ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تربیت کودک زیر یک سال | آنچه لازم است بدانید


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با تربیت کودک زیر یک سال پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


تربیت کودک زیر یک سال شاید ازنظر برخی والدین موضوعی باشد که نیاز به توجه چندانی ندارد. بسیاری از ما کودکان را پیش از رسیدن به یک سالگی ازنظر قدرت درک و فهم و شروع آموزش بسیار ضعیف می‌دانیم و به همین خاطر معمولاً تلاش برای تربیت کودک را بعد از این سنین و به‌ویژه پس از شکل‌گیری توانایی فهم کلام و صحبت کردن شروع می‌کنیم.
این در حالی است که روانشناسان کودک معتقدند فرزند شما نه‌ تنها تا پیش از یک سالگی بلکه از زمان جنینی نیز توانایی درک وضعیت موجود در محیط اطراف خود را دارد. به همین خاطر والدین و به‌خصوص مادر می‌بایست از زمان شروع بارداری و به‌ویژه پس از تولد فرزند آموزش‌هایی را درزمینه تربیت کودک ببینند. مشاوره کودک یکی از بهترین گزینه ها برای کسب آموزش های صحیح و کاربردی در این زمینه است. برای کسب اطلاعات در خصوص مــشاوره کودک کلیک کنید.

شماره تماس مشاوره روانشناسی

 


تربیت کودک زیر یک سال 

تجربیات کودک در طی یک سال اول زندگی یکی از مهم‌ترین مسائلی است که زندگی آینده وی را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. به میزانی که والدین بتوانند امنیت و محبت بیشتری را در فرزند خود ایجاد نمایند، به او در شکل‌گیری این باور بنیادین که جهان و اطرافیان قابل اعتماد هستند و او را دوست دارند کمک خواهند کرد؛ اما درصورتی‌که شما نتوانید این احساس را در فرزند خود ایجاد کنید وی در آینده با مشکلات بسیاری درزمینهٔ برقراری روابــط اجتماعی نزدیک با دیگران مواجه خواهد شد.

به‌طورکلی انسان‌ها در سنین پایین‌تر انعطاف‌پذیری بیشتری دارند و هرچه سن آن‌ها افزایش پیدا می‌کند در دنبال کردن علایق و زمینه‌های موردنظر خود ثابت قدم‌تر خواهند شد. به همین خاطر می‌توانیم یک سال اول زندگی را یکی از سنینی بدانیم که والدین توانایی بالایی برای آشنا کردن کودک خود با زمینه‌های مختلف و ارائه آموزش‌هایی هرچند مختصر در این زمینه‌ها به وی دارند. علاوه بر رشد جسمی، توانایی‌های ذهنی و مهارت‌های ارتباطی دو نمونه از مهم‌ترین مهارت‌هایی هستند که در تربیت کودک زیر یک سال می‌بایست به آن‌ها توجه داشته باشید. البته باید توجه داشت که نوع و کیفیت آموزش ها باید متناسب با سن تربیت کودک باشد.

اینفوگرافیک تربیت کودک زیر یک سال

اینفوگرافیک تربیت کودک زیر یک سال

تربیت توانایی‌های ذهنی

روانشناسان کودک معتقدند که تا پیش از رسیدن کودک به یک‌سالگی آن‌ها بیشتر جذب اشیا و تصاویری می‌شوند که دارای تنوع و پیچیدگی‌های مشخصی باشد. به همین خاطر در تربیت مهارت‌های ذهنی و رشد شــناختی کودک بهتر است از پدیده‌های متنوع‌تر استفاده کنید. برای مثال اگر در حال صحبت یا نواختن موسیقی برای کودک خود هستید بهتر است تا حد ممکن از ریتم‌های یکنواخت استفاده نکنید و همین‌طور از اسباب‌بازی‌ها و وسایلی استفاده کنید که بیش از یک رنگ در آن‌ها به‌کار رفته و دارای زوایا و گوشه‌های متنوعی هستند.

همچنین تا حد ممکن محیط وی را از محرک‌های مختلف غنی کنید. به میزانی که شما فرزندتان را با موضوعات مختلف‌تری آشنا کنید قدرت توجه و مهارت تــمرکز در وی افزایش پیدا می‌کند. البته می‌بایست به این موضوع توجه داشته باشید که سطح محرک‌ها و میزان ارائه آن‌ها می‌بایست با توانایی‌ها و نیازهای رشدی کودک متناسب باشد.

