حوزه ها نخواهید کرد. عدم اعــتماد به نفس در فرد باعث ایجاد ترس از تغییر و ترس از شکست خواهد شد طوی که شما را مجبور می کند در همان شرایطی که هستید، باقی بمانید.

3-کمبود خودشناسی

خــودشناسی یک اصل مهم در روابط است و یادگیری ارتباطات موثر، بخشی از آن می باشد. هر چه شما خود را بیشتر بشناسید، بهتر می دانید که آیا فرد مورد نظر مناسب شما هست یا خیر؟ چطور می توانید خود را نجات دهید و برنامه های پیش رویتان چیست. خیلی از مواقع ما نمی دانیم دقیقا چه چیزی را می خواهیم و با چه چیزهایی حس بهتری داریم در نتیجه اقدامی برای بهبود شرایط نمی کنیم. 

4-ترس از تنهایی

تنهایی چالشی است که خیلی از افراد حتی نمی خواهند آن را تجربه کنند؛ بی آنکه بدانند یک خاصیت سم زدایی دارد و باعث می شود شما خود را بهتر بشناسید و به وسیله آن مهارت تصمیم گیری درست را در خود تقویت کنید. معمولا در روابط تصور می کنید که بهتر از این شخص، دیگر برای شما پیدا نمی شود. این یک باور غلط است که ذهن شما بر آن تاکید دارد. اگر بتوانید از تنهایی به خوبی استفاده کنید و دایره ارتباطات خود را بزرگتر کنید و روابط موثرتری بسازید، شما بسیار توانا هستید. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد لذت بردن از تنهایی کلیک کنید.

5-وابسته بودن به رابطه سمی

افراد معمولا به دلایلی چون پول، نیاز جنسی و یا حتی حضور افراد، نمی توانند تصمیم درستی بگیرند. هر آدمی ویژگی های مثبتی دارد و شما باید بدانید که اگر ویژگی های منفی آنها مخل اعصاب و آرامش شما است، از خیر ویژگی های مثبت بگذرید.

6-شراکت داشتن

خیلی از شما ممکن است با یک فرد سمی در امور شغلی و حرفه ای شریک باشید و مجبور باشید رابطه ناسالم خود را با او حفظ کنید زیرا از عواقب آن می ترسید. اگر فکر می کنید بدون شریک نمی توانید در کار موفق شوید باید مهارت های کسب و کار خود را بالا ببرید و راه های ویژه برای جذب مشتری و رازهای موفقیت شغلی را یاد بگیرید. جلوی ضرر را هر وقت بگیرید تازه است. خیلی از افراد را دیده ایم که بعد از جدا شدن از شراکت چندین ساله توانستند بدرخشند و سرمایه خود را چند برابر کنند.

7-حس دلسوزی

خیلی اوقات ما بخاطر حس دلسوزی که به اشخاص داریم به روابط سمی برمی گردیم! یادتان باشد که بهتر است در وحله اول برای خود و انرژی از دست رفته خود دلسوزی کنید و مظمیئن باشید که اتفاقای بهتری با نبود این انسان ها در انتظار شماست پس به راحتی از تلاشی که برای حذف این افراد کرده اید، نگذرید.

8-خوش گذرانی در رابطه سمی

اگر شما در یک رابطه ای هستید که به شما بسیار خوش می گذرد اما برای شما مضر است، بهتر است خوشحالی را در خودتان جستجو کنید و روی کیفیت زندگی خود کار کنید تا بتوانید درک عمیق تری از خوشحالی داشته باشید. یادتان باشد که خوش گذرانی های گذرا آسیب های جدی مانند افــسردگی به شما می زنند. افسردگی اختلالی است که بیشتر عملکردهای زندگی شما را مختل می کند و درمان آن نیاز به روان درمانی و مشاوره دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره افسردگی کلیک کنید.

9-هیچکس کامل نیست

همه ی آدم ها خوبی و بدی دارند. این موضوع کاملا درست است اما نکته ای که باید آن را در نظر بگیرید این است که بعضی افراد برای زندگی شما سمی هستند. در واقع ممکن است عامل پیشرفت آدم های دیگری باشند اما برای شما مضرند. خودتان را با این جمله گول نزنید در بسیاری از مواقع  مثبت نگری ســمی صدمات جبران ناپذیری برای افراد به همراه دارد. بهتر است شرایط را بسنجید تا ببینید ویژگی های منفی یک فرد سمی چه میزان از زندگی شما را تحت تاثیر قرار داده است.  
رابطه-سمی

چگونه رابطه سمی خود را کنار بگذاریم؟

روش های کاربردی زیادی برای ترک افراد سمی و تمام کردن دوستی با آنها وجود دارد که ما به طور مفصل به آن پرداخته ایم. شما می توانید بنابر آنچه که خود تجربه کرده اید، از راهکارهای زیر استفاده کنید :

1-مطرح کردن قصد جدایی

سریعترین روش حذف افراد سمی آن است که به فرد اطلاع بدهید که به چه دلیلی تصمیم به قطع ناگهانی رابطه گرفته اید. برای اینکار می توانید از او تعریف کنید سپس حرف اصلی خود را به او بگویید و بعد از آن یک نکته مثبت به آن اضافه کنید مثلا:
"صبا جان تو خیلی خوشرو هستی و خیلی نزدیکی بهم. اما من ازین به بعد دنبال چیزهای جدی تری هستم. من شجاع بودن رو از تو یاد گرفتم ممنونم به خاطر این مدت."
در واقع طوری که ناراحت نشود به او می فهمانید که باید جدا شوید. به موضوعی که آزارتان می دهید اشاره کنید. مثلا اگر با یک فرد غرغرو طرف هستید باید ازش بخواهید غر زدن را کنار بگذارد؛ زیرا نمی توانید با این مسئله کنار بیایید.

