ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

قرص ترامادول | نشانه ها و عوارض اعتیاد به ترامادول

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با قرص ترامادول پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

قرص ترامادول یک داروی ضد درد و مسکن است که به دلیل وابستگی بالای آن امروزه به عنوان یکی از مواد اعتیاد آور شناخته می‌شود. ممکن است شما هم در مورد ترامادول مطالبی شنیده باشید و این سؤال در ذهن پدید آمده باشد که چرا افراد به مصرف ترامادول روی می‌آورند؟ بسیاری از افراد به دلیل مشکلات روحی و جسمی خود به طور خودسرانه و در اثر باورهای اشتباه شروع به مصرف آن می‌کنند در حالی که از پیامدهای اعتیاد به ترامادول آگاهی ندارند. در این مقاله علائم، نشانه‌ها و عوارض اعتیاد به ترامادول توضیح داده شده است که مطالعه آن می‌تواند در تصمیم شما برای مصرف یا ترک آن کمک کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

 

گیف قرص ترامادول

 قرص ترامادول

ترامادول دارویی مسکن و شبه مورفین است. دارو کاربرد ضد درد دارد و برای بیماران با دردهای شدید تجویز می‌شود. ترامادول به صورت قرص های 50 و 100 و 200 میلی گرم حدود سه دهه است که در بازار دارو رواج دارد. قسمتی از ترامادول که شبه مورفینی است اثر ضد درد دارد و قسمت دیگر آن مولکول هایی دارد که سطح اپی نفرین و نوراپی نفرین را بالا می برد. جوانان برای بهبود تمرکز یا رفع افسردگی، در زنان برای سندرم پیش از قاعدگی و در مردان برای درمان زود انزالی مورد استفاده قرار می گیرد که عملا مفید نیستند.
ترامادول حرکت رو به جلو اسپرم ها را پایین می آورد و کاهش عملکرد بیضه و نازایی می آورد. مهم ترین عارضه آن به دلیل پایین آوردن سلول برای تحریک، تشنج است. ترامادول به دو صورت خوراکی و تزریقی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر این دارو به صورت تزریقی مصرف شود اثرات سریع‌تر و شدیدتری بر بدن می‌گذارد. ترامادول نوعی مخدر صنعتی محسوب می‌شود و در نتیجه سوءمصرف آن اثراتی مشابه با سایر مخدرها نظیر، تریــــاک، هرویین، شیره و... دارد. با این تفاوت که ترامادول گیرنده‌های سروتونین در مغز را نیز فعال کرده و علاوه بر احساس آرامش و کاهش درد، فرد در ابتدای مصرف احساس سرخوشی و شادی کاذب را نیز تجربه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می شود مقاله سروتین چیست را مطالعه فرمایید.

اینفوگرافیک قرص ترامادول

اینفوگرافیک قرص ترامادول

موارد تجویز ترامادول

ترامادول دارویی است که برای تسکین دردهای متوسط ​​تا ​​شدید استفاده می شود. این دارو متعلق به دسته ای از داروهایی است که به عنوان مسکن های مخدر شناخته می شوند. با اتصال به گیرنده های مواد افیونی در مغز و نخاع عمل می کند که مانع از انتقال سیگنال های درد می شود. در اینجا دو نکته کلیدی در مورد تجویز قرص ترامادول وجود دارد:

تسکین درد: ترامادول در درجه اول برای مدیریت انواع مختلف درد، از جمله درد حاد پس از جراحی یا آسیب، درد مزمن مربوط به شرایطی مانند استئوآرتریت یا فیبرومیالژیا و سایر دردهای متوسط ​​تا شدید برای طول درمان ​​تجویز می‌شود.