تربیت مهارت‌های اجتماعی در کودک زیر یک سال

یکی از اصلی‌ترین جنبه‌های تربیت در طول یک سال اول زندگی توجه به تربیت مهارت‌های اجتماعی در کودک است. در واقع ایجاد یک سبک دلبستگی در کــودکان که ایمن باشد مهم‌ترین تکلیف تربیت اجتماعی برای والدینی است که فرزند آن‌ها کمتر از یک سال سن دارد. در این مرحله از رشد زیربنایی‌ترین باور کودک درزمینهٔ مسائل اجتماعی در حال شکل‌گیری است و او به دنبال دریافت پاسخ این سؤال است که آیا جهان اجتماعی و اطرافیان اشخاصی قابل‌ اعتماد هستند و می‌توان به همراهی آن‌ها امیدوار بود یا خیر؟ رفتارهای شما در طول این بازه زمانی پاسخ این سؤال را برای کودک مشخص خواهد کرد.

درصورتی‌که او احساس کند والدین و به‌ ویژه مادر همواره در کنار اوست و به نیازهای وی با دقت پاسخ می‌دهد به این نتیجه می‌رسد که جهان و اطرافیان به حد کافی قابل‌ اعتماد هستند. اما درصورتی‌که مادر همواره آماده پاسخگویی به نیازهای اولیه و اساسی کودکان خود نباشد و در برخی مواقع به آن ها بی‌توجهی کند کودکان به این نتیجه خواهند رسید که جهان جای امنی نیست و دیگران پاسخگوی نیازهای آن ها نیستند.

با توجه به آنچه گفته شد بهتر است در تربیت اجتماعی فرزند زیر یک سال خود تا جایی که می‌توانید همواره در دسترس وی باشید و محبت خود را از طریق بــغل کردن کودک، لبخند زدن و صحبت کردن با وی به او نشان دهید. البته باید به این موضوع هم توجه داشته باشید که پاسخگویی‌های افراطی نیز درست به‌ اندازه بی‌ پاسخ گذاشتن نیازهای کودک آسیب‌هایی را در رشد وی باقی گذاشته و باعث ایجاد اعتمادهای افراطی به اطرافیان خواهد شد.

دنیای کودکان بسیار متفاوت است و باید به تک تک رفتارهای خود دقت داشته باشید. کمک گرفتن از مشاورین کودک می‌تواند به شما در انجام رفتارهای لازم برای ایجاد یک سبک دلبستگی ایمن در کودک کمک کند. برای شناخت بیشتر درباره دنیــای کودکان کلیک کنید.

اهمیت تربیت کودک زیر یک سال

رشد کودکان از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار است و والدین می‌توانند عقب‌افتادگی‌های تربیتی و رشدی کودکان را در سال‌های آینده جبران کنند. با این‌ حال برخی از مسائل نظیر ایجاد سبک دلبستگی، دارای دوره‌های بحرانی یا حساس هستند. به این معنی که بی‌توجهی به زمان پاسخگویی به این نیازها باعث خواهد شد که مشکلات مربوط به آن برای همیشه در شخصیت کودک باقی بماند.

به همین خاطر توجه به شیوه تــربیت کودک تا پیش از یک سالگی و به‌ویژه القا احساس امنیت به وی ازجمله مسائلی هستند که بهتر است به آن توجه داشته باشید و درصورتی‌که احساس می‌کنید در این زمینه مشکلاتی پیش آمده است بهتر است برای رفع این مشکلات از یک مشاور کودک کمک بگیرید. کودکانی که در سال‌های اولیه تولد و به‌ویژه یک سال اول، یکی از والدین خود را به دلیل طلاق یا فوت از دست می‌دهند و یا کودکان بــد سرپرست با دشواری‌هایی در این زمینه مواجه هستند ازجمله مستعدترین افراد برای بروز مشکلات روحی و دشواری‌هایی در کسب مهارت ارتباط موثر با دیگران در بزرگسالی می باشند که لازم است برای بهبود آن‌ها اقداماتی صورت بگیرد.

تربیت کودک زیر یک سال | آنچه باید بدانید

تربیت کودکان زیر یک سال در عین سادگی نیاز به توجه و دقت بالایی دارد. اگرچه در این بازه سنی با توجه به ناتوانی‌های کودکان چالش‌های تربیتی کودک برای شما کمتر خواهد بود با این‌ حال شما در این بازه سنی در حال پایه‌گذاری زیر بنایی‌ترین باورهای کودک هستید. استفاده از نکات زیر در تربیت کودک زیر یک سال می‌تواند به شما تا حدودی کمک کند. پیشنهاد می کنیم در این رابطه مقاله نکات حساس برای تربیت فرزند را نیز مطالعه فرمایید.