2-جدا کردن خود از رابطه سمی

موقعیت های سمی را شناسایی کنید و ببینید چه زمان هایی باعث می شود حال شما بد شود و یا دچار اضطراب و بی قراری شوید. مثلا وقتی دو نفره هستید رفتاری را از خود نشان می دهد که آزارتان می دهد. پس بهتر است به صورت دو نفره با او تنها نشوید. یا ممکن است وقتی راجع به کار صحبت می کنید بیش از حد دخالت کند. پس بهتر است او را در جریان کارهای خود قرار ندهید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره کنترل استرس کلیک کنید.

3- کنترل احساسات برای ترک رابطه سمی

مثلا می توانید هفته ای دو بار با هم صحبت کنید و یا ماهی یک بار همدیگر را ببینید. ممکن است باشگاه و یا محل کارتان با هم یکی باشید. آن را جدا کنید. بهتر است مهارت کنترل احساسات را در موقعیت های مختلف یاد بگیرید و زودی از کوره در نروید. برای خودتان خط قرمز مشخص کنید و تا جایی که می توانید حد رابطه را نگه دارید و سوالات شخصی را از یکدیگر نپرسید.
قطعا وقتی در یک رابطه ای هستید می دانید که شخص مقابل چه ضعف هایی دارد. با بکارگیری مـهارت همدلی سعی کنید دلیل بسیاری از رفتارهایش را درک کنید و نقاط ضعف شخصیتی فرد را بشناسید.

4-تغییر  رفتار و باورها برای ترک رابطه سمی

تمام انسان های نقاط ناامنی در ذهن خود دارند که به سختی می توانند خود را از آن جدا کنند. بسیاری از باورهای منفی ساز باعث می شود جرات ترک کردن را نداشته باشیم. بهتر است اول روی باورهایتان کار کنید تا خود را ارزشمند بدانید و احساس ارزشمندی کنید. سپس هر کسی را در اطراف خود نمی پذیرید. برای تــغییر رفتار و باورها و همچنین کنار گذاشتن روابط سمی صحبت با یک متخصص روانشناس بسیار موثر است. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

رابطه سمی در بین اعضای خانواده

کنترل رفتارهای سمی که از سمت افراد بیگانه رخ می دهد غالبا اسان است. اما وقتی شاهد چنین رفتارهای ازاردهنده از سمت اعضای خانواده باشید مدیریت آن چندان آسان نخواهد بود. چرا که حذف، طرد و یا دوری کردن دائمی از او در واقعیت امکان پذیر نمی باشد.

اگرچه به نظر می رسد که اجتناب کامل از ارتباط با خانواده و همکاران ممکن نیست اما با تعریف حد و مرز مشخص فردی می توان سلامت نسبی را به روابط فی مابین بازگرداند. شیوه هایی که شامل مدیریت ارتباط و آگاهی از حریم شخصی می باشد غالبا روابط سمی را تحت کنترل در می آورد.

مدیریت روابط سمی با نزدیکان

گفتگو درباره آنچه که به جریحه دار شدن و یا تحت تاثیرقرار گرفتن احساسات به هر طریقی منجر شده است می تواند موثر باشد. از نیازهای خود شناخت کافی و کامل داشته باشید و نسبت به سهم خود در میزان تغییر دادن رابطه مسئولانه برخورد کنید. مساله اصلی که به بروز مشکلات انجامیده است را پیدا کنید و روی رفع آن متمرکز شوید. در عین حال دقت کنید نیازهای طرفین به یک میزان مورد توجه قرار گرفته و برآورده شوند.
ارزیابی رابطه و سنجش سطح اسیب های احتمالی از سوی طرف مقابل چشم انداز روشنی را برای تعیین حد و مرز به دست می دهد. توجه کنید که آیا عناصر مهم سلامت روان از جمله عزت نفس شما تحت تاثیر رفتارهای سمی قرار می گیرد یا خیر. مدت زمان ارتباط با افرادی را که با حضور خود صرف ناامید ساختن و ناراحتی شما می کنند به شدت محدود کنید.
اگر فرد آسیب رسان عضوی نزدیک از دایره ارتباطی شماست و ناگزیر از رابطه با او هستید مانند عضو خانواده و یا همکار، تا حد امکان مراوده و تعامل با او را کاهش دهید. هنگام شرح دادن احساسات و نگرانی های خود از عباراتی که مستقیما احساس شما را در بر می گیرد استفاده کنید. به طور مثال عواطف خود را با عبارت "احساس می کنم که" توصیف کنید.
به کار بردن این شیوه به خلع سلاح شدن طرف مقابل انجامیده و مانع از ایجاد دافعه در بحث می شود. تعامل شکل گرفته گفتگو را به نتایج مطلوب می رساند. برخی از افرادی که معمولا فاقد مهارت خوداگاهی و سایر مهارت های اجتماعی مورد نیاز برای رابطه سالم هستند علی رغم تلاش های شما برای مدیریت رابطه، علاقه و دلیلی برای تغییر کردن ندارند. در اینگونه موارد کنار گذاشتن فرد بهترین راهکار خواهد بود.


سخن آخر در باب رابطه سمی

زندگی شما تحت تاثیر روابطی است که دارید و مهم است بدانید هر فردی می تواند نقش بسیار زیادی در سرنوشت شما داشته باشد. پس می بایست در انتخاب افراد زندگی تان دقت بیشتری داشته باشید. شما مسئول زندگی خودتان هستید پس سعی کنید رابطه های سمی را از خود جدا کنید تا بتوانید قدم های بزرگتری برای اهداف خود بردارید. در راستای این موضوع می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. مشاوران حامی هنر زندگی در این زمینه یاریگر شما خواهند بود. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره تلفنی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*