ماده کنترل شده: ترامادول در بسیاری از کشورها به دلیل پتانسیل سوء مصرف و وابستگی به عنوان یک ماده کنترل شده طبقه بندی می شود. چرا که می تواند اثرات شبه افیونی داشته باشد و در صورت استفاده نادرست یا برای مدت طولانی باعث وابستگی جسمی و روانی می شود. بنابراین مهم است که ترامادول را فقط طبق تجویز یک متخصص استفاده کنید و دستورالعمل های آن ها را به دقت دنبال کنید.

قرص ترامادول | علل زمینه ساز 

برخی از دلایل مصرف ترامادول عبارتند از:

1. بهبود عملکرد جنسی

بسیاری از افراد به واسطه باورهای غلط در اعتیاد گرفتار مخدرهایی همچون ترامادول می شوند. برای مثال آن‌ها معتقدند که مصرف مخدرها عملکرد جنسی را بهبود بخشیده و در نتیجه به افزایش میل جنسی یا بهبود مشکلاتی نظیر زود انزالی منجر می‌شود. این باورهای اشتباه یکی از علل گرایش به اعتیاد و مصرف مواد مخدر و ترامادول است.

این درحالی است که تاثیرات خوشایند مخدرها تنها محدود به زمان کوتاه است و پس از آن مشکلات شما بیش‌تر از قبل خواهد شد. چرا که نه تنها اثرات خوشایند مخدر از بین می‌رود، بلکه عوارض اعتیاد نیز به مشکلات شما اضافه می‌شود. توجه داشته باشید که درمان زود انزالی یا هر مشکل جنسی دیگری با استفاده از روش‌های بی‌خطر و ساده‌ای نظیر روش‌های مختلف روان درمانی قابل حل است. با مراجعه به روانشناس می‌توانید مواجه با خطر اعتیاد، عملکرد جنسی‌تان را بهبود ببخشید. برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم مقاله تاثیر مواد مخدر بر عملکرد جنسی را مطالعه فرمایید.

2. مشکلات روحی

از جمله دیگر عوامل تاثیرگذار در اعتیاد به ترامادول می‌توان به مشکلات درون روانی و یا بین فردی اشاره کرد. در حقیقت افرادی که زندگی شادی ندارند و یا مشکلات خانوادگی دارند به دلیل اثرات شادی‌آور ترامادول ممکن است به این ماده گرایش پیدا کرده و برای فرار از مشکلات خود از آن استفاده کنند. نقش خانواده در اعتیاد فرزندان بسیار تاثیر گذار است. اصولا فرار از محیط پر تنش خانواده می تواند مسیر اعتیاد را هموار سازد. در نتیجه افرادی که سابقه مشکلات روحی و روانی دارند بیش از دیگران در معرض خطر ابتلا به اعتیاد به ترامادول قرار دارند.

چگونگی مصرف قرص ترامادول

1. قبل مصرف با پزشک خود مشورت کنید و راهنمای دارو را مطالعه نمایید.

2. قرص ترامادول معمولا با تجویز پزشک هر 4 تا 6 ساعت یکبار مصرف می‌شود.

3. در صورت داشتن حالت تهوع، می‌توانید دارو را با غذا مصرف نمایید.

4. میزان مصرف دارو با توجه به دلیل مصرف و شرایط فرد متفاوت است. پس توصیه می‌شود به صورت خودسرانه دارو مصرف نکنید.

5. دوز مصرفی را به اختیار خود تغییر ندهید.
برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع داروهای اعتیاد آور کلیک کنید.

نشانه های اعتیاد به قرص ترامادول

از ترامادول با عنوان اعتیاد خاموش یاد می‌کنند. در روزهای اول مصرف، فرد نشانه‌هایی از اعتیاد به ترامادول را ندارد. ولی با مرور زمان و با ادامه مصرف، اعتیاد به ترامادول ایجاد می‌شود. این نشانه‌ها بسیار قوی بوده و همه‌ جنبه‌های زندگی فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهند و فرد به راحتی نمی‌تواند از وابستگی ایجاد شده دست بکشد.