توجه به رفتارهای غیرکلامی

با توجه به اینکه کودک شما توانایی صحبت کردن و بیان خواسته‌های خود را ندارد توجه شما به ارتباطات غیرکلامی و حالات وی می‌تواند تا حد زیادی در برقراری ارتباط با وی و شناسایی نیازها به شما کمک کند. سعی کنید برای مدتی با دقت به حالات صورت کودک خود در شرایط مختلف توجه کنید و نشانه‌های غیرکلامی او را تشخیص دهید.

انتظاراتتان را متعادل کنید

انتظارات نامتعادل والدین از کودکان می‌تواند مشکلاتی را برای آن‌ها در تمامی سنین ایجاد نماید. سخت‌گیری‌های بیش‌ از حد و اجبار کودک برای دستیابی به استانداردهایی که متناسب با بازه سنی او نیستند می‌تواند مشکلاتی نظیر اضطراب، ضعف در اعتماد به‌ نفس و به‌ویژه کمال‌گرایی در کودکان ایجاد نماید. از سوی دیگر سهل گیری‌های بیش‌ از اندازه نیز باعث خواهد شد کودک توانایی‌هایی که می‌بایست برای رشد به دست آورد را کسب نکند و در آینده با مشکلاتی نظیر کمبود مهارت‌ها مواجه شود.

یکی از اصلی‌ترین آسیب‌هایی که این کمبود مهارت می‌تواند در زندگی کودک به همراه داشته باشد ناتوانی وی در رقابت با همسالان در عرصه‌های مختلف است. به همین خاطر بهتر است آگاهی خود را نسبت به توانایی‌ها و نیازهای فرزند خود در هر دوره سنی افزایش دهید و انتظارات خود را با این توانایی‌ها تطبیق دهید و سبک فرزندپروری خود را متناسب در نظر بگیرید. برای آگاهی بیشتر درباره سبک های فرزندپروری کلیک کنید.

غربالگری‌های رشدی

یکی از اصلی‌ترین نکاتی که در تربیت کودک زیر یک سال باید به آن توجه داشته باشید انجام غربالگری‌های رشدی است. مراجعه منظم برای واکسیناسیون کــودکان و بررسی سلامت جسمی از اهمیت بالایی برخوردار هستند. توجه داشته باشید که سلامت جسم و روان کودک شما از اهمیت بالایی برای دریافت نکات تربیتی شما از سوی وی و توانایی او برای به کار بستن آن‌ها برخوردار است.

از مشاورین کودک کمک بگیرید

کودک شما تا پیش از رسیدن به یک‌ سالگی اگرچه توانایی‌های محدودی در برقراری ارتباط با محیط اطراف دارد با این‌ حال نحوه برخورد شما با وی تا حد زیادی در شخصیت آینده وی و دیدگاهی که نسبت به دنیا خواهد داشت اثرگذار خواهد بود. مشاورین کودک اطلاعات مفیدی را در ارتباط با نیازهای کودک در اختیار شما می‌گذارند و در صورتی‌ که نشانه‌های بیماری و یا اختلال خاصی از جمله اختلال هماهنگی رشدی را در کودک احساس کنند به شما در این زمینه آگاهی خواهند داد.
 
سخن پایانی
مراقبت از کودک و سلامت جسمی و روانی او وظیفه خطیری است که بر عهده والدین می باشد. چنانچه در انجام این کار مهم با مشکلات و چالش های خاصی روبرو هستید می توانید با کمک گرفتن از مشاوران روانشناس با امنیت خاطر و آرامش بیشتری به پرورش و رشد کودک خود بپردازید.
مشاوران حامی هنر زندگی در این مسیر در کنار خانواده ها خواهند بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

سؤالات متداول

1. در تربیت کودک زیر یک سال باید به چه نکاتی توجه داشت؟

مهم‌ترین موضوعی که می‌بایست در تربیت کودک زیر یک سال به آن توجه داشته باشید ایجاد فضایی امن و توجه مداوم به کودک است. علاوه بر این می‌بایست سعی کنید تا محیط اطراف کودک را سرشار از محرک‌های مختلف و متنوع نگه دارید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*