تاثیر مواد مخدر بر بدن بسیار مخرب و مهلک است .فردی که ترامادول مصرف می‌کند دچار سرگیجه، سردرد، خواب آلودگی، تحریک‌پذیری دستگاه عصبی، اضطراب، کاهش هوشیاری، اختلال تعادل، سرخوشی، عصبانیت، اختلال خواب، تشنج و ضعف می‌شود. به طور کلی خارش‌ها و ایجاد ضایعات پوستی، احتباس ادراری یا تکرر ادرار، کاهش سطح هموگلوبین، افزایش سطح آنزیم‌های کبدی، اختلالات بینایی، اتساع عروق خونی، تهوع، یبوست، خشکی دهان، درد و نفخ شکمی، احساس منگی، دیرانزالی، افت فشارخون و... همگی از جمله علائم و نشانه‌های رایجی هستند که پس از مصرف ترامادول ایجاد می‌شود. برای کسب اطلاع در زمینه علائم اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

عوارض اعتیاد به ترامادول

از جمله مهم ترین عوارض اعتیاد به ترامادول می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

_ سرگیجه و سردرد

_ مشکلات و اختلالات خواب همچون بی خوابی

_ مشکلات جنسی در طولانی مدت

_ عصبانیت و پرخاشگری

_ تشنج

_ تعریق و قرمزی چشم‌ها

_ اختلال در تعادل

هرچند هدف ترامادول ابتدا کاهش درد و بیماری های زنان و زایمان بود اما به تدریج حتی در طی ترک آن شاهد عارضه های آن هستیم. افت فشار، علائم یائسگی در زنان، نفخ، ضایعات پوستی، دردهای مبهم شکمی، ضعف عمومی، تکرر ادرار، اختلالات بینایی، یبوست، حالات غیر قابل کنترل و خستگی از دیگر عارضه های آن هستند.

در صورتی که قصد ترک ترامادول را دارید می توانید با مطالعه مقاله ترک ترامادول اطلاعات بیشتری کسب کنید.

نشانه های اوردوز با قرص ترامادول

استفاده بیش از حد ترامادول می‌تواند کشنده باشد. علائمی مثل خواب آلودگی شدید، تنفس کم‌عمق، کندی ضربان قلب، ضعف، سرد شدن پوست و رطوبت آن، سبک شدن سر و حالت غش، کما و تشنج نشان دهنده این هستند که اور دوز با ترامادول در حال اتفاق افتادن است. پیامدها و عوارض اعتیاد به مواد مخدر می توانند جسم و روان افراد را با مشکلات بسیاری مواجه کنند و همیشه تهدیدی بر سلامت انسان ها هستند.

تداخلات دارویی با ترامادول

ترامادول می تواند با سایر داروها مانند داروهای ضد افسردگی خاص، داروهای ضد روان پریشی، آرام بخش ها یا موادی که سطح سروتونین را افزایش می دهند تداخل داشته باشد و منجر به تداخلات بالقوه خطرناک شود. مهم است که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود را در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید مطلع کنید تا از تداخلات مضر جلوگیری شود.

اگر افراد معتاد به الکل یا سایر مواد مخدر ترامادول مصرف کنند، ممکن است خود را در معرض خطر تشنج قرار دهند. مصرف همزمان مشروب و ترامادول خطرات بسیاری به همراه دارد. اصولاً ترامادول با بسیاری از شرایط زیستی بدن و بسیاری از داروها تداخل ایجاد می‌کند. این وضعیت ممکن است برای سلامت فرد خطرناک باشد. دوران بارداری و شیردهی هم از موارد خطرناک مصرف ترامادول محسوب می‌شوند. برای مطالعه مقاله عوارض اعتیاد در بارداری کلیک کنید.

موارد احتیاط مصرف قرص ترامادول

قرص ترامادول در برخی افراد نباید مصرف شود و یا در صورت لزوم تحت نظارت پزشک مورد استفاده قرار گیرد. در صورت داشتن هریک از شرایط زیر، به پزشک خود اطلاع دهید:

_ آلرژی به دارو

_ سابقه آسیب و بیماری‌های مغزی همچون صرع و تومور
_ مشکلات روحی و روانی همچون سابقه افسردگی

_ مشکلات و بیماری‌های تنفسی

_بیماری‌های کبدی و کلیوی

_ اعتیاد به الکل و مواد مخدر

_مشکلات معده و روده

و هرگونه بیماری خاص

نکات مهم در مورد قرص ترامادول

1. قرص ترامادول به شدت اعتیادآور است و در صورت مصرف خودسرانه و بدون کنترل، فرد را دچار اعتیاد می کند و حتی ممکن است با خطر مرگ روبه رو شود.

2. قرص ترامادول را با الکل و سایرداروهای خواب آور مصرف نکنید. چرا که ممکن است عواقب جدی و جبران ناپذیری داشته باشد.

3. مصرف ترامادول در دوره بارداری بسیار خطرناک است. یکی از خطرات تهدید کننده جنین مصرف مواد مخدر و الکل است که به مشکلاتی همچون زایمان زودرس منجر می شود.

4. مصرف دارو در کودکان کمتر از 12 سال ممنوع است و دیگر افراد نیز باید با تجویز و توصیه پزشک آن را مصرف کنند.

ترک اعتیاد به ترامادول

ترک ترامادول مانند ترک اعتیاد به مواد مخدر دیگر، باید در یک پروسۀ تدریجی صورت گیرد. ترک ناگهانی هرگز توسط متخصصان توصیه نمی‌شود؛ چرا که ممکن است شما را با عوارض بسیار ناخوشایند جسمانی و روانی مواجه کند. برای کم کردن مصرف ترامادول، دریافت مشاوره ترک اعتیاد ضرورت دارد. متخصصان با روانکاوی اعتیاد با بررسی کامل شرایط روانی شما یک برنامه درمانی متناسب با ویژگی‌های جسمانی و روانی‌، تنظیم می‌کنند.

افرادی که اعتیاد خود را پذیرفته و خواهان تغییر باشند، فرایند ترک را تسهیل می‌بخشند. علاوه بر این‌ها خانواده‌ها نیز نقش بسیار مهمی دارند. در بسیاری از مواقع روانشناسان برای خانواده‌ها نیز جلسات خانواده درمانی برگزار می‌کنند تا آن‌ها را با اعتیاد و عوارض آن آشنا کرده و نحوه برخورد درست با فرد آسیب دیده را آموزش دهند. معمولاً قرار گرفتن خانواده درمانی در کنار درمان فردی احتمال موفقیت ترک را بیشتر از قبل می‌کند.

سخن آخر

چندین گزینه جایگزین برای تسکین درد وجود دارد که بسته به نوع و شدت درد می توان آن ها را مد نظر قرار داد. مهم است که با یک متخصص مشورت کنید تا مناسب ترین جایگزین را برای وضعیت خاص خود تعیین کنید. در اینجا برخی از جایگزین های رایج برای ترامادول معرفی شده است که داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAIDs) یکی از آن ها می باشد. NSAID ها مانند ایبوپروفن، ناپروکسن یا آسپرین می توانند در مدیریت درد خفیف تا متوسط ​​موثر باشند. آن ها با کاهش التهاب اثر می کنند و می توانند به ویژه برای دردهای مرتبط با شرایطی مانند آرتریت، دردهای قاعدگی یا آسیب های اسکلتی عضلانی مفید باشند.

استامینوفن(پاراستامول) نیز معمولاً برای تسکین درد استفاده می شود و بدون نسخه در دسترس است. می تواند برای دردهای خفیف تا متوسط ​​موثر باشد اما مانند NSAID ها خاصیت ضد التهابی ندارد. استامینوفن اغلب به عنوان یک گزینه خط اول برای تسکین درد استفاده می شود، به خصوص زمانی که التهاب جزء اصلی درد نباشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*